En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Czech Cycling Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
12/08
Mohelnice
Sternberk
187 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Josef Cerny
Elkov - Author Cycling Team
4u41'09"
2
Jan Barta
Bora - HansGrohe
z.t
3
Rasmus Guldhammer
Team Veloconcept
op 3"
4
Jan Hirt
CCC Sprandi Polkowice
op 5"
5
Silvio Herklotz
Bora - HansGrohe
z.t
6
Jan Tratnik
CCC Sprandi Polkowice
z.t
7
Enrico Barbin
Bardiani CSF
op 25"
8
Paolo Toto
Sangemini - MG. K Vis
z.t
9
Marek Canecky
Amplatz - BMC
z.t
10
Jiri Polnický
Elkov - Author Cycling Team
z.t
11
Matej Mugerli
Amplatz - BMC
z.t
12
Grigoriy Shtein
Astana City
z.t
13
Maximilian Kuen
Tirol Cycling Team
z.t
14
Felix Grossschartner
CCC Sprandi Polkowice
z.t
15
Emanuel Piaskowy
Team Hurom
z.t
16
Radoslav Rogina
Adria Mobil
z.t
17
Nicola Gaffurini
Sangemini - MG. K Vis
z.t
18
Sebastian Schönberger
Tirol Cycling Team
z.t
19
Michele Gazzarra
Sangemini - MG. K Vis
z.t
20
Ziga Groselj
Adria Mobil
z.t
21
Kasper Asgreen
Team Veloconcept
z.t
22
Stephan Rabitsch
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
23
Jan Maas
Seg Racing Academy
z.t
24
Torstein Traeen
UNO - X Hydrogen Development Team
z.t
25
Mirko Trosino
Wilier Triestina
z.t
26
Marcel Neuhauser
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
27
Stephen Williams
Seg Racing Academy
z.t
28
Lukasz Owsian
CCC Sprandi Polkowice
z.t
29
Francesco Manuel Bongiorno
Sangemini - MG. K Vis
z.t
30
Daniel Felipe Martinez
Wilier Triestina
z.t
31
Yonder Godoy
Wilier Triestina
z.t
32
Andi Bajc
Amplatz - BMC
z.t
33
José Joao Pimenta Costa Mendes
Bora - HansGrohe
z.t
34
Yuriy Natarov
Astana City
z.t
35
Michal Schlegel
CCC Sprandi Polkowice
z.t
36
Cristian Rodriguez Martin
Wilier Triestina
z.t
37
Alessandro Tonelli
Bardiani CSF
z.t
38
Jan Stöhr
CK Pribram Fany Gastro
op 59"
39
Lluis Llibert Sendros
Kolss Cycling Team
z.t
40
Dinmukhammed Ulysbayev
Astana City
z.t
41
Hans Kristian Rudland
UNO - X Hydrogen Development Team
z.t
42
Andreas Hyldgaard Jeppesen
Team Veloconcept
z.t
43
Nikita Panassenko
Astana City
z.t
44
Michael Kukrle
Elkov - Author Cycling Team
z.t
45
Edoardo Zardini
Bardiani CSF
op 1'15"
46
Vitaliy Buts
Kolss Cycling Team
z.t
47
Piotr Brozyna
CCC Sprandi Polkowice
op 1'18"
48
Riccardo Zoidl
Team Felbermayr Simplon Wels
op 1'22"
49
Ziga Horvat
Adria Mobil
op 2'22"
50
Andrii Bratashchuk
Kolss Cycling Team
op 3'05"
51
Enrico Salvador
Tirol Cycling Team
op 3'54"
52
Nicolo Pacinotti
Bardiani CSF
z.t
53
Mirco Maestri
Bardiani CSF
z.t
54
Edoardo Affini
Seg Racing Academy
z.t
55
Patrik Tybor
Dukla Banska Bystrica
op 7'06"
56
Markus Eibegger
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
57
Pavel Stöhr
CK Pribram Fany Gastro
op 7'31"
58
Miguel Eduardo Florez Lopez
Wilier Triestina
op 7'34"
59
Erik Nordsaeter Resell
UNO - X Hydrogen Development Team
z.t
60
Thomas Umhaller
Amplatz - BMC
z.t
61
Mykhaylo Kononenko
Kolss Cycling Team
z.t
62
Konrad Tomasiak
Team Hurom
z.t
63
Wojciech Franczak
Team Hurom
z.t
64
Marten Kooistra
Seg Racing Academy
z.t
65
Pawel Cieslik
Elkov - Author Cycling Team
z.t
66
Sondre Kristiansen
UNO - X Hydrogen Development Team
z.t
67
Gerd Fidler
Amplatz - BMC
z.t
68
Sergiy Lagkuti
Kolss Cycling Team
z.t
69
Gorazd Per
Adria Mobil
z.t
70
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
z.t
71
Michael Reihs
Team Veloconcept
z.t
72
Alexander Kamp Egested
Team Veloconcept
z.t
73
Mark Sehested Pedersen
Team Veloconcept
z.t
74
Mads Baadsgaard Rahbek
Team Veloconcept
z.t
75
Jiri Sorm
Elkov - Author Cycling Team
z.t
76
Martin Mahdar
Dukla Banska Bystrica
z.t
77
Gregor Gazvoda
Adria Mobil
z.t
78
Nicola Boem
Bardiani CSF
z.t
79
Julius van den Berg
Seg Racing Academy
z.t
80
Michael Schwarzmann
Bora - HansGrohe
z.t
81
Jan Andrej Cully
Dukla Banska Bystrica
op 9'15"
82
Vojtech Hacecky
Elkov - Author Cycling Team
op 10'27"
83
Tomas Buchacek
Elkov - Author Cycling Team
z.t
84
Henrik Evensen
Seg Racing Academy
z.t
85
Jannik Steimle
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
86
Juraj Sagan
Bora - HansGrohe
z.t
87
Matthias Mangertseder
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
88
Matteo Draperi
Wilier Triestina
z.t
89
Jon Bozic
Adria Mobil
op 10'31"
90
Pascal Ackermann
Bora - HansGrohe
z.t
91
Martin Hunal
Elkov - Author Cycling Team
z.t
92
Andrea Borso
Adria Mobil
z.t
93
Andreas Umhaller
Amplatz - BMC
z.t
94
Marco Maronese
Bardiani CSF
z.t
95
Rok Korosec
Amplatz - BMC
z.t
96
Erik Baska
Bora - HansGrohe
z.t
97
Simone Bernardini
Sangemini - MG. K Vis
z.t
98
Niccolo' Salvietti
Sangemini - MG. K Vis
z.t
99
Syver Westgaard Waersted
UNO - X Hydrogen Development Team
z.t
100
Matthias Krizek
Tirol Cycling Team
z.t
101
Martin Vlcak
Dukla Banska Bystrica
z.t
102
Bartlomiej Matysiak
Team Hurom
z.t
103
Jozef Palcak
Dukla Banska Bystrica
z.t
104
Stanislaw Aniolkowski
Team Hurom
z.t
105
Daniel Lehner
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
106
Oleksandr Polivoda
Kolss Cycling Team
z.t
107
Martin Hebik
CK Pribram Fany Gastro
z.t
108
Martin Boubal
CK Pribram Fany Gastro
z.t
109
Nurbolat Kulimbetov
Astana City
z.t
110
Wojciech Migdal
Team Hurom
z.t
111
Andriy Vasylyuk
Kolss Cycling Team
z.t
112
Róbert Malik
CK Pribram Fany Gastro
z.t
113
Kristian Kulset
UNO - X Hydrogen Development Team
z.t
114
Pavel Gruber
CK Pribram Fany Gastro
z.t
115
Daniel Auer
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
116
Lars Saugstad
UNO - X Hydrogen Development Team
z.t
117
Frantisek Sisr
CCC Sprandi Polkowice
op 10'39"
118
Michele Scartezzini
Sangemini - MG. K Vis
z.t
119
Filippo Fortin
Tirol Cycling Team
z.t
120
Samuel Oros
Dukla Banska Bystrica
z.t
121
Niklas Larsen
Team Veloconcept
z.t
122
Rafael Andriato
Wilier Triestina
op 15'17"
123
Liam Bertazzo
Wilier Triestina
z.t
124
Sam Bennett
Bora - HansGrohe
op 15'21"
125
Paolo Prandini
Sangemini - MG. K Vis
op 15'40"
126
Vladyslav Soltasiuk
Kolss Cycling Team
op 17'41"
Juraj Bellan
Dukla Banska Bystrica
DNF
Adriaan Janssen
Team LottoNL - Jumbo
DNF
Jiri Kala
CK Pribram Fany Gastro
DNF
Eryk Laton
Team Hurom
DNF
Maxim Satlikov
Astana City
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares