En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Sibiu Cycling Tour
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
05/07
Sibiu
Sibiu
144.9 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Oscar Gatto
Androni Giocattoli - Sidermec
3u16'59"
2
Eduard-Michael Grosu
Nippo - Vini Fantini
z.t
3
Christian Delle Stelle
CCC Sprandi Polkowice
op 2"
4
Filippo Fortin
GM Cycling Team
z.t
5
Simone Ponzi
SouthEast
z.t
6
Fabio Chinello
Uniero Wilier
z.t
7
Pierpaolo De Negri
Nippo - Vini Fantini
z.t
8
Mauro Finetto
SouthEast
z.t
9
Rino Gasparrini
Uniero Wilier
z.t
10
Maros Kovac
Kemo Dukla Trecin
z.t
11
Serghei Tvetcov
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
12
Davide Rebellin
CCC Sprandi Polkowice
z.t
13
Yannick Mayer
Bike Aid
z.t
14
Antonio Parrinello
d'Amico Bottecchia
z.t
15
Carl Soballa
LKT Team Brandenburg
op 7"
16
Paolo Ciavatta
d'Amico Bottecchia
op 8"
17
Janis Dakteris
Team Differdange - Losch
z.t
18
Sergey Nikolaev
Itera-Katusha
z.t
19
Fabio Taborre
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
20
Davide Plebani
Uniero Wilier
z.t
21
Nikolay Mihaylov
CCC Sprandi Polkowice
z.t
22
Samuele Conti
SouthEast
op 11"
23
Tom Thill
Team Differdange - Losch
z.t
24
Giovanni Carboni
Uniero Wilier
z.t
25
Andrei Nechita
Tusnad Cycling Team
z.t
26
Alessandro Bisolti
Nippo - Vini Fantini
z.t
27
Patrik Tybor
Kemo Dukla Trecin
op 15"
28
Patrick Lechner
Bike Aid
op 16"
29
Alessio Taliani
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
30
Arnold Fiek
Team Stuttgart
op 18"
31
Daniel Crista
z.t
32
Julian Schulze
Team Stuttgart
z.t
33
Sergei Pomoshnikov
Itera-Katusha
z.t
34
Rafael Andriato
SouthEast
z.t
35
Dmitrii Samokhvalov
Itera-Katusha
z.t
36
Elia Favilli
SouthEast
op 21"
37
Sergey Belykh
Itera-Katusha
z.t
38
Artem Topchanyuk
Tusnad Cycling Team
z.t
39
Krisztián Lovassy
Team Differdange - Losch
z.t
40
Dion Beukeboom
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
41
Kristoffer Sommer Wormsen
Team Ringeriks - Kraft
z.t
42
José Hernandez
GM Cycling Team
z.t
43
Martin Mahdar
Kemo Dukla Trecin
z.t
44
Antonio Di Sante
GM Cycling Team
z.t
45
Oivind Lukkedal
Team Ringeriks - Kraft
z.t
46
Frederik Wilmann
Team Ringeriks - Kraft
z.t
47
Njal Eivind Kleiven
Team Ringeriks - Kraft
z.t
48
Andrea Cacciotti
GM Cycling Team
z.t
49
Evgeniy Krivosheev
Itera-Katusha
z.t
50
Thijs van Beusichem
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
51
Matteo Rotondi
GM Cycling Team
op 28"
52
Sergey Rozin
Itera-Katusha
z.t
53
Tom Bossis
Tusnad Cycling Team
op 29"
54
Dennis Bakker
Parkhotel Valkenburg Continental Team
op 31"
55
Iuri Filosi
Nippo - Vini Fantini
z.t
56
Marius-Cristian Petrache
z.t
57
Florian Nowak
Team Stuttgart
op 36"
58
Giacomo Berlato
Nippo - Vini Fantini
op 39"
59
Didier Alonso Chaparro Lopez
Nippo - Vini Fantini
op 41"
60
Kyle Buckosky
Bike Aid
op 42"
61
Matthias Schnapka
Bike Aid
z.t
62
Torstein Traeen
Team Ringeriks - Kraft
z.t
63
Adrian Kurek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
64
Giorgio Bocchiola
d'Amico Bottecchia
op 47"
65
Georg Loef
Team Stuttgart
op 48"
66
Adriano Brogi
d'Amico Bottecchia
op 52"
67
Marco d'Urbano
GM Cycling Team
z.t
68
Robert Kessler
LKT Team Brandenburg
z.t
69
Szabolcs Sebestyen
Tusnad Cycling Team
op 58"
70
Mattia Frapporti
Uniero Wilier
op 1'03"
71
Lucas Gaday Orozco
Uniero Wilier
op 1'05"
72
Daniele Cavasin
GM Cycling Team
op 1'16"
73
Marek Rutkiewicz
CCC Sprandi Polkowice
z.t
74
Roman Bronis
Kemo Dukla Trecin
z.t
75
Josef Cerny
CCC Sprandi Polkowice
z.t
76
Marco Tecchio
Uniero Wilier
op 1'20"
77
Matvey Mamykin
Itera-Katusha
op 1'37"
78
Andrea Fedi
SouthEast
op 1'52"
79
Franz Schiewer
LKT Team Brandenburg
op 1'57"
80
Antonio Nibali
Nippo - Vini Fantini
op 2'00"
81
Francesco Gavazzi
SouthEast
op 2'12"
82
Rick van Breda
Parkhotel Valkenburg Continental Team
op 3'41"
83
Max Walsleben
Team Stuttgart
z.t
84
Jurgen van Diemen
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
85
Jonas Marc Leefmann
Bike Aid
z.t
86
Iltjan Nika
d'Amico Bottecchia
z.t
87
Ionut-Adrian Sdraila
op 3'45"
88
Kai Kautz
Team Stuttgart
op 3'47"
89
Manuel Stocker
Team Differdange - Losch
z.t
90
Thomas Capocchi
d'Amico Bottecchia
op 3'49"
91
Leon Berger
LKT Team Brandenburg
op 3'58"
92
Martin Reimer
LKT Team Brandenburg
op 4'21"
93
Gediminas Kaupas
Team Differdange - Losch
z.t
94
Rick Ampler
Team Differdange - Losch
z.t
95
Tiziano Dall'Antonia
Androni Giocattoli - Sidermec
op 6'05"
96
Marco Bandiera
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
Audun Brekke Flotten
Team Ringeriks - Kraft
DNF
Abel Kenyeres
Tusnad Cycling Team
DNF
Carol-Eduard Novak
Tusnad Cycling Team
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares