En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Pologne
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
06/08
Krakow
Krakow
128 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Marcel Kittel
Skil - Shimano
2u50'00"
2
Peter Sagan
Liquigas - Cannondale
z.t
3
Leigh Howard
Team HTC - Highroad
z.t
4
Heinrich Haussler
Garmin - Cervélo
z.t
5
Marco Marcato
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
6
Lucas Sebastian Haedo
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
7
Nikolay Trusov
Katusha Team
z.t
8
Ian Stannard
Sky Procycling
z.t
9
Jan Bakelants
Omega Pharma - Lotto
z.t
10
Sergey Lagutin
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
11
Giacomo Nizzolo
Team Leopard - Trek
z.t
12
Marek Rutkiewicz
CCC Polsat Polkowice
z.t
13
Vicente Reynes Mimo
Omega Pharma - Lotto
z.t
14
Tiago José Pinto Machado
Team RadioShack
z.t
15
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
z.t
16
Alexander Kristoff
BMC Racing Team
z.t
17
Steve Houanard
Ag2r - La Mondiale
z.t
18
Ion Izagirre Insausti
Euskaltel - Euskadi
z.t
19
Wout Poels
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
20
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
z.t
21
Fredrik Kessiakoff
Astana Pro Team
z.t
22
Oliver Zaugg
Team Leopard - Trek
z.t
23
Michael Matthews
Rabobank
z.t
24
Simon Clarke
Astana Pro Team
z.t
25
Daniel Martin
Garmin - Cervélo
z.t
26
Luca Paolini
Katusha Team
z.t
27
Jonas Aaen Jörgensen
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
28
John Degenkolb
Team HTC - Highroad
z.t
29
Luis Pasamontes Rodriguez
Movistar Team
z.t
30
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
31
Jaroslaw Marycz
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
32
Przemyslaw Niemiec
Lampre - ISD
z.t
33
Gianluca Maggiore
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
34
Dario Cataldo
Quick Step Cycling Team
z.t
35
Bartosz Huzarski
Team Netapp
z.t
36
Stephen Cummings
Sky Procycling
z.t
37
Alan Marangoni
Liquigas - Cannondale
z.t
38
Carlos Ivan Oyarzun Guinez
Movistar Team
z.t
39
Rafal Majka
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
40
Francis De Greef
Omega Pharma - Lotto
z.t
41
Stef Clement
Rabobank
z.t
42
Giampaolo Caruso
Katusha Team
z.t
43
Angel Madrazo Ruiz
Movistar Team
z.t
44
Johannes Fröhlinger
Skil - Shimano
z.t
45
Peter Kennaugh
Sky Procycling
z.t
46
Fabian Wegmann
Team Leopard - Trek
z.t
47
Jorge Azanza Soto
Euskaltel - Euskadi
z.t
48
Patxi Javier Vila Errandonea
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
49
Geoffroy Lequatre
Team RadioShack
z.t
50
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
z.t
51
Michal Golas
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
52
Kevin Seeldraeyers
Quick Step Cycling Team
z.t
53
Marc de Maar
Quick Step Cycling Team
z.t
54
Bruno Pires
Team Leopard - Trek
z.t
55
Andrew Talansky
Garmin - Cervélo
z.t
56
Matthew Busche
Team RadioShack
z.t
57
Tom-Jelte Slagter
Rabobank
z.t
58
Lars Petter Nordhaug
Sky Procycling
z.t
59
Maciej Paterski
Liquigas - Cannondale
z.t
60
Simon Geschke
Skil - Shimano
z.t
61
Christophe Le Mével
Garmin - Cervélo
z.t
62
Robert Kiserlovski
Astana Pro Team
z.t
63
Thomas Peterson
Garmin - Cervélo
z.t
64
Andrey Mizurov
Astana Pro Team
z.t
65
Paolo Bailetti
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
66
Assan Bazayev
Astana Pro Team
z.t
67
Kristof Vandewalle
Quick Step Cycling Team
z.t
68
Pierre Cazaux
Euskaltel - Euskadi
z.t
69
Thomas Rohregger
Team Leopard - Trek
z.t
70
Marzio Bruseghin
Movistar Team
z.t
71
Michael Albasini
Team HTC - Highroad
z.t
72
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
73
Tomasz Marczynski
CCC Polsat Polkowice
z.t
74
Adam Hansen
Omega Pharma - Lotto
z.t
75
Mateusz Taciak
CCC Polsat Polkowice
z.t
76
Jussi Veikkanen
Omega Pharma - Lotto
z.t
77
Michal Podlaski
z.t
78
Pawel Cieslik
Bank BGZ
z.t
79
Martin Velits
Team HTC - Highroad
z.t
80
Bartlomiej Matysiak
CCC Polsat Polkowice
z.t
81
Vincenzo Nibali
Liquigas - Cannondale
z.t
82
Thierry Hupond
Skil - Shimano
z.t
83
Paul Martens
Rabobank
op 17"
84
Daniel Sesma
Euskaltel - Euskadi
op 42"
85
Nelson Oliveira
Team RadioShack
z.t
86
William Clarke
Team Leopard - Trek
op 45"
87
Valerio Agnoli
Liquigas - Cannondale
z.t
88
Mathieu Perget
Ag2r - La Mondiale
op 55"
89
Adrian Kurek
z.t
90
Lukasz Bodnar
CCC Polsat Polkowice
op 58"
91
Mauro Santambrogio
BMC Racing Team
z.t
92
Romain Feillu
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 0"
93
Sep Vanmarcke
Garmin - Cervélo
op 2'28"
94
Christopher Froome
Sky Procycling
op 3'16"
95
Dominik Nerz
Liquigas - Cannondale
z.t
96
Matteo Carrara
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 3'32"
97
Filippo Pozzato
Katusha Team
z.t
98
Tom Boonen
Quick Step Cycling Team
z.t
99
Martijn Keizer
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
100
Alessandro Spezialetti
Lampre - ISD
z.t
101
Daniele Righi
Lampre - ISD
z.t
102
Diego Ulissi
Lampre - ISD
z.t
103
Simon Spilak
Lampre - ISD
z.t
104
Kjell Carlström
Sky Procycling
z.t
105
Jaroslaw Dabrowski
z.t
106
Thomas Lövkvist
Sky Procycling
z.t
107
Morris Possoni
Sky Procycling
z.t
108
Alexandr Pliuschin
Katusha Team
z.t
109
Frederico Rocchetti
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
110
Timothy Roe
BMC Racing Team
z.t
111
Laurent Didier
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
112
Fabio Piscopiello
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
113
Piotr Gawronski
z.t
114
Evgeny Petrov
Astana Pro Team
z.t
115
Enrico Gasparotto
Astana Pro Team
z.t
116
Ivan Rovny
Team RadioShack
z.t
117
Oleksandr Kvachuk
Lampre - ISD
z.t
118
Ruslan Pydgornyy
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
119
Rubén Plaza Molina
Movistar Team
z.t
120
José Joao Pimenta Costa Mendes
CCC Polsat Polkowice
z.t
121
Eros Capecchi
Liquigas - Cannondale
z.t
122
Marco Marzano
Lampre - ISD
z.t
123
Yaroslav Popovych
Team RadioShack
op 4'59"
124
Davide Malacarne
Quick Step Cycling Team
z.t
125
Oscar Pujol Muñoz
Omega Pharma - Lotto
z.t
126
Albert Timmer
Skil - Shimano
op 6'13"
127
Matteo Fedi
De Rosa - Ceramica Flaminia
op 6'53"
128
Matthieu Sprick
Skil - Shimano
op 12'01"
129
Alexsandr Dyachenko
Astana Pro Team
z.t
130
Arkimedes Arguelyes Rodriges
Katusha Team
z.t
131
Christopher Butler
BMC Racing Team
z.t
132
John Murphy
BMC Racing Team
z.t
133
Jacek Morajko
CCC Polsat Polkowice
z.t
134
Danilo Di Luca
Katusha Team
z.t
Vasili Kiryienka
Movistar Team
DNF
Ignatas Konovalovas
Movistar Team
DNF
Miguel Minguez Ayala
Euskaltel - Euskadi
DNF
Branislau Samoilau
Movistar Team
DNF
Michele Scarponi
Lampre - ISD
DNF
Kanstantsin Sivtsov
Team HTC - Highroad
DNF
David Tanner
Team Saxo Bank - SunGard
DNF
Dennis van Winden
Rabobank
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares