En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Handzame Classic
Result
1
Alvaro Jose Hodeg
Quick Step Floors
4u34'35"
2
Kristoffer Halvorsen
Team Sky
z.t
3
Pascal Ackermann
Bora - HansGrohe
z.t
4
Matteo Pelucchi
Bora - HansGrohe
z.t
5
Adam Blythe
Aqua Blue Sport
z.t
6
Kenny Dehaes
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
7
Rui Filipe Oliveira Alves
Hagens Berman Axeon
z.t
8
Tanguy Turgis
Vital Concept Cycling Club
z.t
9
Moreno Hofland
Lotto - Soudal
z.t
10
Jonas Koch
CCC Sprandi Polkowice
z.t
11
Roy Jans
Cibel - Cebon
z.t
12
Timothy Dupont
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
13
Fabio Jakobsen
Quick Step Floors
z.t
14
Jonas Rickaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
15
Simon Sellier
Direct Energie
z.t
16
Wouter Wippert
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
17
Mads Würtz Schmidt
Team Katusha Alpecin
z.t
18
Jelle Mannaerts
Tarteletto - Isorex
z.t
19
Piet Allegaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
20
Andrew Fenn
Aqua Blue Sport
z.t
21
Christophe Noppe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
22
Travis McCabe
United Healthcare Cycling Team
z.t
23
Dion Smith
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
24
Miles Scotson
BMC Racing Team
z.t
25
Carlos Eduardo Alzate Escobar
United Healthcare Cycling Team
z.t
26
Niklas Markl
Development Team Sunweb
z.t
27
Tom Bohli
BMC Racing Team
z.t
28
Patryk Stosz
CCC Sprandi Polkowice
z.t
29
Jérémy Leveau
Delko Marseille Provence KTM
z.t
30
Jarno Mobach
Development Team Sunweb
z.t
31
Julien Trarieux
Delko Marseille Provence KTM
z.t
32
Benjamin Perry
Israel Cycling Academy
z.t
33
Baptiste Planckaert
Team Katusha Alpecin
z.t
34
Ivo Emanuel Oliveira Alves
Hagens Berman Axeon
z.t
35
Wim Reynaerts
Cibel - Cebon
z.t
36
Dieter Bouvry
Cibel - Cebon
z.t
37
Pawel Franczak
CCC Sprandi Polkowice
z.t
38
Erik Baska
Bora - HansGrohe
z.t
39
Julien Mortier
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
40
Joey Rosskopf
BMC Racing Team
z.t
41
Reto Hollenstein
Team Katusha Alpecin
z.t
42
Maxime Vantomme
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
43
Markus Hoelgaard
Joker Icopal
z.t
44
Rasmus Tiller
Joker Icopal
z.t
45
Michal Kolar
Bora - HansGrohe
z.t
46
Milan Menten
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
47
Benjamin Declercq
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
48
James Callum Shaw
Lotto - Soudal
z.t
49
Rob Ruijgh
Tarteletto - Isorex
z.t
50
Polychronis Tzortzakis
Tarteletto - Isorex
op 6"
51
Max Kanter
Development Team Sunweb
z.t
52
Lorrenzo Manzin
Vital Concept Cycling Club
z.t
53
Enzo Wouters
Lotto - Soudal
z.t
54
Sergio Torres
Tarteletto - Isorex
z.t
55
Awet Ghebremedhin
Israel Cycling Academy
z.t
56
João Almeida
Hagens Berman Axeon
z.t
57
Alexander Cataford
United Healthcare Cycling Team
z.t
58
Rémi Cavagna
Quick Step Floors
z.t
59
Matthew Brammeier
Aqua Blue Sport
z.t
60
Brenton Jones
Delko Marseille Provence KTM
z.t
61
Jimmy Duquennoy
WB Veranclassic Aquality Protect
op 10"
62
Julien Stassen
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
63
Kevin Reza
Vital Concept Cycling Club
z.t
64
Kristoffer Skjerping
Joker Icopal
op 12"
65
Jan Reynaerts
Cibel - Cebon
z.t
66
Yves Lampaert
Quick Step Floors
z.t
67
Timothy Stevens
Cibel - Cebon
z.t
68
Hamish Schreurs
Israel Cycling Academy
z.t
69
Robbert de Greef
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
70
Andrew Leigh
Tarteletto - Isorex
z.t
71
Jasper Philipsen
Hagens Berman Axeon
z.t
72
Jelle Vanendert
Lotto - Soudal
z.t
73
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
74
Stijn De Bock
Cibel - Cebon
z.t
75
Perrig Quemeneur
Direct Energie
z.t
76
Roy Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
77
Martin Salmon
Development Team Sunweb
z.t
78
Daniel Turek
Israel Cycling Academy
z.t
79
Paul Ourselin
Direct Energie
z.t
80
Mathias Van Gompel
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
81
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
z.t
82
Michael Schwarzmann
Bora - HansGrohe
z.t
83
Shane Archbold
Aqua Blue Sport
z.t
84
Daniel Eaton
United Healthcare Cycling Team
z.t
85
Andrea Pasqualon
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
86
Christoph Pfingsten
Bora - HansGrohe
op 17"
87
Michal Golas
Team Sky
z.t
88
Leonardo Basso
Team Sky
z.t
89
Brian van Goethem
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
90
Lukas Spengler
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
91
Remy Mertz
Lotto - Soudal
op 21"
92
Jeremy Cornu
Direct Energie
z.t
93
Eric Marcotte
United Healthcare Cycling Team
op 23"
94
Marco Mathis
Team Katusha Alpecin
op 27"
95
Arnaud Courteille
Vital Concept Cycling Club
z.t
96
Tanner Putt
United Healthcare Cycling Team
op 29"
97
Frederik Frison
Lotto - Soudal
z.t
98
Ole Forfang
Joker Icopal
z.t
99
Sjoerd Van Ginneken
Roompot - Nederlandse Loterij
op 31"
100
Yannick Martinez
Delko Marseille Provence KTM
op 35"
101
Quentin Pacher
Vital Concept Cycling Club
z.t
102
Pieter Vanspeybrouck
Team Wanty - Groupe Gobert
op 41"
103
Nathan Van Hooydonck
BMC Racing Team
z.t
104
Pieter Serry
Quick Step Floors
z.t
105
Christian Knees
Team Sky
z.t
106
Martijn Budding
Roompot - Nederlandse Loterij
op 49"
107
Herman Dahl
Joker Icopal
z.t
108
Kamil Gradek
CCC Sprandi Polkowice
op 50"
109
Christopher Lawless
Team Sky
op 52"
110
Felix Gall
Development Team Sunweb
z.t
111
Davide Martinelli
Quick Step Floors
op 58"
112
Maxime Farazijn
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
113
Jenthe Biermans
Team Katusha Alpecin
op 1'07"
114
Tom Devriendt
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
115
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
op 1'10"
116
Guillaume Van Keirsbulck
Team Wanty - Groupe Gobert
op 1'45"
117
Jhonatan Restrepo
Team Katusha Alpecin
z.t
118
Jonathan Dibben
Team Sky
op 1'48"
119
Frantisek Sisr
CCC Sprandi Polkowice
op 1'54"
120
Axel Journiaux
Direct Energie
op 2'08"
121
Damien Gaudin
Direct Energie
op 2'32"
122
Jan-Willem van Schip
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
123
Dennis Coenen
Cibel - Cebon
op 3'51"
124
David Boucher
Tarteletto - Isorex
z.t
125
Gatis Smukulis
Delko Marseille Provence KTM
z.t
126
Brian Nauleau
Direct Energie
z.t
127
Peter Koning
Aqua Blue Sport
z.t
128
Adrian Kurek
CCC Sprandi Polkowice
op 5'49"
129
Pawel Bernas
CCC Sprandi Polkowice
z.t
130
Florian Sénéchal
Quick Step Floors
op 7'00"
131
Iuri Filosi
Delko Marseille Provence KTM
z.t
Sébastien Delfosse
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Conor Dunne
Aqua Blue Sport
DNF
Henrik Evensen
Joker Icopal
DNF
Marc Fournier
Vital Concept Cycling Club
DNF
Przemyslaw Kasperkiewicz
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Wesley Kreder
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Justin Mottier
Vital Concept Cycling Club
DNF
Lawrence Naesen
Lotto - Soudal
DNF
Lasse Norman Hansen
Aqua Blue Sport
DNF
Florian Stork
Development Team Sunweb
DNF
Andreas Vangstad
Joker Icopal
DNF
Jens Vanoverberghe
Development Team Sunweb
DNF
Maikel Zijlaard
Hagens Berman Axeon
DNF
Arne De Groote
Tarteletto - Isorex
DNF
Michael Rice
Hagens Berman Axeon
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
Info
Parcours
Result
Palmares