En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Pologne
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
27/07
Rovereto
Madonna di Campiglio
184.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Diego Ulissi
Lampre - Merida
4u59'32"
2
John Darwin Atapuma Hurtado
Colombia
z.t
3
Rafal Majka
Team Saxo - Tinkoff
z.t
4
Eros Capecchi
Movistar Team
z.t
5
Ivan Basso
Cannondale
z.t
6
Domenico Pozzovivo
Ag2r - La Mondiale
z.t
7
Ion Izagirre Insausti
Euskaltel - Euskadi
z.t
8
Alex Howes
Garmin - Sharp
z.t
9
Ben Hermans
Radioshack - Leopard
z.t
10
Pieter Weening
Orica-GreenEDGE
z.t
11
Robert Kiserlovski
Radioshack - Leopard
z.t
12
Javier Moreno Bazan
Movistar Team
z.t
13
Chris Anker Sörensen
Team Saxo - Tinkoff
z.t
14
Sergio Luis Henao Montoya
Sky Procycling
z.t
15
Davide Rebellin
CCC Polsat Polkowice
z.t
16
Rafael Valls Ferri
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 53"
17
Tanel Kangert
Astana Pro Team
z.t
18
Kenny Elissonde
FDJ.fr
op 1'07"
19
Dominik Nerz
BMC Racing Team
z.t
20
Leopold Konig
Team Netapp - Endura
z.t
21
Ivan Santaromita
BMC Racing Team
z.t
22
Sergei Chernetski
Katusha
op 1'10"
23
Warren Barguil
Team Argos - Shimano
z.t
24
Luis Léon Sanchez Gil
Belkin Pro Cycling Team
z.t
25
Steven Kruijswijk
Belkin Pro Cycling Team
z.t
26
Thomas Peterson
Team Argos - Shimano
op 1'23"
27
Thomas Rohregger
Radioshack - Leopard
z.t
28
Gianluca Brambilla
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
op 1'30"
29
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
op 1'57"
30
Cameron Wurf
Cannondale
z.t
31
Simon Spilak
Katusha
op 2'09"
32
Jelle Vanendert
Lotto - Belisol Team
op 2'33"
33
Francis De Greef
Lotto - Belisol Team
op 2'38"
34
Vladimir Gusev
Katusha
op 2'55"
35
Adrian Saez de Arregi Egurrola
Euskaltel - Euskadi
z.t
36
Mathias Frank
BMC Racing Team
z.t
37
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
op 3'37"
38
Oliver Zaugg
Team Saxo - Tinkoff
z.t
39
Cayetano José Sarmiento Tunarrosa
Cannondale
z.t
40
Adrian Honkisz
CCC Polsat Polkowice
z.t
41
Angel Madrazo Ruiz
Movistar Team
z.t
42
Jeffry Johan Romero Corredor
Colombia
op 4'19"
43
Kristof Vandewalle
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
44
Paul Voss
Team Netapp - Endura
op 5'28"
45
Georg Preidler
Team Argos - Shimano
op 6'03"
46
Mateusz Taciak
CCC Polsat Polkowice
op 6'19"
47
Rigoberto Urán
Sky Procycling
z.t
48
Tomasz Marczynski
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 6'47"
49
Paolo Tiralongo
Astana Pro Team
op 6'54"
50
Winner Andrew Anacona
Lampre - Merida
op 7'32"
51
Cristiano Salerno
Cannondale
op 8'12"
52
Sandy Casar
FDJ.fr
z.t
53
Zdenek Stybar
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
op 9'13"
54
Kevin De Weert
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
55
Jose Rodolfo Serpa Perez
Lampre - Merida
z.t
56
Robert Vrecer
Euskaltel - Euskadi
z.t
57
Serge Pauwels
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
58
Bradley Wiggins
Sky Procycling
z.t
59
Ben Swift
Sky Procycling
z.t
60
Vincenzo Nibali
Astana Pro Team
z.t
61
Johan Vansummeren
Garmin - Sharp
op 11'02"
62
Jacek Morajko
CCC Polsat Polkowice
z.t
63
Bert-Jan Lindeman
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
64
Michal Golas
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
65
Nicki Sörensen
Team Saxo - Tinkoff
z.t
66
Nikolay Mihaylov
CCC Polsat Polkowice
z.t
67
Jussi Veikkanen
FDJ.fr
z.t
68
Fabio Andres Duarte Arevalo
Colombia
z.t
69
Vicente Reynes Mimo
Lotto - Belisol Team
op 12'29"
70
Dennis Vanendert
Lotto - Belisol Team
z.t
71
Matthieu Ladagnous
FDJ.fr
z.t
72
Cédric Pineau
FDJ.fr
z.t
73
Dirk Bellemakers
Lotto - Belisol Team
z.t
74
David Tanner
Belkin Pro Cycling Team
op 12'40"
75
Petr Ignatenko
Katusha
op 12'59"
76
Bruno Pires
Team Saxo - Tinkoff
op 13'00"
77
Mirko Selvaggi
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 15'06"
78
Thomas Dekker
Garmin - Sharp
op 16'43"
79
Fabian Cancellara
Radioshack - Leopard
z.t
80
Maciej Paterski
Cannondale
z.t
81
Daniel Schorn
Team Netapp - Endura
z.t
82
Giovanni Visconti
Movistar Team
z.t
83
Andreas Schillinger
Team Netapp - Endura
z.t
84
Cesare Benedetti
Team Netapp - Endura
z.t
85
Simone Stortoni
Lampre - Merida
z.t
86
Michele Scarponi
Lampre - Merida
z.t
87
Karol Domagalski
Caja Rural
z.t
88
Bartosz Huzarski
Team Netapp - Endura
z.t
89
Daniele Ratto
Cannondale
z.t
90
Alexsandr Dyachenko
Astana Pro Team
z.t
91
Yaroslav Popovych
Radioshack - Leopard
z.t
92
Manuel Belletti
Ag2r - La Mondiale
op 18'57"
93
Ricardo Mestre
Euskaltel - Euskadi
op 24'41"
94
Pawel Cieslik
Bank BGZ
z.t
95
Carlos Julian Quintero Norena
Colombia
z.t
96
Marco Pinotti
BMC Racing Team
z.t
97
Maurits Lammertink
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 27'03"
98
Jacob Rathe
Garmin - Sharp
z.t
99
Luke Durbridge
Orica-GreenEDGE
z.t
100
Mitchell Docker
Orica-GreenEDGE
z.t
101
Robinson Eduardo Chalapud Gomez
Colombia
z.t
102
Przemyslaw Niemiec
Lampre - Merida
op 28'36"
103
Sylwester Szmyd
Movistar Team
z.t
104
Arnaud Courteille
FDJ.fr
z.t
105
Grega Bole
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 29'14"
106
Maxim Belkov
Katusha
op 31'34"
107
Lukasz Bodnar
Bank BGZ
op 32'41"
108
Yauheni Hutarovich
Ag2r - La Mondiale
op 35'28"
109
Adam Stachowiak
Bank BGZ
z.t
110
Pawel Franczak
Team Wibatech - Brzeg
z.t
111
Francisco José Ventoso Alberdi
Movistar Team
z.t
112
Robert Wagner
Belkin Pro Cycling Team
z.t
113
Jesse Sergent
Radioshack - Leopard
z.t
114
Bartlomiej Matysiak
CCC Polsat Polkowice
z.t
115
Aidis Kruopis
Orica-GreenEDGE
z.t
116
Leonardo Fabio Duque
Colombia
z.t
117
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskaltel - Euskadi
z.t
118
Mark Renshaw
Belkin Pro Cycling Team
z.t
119
Nathan Haas
Garmin - Sharp
z.t
120
Stef Clement
Belkin Pro Cycling Team
z.t
121
Tosh Van der Sande
Lotto - Belisol Team
z.t
122
Thor Hushovd
BMC Racing Team
z.t
123
Taylor Phinney
BMC Racing Team
z.t
124
Valerio Agnoli
Astana Pro Team
z.t
125
Alessandro Vanotti
Astana Pro Team
z.t
126
Miguel Minguez Ayala
Euskaltel - Euskadi
z.t
127
Reinardt Janse van Rensburg
Team Argos - Shimano
z.t
128
Steele Von Hoff
Garmin - Sharp
z.t
129
Angel Vicioso Arcos
Katusha
z.t
130
Luka Mezgec
Team Argos - Shimano
z.t
131
Kamil Gradek
BDC - Marcpol Team
z.t
132
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
z.t
133
Cheng Ji
Team Argos - Shimano
z.t
134
Jens Mouris
Orica-GreenEDGE
z.t
135
Danny Pate
Sky Procycling
z.t
136
Timothy Duggan
Team Saxo - Tinkoff
z.t
137
Leigh Howard
Orica-GreenEDGE
z.t
Luke Rowe
Sky Procycling
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares