En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Sibiu Cycling Tour
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
05/07
Sibiu
Sibiu
2.2 km
Result
Standings
1
Andrea Palini
Androni Giocattoli
3'07"
2
Luca Pacioni
Androni Giocattoli
op 2"
3
Carlos Eduardo Alzate Escobar
United Healthcare Cycling Team
op 4"
4
Nicklas Overgaard Pedersen
Team Giant - Castelli
op 5"
5
Maciej Paterski
CCC Sprandi Polkowice
z.t
6
Lukasz Owsian
CCC Sprandi Polkowice
z.t
7
Fabio Tommassini
D'Amico Utensilnord
z.t
8
Raffaello Bonusi
Androni Giocattoli
op 6"
9
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
z.t
10
Krisztián Lovassy
Team Differdange - Losch
z.t
11
Joris Blokker
Monkey Town Continental Team
z.t
12
Patrik Tybor
Dukla Banska Bystrica
z.t
13
Gregor Gazvoda
Adria Mobil
op 7"
14
Edwin Alcibiades Avila Vanegas
Team Illuminate
z.t
15
German Nicolas Tivani Perez
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
z.t
16
Simone Ponzi
CCC Sprandi Polkowice
op 8"
17
Nikodemus Holler
Bike Aid
z.t
18
Yannick Mayer
0711 / Cycling
z.t
19
Juraj Bellan
Dukla Banska Bystrica
z.t
20
Lachlan Norris
United Healthcare Cycling Team
z.t
21
Samuel Oros
Dukla Banska Bystrica
z.t
22
Emil Mielke Vinjebo
Team Giant - Castelli
op 9"
23
Mel Van der Veekens
Monkey Town Continental Team
z.t
24
Jakob Egholm
Team Giant - Castelli
z.t
25
Jonas Koch
CCC Sprandi Polkowice
z.t
26
Lucas Sebastian Haedo
United Healthcare Cycling Team
z.t
27
Bram Nolten
Monkey Town Continental Team
z.t
28
Nicolas Samparisi
D'Amico Utensilnord
z.t
29
Konrad Tomasiak
Team Hurom
z.t
30
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli
z.t
31
Javier Alexis Acevedo Colle
United Healthcare Cycling Team
z.t
32
Daniel Crista
Copenhagen Pro Cycling
z.t
33
Eduard-Michael Grosu
Nippo - Vini Fantini
z.t
34
Adne Van Engelen
Bike Aid
op 10"
35
Roland Thalmann
Roth - Akros
z.t
36
Colin Chris Stüssi
Roth - Akros
z.t
37
Brad Neagos
Team Illuminate
op 11"
38
Martin Haring
Dukla Banska Bystrica
z.t
39
Marius-Cristian Petrache
z.t
40
Andrea Borso
Adria Mobil
z.t
41
Egan Arley Bernal Gomez
Androni Giocattoli
z.t
42
Valentin Baillifard
Roth - Akros
op 12"
43
Jan Andrej Cully
Dukla Banska Bystrica
z.t
44
Simon Pellaud
Team Illuminate
z.t
45
Rick van Breda
Monkey Town Continental Team
z.t
46
Ivar Slik
Monkey Town Continental Team
z.t
47
Mathias Norsgaard Jørgensen
Team Giant - Castelli
z.t
48
Antonio Parrinello
GM Europa Ovini
z.t
49
Nikolay Mihaylov
CCC Sprandi Polkowice
z.t
50
Lukas Jaun
Roth - Akros
op 13"
51
Gijs Meijer
Monkey Town Continental Team
z.t
52
Bartosz Warchol
Team Hurom
z.t
53
Bartlomiej Matysiak
Team Hurom
z.t
54
Angelo Raffaele
D'Amico Utensilnord
op 14"
55
Vlad-Nicolae Dobre
z.t
56
Griffin Easter
Team Illuminate
z.t
57
Hugo Angel Velazquez
Tusnad Cycling Team
z.t
58
Jonathan Clarke
United Healthcare Cycling Team
z.t
59
Rasmus Byriel Iversen
Team Giant - Castelli
z.t
60
Ziga Groselj
Adria Mobil
z.t
61
Tom Thill
Team Differdange - Losch
z.t
62
Jelle Donders
Team Differdange - Losch
z.t
63
Emanuel Piaskowy
Team Hurom
op 16"
64
Meron Teshome Hagos
Bike Aid
z.t
65
Marco Tizza
GM Europa Ovini
z.t
66
Aske Vorre Louring
Team Giant - Castelli
z.t
67
Nate King
op 17"
68
Jose Daniel Viejo
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
z.t
69
Matteo Spreafico
Androni Giocattoli
z.t
70
Francesco Canepa
GM Europa Ovini
z.t
71
Gorazd Per
Adria Mobil
z.t
72
Facundo Lezica
z.t
73
Ruben Gabriel Ramos
Tusnad Cycling Team
z.t
74
Davide Pacchiardo
GM Europa Ovini
op 18"
75
Maxim Rusnac
Team Differdange - Losch
z.t
76
Ettore Carlini
D'Amico Utensilnord
z.t
77
Suleiman Kangangi
Bike Aid
z.t
78
Salim Kipkemboi
Bike Aid
op 19"
79
Jonas Nordkroggaard
Copenhagen Pro Cycling
z.t
80
Cameron Piper
Team Illuminate
z.t
81
Moritz Fussnegger
0711 / Cycling
z.t
82
Wojciech Migdal
Team Hurom
z.t
83
Nicola Toffali
0711 / Cycling
z.t
84
Jan Hugger
0711 / Cycling
op 20"
85
Matthias Reutimann
Roth - Akros
z.t
86
Ziga Horvat
Adria Mobil
z.t
87
Jaramillo Diez Daniel Alexander
United Healthcare Cycling Team
op 21"
88
Gabriel Reguero Corral
Team Differdange - Losch
z.t
89
Wojciech Franczak
Team Hurom
z.t
90
Mathias Mortensen
z.t
91
Damian Lüscher
Roth - Akros
op 22"
92
Ingeman Christian Lindquist
Copenhagen Pro Cycling
z.t
93
Riccardo Cenghialta
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
z.t
94
Martin Vlcak
Dukla Banska Bystrica
op 23"
95
Jonas Engel
0711 / Cycling
z.t
96
Sergio Vega Merodio
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
z.t
97
Marcin Bialoblocki
CCC Sprandi Polkowice
z.t
98
Emil Dima
op 24"
99
Mihail Mihaylov
Unieuro Trevigiani - Hemus 1896
z.t
100
Andrea Ruscetta
GM Europa Ovini
z.t
101
Angelo Vitiello
D'Amico Utensilnord
op 25"
102
Leonid Krasnov
Tusnad Cycling Team
op 26"
103
Leonard Barbu
z.t
104
Valentin Plesea
z.t
105
Dilmurdjon Siddikov
Beijng XDS - Innova Cycling Team
op 29"
106
Leonardo Canepa
GM Europa Ovini
op 30"
107
Carol-Eduard Novak
Tusnad Cycling Team
z.t
108
Peter Laszlo
Tusnad Cycling Team
op 43"
109
Federico Canuti
D'Amico Utensilnord
op 1'04"
110
Cristian Raileanu
Team Differdange - Losch
op 1'35"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares