En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Czech Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
08/08
Olomouc
Frýdek-Místek
209,8 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Jordi Meeus
SEG Racing Academy
5u18'38"
2
Max Kanter
Team Sunweb
z.t
3
Martin Laas
Bora - HansGrohe
z.t
4
Kenneth Van Rooy
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
5
Amaury Capiot
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
6
Pascal Eenkhoorn
Team Jumbo - Visma
z.t
7
Sean De Bie
Bingoal WB
z.t
8
Markus Hoelgaard
Uno-X Norwegian Development Team
z.t
9
Théry Schir
Swiss Racing Academy
z.t
10
Tomas Barta
Czech Republic
z.t
11
Jordi Warlop
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
12
Matteo Sobrero
NTT Pro Cycling Team
z.t
13
Joshua Huppertz
Team Lotto - Kern Haus
z.t
14
Jesper Asselman
Metec - Tkh Continental CT P / B Mantel
z.t
15
Adam Toupalik
Elkov - Kasper
z.t
16
Kaden Groves
Mitchelton - Scott
z.t
17
Cedric Beullens
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
18
Pawel Franczak
Voster Ats Team
z.t
19
Nico Denz
Team Sunweb
z.t
20
Yannik Achterberg
Maloja Pushbikers
z.t
21
Victor Campenaerts
NTT Pro Cycling Team
z.t
22
Dominik Neumann
Elkov - Kasper
z.t
23
Lukas Ruegg
Swiss Racing Academy
z.t
24
Miká Heming
Maloja Pushbikers
z.t
25
Jan Hugger
Team Lotto - Kern Haus
z.t
26
Otto Vergaerde
Alpecin - Fenix
z.t
27
Petr Vakoc
Alpecin - Fenix
z.t
28
Milan Menten
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
29
Ziga Groselj
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
30
David Per
Adria Mobil
z.t
31
Mario Spengler
Team Lotto - Kern Haus
z.t
32
Mauro Schmid
Leopard Pro Cycling
z.t
33
Grega Bole
Bahrain - McLaren
z.t
34
Pawel Poljanski
Bora - HansGrohe
z.t
35
Damien Howson
Mitchelton - Scott
z.t
36
Michal Schlegel
Elkov - Kasper
z.t
37
Daan Hoole
SEG Racing Academy
z.t
38
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
z.t
39
Sjoerd Bax
Metec - Tkh Continental CT P / B Mantel
z.t
40
Lucas Hamilton
Mitchelton - Scott
z.t
41
Petr Kelemen
Czech Republic
z.t
42
Jimmy Janssens
Alpecin - Fenix
z.t
43
Dimitri Peyskens
Bingoal WB
z.t
44
Michael Kukrle
Elkov - Kasper
z.t
45
Stef Krul
Metec - Tkh Continental CT P / B Mantel
z.t
46
Daniel Turek
Czech Republic
z.t
47
Kenny Molly
Bingoal WB
z.t
48
Stan Van Tricht
SEG Racing Academy
z.t
49
Jan Maas
Leopard Pro Cycling
z.t
50
Alexander Tarlton
Team Lotto - Kern Haus
z.t
51
Alexander Krieger
Alpecin - Fenix
z.t
52
Marco Frigo
SEG Racing Academy
z.t
53
Jan Barta
Elkov - Kasper
z.t
54
Tom Wirtgen
Bingoal WB
z.t
55
Mattias Skjelmose Jensen
Leopard Pro Cycling
z.t
56
Torstein Traeen
Uno-X Norwegian Development Team
z.t
57
Corey Davis
Maloja Pushbikers
z.t
58
Fabio Van Den Bossche
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
59
Jan Tratnik
Bahrain - McLaren
z.t
60
Yves Lütolf
Swiss Racing Academy
z.t
61
Matteo Fabbro
Bora - HansGrohe
z.t
62
Lukas Pöstlberger
Bora - HansGrohe
z.t
63
Moran Vermeulen
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
64
Yukiya Arashiro
Bahrain - McLaren
z.t
65
Chad Haga
Team Sunweb
z.t
66
Stephan Rabitsch
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
67
Ide Schelling
Bora - HansGrohe
z.t
68
Jonas Abrahamsen
Uno-X Norwegian Development Team
z.t
69
Jack Bauer
Mitchelton - Scott
z.t
70
Koen Bouwman
Team Jumbo - Visma
z.t
71
Karel Hnik
Elkov - Kasper
z.t
72
Janez Brajkovic
Adria Mobil
z.t
73
Szymon Rekita
Leopard Pro Cycling
z.t
74
Jakub Otruba
Elkov - Kasper
z.t
75
Michael Hepburn
Mitchelton - Scott
z.t
76
Michael Storer
Team Sunweb
z.t
77
Adam Stachowiak
Voster Ats Team
z.t
78
Jens Van Den Dool
Metec - Tkh Continental CT P / B Mantel
z.t
79
Maarten Wynants
Team Jumbo - Visma
op 24"
80
Marijn van den Berg
Metec - Tkh Continental CT P / B Mantel
op 1'21"
81
Jay Robert Thomson
NTT Pro Cycling Team
z.t
82
Nickolas Dlamini
NTT Pro Cycling Team
z.t
83
Alexandar Richardson
Alpecin - Fenix
z.t
84
Olav Kooij
Jumbo-Visma Development Team
z.t
85
Vojtech Repa
Topforex Lapierre Pro Cycling Team
z.t
86
Tim Merlier
Alpecin - Fenix
z.t
87
Riccardo Zoidl
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
88
Matthias Mangertseder
Maloja Pushbikers
z.t
89
Kristijan Hocevar
Adria Mobil
z.t
90
Tim Wollenberg
Maloja Pushbikers
z.t
91
Sven Burger
SEG Racing Academy
op 2'31"
92
Cyrille Thièry
Swiss Racing Academy
op 3'09"
93
Owen Geleijn
Jumbo-Visma Development Team
op 3'32"
94
Reinardt Janse van Rensburg
NTT Pro Cycling Team
op 3'39"
95
Julien Mortier
Bingoal WB
z.t
96
Michal Procházka
Czech Republic
z.t
97
Michael Carbel Svendgaard
NTT Pro Cycling Team
z.t
98
Anders Skaarseth
Uno-X Norwegian Development Team
z.t
99
Mateusz Grabis
Voster Ats Team
op 4'27"
100
Sylwester Janiszewski
Voster Ats Team
z.t
101
Pawel Cieslik
Voster Ats Team
z.t
102
Philipp Walsleben
Alpecin - Fenix
op 5'17"
103
Michel Heßmann
Jumbo-Visma Development Team
z.t
104
Kim Alexander Heiduk
Team Lotto - Kern Haus
z.t
105
Christian Maximilian Koch
Team Lotto - Kern Haus
z.t
106
Felix Gall
Team Sunweb
op 5'55"
107
Domen Novak
Bahrain - McLaren
op 6'34"
108
Lars Boven
Jumbo-Visma Development Team
z.t
109
Thimo Willems
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
110
Adne Koster
Metec - Tkh Continental CT P / B Mantel
z.t
111
Mathijs Paasschens
Bingoal WB
op 6'45"
112
Fabian Paumann
Swiss Racing Academy
op 14'02"
113
Edoardo Affini
Mitchelton - Scott
z.t
114
Timon Rüegg
Swiss Racing Academy
z.t
115
Filip Maciejuk
Leopard Pro Cycling
op 15'13"
116
Joris Nieuwenhuis
Team Sunweb
op 15'22"
117
Jakub Murias
Voster Ats Team
op 15'23"
118
Luke Durbridge
Mitchelton - Scott
z.t
119
Luka Pibernik
Bahrain - McLaren
op 15'48"
120
Asbjørn Kragh Andersen
Team Sunweb
op 21'31"
121
Daniel Hoelgaard
Uno-X Norwegian Development Team
z.t
122
Patrick Haller
Leopard Pro Cycling
z.t
123
Erik Baska
Bora - HansGrohe
z.t
124
Jan Kuhn
Team Lotto - Kern Haus
z.t
125
Juraj Sagan
Bora - HansGrohe
z.t
126
Aljaz Omrzel
Adria Mobil
z.t
127
Bostjan Murn
Adria Mobil
z.t
128
David Dekker
SEG Racing Academy
z.t
129
Karel Vacek
Czech Republic
z.t
130
Arthur Kluckers
Leopard Pro Cycling
z.t
131
Julius Johansen
Uno-X Norwegian Development Team
z.t
132
Maikel Zijlaard
SEG Racing Academy
z.t
133
Dylan Bouwmans
Metec - Tkh Continental CT P / B Mantel
z.t
134
Leon Echtermann
Maloja Pushbikers
z.t
135
Niklas Larsen
Uno-X Norwegian Development Team
z.t
136
Stephen Williams
Bahrain - McLaren
z.t
Andi Bajc
Team Felbermayr Simplon Wels
DNF
Marko Kump
Adria Mobil
DNF
Vojtech Sedlacek
Czech Republic
DNF
Wojciech Sykala
Voster Ats Team
DNF
Boris Vallee
Bingoal WB
DNF
Filippo Fortin
Team Felbermayr Simplon Wels
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares