En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Sibiu Cycling Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
05/07
Sibiu
Balea Lac
163,3 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Kevin Rivera
Androni Giocattoli - Sidermec
4u28'23"
2
Daniel Munoz Giraldo
Androni Giocattoli - Sidermec
op 5"
3
Radoslav Rogina
Adria Mobil
op 38"
4
Serghei Tvetcov
Floyd's Pro Cycling
op 40"
5
Ildar Arslanov
Gazprom - Rusvelo
z.t
6
Pierpaolo Ficara
Amore & Vita - Prodir
op 45"
7
Michal Schlegel
Elkov - Author
op 48"
8
Mattia Bais
Cycling Team Friuli
op 49"
9
Danilo Celano
Amore & Vita - Prodir
op 1'08"
10
Marco Tizza
Amore & Vita - Prodir
op 1'15"
11
Alessandro Bisolti
Androni Giocattoli - Sidermec
op 1'17"
12
Fabio Mazzucco
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
op 1'19"
13
Attila Valter
CCC Development Team
op 1'20"
14
Filippo Zana
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
op 1'21"
15
Karel Hnik
Elkov - Author
op 1'24"
16
Paolo Toto
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
op 1'32"
17
Piotr Brozyna
CCC Development Team
op 1'40"
18
Vitaliy Buts
Kyiv Capital Team
op 2'17"
19
Erik Fetter
Pannon Cycling Team
op 2'19"
20
Justin Paroz
Akros - Thömus
op 2'25"
21
Michael Kukrle
Elkov - Author
z.t
22
Denis Nekrasov
Gazprom - Rusvelo
op 2'34"
23
Ivan Martinelli
d'Amico - UM Tools
op 2'36"
24
Emil Dima
Giotti Victoria
op 2'40"
25
Bernat Font Mas
op 2'45"
26
Szymon Tracz
CCC Development Team
op 2'55"
27
Michal Paluta
CCC Development Team
z.t
28
Ziga Groselj
Adria Mobil
op 2'56"
29
Jacopo Mosca
d'Amico - UM Tools
op 3'16"
30
Adriaan Janssen
Monkey Town-à Bloc CT
op 3'31"
31
Savva Novikov
Lokosphinx
op 3'36"
32
Andriy Vasylyuk
Kyiv Capital Team
op 3'42"
33
Andras Szatmary
Cube - Csomor MTB Team
op 3'43"
34
Rick Pluimers
Monkey Town-à Bloc CT
op 3'57"
35
Piotr Pekala
CCC Development Team
op 4'04"
36
Dario Puccioni
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
op 4'31"
37
Isaiah Newkirk
op 5'01"
38
Dominik Neumann
Elkov - Author
op 6'15"
39
Matteo Busato
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
40
Alexander Vdovin
Lokosphinx
op 6'30"
41
Oleksandr Golovash
op 6'50"
42
Yannis Voisard
Akros - Thömus
op 8'27"
43
Daniel Arroyave Canas
Equipo Continental Orgullo Paisa
op 8'29"
44
Viktor Filutas
Pannon Cycling Team
op 9'16"
45
Niccolo' Salvietti
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
op 9'58"
46
Sergei Shilov
Gazprom - Rusvelo
op 10'21"
47
Aljaz Jarc
Adria Mobil
z.t
48
Denis-Marian Vulcan
Giotti Victoria
z.t
49
Franco Gabriel Orocito
d'Amico - UM Tools
op 11'51"
50
Joel Suter
Akros - Thömus
op 12'07"
51
János Pelikán
Pannon Cycling Team
op 13'18"
52
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
op 13'26"
53
Josip Rumac
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
54
Yehor Dementyev
z.t
55
Mel Van der Veekens
Monkey Town-à Bloc CT
op 13'27"
56
Ivar Slik
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
57
Gorazd Per
Adria Mobil
op 16'54"
58
Mykyta Zubenko
Lviv Cycling Team
op 17'03"
59
Frantisek Sisr
Elkov - Author
z.t
60
Arseny Nikiforov
Lokosphinx
op 18'31"
61
Roman Kustadinchev
d'Amico - UM Tools
op 20'06"
62
Daniel Moricz
op 20'25"
63
Leonardo Bonifazio
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
op 20'56"
64
Riccardo Stacchiotti
Giotti Victoria
op 21'04"
65
Davide Bais
Cycling Team Friuli
z.t
66
Austin Stephens
op 21'31"
67
Oleksandr Prevar
op 24'02"
68
Federico Burchio
d'Amico - UM Tools
op 24'21"
69
Wilmar Molina Rico
op 24'34"
70
Grant Ellwood
op 25'47"
71
Lars Loohuis
Monkey Town-à Bloc CT
op 26'03"
72
Vladyslav Soltasiuk
Kyiv Capital Team
op 26'30"
73
Evgeny Kobernyak
Gazprom - Rusvelo
op 27'33"
74
Daniel Crista
Giotti Victoria
op 27'49"
75
Alexandr Smirnov
Lokosphinx
op 28'11"
76
Nico Selenati
Akros - Thömus
z.t
77
Antoine Aebi
Akros - Thömus
z.t
78
Alexander Amiri
op 28'12"
79
Gabriele Petrelli
Cycling Team Friuli
z.t
80
Rubén Caseny Catala
Massi Vivo - Grupo Oresy
op 29'03"
81
Mamyr Stash
Gazprom - Rusvelo
op 30'13"
82
Jon Bozic
Adria Mobil
op 31'40"
83
Jaime Alberto Restrepo Diosa
op 33'21"
84
Andrea Meucci
Amore & Vita - Prodir
op 35'01"
85
Anton Vorobyev
Gazprom - Rusvelo
op 36'09"
86
Timo Güller
Akros - Thömus
op 36'10"
87
Lorant Balazsi
op 36'58"
88
David Alexander Maidana Ortiz
Massi Vivo - Grupo Oresy
op 37'14"
89
Kacper Walkowiak
CCC Development Team
op 38'54"
90
Andras Forray
Pannon Cycling Team
op 39'49"
Matteo Pelucchi
Androni Giocattoli - Sidermec
DNS
Filippo Ferronato
OTL
Eduard-Michael Grosu
Delko Marseille Provence KTM
OTL
Gustavo Adolfo Mino Baez
Massi Vivo - Grupo Oresy
OTL
Emanuele Onesti
Giotti Victoria
OTL
Angelo Raffaele
d'Amico - UM Tools
OTL
Simone Sterbini
Giotti Victoria
OTL
Kirill Sveshnikov
Lokosphinx
OTL
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares