En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Britain
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
19/09
London
London
92.5 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Michele Merlo
Barloworld
1u56'55"
2
Koldo Fernandez De Larrea
Euskaltel - Euskadi
z.t
3
Christopher Sutton
Garmin - Slipstream
z.t
4
Pierpaolo De Negri
ISD - Neri
z.t
5
Robert Hayles
Team Halfords
z.t
6
Russell Downing
Candi TV - Pinarello RT
z.t
7
Reinier Honig
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
8
Pete Williams
Candi TV - Pinarello RT
z.t
9
Malcolm Elliott
Candi TV - Pinarello RT
z.t
10
Danilo Napolitano
Team Katusha
z.t
11
Renaud Dion
Ag2r - La Mondiale
z.t
12
Dan Craven
Rapha - Condor / Recycling.co.uk
z.t
13
Tim Mertens
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
14
Martin Reimer
Cervélo Test Team
z.t
15
Alan Marangoni
CSF Group - Navigare
z.t
16
Davide Appollonio
Cervélo Test Team
z.t
17
Simon Holt
z.t
18
Kristof Vandewalle
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
19
Graeme Brown
Rabobank
z.t
20
Brice Feillu
Agritubel
z.t
21
Alexander Kristoff
Joker Bianchi
z.t
22
Oscar Pujol Muñoz
Cervélo Test Team
z.t
23
Mauro Finetto
CSF Group - Navigare
z.t
24
Javier Francisco Aramendia Lorente
Euskaltel - Euskadi
z.t
25
Nicholas Roche
Ag2r - La Mondiale
z.t
26
Ian Stannard
ISD - Neri
z.t
27
Geoffroy Lequatre
Agritubel
z.t
28
Stian Remme
Joker Bianchi
z.t
29
Kristian House
Rapha - Condor / Recycling.co.uk
z.t
30
Bart Vanheule
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
31
Enrico Zen
CSF Group - Navigare
z.t
32
Tanel Kangert
Ag2r - La Mondiale
z.t
33
Christophe Laurent
Agritubel
z.t
34
Federico Canuti
CSF Group - Navigare
z.t
35
Sondre Gjerdevik Sortveit
Joker Bianchi
z.t
36
Rob Ruijgh
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
37
Kai Reus
Rabobank
z.t
38
Grischa Niermann
Rabobank
z.t
39
Edvald Boasson-Hagen
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
40
Thomas Lövkvist
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
41
Arnoud van Groen
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
42
Juan Mauricio Soler Hernandez
Barloworld
z.t
43
Ben Swift
Team Katusha
z.t
44
Daniel Lloyd(1)
Cervélo Test Team
z.t
45
Andrew Tennant
Team Halfords
z.t
46
Domenico Pozzovivo
CSF Group - Navigare
z.t
47
Blaise Sonnery
Ag2r - La Mondiale
z.t
48
Tom Southam
Rapha - Condor / Recycling.co.uk
z.t
49
Geraint Thomas
Barloworld
z.t
50
Michal Golas
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
51
Thomas Berkhout
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
52
Thomas De Gendt
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
53
Thomas Peterson
Garmin - Slipstream
z.t
54
Carlo Scognamiglio
Barloworld
z.t
55
Simon Richardson
Rapha - Condor / Recycling.co.uk
z.t
56
Laurens ten Dam
Rabobank
z.t
57
Christopher Newton
Rapha - Condor / Recycling.co.uk
z.t
58
Lars Petter Nordhaug
Joker Bianchi
z.t
59
Tom Stamsnijder
Rabobank
z.t
60
Cyril Dessel
Ag2r - La Mondiale
z.t
61
Serge Pauwels
Cervélo Test Team
z.t
62
Emilien-Benoit Bergès
Agritubel
z.t
63
Gert Dockx
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
64
Graham Briggs
Candi TV - Pinarello RT
z.t
65
Edward Clancy
Team Halfords
z.t
66
Simon Clarke
ISD - Neri
z.t
67
Martin Mortensen
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
68
Tom Criel
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
69
Alessandro Colò
z.t
70
Aitor Galdos Alonso
Euskaltel - Euskadi
z.t
71
Bartosz Huzarski
ISD - Neri
z.t
72
Filippo Savini
CSF Group - Navigare
z.t
73
James Sampson
Candi TV - Pinarello RT
z.t
74
Ivan Velasco Murillo
Euskaltel - Euskadi
z.t
75
Evgeny Petrov
Team Katusha
z.t
76
Huub Duyn
Garmin - Slipstream
z.t
77
Filippo Pozzato
Team Katusha
z.t
78
Kim Kirchen
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
79
Sergio De Lis De Andrés
Euskaltel - Euskadi
z.t
80
Vladimir Karpets
Team Katusha
z.t
81
Maxime Monfort
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
82
Trent Lowe
Garmin - Slipstream
z.t
83
Stephen Cummings
Barloworld
z.t
84
Mark McNally
Team Halfords
z.t
85
Daniel Fleeman
Cervélo Test Team
z.t
86
Darren Lapthorne
Rapha - Condor / Recycling.co.uk
z.t
87
Nicolas Vogondy
Agritubel
z.t
88
Ian Bibby
Team Halfords
z.t
89
Frederik Wilmann
Joker Bianchi
z.t
90
Christopher Froome
Barloworld
z.t
91
Josu Agirre Aseginolaza
Euskaltel - Euskadi
op 1'23"
Tony Martin
Team Columbia - High Road - HTC
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares