En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Grote Prijs Jef Scherens - Rondom Leuven
Result
1
Jasper Stuyven
Trek - Segafredo
4u16'54"
2
Jonas Vangenechten
Vital Concept Cycling Club
z.t
3
Timothy Dupont
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
4
Jens Debusschere
Lotto - Soudal
z.t
5
Aksel Nommela
BEAT Cycling Club
z.t
6
Jasper Philipsen
Hagens Berman Axeon
z.t
7
Toms Skujins
Trek - Segafredo
z.t
8
Markus Hoelgaard
Joker Icopal
z.t
9
Alexander Krieger
Leopard Pro Cycling
z.t
10
Sean De Bie
Veranda's Willems - Crelan
z.t
11
Milan Menten
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
12
Kenny Dehaes
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
13
Krists Neilands
Israel Cycling Academy
z.t
14
Timo Roosen
Team LottoNL - Jumbo
z.t
15
Floris Gerts
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
16
Damien Touzé
St Michel - Auber 93
z.t
17
Jan Maas
Team LottoNL - Jumbo
z.t
18
Krister Hagen
Team Coop
z.t
19
Mathias De Witte
Veranda's Willems - Crelan
z.t
20
August Jensen
Israel Cycling Academy
z.t
21
Piet Allegaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
22
Jan-Willem van Schip
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
23
Abram Stockman
Tarteletto - Isorex
z.t
24
Flavien Maurelet
St Michel - Auber 93
z.t
25
Robbert de Greef
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
26
Jeroen Meijers
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
27
Andrea Pasqualon
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
28
Kevyn Ista
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
29
Kristian Aasvold
Team Coop
z.t
30
Cedric Raymackers
Cibel - Cebon
z.t
31
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
z.t
32
Michiel Stockman
Tarteletto - Isorex
z.t
33
Adam Lewis
T.Palm Pole Continental Wallon
z.t
34
Kevin Deltombe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
35
Yoann Offredo
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
36
Taco van der Hoorn
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
37
Jens Reynders
Leopard Pro Cycling
z.t
38
Szymon Rekita
Leopard Pro Cycling
z.t
39
Jelle Vanendert
Lotto - Soudal
z.t
40
Rob Ruijgh
Tarteletto - Isorex
z.t
41
Martijn Budding
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
42
Brecht Ruyters
Cibel - Cebon
z.t
43
Rasmus Tiller
Joker Icopal
z.t
44
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
45
Jos van Emden
Team LottoNL - Jumbo
z.t
46
Camille Thominet
St Michel - Auber 93
z.t
47
Antwan Tolhoek
Team LottoNL - Jumbo
z.t
48
Pascal Eenkhoorn
Team LottoNL - Jumbo
z.t
49
Maarten Wynants
Team LottoNL - Jumbo
z.t
50
Jens Keukeleire
Lotto - Soudal
z.t
51
Jimmy Janssens
Cibel - Cebon
z.t
52
Yoann Paillot
St Michel - Auber 93
z.t
53
Guillaume Van Keirsbulck
Team Wanty - Groupe Gobert
op 25"
54
Jérôme Baugnies
Team Wanty - Groupe Gobert
op 29"
55
Huub Duyn
Veranda's Willems - Crelan
op 38"
56
Frederik Backaert
Team Wanty - Groupe Gobert
op 1'00"
57
Alo Jakin
St Michel - Auber 93
op 1'06"
58
Bjorg Lambrecht
Lotto - Soudal
op 1'32"
59
Ross Lamb
T.Palm Pole Continental Wallon
z.t
60
Bert De Backer
Vital Concept Cycling Club
z.t
61
Filip Maciejuk
Leopard Pro Cycling
z.t
62
Ivo Emanuel Oliveira Alves
Hagens Berman Axeon
z.t
63
Kenneth Van Rooy
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
64
Timothy Stevens
Cibel - Cebon
z.t
65
Tiago Antunes
SEG Racing Academy
z.t
66
Kevin Van Melsen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
67
Lindsay De Vylder
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
68
Amaury Capiot
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
69
Bjorn Tore Nilsen Hoem
Joker Icopal
z.t
70
Alex Mengoulas
BEAT Cycling Club
z.t
71
Piotr Havik
BEAT Cycling Club
z.t
72
Koen Bouwman
Team LottoNL - Jumbo
z.t
73
Dries De Bondt
Veranda's Willems - Crelan
z.t
74
Lukas Spengler
WB Veranclassic Aquality Protect
op 3'27"
75
Jasper De Buyst
Lotto - Soudal
op 4'53"
76
Harm Vanhoucke
Lotto - Soudal
z.t
77
Louis Verhelst
Tarteletto - Isorex
z.t
78
Adrien Garel
Vital Concept Cycling Club
op 6'39"
79
Fridtjof Roeinaas
Joker Icopal
op 8'23"
80
Andreas Vangstad
Joker Icopal
z.t
81
Ryan Mullen
Trek - Segafredo
z.t
82
Boy van Poppel
Trek - Segafredo
z.t
83
Tanguy Turgis
Vital Concept Cycling Club
z.t
84
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
85
Daniel Abraham Gebru
BEAT Cycling Club
z.t
86
Felix Intra
Team Sauerland NRW P/B SKS Germany
z.t
87
Olav Hjemsaeter
Team Coop
z.t
88
Johannes Hodapp
Team Sauerland NRW P/B SKS Germany
z.t
89
Daan Hoeyberghs
BEAT Cycling Club
z.t
90
Max Emil Boholm Korner
T.Palm Pole Continental Wallon
z.t
91
Oivind Lukkedal
Team Coop
z.t
92
Andrew Leigh
Tarteletto - Isorex
z.t
93
Jonathan Brown
Hagens Berman Axeon
z.t
94
Hamish Schreurs
Israel Cycling Academy
z.t
95
Steven Lammertink
Vital Concept Cycling Club
z.t
96
Cees Bol
Team Sunweb
z.t
97
Ruben Scheire
Tarteletto - Isorex
z.t
98
Benoît Jarrier
Team Fortuneo - Samsic
z.t
Eugenio Alafaci
Trek - Segafredo
DNF
João Almeida
Hagens Berman Axeon
DNF
Jon-Anders Bekken
Team Coop
DNF
Jan Brockhoff
Leopard Pro Cycling
DNF
Luuc Bugter
Delta Cycling Rotterdam
DNF
Dennis Coenen
Cibel - Cebon
DNF
Alberto Dainese
SEG Racing Academy
DNF
Maxime Daniel
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Sébastien Delfosse
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Nahom Desale
BEAT Cycling Club
DNF
Laurent Didier
Trek - Segafredo
DNF
Volodymyr Dzhus
Lviv Cycling Team
DNF
William Elliott
T.Palm Pole Continental Wallon
DNF
Henrik Evensen
Joker Icopal
DNF
Romain Feillu
St Michel - Auber 93
DNF
Ian Garrison
Hagens Berman Axeon
DNF
Michel Giesselmann
Team Sauerland NRW P/B SKS Germany
DNF
Thibault Guernalec
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Jonas Härtig
Team Sauerland NRW P/B SKS Germany
DNF
Ludvik Aspelund Holstad
DNF
Gustav Höög
Team Coop
DNF
Roy Jans
Cibel - Cebon
DNF
Justin Jules
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Alex Kirsch
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Illya Klepikov
Lviv Cycling Team
DNF
Karl Patrick Lauk
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Florentin Lecamus
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Jeremy Lecroq
Vital Concept Cycling Club
DNF
Joann Leinau
Team Sauerland NRW P/B SKS Germany
DNF
Louis Leinau
Team Sauerland NRW P/B SKS Germany
DNF
Arjen Livyns
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Anthony Maldonado
St Michel - Auber 93
DNF
Timur Maleev
Lviv Cycling Team
DNF
Gianni Marchand
Cibel - Cebon
DNF
Remy Mertz
Lotto - Soudal
DNF
Per Christian Münstermann
Team Sauerland NRW P/B SKS Germany
DNF
Bohdan Musiienko
Lviv Cycling Team
DNF
Daan Olivier
Team LottoNL - Jumbo
DNF
Arthur Pagnaer
T.Palm Pole Continental Wallon
DNF
Mads Pedersen
Trek - Segafredo
DNF
Thomas Petit
T.Palm Pole Continental Wallon
DNF
Gaetan Pons
Leopard Pro Cycling
DNF
Jesper Rasch
SEG Racing Academy
DNF
Michael Rice
Hagens Berman Axeon
DNF
Ludovic Robeet
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Clement Russo
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Guy Sagiv
Israel Cycling Academy
DNF
Ylber Sefa
Tarteletto - Isorex
DNF
Mario Spengler
Leopard Pro Cycling
DNF
Michael Carbel Svendgaard
Team Fortuneo - Samsic
DNF
Trond Hakon Trondsen
Team Coop
DNF
Maksym Vasilyev
Lviv Cycling Team
DNF
Minne Verboom
SEG Racing Academy
DNF
Zico Waeytens
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Edward Walsh
T.Palm Pole Continental Wallon
DNF
Niels Willaerts
Lviv Cycling Team
DNF
Tyler Williams
Israel Cycling Academy
DNF
Maikel Zijlaard
Hagens Berman Axeon
DNF
Johan Le Bon
Vital Concept Cycling Club
DNF
Wesley Van Dyck
BEAT Cycling Club
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1965
1964
1963
Info
Parcours
Result
Palmares