En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Pologne
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
03/08
Oswiecim
Cieszyn
176.9 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Peter Sagan
Liquigas - Cannondale
4u21'15"
2
Daniel Martin
Garmin - Cervélo
op 3"
3
Marco Marcato
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
4
Paul Martens
Rabobank
z.t
5
Fabian Wegmann
Team Leopard - Trek
z.t
6
Manuel Antonio Cardoso Leal
Team RadioShack
z.t
7
Jan Bakelants
Omega Pharma - Lotto
z.t
8
Enrico Gasparotto
Astana Pro Team
z.t
9
Romain Feillu
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
10
Sergey Lagutin
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
11
Peter Kennaugh
Sky Procycling
z.t
12
Bartosz Huzarski
Team Netapp
z.t
13
Stephen Cummings
Sky Procycling
z.t
14
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
z.t
15
Luca Paolini
Katusha Team
z.t
16
Michele Scarponi
Lampre - ISD
z.t
17
Tomasz Marczynski
CCC Polsat Polkowice
z.t
18
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
z.t
19
David Tanner
Team Saxo Bank - SunGard
op 10"
20
Wout Poels
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
21
Patxi Javier Vila Errandonea
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
22
Fredrik Kessiakoff
Astana Pro Team
z.t
23
Maciej Paterski
Liquigas - Cannondale
z.t
24
Marek Rutkiewicz
CCC Polsat Polkowice
z.t
25
Przemyslaw Niemiec
Lampre - ISD
z.t
26
Giampaolo Caruso
Katusha Team
z.t
27
Michal Golas
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
28
Kevin Seeldraeyers
Quick Step Cycling Team
z.t
29
Oliver Zaugg
Team Leopard - Trek
z.t
30
Marzio Bruseghin
Movistar Team
z.t
31
Diego Ulissi
Lampre - ISD
z.t
32
Morris Possoni
Sky Procycling
z.t
33
Johannes Fröhlinger
Skil - Shimano
z.t
34
Mauro Santambrogio
BMC Racing Team
z.t
35
Robert Kiserlovski
Astana Pro Team
z.t
36
Marc de Maar
Quick Step Cycling Team
z.t
37
John Degenkolb
Team HTC - Highroad
z.t
38
Lars Petter Nordhaug
Sky Procycling
z.t
39
Assan Bazayev
Astana Pro Team
z.t
40
Michael Albasini
Team HTC - Highroad
z.t
41
Ion Izagirre Insausti
Euskaltel - Euskadi
op 24"
42
Tom-Jelte Slagter
Rabobank
op 31"
43
Vincenzo Nibali
Liquigas - Cannondale
z.t
44
Eros Capecchi
Liquigas - Cannondale
z.t
45
Jacek Morajko
CCC Polsat Polkowice
z.t
46
Danilo Di Luca
Katusha Team
op 34"
47
Matthew Busche
Team RadioShack
z.t
48
Tiago José Pinto Machado
Team RadioShack
z.t
49
Miguel Minguez Ayala
Euskaltel - Euskadi
z.t
50
Ruslan Pydgornyy
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
51
Andrey Mizurov
Astana Pro Team
z.t
52
Jonas Aaen Jörgensen
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
53
Paolo Bailetti
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
54
Heinrich Haussler
Garmin - Cervélo
z.t
55
Luis Pasamontes Rodriguez
Movistar Team
z.t
56
Bruno Pires
Team Leopard - Trek
z.t
57
Angel Madrazo Ruiz
Movistar Team
z.t
58
Rafal Majka
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
59
Christopher Froome
Sky Procycling
z.t
60
Francesco Reda
Quick Step Cycling Team
z.t
61
Christophe Le Mével
Garmin - Cervélo
z.t
62
Jussi Veikkanen
Omega Pharma - Lotto
z.t
63
Carlos Ivan Oyarzun Guinez
Movistar Team
z.t
64
Simon Spilak
Lampre - ISD
z.t
65
Davide Malacarne
Quick Step Cycling Team
z.t
66
Tom Boonen
Quick Step Cycling Team
z.t
67
Geoffroy Lequatre
Team RadioShack
z.t
68
José Joao Pimenta Costa Mendes
CCC Polsat Polkowice
z.t
69
Mathieu Perget
Ag2r - La Mondiale
z.t
70
Alexsandr Dyachenko
Astana Pro Team
z.t
71
Francis De Greef
Omega Pharma - Lotto
z.t
72
Maciej Bodnar
Liquigas - Cannondale
z.t
73
Dennis van Winden
Rabobank
op 43"
74
Rubén Plaza Molina
Movistar Team
op 1'20"
75
Vicente Reynes Mimo
Omega Pharma - Lotto
z.t
76
Valerio Agnoli
Liquigas - Cannondale
op 1'22"
77
Branislau Samoilau
Movistar Team
z.t
78
Dominik Nerz
Liquigas - Cannondale
z.t
79
Thomas Rohregger
Team Leopard - Trek
z.t
80
Jorge Azanza Soto
Euskaltel - Euskadi
z.t
81
Kjell Carlström
Sky Procycling
z.t
82
Thierry Hupond
Skil - Shimano
z.t
83
Christopher Butler
BMC Racing Team
z.t
84
Ivan Rovny
Team RadioShack
z.t
85
Pierre Cazaux
Euskaltel - Euskadi
z.t
86
Jaroslaw Marycz
Team Saxo Bank - SunGard
op 1'46"
87
Ian Stannard
Sky Procycling
z.t
88
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
89
Pawel Cieslik
Bank BGZ
z.t
90
Marco Marzano
Lampre - ISD
op 1'49"
91
Danilo Wyss
BMC Racing Team
op 2'01"
92
Sep Vanmarcke
Garmin - Cervélo
op 2'07"
93
Evgeny Petrov
Astana Pro Team
op 3'01"
94
Simon Clarke
Astana Pro Team
z.t
95
Adam Hansen
Omega Pharma - Lotto
op 5'05"
96
Thomas Lövkvist
Sky Procycling
z.t
97
Nelson Oliveira
Team RadioShack
z.t
98
Alexandr Pliuschin
Katusha Team
z.t
99
Daniel Sesma
Euskaltel - Euskadi
z.t
100
Matthieu Sprick
Skil - Shimano
z.t
101
Alessandro Spezialetti
Lampre - ISD
op 5'34"
102
Dario Cataldo
Quick Step Cycling Team
z.t
103
Steve Houanard
Ag2r - La Mondiale
z.t
104
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
z.t
105
Thomas Peterson
Garmin - Cervélo
z.t
106
Oscar Pujol Muñoz
Omega Pharma - Lotto
op 5'44"
107
Michael Matthews
Rabobank
op 6'33"
108
Timothy Roe
BMC Racing Team
z.t
109
Yaroslav Popovych
Team RadioShack
op 7'28"
110
Sam Bewley
Team RadioShack
z.t
111
Martin Velits
Team HTC - Highroad
z.t
112
Alan Marangoni
Liquigas - Cannondale
z.t
113
Petr Ignatenko
Katusha Team
z.t
114
Arkimedes Arguelyes Rodriges
Katusha Team
z.t
115
Bartlomiej Matysiak
CCC Polsat Polkowice
z.t
116
Mateusz Taciak
CCC Polsat Polkowice
z.t
117
Lukasz Bodnar
CCC Polsat Polkowice
z.t
118
Laurent Didier
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
119
John Murphy
BMC Racing Team
z.t
120
Alexander Kristoff
BMC Racing Team
z.t
121
Marcel Kittel
Skil - Shimano
z.t
122
Jaroslaw Dabrowski
z.t
123
Adrian Kurek
z.t
124
Albert Timmer
Skil - Shimano
z.t
125
Fabio Piscopiello
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
126
Jos van Emden
Rabobank
z.t
127
Matteo Carrara
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
128
Kanstantsin Sivtsov
Team HTC - Highroad
z.t
129
Brice Feillu
Team Leopard - Trek
z.t
130
Kristof Vandewalle
Quick Step Cycling Team
z.t
131
Giacomo Nizzolo
Team Leopard - Trek
z.t
132
Dominic Klemme
Team Leopard - Trek
z.t
133
Gatis Smukulis
Team HTC - Highroad
z.t
134
Oleksandr Kvachuk
Lampre - ISD
z.t
135
Adam Blythe
Omega Pharma - Lotto
z.t
136
Daniele Righi
Lampre - ISD
z.t
137
Nikolay Trusov
Katusha Team
op 8'16"
138
William Clarke
Team Leopard - Trek
op 8'22"
139
Martijn Maaskant
Garmin - Cervélo
z.t
140
Chad Beyer
BMC Racing Team
z.t
141
Michal Podlaski
op 9'07"
142
Andrew Talansky
Garmin - Cervélo
op 10'11"
143
Michele Merlo
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
144
Giorgio Brambilla
De Rosa - Ceramica Flaminia
op 10'38"
145
Lucas Sebastian Haedo
Team Saxo Bank - SunGard
op 11'13"
146
Simon Geschke
Skil - Shimano
op 11'57"
147
Filippo Pozzato
Katusha Team
op 13'33"
148
Frederico Rocchetti
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
149
Stef Clement
Rabobank
z.t
150
Matteo Fedi
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
151
Martijn Keizer
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
152
Rick Flens
Rabobank
z.t
153
Alex Rasmussen
Team HTC - Highroad
z.t
154
Francesco Chicchi
Quick Step Cycling Team
z.t
155
Leigh Howard
Team HTC - Highroad
z.t
156
Blazej Janiaczyk
CCC Polsat Polkowice
z.t
157
Kamil Gradek
z.t
158
Manuele Boaro
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
159
Gianluca Maggiore
De Rosa - Ceramica Flaminia
z.t
160
Nicolas Jonathan Castroviejo
Euskaltel - Euskadi
z.t
161
Koldo Fernandez De Larrea
Euskaltel - Euskadi
z.t
162
Vasili Kiryienka
Movistar Team
z.t
163
Ignatas Konovalovas
Movistar Team
z.t
164
Juan José Haedo
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
165
Anthony Ravard
Ag2r - La Mondiale
z.t
166
Piotr Gawronski
z.t
167
Cheng Ji
Skil - Shimano
op 21'10"
168
Tom Veelers
Skil - Shimano
z.t
169
Michel Kreder
Garmin - Cervélo
op 27'56"
170
Pawel Bernas
z.t
Graeme Brown
Rabobank
DNF
Caleb Fairly
Team HTC - Highroad
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares