En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Sibiu Cycling Tour
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
07/07
Sibiu
Balea Lac
90.1 km
Result
Standings
1
Martin Haring
2u45'05"
2
Emanuel Kiserlovski
Loborika Favorit Team
op 6"
3
Nicola Dal Santo
Miche - Guerciotti
op 9"
4
Victor De La Parte Gonzalez
SP Tableware Cycling Team
op 13"
5
Matija Kvasina
Loborika Favorit Team
z.t
6
Andreas Landa
Oneco - Mesterhus Cycling Team
op 15"
7
Ioannis Tamouridis
SP Tableware Cycling Team
z.t
8
Artem Topchanyuk
SP Tableware Cycling Team
z.t
9
Arnaud Jouffroy
Telenet - Fidea
op 52"
10
Arnaud Grand
Telenet - Fidea
op 55"
11
Sigurd Nesset
Froy - Trek
op 57"
12
Stefan Poll
op 1'01"
13
Adrian Nitu
op 1'05"
14
Richard Stockhausen
op 1'28"
15
Peter Simon
op 1'30"
16
Bartosz Zajac
op 1'33"
17
Evgeni Gerganov
Tusnad Cycling Team
op 1'36"
18
Kristian Engen Forbord
Oneco - Mesterhus Cycling Team
op 1'50"
19
Sergiu Cioban
Tusnad Cycling Team
op 1'58"
20
Gabor Kasa
Salcano - Manisaspor Cycling Team
op 2'01"
21
Spas Gyurov
op 2'11"
22
Andriy Khripta
Kolss Cycling Team
op 2'22"
23
Maksym Polischuk
op 2'27"
24
Anatoliy Sosnitskiy
Kolss Cycling Team
op 2'31"
25
George Stancu
op 2'37"
26
Alexandr Braico
Tusnad Cycling Team
op 2'38"
27
Morten Renslo Sandvik
Froy - Trek
op 2'52"
28
Tom Thill
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
op 3'09"
29
Tom Meeusen
Telenet - Fidea
op 3'10"
30
Kevin Kohlvelter
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
op 3'19"
31
Martin Grashev
op 3'52"
32
Esad Hasanovic
op 3'56"
33
Nebojsa Jovanovic
z.t
34
Mieszko Bulik
op 4'16"
35
Nicolae Tanovitchii
op 4'19"
36
Jonas Orset
Froy - Trek
op 4'20"
37
Martin Gaber
z.t
38
Jörg Thalhammer
op 4'36"
39
Yuriy Leontenko
Kolss Cycling Team
op 4'39"
40
César Bihel
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
op 4'43"
41
Jens Vandekinderen
Telenet - Fidea
op 5'10"
42
Jakub Novak
z.t
43
Pim Van den Berg
op 5'50"
44
Oleksandr Prevar
Kolss Cycling Team
op 6'02"
45
Sergii Shumilov
Kolss Cycling Team
op 6'09"
46
Bernard Bendeguz
op 6'24"
47
Nicolae Tintea
op 6'50"
48
Volodymyr Dzhus
ISD - Lampre Continental
op 6'57"
49
Roman Gredler
op 7'04"
50
Manuel Hillebrand
z.t
51
Mate Radonics
op 7'11"
52
Stanislav Zaraliev
op 7'20"
53
Radostin Yordanov
op 7'21"
54
Artem Tesler
Kolss Cycling Team
op 7'29"
55
Norbert Krakowiak
op 7'32"
56
Illya Ponomarenko
op 7'57"
57
Karsten Keunecke
op 8'03"
58
Thomas Gutmann
z.t
59
Maxim Rusnac
op 8'06"
60
Alexander Fritz
op 8'22"
61
Joeri Adams
Telenet - Fidea
op 8'27"
62
Valentin Stoenchev
z.t
63
Zoltán Vigh
op 8'52"
64
Dejan Maric
op 9'02"
65
Kai Kautz
op 9'50"
66
Ivan Víglaský
op 10'04"
67
Krister Hagen
Oneco - Mesterhus Cycling Team
op 10'07"
68
Momchil Robov
op 10'18"
69
Konrad Zatorski
op 10'30"
70
Zoltan Sipos
op 10'37"
71
Konrad Tomasiak
op 11'33"
72
Pavlin Balinsky
op 11'54"
73
Oleksandr Grygorenko
Kolss Cycling Team
z.t
74
Marton Solymosi
z.t
75
Bogdan-Adrian Coman
op 12'06"
76
Dennis Bakker
z.t
77
Stefan Morcov
op 12'34"
78
Vladyslav Bakumenko
ISD - Lampre Continental
op 12'47"
79
Neofytos Sakellaridis Mangouras
SP Tableware Cycling Team
op 12'52"
80
Alexandru Niculae Ciocan
op 13'06"
81
Valentin Plesea
z.t
82
Tudor Oprea Ovidiu
op 13'17"
83
Lukas Altenkamp
op 14'04"
84
Corné Van Kessel
Telenet - Fidea
op 14'12"
85
Ion Stanel Branzea
op 14'46"
86
Manuel Fedele
op 14'49"
87
Alessandro Malaguti
Miche - Guerciotti
z.t
88
Krisztián Lovassy
Tusnad Cycling Team
z.t
89
Marcel Ternovsek
Tusnad Cycling Team
z.t
90
Zolt Der
z.t
91
Daniel Gollmann
z.t
92
Phan åge Haugård
Oneco - Mesterhus Cycling Team
z.t
93
Ionut-Adrian Sdraila
op 15'06"
94
Rutger Schellevis
op 15'08"
95
Dmytro Volovod
ISD - Lampre Continental
z.t
96
Sondre Moen Hurum
Oneco - Mesterhus Cycling Team
z.t
97
Joaquin Sobrino Martinez
SP Tableware Cycling Team
op 15'10"
98
Vasileios Simantirakis
SP Tableware Cycling Team
z.t
99
Lukáš Batora
z.t
100
Roman Zrelica
z.t
101
Joris de Boer
z.t
102
Jon Einar Bergsland
Oneco - Mesterhus Cycling Team
z.t
103
Matthias Schnapka
op 15'22"
104
Jonas Tenbruck
op 16'40"
105
Marco Peinhaupt
op 18'23"
106
Lukas Grunwalder
z.t
107
Miroslav Debnar
op 18'30"
108
Andrei Vrabii
op 18'41"
109
Aleksandar Aleksiev
op 20'10"
110
Ivan Stevic
Salcano - Manisaspor Cycling Team
z.t
111
Nikola Kozomara
z.t
112
Mathias Vogl
z.t
113
Frederik Volmerg
op 21'06"
114
Szymon Strzedula
op 21'42"
115
George Wolters
op 22'41"
116
Domagoj Breznik
Loborika Favorit Team
op 23'13"
117
Eivind Ekeli
Froy - Trek
op 23'24"
118
Elias Angell Spikseth
Oneco - Mesterhus Cycling Team
z.t
119
Carol-Eduard Novak
Tusnad Cycling Team
op 24'01"
120
Iulian Braicov
op 24'08"
121
Stefan Constantin
op 25'32"
122
Gediminas Kaupas
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
z.t
123
Vytautas Kaupas
Team Differdange - Magic-Sportfoot.de
z.t
124
Timo Schäfer
z.t
125
Philipp Mair
op 28'11"
126
Nils Elling
op 29'28"
127
Marius Prunte
op 30'41"
128
Martin Frano
op 30'59"
Florian Fischer
DNF
Nico Schoch
DNF
Istvan Terebesi
DNS
Jonas Weih
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares