En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Britain
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
12/09
Carlisle
Blackpool
156 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Mark Cavendish
Sky Procycling
3u51'33"
2
Steele Von Hoff
Garmin - Sharp
z.t
3
Leigh Howard
Orica-GreenEDGE
z.t
4
Boy van Poppel
UnitedHealthcare presented by Maxxis
z.t
5
Daniel Schorn
Team Netapp
z.t
6
Russell Downing
Endura Racing
z.t
7
Magnus Backstedt
UK Youth Cycling
z.t
8
Sep Vanmarcke
Garmin - Sharp
z.t
9
Rony Martias
Saur - Sojasun
z.t
10
Luke Rowe
Sky Procycling
z.t
11
Pete Williams
Node 4 - Giordana Racing
z.t
12
Damiano Caruso
Liquigas - Cannondale
z.t
13
Nathan Haas
Garmin - Sharp
z.t
14
Jonathan Tiernan-Locke
Endura Racing
z.t
15
Yanto Barker
UK Youth Cycling
z.t
16
Brett Lancaster
Orica-GreenEDGE
z.t
17
Christopher Jones
UnitedHealthcare presented by Maxxis
z.t
18
Christian Knees
Sky Procycling
z.t
19
Bartosz Huzarski
Team Netapp
z.t
20
Zakkari Dempster
Endura Racing
op 9"
21
Bradley Wiggins
Sky Procycling
z.t
22
David Lelay
Saur - Sojasun
z.t
23
Dan Craven
Team IG - Sigma Sport
op 11"
24
Ronan Mc Laughlin
An Post-Sean Kelly
op 39"
25
Mathew Cronshaw
Node 4 - Giordana Racing
op 43"
26
Bernhard Eisel
Sky Procycling
op 1'05"
27
Jeremy Hunt
Sky Procycling
z.t
28
David Clarke
Node 4 - Giordana Racing
op 2'14"
29
Simon Yates
op 3'37"
30
Ben Grenda
Rapha Condor - Sharp
z.t
31
Richard Lang
Rapha Condor - Sharp
z.t
32
Ian Bibby
Endura Racing
z.t
33
Gediminas Bagdonas
An Post-Sean Kelly
z.t
34
Chris Opie
UK Youth Cycling
z.t
35
Thomas Moses
z.t
36
Alistair Slater
z.t
37
Wouter Sybrandy
Team IG - Sigma Sport
z.t
38
Richard Handley
Rapha Condor - Sharp
z.t
39
Jacek Morajko
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
40
David McGowan
UK Youth Cycling
z.t
41
Jan Barta
Team Netapp
z.t
42
Jonathan McEvoy
Endura Racing
z.t
43
Christopher Stevenson
UK Youth Cycling
z.t
44
Mark McNally
An Post-Sean Kelly
z.t
45
Paolo Longo Borghini
Liquigas - Cannondale
z.t
46
Michael James Northey
Node 4 - Giordana Racing
z.t
47
Jérémie Galland
Saur - Sojasun
z.t
48
Marcin Bialoblocki
Node 4 - Giordana Racing
z.t
49
Yannick Talabardon
Saur - Sojasun
z.t
50
Adrian Saez de Arregi Egurrola
Euskaltel - Euskadi
z.t
51
Kai Reus
UnitedHealthcare presented by Maxxis
z.t
52
Samuel Sánchez Gonzalez
Euskaltel - Euskadi
z.t
53
Jonathan Clarke
UnitedHealthcare presented by Maxxis
z.t
54
Marc de Maar
UnitedHealthcare presented by Maxxis
z.t
55
Daniel Lloyd(1)
Team IG - Sigma Sport
z.t
56
Peter Hawkins
Team IG - Sigma Sport
z.t
57
Robert Förster
UnitedHealthcare presented by Maxxis
z.t
58
Paul Voss
Endura Racing
z.t
59
Ricardo Garcia Ambroa
Euskaltel - Euskadi
z.t
60
Leopold Konig
Team Netapp
z.t
61
Pablo Urtasun Perez
Euskaltel - Euskadi
z.t
62
Joshua Edmondson
z.t
63
Cesare Benedetti
Team Netapp
z.t
64
Pierre Cazaux
Euskaltel - Euskadi
z.t
65
Barry Markus
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
66
Wesley Kreder
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
67
Matthias Krizek
Liquigas - Cannondale
z.t
68
Michael Cuming
Rapha Condor - Sharp
z.t
69
Bernard Sulzberger
Team Raleigh - GAC
z.t
70
Liam Holohan
Team Raleigh - GAC
z.t
71
Niels Wytinck
An Post-Sean Kelly
z.t
72
Simon Richardson
Team IG - Sigma Sport
z.t
73
Fabio Sabatini
Liquigas - Cannondale
z.t
74
Russell Hampton
Team Raleigh - GAC
z.t
75
Jacob Rathe
Garmin - Sharp
z.t
76
Sam Bennett
An Post-Sean Kelly
z.t
77
Jérôme Coppel
Saur - Sojasun
z.t
78
Evan Oliphant
Team Raleigh - GAC
op 5'39"
79
George Atkins
z.t
80
Owain Doull
z.t
81
Ivan Basso
Liquigas - Cannondale
z.t
82
Tom Last
Team IG - Sigma Sport
z.t
83
Marco Benfatto
Liquigas - Cannondale
z.t
84
Christopher Jennings
Rapha Condor - Sharp
z.t
85
Graham Briggs
Team Raleigh - GAC
z.t
86
Aidis Kruopis
Orica-GreenEDGE
z.t
87
Lachlan David Morton
Garmin - Sharp
z.t
88
Pieter Ghyllebert
An Post-Sean Kelly
z.t
89
Niklas Gustavsson
UK Youth Cycling
op 7'07"
90
Kristian House
Rapha Condor - Sharp
z.t
91
Michael Hepburn
Orica-GreenEDGE
op 7'53"
92
Jack Bobridge
Orica-GreenEDGE
z.t
93
Fabrice Jeandesboz
Saur - Sojasun
z.t
94
Rizzardo Brenioli
Node 4 - Giordana Racing
op 13'12"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares