En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Sibiu Cycling Tour
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
08/07
Sibiu
Sibiu
155 km
Result
Final Classification
1
Jason van Dalen
Delta Cycling Rotterdam
3u26'39"
2
Eduard-Michael Grosu
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 1"
3
Davide Ballerini
Androni Giocattoli - Sidermec
op 2"
4
Stefan Bissegger
Akros - Renfer Sa
z.t
5
Andrea Vendrame
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
6
Francesco Bettini
D'Amico Utensilnord
op 3"
7
Luuc Bugter
Delta Cycling Rotterdam
z.t
8
Martin Laas
Team Illuminate
z.t
9
Riccardo Stacchiotti
Mstina Focus
op 4"
10
Wojciech Sykala
Wibatech Merx 7R
op 6"
11
Robin Froidevaux
Akros - Renfer Sa
z.t
12
Baron Castillo Felix Alejandro
Team Illuminate
z.t
13
Sven van Luijk
Monkey Town Continental Team
z.t
14
Juraj Bellan
Dukla Banska Bystrica
op 7"
15
Maarten de Jonge
Monkey Town Continental Team
z.t
16
Nikolay Trusov
Gazprom - Rusvelo
z.t
17
Marijn van den Berg
Delta Cycling Rotterdam
z.t
18
Sjoerd Bax
Delta Cycling Rotterdam
z.t
19
Davide Gabburo
Amore & Vita - Prodir
op 8"
20
Paolo Toto
Sangemini - MG. K Vis - Vega
op 9"
21
José Manuel Gutierrez Revuelta
Massi - Kuwait Team
z.t
22
Ivan Martinelli
D'Amico Utensilnord
z.t
23
Wim Kleiman
Monkey Town Continental Team
op 10"
24
Aleksander Vlasov
Gazprom - Rusvelo
op 11"
25
Iván Ramiro Sosa
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
26
Manuel Antunes Amaro
CCC Sprandi Polkowice
op 12"
27
Alessandro Bisolti
Androni Giocattoli - Sidermec
op 13"
28
Raul-Antonio Sinza
Mstina Focus
op 14"
29
Nicola Gaffurini
Sangemini - MG. K Vis - Vega
z.t
30
Antonio Santoro
Monkey Town Continental Team
op 15"
31
Nikolay Cherkasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
32
Norbert Banaszek
Wibatech Merx 7R
z.t
33
Michele Gazzarra
Sangemini - MG. K Vis - Vega
z.t
34
Marek Canecky
Dukla Banska Bystrica
op 16"
35
Aleksey Rybalkin
Gazprom - Rusvelo
z.t
36
Jan Barta
Elkov - Author
z.t
37
Jens Van Den Dool
Delta Cycling Rotterdam
z.t
38
Colin Chris Stüssi
Amore & Vita - Prodir
op 17"
39
Tomas Buchacek
Elkov - Author
z.t
40
Maxim Rusnac
Team Differdange - Losch
z.t
41
Ivar Slik
Monkey Town Continental Team
z.t
42
Nicolae Tanovitchii
Team Novak
op 18"
43
Oleksandr Prevar
Team Novak
z.t
44
Franco Gabriel Orocito
D'Amico Utensilnord
z.t
45
Ettore Carlini
D'Amico Utensilnord
z.t
46
Niccolo' Salvietti
Sangemini - MG. K Vis - Vega
op 19"
47
Yannis Voisard
Akros - Renfer Sa
z.t
48
Jorge Camilo Castiblanco Cubides
Team Illuminate
z.t
49
Jan Andrej Cully
Dukla Banska Bystrica
z.t
50
Vlad-Nicolae Dobre
Mstina Focus
op 20"
51
Peter Schulting
Monkey Town Continental Team
z.t
52
Sergey Firsanov
Gazprom - Rusvelo
op 21"
53
Adriaan Janssen
Delta Cycling Rotterdam
z.t
54
Jorge Ferrer
Massi - Kuwait Team
z.t
55
Emanuele Onesti
D'Amico Utensilnord
op 22"
56
Martin Mahdar
Dukla Banska Bystrica
z.t
57
Pierpaolo Ficara
Amore & Vita - Prodir
z.t
58
Jakub Otruba
Elkov - Author
z.t
59
Martin Vlcak
Dukla Banska Bystrica
op 23"
60
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
61
Frantisek Sisr
CCC Sprandi Polkowice
op 24"
62
Evgeny Kobernyak
Gazprom - Rusvelo
z.t
63
Cameron Piper
Team Illuminate
z.t
64
Daniel Bichlmann
Bike Aid
op 25"
65
Matej Zahalka
Elkov - Author
z.t
66
Christopher Horner
z.t
67
Emil Dima
Mstina Focus
op 27"
68
Andrii Bratashchuk
Team Novak
op 28"
69
Pawel Franczak
CCC Sprandi Polkowice
op 29"
70
Jan Rajchart
Elkov - Author
op 30"
71
Josef Cerny
Elkov - Author
op 31"
72
Joel Suter
Akros - Renfer Sa
op 32"
73
Bartosz Warchol
Wibatech Merx 7R
z.t
74
Patrik Tybor
Dukla Banska Bystrica
op 35"
75
Daniel Crista
op 36"
76
Simon Pellaud
Team Illuminate
z.t
77
Adrian Honkisz
Wibatech Merx 7R
op 50"
78
Adrian Kurek
CCC Sprandi Polkowice
op 1'10"
79
Adne Van Engelen
Bike Aid
op 1'11"
80
Nicolas Marini
Mstina Focus
op 1'14"
81
Andrea Garosio
op 1'23"
82
Geoffrey Kiprotich Langat
Bike Aid
op 1'40"
83
Veaceslav Rusnac
z.t
84
Antonio Di Sante
Sangemini - MG. K Vis - Vega
z.t
85
Dario Puccioni
Sangemini - MG. K Vis - Vega
op 1'41"
86
Andrea Ruscetta
Mstina Focus
z.t
87
Kamil Gradek
CCC Sprandi Polkowice
op 1'48"
88
Mateusz Taciak
CCC Sprandi Polkowice
z.t
89
Charles Kagimu
Bike Aid
op 2'37"
90
Kacper Kistowski
Wibatech Merx 7R
op 2'38"
91
Lois Dufaux
Akros - Renfer Sa
op 2'39"
92
Nikodemus Holler
Bike Aid
op 3'02"
93
Oskar Malatsetxebarria
Massi - Kuwait Team
op 6'12"
94
Lorant Balazsi
Team Novak
op 10'04"
95
Rubén Caseny Catala
Massi - Kuwait Team
op 12'23"
96
Carol-Eduard Novak
Team Novak
op 12'34"
97
Justin Paroz
Akros - Renfer Sa
op 23'39"
Dan-Mihai Babaita
DNF
Marius-Cristian Petrache
DNF
Valentin Plesea
DNF
Mirko Trosino
Amore & Vita - Prodir
DNF
Andrei Vrabii
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares