En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a España
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
01/09
Andorra La Vella
Els Cortals d'Encamp
94.4 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
Combiné
1
Nairo Quintana Rojas
Movistar Team
70
2
Primož Roglič
Team Jumbo - Visma
64
3
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
58
4
Tadej Pogacar
UAE Team Emirates
56
5
Sam Bennett
Bora - HansGrohe
45
6
Miguel Angel López Moreno
Astana Pro Team
40
7
Fabio Jakobsen
Deceuninck - Quick Step
34
8
Dylan Teuns
Bahrein - Merida
30
9
Nikias Arndt
Team Sunweb
27
10
Alex Aranburu Deba
Caja Rural - Seguros RGA
27
11
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
25
12
Luka Mezgec
Mitchelton - Scott
25
13
Jetse Bol
Burgos - BH
24
14
Sergio Andres Higuita
EF Education First Pro Cycling Team
22
15
Edward Theuns
Trek - Segafredo
22
16
Jon Aberasturi Izaga
Caja Rural - Seguros RGA
22
17
Rafal Majka
Bora - HansGrohe
20
18
Fabio Aru
UAE Team Emirates
20
19
Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
18
20
José Herrada Lopez
Cofidis
18
21
Dorian Godon
Ag2r - La Mondiale
17
22
Marc Sarreau
Groupama - FDJ
17
23
Szymon Wojciech Sajnok
CCC Team
17
24
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
16
25
Mikel Nieve Ituralde
Mitchelton - Scott
16
26
Marc Soler
Movistar Team
16
27
Ariel Maximiliano Richeze
Deceuninck - Quick Step
16
28
Fernando Gaviria Rendon
UAE Team Emirates
16
29
Hermann Pernsteiner
Bahrein - Merida
15
30
Ruben Guerreiro
Team Katusha Alpecin
15
31
Jonas Koch
CCC Team
15
32
Robert Gesink
Team Jumbo - Visma
14
33
Pierre-Roger Latour
Ag2r - La Mondiale
14
34
Bruno Armirail
Groupama - FDJ
14
35
Wilco Kelderman
Team Sunweb
13
36
Clement Venturini
Ag2r - La Mondiale
13
37
Cyril Barthe
Euskadi Basque Country - Murias
13
38
David De La Cruz Melgarejo
Team INEOS
12
39
Jhoan Esteban Chaves Rubio
Mitchelton - Scott
12
40
Ion Izagirre Insausti
Astana Pro Team
12
41
Pawel Poljanski
Bora - HansGrohe
10
42
George Bennett
Team Jumbo - Visma
9
43
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
9
44
Nelson Oliveira
Movistar Team
9
45
Edvald Boasson-Hagen
Team Dimension Data
9
46
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
9
47
Jelle Wallays
Lotto - Soudal
8
48
Zdenek Stybar
Deceuninck - Quick Step
8
49
Carl Fredrik Hagen
Lotto - Soudal
8
50
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
8
51
Sepp Kuss
Team Jumbo - Visma
7
52
Tao Geoghegan Hart
Team INEOS
7
53
Fernando Barcelo Aragon
Euskadi Basque Country - Murias
7
54
Nicolas Edet
Cofidis
6
55
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Euskadi Basque Country - Murias
6
56
Sergio Luis Henao Montoya
UAE Team Emirates
6
57
Tsgabu Gebremaryam Grmay
Mitchelton - Scott
6
58
Geoffrey Bouchard
Ag2r - La Mondiale
4
59
Sander Armée
Lotto - Soudal
4
60
Peter Stetina
Trek - Segafredo
4
61
Damien Touzé
Cofidis
4
62
Viacheslav Kuznetsov
Team Katusha Alpecin
3
63
Martijn Tusveld
Team Sunweb
2
64
Ben O'Connor
Team Dimension Data
2
65
Michael Storer
Team Sunweb
2
66
Jorge Cubero Galvez
Burgos - BH
2
67
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskadi Basque Country - Murias
1
68
Max Walscheid
Team Sunweb
-4
69
Sebastian Molano
UAE Team Emirates
-6
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares