En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Czech Cycling Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
14/08
Olomouc
Unicov
178 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Fernando Gaviria Rendon
Etixx - Quick Step
4u31'41"
2
Pawel Franczak
Activejet Team
z.t
3
Daniel Schorn
Bora - Argon 18
z.t
4
Alois Kankovsky
Whirlpool - Author
z.t
5
Jan Barta
Bora - Argon 18
z.t
6
Zdenek Stybar
Etixx - Quick Step
z.t
7
Pieter Serry
Etixx - Quick Step
z.t
8
Petr Vakoc
Etixx - Quick Step
z.t
9
Michal Schlegel
AWT Greenway
z.t
10
Przemyslaw Kasperkiewicz
AWT Greenway
op 5"
11
Mattia Gavazzi
Amore & Vita - Selle SMP
op 26"
12
Stefan Poutsma
Cyclingteam Jo Piels
z.t
13
Pawel Cieslik
Whirlpool - Author
z.t
14
Gert-Jan Bosman
Cyclingteam Jo Piels
z.t
15
Twan van den Brand
ZZPR.nl-Orange Babies
z.t
16
Tim Rodenburg
Cyclingteam Jo Piels
z.t
17
Jochem Hoekstra
Cyclingteam Jo Piels
z.t
18
Erik Baska
AWT Greenway
z.t
19
Matej Marin
Team Felbermayr Simplon Wels
op 3'27"
20
Grischa Janorschke
Team Vorarlberg
z.t
21
Oscar Riesebeek
Metec - TKH Team p/b Mantel
z.t
22
Fabio Chinello
Uniero Wilier
z.t
23
Sergei Pomoshnikov
Itera-Katusha
z.t
24
Maximilian Kuen
Amplatz - BMC
z.t
25
Kiryll Pozdnyakov
Rusvelo
z.t
26
Jarno Gmelich
Metec - TKH Team p/b Mantel
z.t
27
Igor Boev
Rusvelo
z.t
28
Jiri Polnický
Whirlpool - Author
z.t
29
Markus Eibegger
Synergy Baku Cycling Project
z.t
30
Martin Hunal
Whirlpool - Author
z.t
31
Matthias Krizek
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
32
Sjoerd Kouwenhoven
Metec - TKH Team p/b Mantel
z.t
33
Stefan Schumacher
CCC Sprandi Polkowice
z.t
33
Sebastian Stamegna
GM Cycling Team
z.t
35
Adriaan Janssen
Cyclingteam Jo Piels
z.t
36
Jesús Ezquerra Muela
Activejet Team
z.t
37
Dries Hollanders
Metec - TKH Team p/b Mantel
z.t
38
Redi Halilaj
Amore & Vita - Selle SMP
z.t
39
Victor De La Parte Gonzalez
Team Vorarlberg
z.t
40
Nicolas Winter
Team Vorarlberg
z.t
41
Tomas Buchacek
Whirlpool - Author
z.t
42
Bartlomiej Matysiak
CCC Sprandi Polkowice
z.t
43
Filippo Fortin
GM Cycling Team
z.t
44
Daniele Cavasin
GM Cycling Team
z.t
45
Manuel Ciucci
GM Cycling Team
z.t
46
Daniel Paulus
Team Vorarlberg
z.t
47
Lucas Gaday Orozco
Uniero Wilier
z.t
48
Peter Kusztor
Amplatz - BMC
z.t
48
Anton Samokhvalov
Itera-Katusha
z.t
50
Ivan Garcia Cortina
AWT Greenway
z.t
51
Karel Hnik
Tsjechië
z.t
52
Nikolay Mihaylov
CCC Sprandi Polkowice
z.t
53
Andrei Solomennikov
Rusvelo
z.t
54
Michal Podlaski
Activejet Team
z.t
55
Scott Thwaites
Bora - Argon 18
op 3'35"
56
Marko Kump
Adria Mobil
z.t
57
Radoslav Rogina
Adria Mobil
z.t
58
Andreas Schillinger
Bora - Argon 18
z.t
59
Kristjan Fajt
Adria Mobil
z.t
60
Stephan Rabitsch
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
61
Josef Cerny
CCC Sprandi Polkowice
z.t
62
Gregor Muhlberger
Bora - Argon 18
z.t
63
Lukasz Bodnar
Activejet Team
z.t
64
Andi Bajc
Amplatz - BMC
z.t
65
Marek Canecky
Amplatz - BMC
z.t
66
Jure Golcer
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
67
Matija Kvasina
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
68
Marco d'Urbano
GM Cycling Team
z.t
69
Jan Tratnik
Amplatz - BMC
z.t
70
Stef Krul
Metec - TKH Team p/b Mantel
z.t
71
Jan Hirt
CCC Sprandi Polkowice
z.t
72
Nicolas Baldo
Team Vorarlberg
z.t
73
Marco Zamparella
Amore & Vita - Selle SMP
z.t
74
Leopold Konig
Tsjechië
op 3'43"
75
Josip Rumac
Adria Mobil
op 7'42"
76
Kamil Gradek
Activejet Team
z.t
77
Patrik Tybor
Kemo Dukla Trecin
op 10'12"
78
Christoph Pfingsten
Bora - Argon 18
z.t
79
Sylwester Szmyd
CCC Sprandi Polkowice
z.t
80
Paolo Lunardon
Amore & Vita - Selle SMP
z.t
81
Michael Kukrle
z.t
82
Rino Gasparrini
Uniero Wilier
op 11'18"
83
Josef Hosek
Whirlpool - Author
z.t
84
Pavel Camrda
Whirlpool - Author
z.t
85
Davide Plebani
Uniero Wilier
z.t
86
Juraj Lajcha
Kemo Dukla Trecin
z.t
86
Sergii Movchan
Amore & Vita - Selle SMP
z.t
88
Davide Ballerini
Uniero Wilier
z.t
89
Giovanni Pedretti
Uniero Wilier
z.t
90
Roman Lehky
AWT Greenway
z.t
91
Mattia Frapporti
Uniero Wilier
z.t
91
Iljo Keisse
Etixx - Quick Step
z.t
93
Nils Politt
Team Stölting
z.t
95
Dmitrii Samokhvalov
Itera-Katusha
z.t
96
Rodrigo Contreras Pinzon
Etixx - Quick Step
z.t
97
Frantisek Padour
Tsjechië
z.t
98
Andrea Ruscetta
GM Cycling Team
z.t
99
Sergey Belykh
Itera-Katusha
z.t
99
Tomáš Koudela
Tsjechië
z.t
101
Laurent Vandenbak
Leopard Development Team
z.t
101
Aske Vorre Louring
Team Coloquick
z.t
103
James Early
Team Stölting
z.t
104
Piotr Brozyna
CCC Sprandi Polkowice
z.t
105
Uri Martins
Amore & Vita - Selle SMP
z.t
106
Patrick Olesen
Leopard Development Team
z.t
107
Lennard Kämna
Team Stölting
z.t
108
Matej Mugerli
Synergy Baku Cycling Project
z.t
109
Tural Isgandarov
Synergy Baku Cycling Project
z.t
110
Dennis Paulus
Amplatz - BMC
z.t
111
Joey van Rhee
Cyclingteam Jo Piels
z.t
112
Mario Gonzalez Salas
Activejet Team
z.t
113
Maxim Averin
Synergy Baku Cycling Project
z.t
114
Klemen Stimulak
Adria Mobil
z.t
114
Rino Zampilli
Amore & Vita - Selle SMP
z.t
116
Primož Roglič
Adria Mobil
z.t
117
Denis Zhuykov
Itera-Katusha
z.t
118
Gianfranco Visconti
GM Cycling Team
z.t
119
Ivan Balykin
Rusvelo
z.t
120
Domen Novak
Adria Mobil
z.t
120
Artem Ovechkin
Rusvelo
z.t
120
Lukasz Wisniowski
Etixx - Quick Step
z.t
123
Roman Maikin
Rusvelo
z.t
124
Maxim Pokidov
Itera-Katusha
z.t
125
Petr Hampl
Tsjechië
z.t
126
Michael Kucher
Team Vorarlberg
z.t
127
Manuel Porzner
Team Stölting
z.t
128
Dejan Bajt
Amplatz - BMC
z.t
129
Alexander Rybakov
Rusvelo
z.t
130
Jasper Hamelink
Metec - TKH Team p/b Mantel
z.t
131
Alexis Guerin
AWT Greenway
z.t
132
Frantisek Sisr
Tsjechië
z.t
133
Tom Wirtgen
Leopard Development Team
z.t
134
Manuel Schreiber
Team Vorarlberg
op 17'44"
135
Elgun Alizada
Synergy Baku Cycling Project
z.t
136
Christian Nyvang Lund
Team Coloquick
op 20'51"
137
Jimmi Sorensen
Team Coloquick
z.t
138
Lukas Grunwalder
Team Felbermayr Simplon Wels
z.t
139
Christian Moberg Jörgensen
Team Coloquick
z.t
140
Pawel Bernas
Activejet Team
op 21'04"
Nako Georgiev
Team Stölting
94
Rune Almindso Andersen
Team Coloquick
DNF
Phil Bauhaus
Bora - Argon 18
DNF
Daniel Biedermann
Team Felbermayr Simplon Wels
DNF
Jan Brockhoff
AWT Greenway
DNF
Mads Corell
Team Coloquick
DNF
Martin Duben
Kemo Dukla Trecin
DNF
Arne Egner
Team Stölting
DNF
Tijmen Eising
Metec - TKH Team p/b Mantel
DNF
Kristian Haugaard Jensen
Leopard Development Team
DNF
Thomas Koep
Team Stölting
DNF
Marco König
Leopard Development Team
DNF
Maros Kovac
Kemo Dukla Trecin
DNF
Matej Krajicek
Kemo Dukla Trecin
DNF
Jacob Gye Madsen
Team Coloquick
DNF
Martin Mahdar
Kemo Dukla Trecin
DNF
Matthias Plarre
Leopard Development Team
DNF
Sergey Rozin
Itera-Katusha
DNF
Andrej Strmiska
Kemo Dukla Trecin
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares