En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Colorado
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
27/08
Steamboat Springs
Breckenridge
169.3 km
Result
Standings
1
Elia Viviani
Liquigas - Cannondale
4u04'31"
2
Jaime Alberto Castaneda Ortega
EPM - UNE
z.t
3
Daniel Oss
Liquigas - Cannondale
z.t
4
Dennis van Winden
Rabobank
z.t
5
Jeffry Louder
BMC Racing Team
z.t
6
Tejay Van Garderen
Team HTC - Highroad
z.t
7
André Steensen
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
8
Rafael Montiel
Gobernacion De Antioquia-Indeportes A.
z.t
9
Tobias Ludvigsson
Skil - Shimano
z.t
10
Christian Vandevelde
Garmin - Cervélo
z.t
11
George Hincapie
BMC Racing Team
z.t
12
Ivan Rovny
Team RadioShack
z.t
13
Rory Sutherland
UnitedHealthcare Pro Cycling
z.t
14
Levi Leipheimer
Team RadioShack
z.t
15
Bruno Pires
Team Leopard - Trek
z.t
16
Stef Clement
Rabobank
z.t
17
Flavio De Luna
Team Spidertech Powered By C10
z.t
18
Sergio Luis Henao Montoya
Gobernacion De Antioquia-Indeportes A.
z.t
19
Rafael Infantino Abreu
EPM - UNE
z.t
20
Javier Megias Leal
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
21
Thomas Danielson
Garmin - Cervélo
z.t
22
Peter Stetina
Garmin - Cervélo
z.t
23
Laurens ten Dam
Rabobank
z.t
24
Alex Hagman
Jelly Belly P/B Kenda
z.t
25
Oscar Sevilla Ribera
Gobernacion De Antioquia-Indeportes A.
z.t
26
Lucas Euser
Team Spidertech Powered By C10
z.t
27
Andrès Miguel Diaz Corrales
Team Exergy
z.t
28
Christopher Baldwin
Bissel Cycling
z.t
29
Vladimir Efimkin
z.t
30
Thomas Peterson
Garmin - Cervélo
z.t
31
Cadel Evans
BMC Racing Team
z.t
32
Fränk Schleck
Team Leopard - Trek
z.t
33
Juan Pablo Suarez Suarez
EPM - UNE
z.t
34
Walter Fernando Pedraza Morales
EPM - UNE
z.t
35
Ryder Hesjedal
Garmin - Cervélo
z.t
36
Eduard Alexander Beltran Suarez
EPM - UNE
z.t
37
Ivan Basso
Liquigas - Cannondale
z.t
38
Pieter Weening
Rabobank
z.t
39
Javier Alexis Acevedo Colle
Gobernacion De Antioquia-Indeportes A.
z.t
40
Freddy Orlando Piamonte Rodriguez
EPM - UNE
z.t
41
Edward Stiver Ortiz Caro
EPM - UNE
z.t
42
Thomas Bonnin
Skil - Shimano
z.t
43
Anders Lund
Team Leopard - Trek
z.t
44
Stefan Denifl
Team Leopard - Trek
z.t
45
Cristhian Montoya Giraldo
Gobernacion De Antioquia-Indeportes A.
z.t
46
Andy Schleck
Team Leopard - Trek
z.t
47
Gustav Erik Larsson
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
48
Robert Gesink
Rabobank
z.t
49
Brent Bookwalter
BMC Racing Team
z.t
50
Daniel Navarro Garcia
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
51
Danny Pate
Team HTC - Highroad
op 20"
52
Lachlan Norris
Team HTC - Highroad
op 23"
53
Philip Deignan
Team RadioShack
op 1'00"
54
Rob Britton
Bissel Cycling
op 1'44"
55
Sebastian Salas
op 2'54"
56
William Dugan
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
57
Oscar Alvarez Paniagua
Gobernacion De Antioquia-Indeportes A.
z.t
58
Alexander Efimkin
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
59
Timothy Duggan
Liquigas - Cannondale
z.t
60
Frank Kevin Pipp
Bissel Cycling
z.t
61
Jens Voigt
Team Leopard - Trek
z.t
62
Laurent Didier
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
63
Davide Cimolai
Liquigas - Cannondale
z.t
64
Christopher Jones
UnitedHealthcare Pro Cycling
z.t
65
Sylwester Szmyd
Liquigas - Cannondale
z.t
66
George Bennett
Team RadioShack
z.t
67
Alejandro Ramirez Calderon
Gobernacion De Antioquia-Indeportes A.
z.t
68
Rubens Bertogliati
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
69
Daniel Summerhill
Garmin - Cervélo
op 6'41"
70
Hayden Roulston
Team HTC - Highroad
z.t
71
Benjamin Jacques-Maynes
Bissel Cycling
z.t
72
Jeremy Vennell
Bissel Cycling
z.t
73
Caleb Fairly
Team HTC - Highroad
z.t
74
Erik Slack
Team Exergy
z.t
75
Matt Cooke
Team Exergy
z.t
76
Patrick Gretsch
Team HTC - Highroad
z.t
77
Francois Parisien
Team Spidertech Powered By C10
z.t
78
Peter Velits
Team HTC - Highroad
z.t
79
Grischa Niermann
Rabobank
z.t
80
Chad Beyer
BMC Racing Team
z.t
81
Christopher Butler
BMC Racing Team
z.t
82
Carlos Alberto Ospina Hernandes
Gobernacion De Antioquia-Indeportes A.
z.t
83
David Zabriskie
Garmin - Cervélo
z.t
84
Daniel Lloyd(1)
Garmin - Cervélo
z.t
85
Sander Oostlander
Skil - Shimano
op 11'29"
86
Jeremy Powers
Jelly Belly P/B Kenda
z.t
87
Bradley White
UnitedHealthcare Pro Cycling
z.t
88
Fred Rodriguez
Team Exergy
z.t
89
Benjamin King
Team RadioShack
z.t
90
Davide Frattini
UnitedHealthcare Pro Cycling
z.t
91
Kai Applequist
Team Exergy
z.t
92
Juraj Sagan
Liquigas - Cannondale
z.t
93
Paul Mach
Bissel Cycling
z.t
94
Bernard Van Ulden
Jelly Belly P/B Kenda
z.t
95
Jason McCartney
Team RadioShack
z.t
96
Craig Lewis
Team HTC - Highroad
z.t
97
Carlos Eduardo Alzate Escobar
Team Exergy
z.t
98
Nic Hamilton
Jelly Belly P/B Kenda
z.t
99
Timothy Roe
BMC Racing Team
z.t
100
Jay Robert Thomson
Bissel Cycling
z.t
101
Ryan Roth
Team Spidertech Powered By C10
z.t
102
Robert Förster
UnitedHealthcare Pro Cycling
z.t
103
Philipp Ries
Skil - Shimano
z.t
104
Alastair Loutit
Jelly Belly P/B Kenda
z.t
105
Jonathan Clarke
UnitedHealthcare Pro Cycling
z.t
106
Thierry Hupond
Skil - Shimano
z.t
107
Brian Bach Vandborg
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
108
Michael Morkov
Team Saxo Bank - SunGard
z.t
109
Ben Hermans
Team RadioShack
z.t
110
Martin Reimer
Skil - Shimano
z.t
111
Martin Mortensen
Team Leopard - Trek
z.t
112
Valeriy Kobzarenko
Team Type 1 - Sanofi Aventis
z.t
113
Adrian Hegyvary
UnitedHealthcare Pro Cycling
op 15'25"
114
Scott Zwizanski
UnitedHealthcare Pro Cycling
z.t
David Boily
Team Spidertech Powered By C10
DNF
Fabio Calabria
Team Type 1 - Sanofi Aventis
DNF
Andrew Dahlheim
Bissel Cycling
DNF
William Dickeson
Jelly Belly P/B Kenda
DNF
Edward King
Liquigas - Cannondale
DNF
Sam Johnson
Team Exergy
DNQ
Kenny Robert van Hummel
Skil - Shimano
DSQ
2018
2017
2015
2014
2013
2012
2011
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares