En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Sibiu Cycling Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
06/07
Sibiu
Paltinis
159,4 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Marco Tizza
Amore & Vita - Prodir
4u16'04"
2
Attila Valter
CCC Development Team
op 1"
3
Michal Schlegel
Elkov - Author
op 4"
4
Mattia Bais
Cycling Team Friuli
op 9"
5
Daniel Munoz Giraldo
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
6
Kevin Rivera
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
7
Ildar Arslanov
Gazprom - Rusvelo
op 10"
8
Radoslav Rogina
Adria Mobil
z.t
9
Pierpaolo Ficara
Amore & Vita - Prodir
op 11"
10
Serghei Tvetcov
Floyd's Pro Cycling
z.t
11
Fabio Mazzucco
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
op 14"
12
Filippo Zana
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
op 20"
13
Emil Dima
Giotti Victoria
op 34"
14
Danilo Celano
Amore & Vita - Prodir
op 40"
15
Paolo Toto
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
op 43"
16
Alessandro Bisolti
Androni Giocattoli - Sidermec
op 44"
17
Erik Fetter
Pannon Cycling Team
op 46"
18
Niccolo' Salvietti
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
op 52"
19
Piotr Brozyna
CCC Development Team
op 1'03"
20
Ziga Groselj
Adria Mobil
op 1'07"
21
Michael Kukrle
Elkov - Author
op 1'12"
22
Viktor Filutas
Pannon Cycling Team
op 1'22"
23
Vitaliy Buts
Kyiv Capital Team
op 1'24"
24
Denis Nekrasov
Gazprom - Rusvelo
op 1'25"
25
Bernat Font Mas
op 1'26"
26
Savva Novikov
Lokosphinx
op 1'27"
27
Adriaan Janssen
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
28
Andriy Vasylyuk
Kyiv Capital Team
op 1'28"
29
Justin Paroz
Akros - Thömus
op 1'32"
30
Denis-Marian Vulcan
Giotti Victoria
op 1'35"
31
Ivan Martinelli
d'Amico - UM Tools
op 1'38"
32
Yannis Voisard
Akros - Thömus
op 1'40"
33
Jacopo Mosca
d'Amico - UM Tools
op 3'03"
34
Andras Szatmary
Cube - Csomor MTB Team
z.t
35
Oleksandr Golovash
op 3'10"
36
Vladyslav Soltasiuk
Kyiv Capital Team
z.t
37
Karel Hnik
Elkov - Author
op 3'32"
38
Daniel Arroyave Canas
Equipo Continental Orgullo Paisa
op 6'15"
39
Dominik Neumann
Elkov - Author
z.t
40
Isaiah Newkirk
op 7'03"
41
Sergei Shilov
Gazprom - Rusvelo
z.t
42
Alexander Vdovin
Lokosphinx
z.t
43
Rick Pluimers
Monkey Town-à Bloc CT
op 7'04"
44
Ivar Slik
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
45
Aljaz Jarc
Adria Mobil
op 7'19"
46
Matteo Busato
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
47
Daniel Crista
Giotti Victoria
op 7'55"
48
Mel Van der Veekens
Monkey Town-à Bloc CT
op 8'52"
49
Dario Puccioni
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
op 9'12"
50
Szymon Tracz
CCC Development Team
op 11'27"
51
Piotr Pekala
CCC Development Team
op 11'30"
52
Franco Gabriel Orocito
d'Amico - UM Tools
z.t
53
Mykyta Zubenko
Lviv Cycling Team
op 11'31"
54
Leonardo Bonifazio
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
z.t
55
Evgeny Kobernyak
Gazprom - Rusvelo
z.t
56
Roman Kustadinchev
d'Amico - UM Tools
z.t
57
Michal Paluta
CCC Development Team
z.t
58
Arseny Nikiforov
Lokosphinx
op 11'32"
59
Daniel Moricz
z.t
60
Davide Bais
Cycling Team Friuli
op 12'49"
61
Federico Burchio
d'Amico - UM Tools
op 13'07"
62
Anton Vorobyev
Gazprom - Rusvelo
op 13'40"
63
Gorazd Per
Adria Mobil
op 14'52"
64
Mamyr Stash
Gazprom - Rusvelo
op 15'28"
65
Gabriele Petrelli
Cycling Team Friuli
z.t
66
Josip Rumac
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
67
Wilmar Molina Rico
z.t
68
Yehor Dementyev
op 15'29"
69
Jaime Alberto Restrepo Diosa
z.t
70
Alexander Amiri
op 15'30"
71
Jon Bozic
Adria Mobil
z.t
72
Frantisek Sisr
Elkov - Author
op 15'38"
73
Timo Güller
Akros - Thömus
z.t
74
Antoine Aebi
Akros - Thömus
op 15'39"
75
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
op 15'40"
76
Riccardo Stacchiotti
Giotti Victoria
op 15'41"
77
Grant Ellwood
op 15'58"
78
Austin Stephens
z.t
79
János Pelikán
Pannon Cycling Team
op 16'40"
80
Nico Selenati
Akros - Thömus
op 17'39"
81
Joel Suter
Akros - Thömus
z.t
82
Rubén Caseny Catala
Massi Vivo - Grupo Oresy
op 22'31"
Lorant Balazsi
DNF
Andras Forray
Pannon Cycling Team
DNF
Lars Loohuis
Monkey Town-à Bloc CT
DNF
David Alexander Maidana Ortiz
Massi Vivo - Grupo Oresy
DNF
Andrea Meucci
Amore & Vita - Prodir
DNF
Oleksandr Prevar
DNF
Alexandr Smirnov
Lokosphinx
DNF
Kacper Walkowiak
CCC Development Team
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares