En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Pologne
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
06/08
Krakow
Krakow
128 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Peter Sagan
Liquigas - Cannondale
26u40'00"
2
Daniel Martin
Garmin - Cervélo
op 6"
3
Marco Marcato
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 7"
4
Wout Poels
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 23"
5
Peter Kennaugh
Sky Procycling
op 25"
6
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
op 28"
7
Bartosz Huzarski
Team Netapp
z.t
8
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
z.t
9
Stephen Cummings
Sky Procycling
z.t
10
Marek Rutkiewicz
CCC Polsat Polkowice
op 32"
11
Przemyslaw Niemiec
Lampre - ISD
op 33"
12
Fredrik Kessiakoff
Astana Pro Team
op 35"
13
Giampaolo Caruso
Katusha Team
z.t
14
Sergey Lagutin
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 40"
15
Oliver Zaugg
Team Leopard - Trek
op 42"
16
Lars Petter Nordhaug
Sky Procycling
z.t
17
Ion Izagirre Insausti
Euskaltel - Euskadi
op 56"
18
Tiago José Pinto Machado
Team RadioShack
op 59"
19
Kevin Seeldraeyers
Quick Step Cycling Team
op 1'08"
20
Matthew Busche
Team RadioShack
op 1'32"
21
Jan Bakelants
Omega Pharma - Lotto
op 1'40"
22
Luca Paolini
Katusha Team
z.t
23
Marc de Maar
Quick Step Cycling Team
op 1'48"
24
Rafal Majka
Team Saxo Bank - SunGard
op 2'14"
25
Francis De Greef
Omega Pharma - Lotto
z.t
26
Mauro Santambrogio
BMC Racing Team
op 2'21"
27
Fabian Wegmann
Team Leopard - Trek
op 2'27"
28
Tomasz Marczynski
CCC Polsat Polkowice
z.t
29
Pawel Cieslik
Bank BGZ
op 2'31"
30
Johannes Fröhlinger
Skil - Shimano
op 2'34"
31
Robert Kiserlovski
Astana Pro Team
z.t
32
Michael Albasini
Team HTC - Highroad
z.t
33
Paul Martens
Rabobank
op 2'44"
34
Vincenzo Nibali
Liquigas - Cannondale
op 2'50"
35
Tom-Jelte Slagter
Rabobank
op 2'55"
36
Carlos Ivan Oyarzun Guinez
Movistar Team
op 2'57"
37
Bruno Pires
Team Leopard - Trek
op 2'58"
38
Christophe Le Mével
Garmin - Cervélo
op 3'09"
39
Mathieu Perget
Ag2r - La Mondiale
op 3'53"
40
Jorge Azanza Soto
Euskaltel - Euskadi
op 3'57"
41
Angel Madrazo Ruiz
Movistar Team
op 5'56"
42
José Joao Pimenta Costa Mendes
CCC Polsat Polkowice
op 6'30"
43
Marzio Bruseghin
Movistar Team
op 7'04"
44
Maciej Paterski
Liquigas - Cannondale
op 7'15"
45
Geoffroy Lequatre
Team RadioShack
op 7'28"
46
Paolo Bailetti
De Rosa - Ceramica Flaminia
op 9'22"
47
Jaroslaw Marycz
Team Saxo Bank - SunGard
op 10'51"
48
Steve Houanard
Ag2r - La Mondiale
op 11'21"
49
Simon Clarke
Astana Pro Team
op 11'38"
50
Heinrich Haussler
Garmin - Cervélo
op 12'04"
51
Luis Pasamontes Rodriguez
Movistar Team
op 12'28"
52
Thierry Hupond
Skil - Shimano
op 13'16"
53
Patxi Javier Vila Errandonea
De Rosa - Ceramica Flaminia
op 13'49"
54
Adam Hansen
Omega Pharma - Lotto
op 13'55"
55
Davide Malacarne
Quick Step Cycling Team
op 14'12"
56
Pierre Cazaux
Euskaltel - Euskadi
op 14'26"
57
Andrey Mizurov
Astana Pro Team
op 15'48"
58
Thomas Rohregger
Team Leopard - Trek
op 16'25"
59
Ivan Rovny
Team RadioShack
op 16'48"
60
Michal Golas
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 17'04"
61
Ian Stannard
Sky Procycling
op 17'35"
62
Thomas Lövkvist
Sky Procycling
op 18'00"
63
Jussi Veikkanen
Omega Pharma - Lotto
op 18'27"
64
Stef Clement
Rabobank
op 18'39"
65
Kristof Vandewalle
Quick Step Cycling Team
op 19'22"
66
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
op 19'33"
67
Ruslan Pydgornyy
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 19'55"
68
Vicente Reynes Mimo
Omega Pharma - Lotto
op 20'20"
69
Alexandr Pliuschin
Katusha Team
op 20'28"
70
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
op 21'03"
71
Marco Marzano
Lampre - ISD
op 21'10"
72
Thomas Peterson
Garmin - Cervélo
op 21'23"
73
Simon Spilak
Lampre - ISD
op 21'44"
74
Eros Capecchi
Liquigas - Cannondale
op 21'56"
75
Daniel Sesma
Euskaltel - Euskadi
op 22'06"
76
John Degenkolb
Team HTC - Highroad
op 22'34"
77
Assan Bazayev
Astana Pro Team
op 22'37"
78
Danilo Wyss
BMC Racing Team
op 22'43"
79
Nelson Oliveira
Team RadioShack
op 22'52"
80
Jonas Aaen Jörgensen
Team Saxo Bank - SunGard
op 23'08"
81
Rubén Plaza Molina
Movistar Team
op 23'35"
82
Morris Possoni
Sky Procycling
op 23'51"
83
Diego Ulissi
Lampre - ISD
op 24'00"
84
Enrico Gasparotto
Astana Pro Team
op 26'02"
85
Christopher Froome
Sky Procycling
op 26'18"
86
Evgeny Petrov
Astana Pro Team
op 27'18"
87
Dario Cataldo
Quick Step Cycling Team
op 28'01"
88
Sep Vanmarcke
Garmin - Cervélo
op 29'07"
89
Jacek Morajko
CCC Polsat Polkowice
op 29'26"
90
Alessandro Spezialetti
Lampre - ISD
op 30'08"
91
Nikolay Trusov
Katusha Team
op 30'43"
92
Timothy Roe
BMC Racing Team
op 30'45"
93
Martin Velits
Team HTC - Highroad
op 31'18"
94
Matthieu Sprick
Skil - Shimano
op 32'37"
95
Andrew Talansky
Garmin - Cervélo
op 33'09"
96
Romain Feillu
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 33'45"
97
Michal Podlaski
op 33'51"
98
Matteo Carrara
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 34'28"
99
Danilo Di Luca
Katusha Team
op 35'02"
100
Adrian Kurek
op 35'17"
101
Frederico Rocchetti
De Rosa - Ceramica Flaminia
op 35'18"
102
Kjell Carlström
Sky Procycling
op 35'49"
103
Christopher Butler
BMC Racing Team
op 36'05"
104
Oscar Pujol Muñoz
Omega Pharma - Lotto
op 36'26"
105
Jaroslaw Dabrowski
op 37'48"
106
Arkimedes Arguelyes Rodriges
Katusha Team
op 38'07"
107
Leigh Howard
Team HTC - Highroad
op 40'02"
108
Valerio Agnoli
Liquigas - Cannondale
op 40'04"
109
Simon Geschke
Skil - Shimano
op 40'08"
110
Tom Boonen
Quick Step Cycling Team
op 40'14"
111
Yaroslav Popovych
Team RadioShack
op 40'49"
112
Lucas Sebastian Haedo
Team Saxo Bank - SunGard
op 42'12"
113
Dominik Nerz
Liquigas - Cannondale
op 42'57"
114
Bartlomiej Matysiak
CCC Polsat Polkowice
op 43'03"
115
Alexander Kristoff
BMC Racing Team
op 43'30"
116
Laurent Didier
Team Saxo Bank - SunGard
op 44'53"
117
Daniele Righi
Lampre - ISD
op 45'00"
118
Michael Matthews
Rabobank
op 45'03"
119
Alexsandr Dyachenko
Astana Pro Team
op 47'30"
120
Alan Marangoni
Liquigas - Cannondale
op 48'23"
121
Oleksandr Kvachuk
Lampre - ISD
op 48'32"
122
Fabio Piscopiello
De Rosa - Ceramica Flaminia
op 48'53"
123
Mateusz Taciak
CCC Polsat Polkowice
op 50'32"
124
Filippo Pozzato
Katusha Team
op 51'25"
125
Martijn Keizer
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 53'00"
126
Gianluca Maggiore
De Rosa - Ceramica Flaminia
op 56'42"
127
William Clarke
Team Leopard - Trek
op 56'48"
128
Lukasz Bodnar
CCC Polsat Polkowice
op 57'16"
129
Marcel Kittel
Skil - Shimano
op 59'18"
130
Giacomo Nizzolo
Team Leopard - Trek
op 1u02'23"
131
Albert Timmer
Skil - Shimano
op 1u08'36"
132
Matteo Fedi
De Rosa - Ceramica Flaminia
op 1u16'54"
133
Piotr Gawronski
op 1u20'55"
134
John Murphy
BMC Racing Team
op 1u25'10"
Vasili Kiryienka
Movistar Team
DNF
Ignatas Konovalovas
Movistar Team
DNF
Miguel Minguez Ayala
Euskaltel - Euskadi
DNF
Branislau Samoilau
Movistar Team
DNF
Michele Scarponi
Lampre - ISD
DNF
Kanstantsin Sivtsov
Team HTC - Highroad
DNF
David Tanner
Team Saxo Bank - SunGard
DNF
Dennis van Winden
Rabobank
DNF
Pawel Bernas
DNF
Sam Bewley
Team RadioShack
DNF
Chad Beyer
BMC Racing Team
DNF
Adam Blythe
Omega Pharma - Lotto
DNF
Manuele Boaro
Team Saxo Bank - SunGard
DNF
Maciej Bodnar
Liquigas - Cannondale
DNF
Giorgio Brambilla
De Rosa - Ceramica Flaminia
DNF
Manuel Antonio Cardoso Leal
Team RadioShack
DNF
Nicolas Jonathan Castroviejo
Euskaltel - Euskadi
DNF
Francesco Chicchi
Quick Step Cycling Team
DNF
Koldo Fernandez De Larrea
Euskaltel - Euskadi
DNF
Rick Flens
Rabobank
DNF
Kamil Gradek
DNF
Petr Ignatenko
Katusha Team
DNF
Blazej Janiaczyk
CCC Polsat Polkowice
DNF
Dominic Klemme
Team Leopard - Trek
DNF
Martijn Maaskant
Garmin - Cervélo
DNF
Michele Merlo
De Rosa - Ceramica Flaminia
DNF
Francesco Reda
Quick Step Cycling Team
DNF
Gatis Smukulis
Team HTC - Highroad
DNF
Brice Feillu
Team Leopard - Trek
DNF
Cheng Ji
Skil - Shimano
DNF
Michel Kreder
Garmin - Cervélo
DNF
Alex Rasmussen
Team HTC - Highroad
DNF
Anthony Ravard
Ag2r - La Mondiale
DNF
Jos van Emden
Rabobank
DNF
Juan José Haedo
Team Saxo Bank - SunGard
DNS
Tom Veelers
Skil - Shimano
DNS
Graeme Brown
Rabobank
DNF
Caleb Fairly
Team HTC - Highroad
DNF
Alessandro Ballan
BMC Racing Team
DNS
Bart De Clercq
Omega Pharma - Lotto
DNS
Maxime Bouet
Ag2r - La Mondiale
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares