En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Sibiu Cycling Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
07/07
Sibiu
Sibiu
169,5 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Riccardo Stacchiotti
Giotti Victoria
3u52'54"
2
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
z.t
3
Frantisek Sisr
Elkov - Author
op 1"
4
Michal Paluta
CCC Development Team
z.t
5
Ivar Slik
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
6
Leonardo Bonifazio
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
z.t
7
Paolo Toto
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
z.t
8
Federico Burchio
d'Amico - UM Tools
z.t
9
Sergei Shilov
Gazprom - Rusvelo
z.t
10
Nico Selenati
Akros - Thömus
z.t
11
Marco Tizza
Amore & Vita - Prodir
z.t
12
Pierpaolo Ficara
Amore & Vita - Prodir
op 2"
13
Savva Novikov
Lokosphinx
z.t
14
Daniel Moricz
z.t
15
Viktor Filutas
Pannon Cycling Team
z.t
16
Bernat Font Mas
z.t
17
Dominik Neumann
Elkov - Author
z.t
18
Attila Valter
CCC Development Team
z.t
19
Matteo Busato
Androni Giocattoli - Sidermec
op 3"
20
Ildar Arslanov
Gazprom - Rusvelo
z.t
21
Radoslav Rogina
Adria Mobil
z.t
22
Andriy Vasylyuk
Kyiv Capital Team
z.t
23
Michal Schlegel
Elkov - Author
op 4"
24
Mattia Bais
Cycling Team Friuli
op 5"
25
Filippo Zana
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
z.t
26
Serghei Tvetcov
Floyd's Pro Cycling
z.t
27
Alessandro Bisolti
Androni Giocattoli - Sidermec
op 6"
28
Vitaliy Buts
Kyiv Capital Team
z.t
29
Daniel Munoz Giraldo
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
30
Josip Rumac
Androni Giocattoli - Sidermec
op 7"
31
Kevin Rivera
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
32
Wilmar Molina Rico
z.t
33
Jacopo Mosca
d'Amico - UM Tools
z.t
34
Mamyr Stash
Gazprom - Rusvelo
z.t
35
Denis Nekrasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
36
Fabio Mazzucco
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
z.t
37
Dario Puccioni
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
op 8"
38
Niccolo' Salvietti
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
z.t
39
Piotr Brozyna
CCC Development Team
z.t
40
Ivan Martinelli
d'Amico - UM Tools
z.t
41
Alexander Vdovin
Lokosphinx
op 9"
42
Adriaan Janssen
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
43
Michael Kukrle
Elkov - Author
z.t
44
Justin Paroz
Akros - Thömus
z.t
45
Ziga Groselj
Adria Mobil
op 10"
46
Denis-Marian Vulcan
Giotti Victoria
z.t
47
Andras Szatmary
Cube - Csomor MTB Team
op 11"
48
Rick Pluimers
Monkey Town-à Bloc CT
op 12"
49
Yannis Voisard
Akros - Thömus
op 13"
50
Emil Dima
Giotti Victoria
z.t
51
Erik Fetter
Pannon Cycling Team
op 14"
52
Karel Hnik
Elkov - Author
op 15"
53
Danilo Celano
Amore & Vita - Prodir
z.t
54
Oleksandr Golovash
op 17"
55
Gabriele Petrelli
Cycling Team Friuli
op 19"
56
Mel Van der Veekens
Monkey Town-à Bloc CT
op 20"
57
Jaime Alberto Restrepo Diosa
op 21"
58
Aljaz Jarc
Adria Mobil
z.t
59
Daniel Arroyave Canas
Equipo Continental Orgullo Paisa
op 22"
60
Evgeny Kobernyak
Gazprom - Rusvelo
z.t
61
Roman Kustadinchev
d'Amico - UM Tools
z.t
62
Franco Gabriel Orocito
d'Amico - UM Tools
op 23"
63
János Pelikán
Pannon Cycling Team
z.t
64
Vladyslav Soltasiuk
Kyiv Capital Team
z.t
65
Alexander Amiri
op 24"
66
Isaiah Newkirk
z.t
67
Yehor Dementyev
op 30"
68
Piotr Pekala
CCC Development Team
op 34"
69
Timo Güller
Akros - Thömus
op 36"
70
Antoine Aebi
Akros - Thömus
op 40"
71
Joel Suter
Akros - Thömus
op 41"
72
Jon Bozic
Adria Mobil
op 42"
73
Mykyta Zubenko
Lviv Cycling Team
op 44"
74
Grant Ellwood
op 48"
75
Gorazd Per
Adria Mobil
op 1'11"
76
Szymon Tracz
CCC Development Team
op 1'12"
77
Daniel Crista
Giotti Victoria
op 2'46"
78
Rubén Caseny Catala
Massi Vivo - Grupo Oresy
op 3'04"
Davide Bais
Cycling Team Friuli
DNF
Arseny Nikiforov
Lokosphinx
DNF
Austin Stephens
DNF
Anton Vorobyev
Gazprom - Rusvelo
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares