En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a España
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
14/09
Arenas de San Pedro
Plataforma de Gredos
190.4 km
Result
Standings
Points
Mountain
Young Riders
Combiné
1
Tadej Pogacar
UAE Team Emirates
5u16'40"
2
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
op 1'32"
3
Rafal Majka
Bora - HansGrohe
z.t
4
Hermann Pernsteiner
Bahrein - Merida
z.t
5
Primož Roglič
Team Jumbo - Visma
op 1'41"
6
Sergio Andres Higuita
EF Education First Pro Cycling Team
op 1'49"
7
Dylan Teuns
Bahrein - Merida
z.t
8
Nairo Quintana Rojas
Movistar Team
op 1'56"
9
Mikel Nieve Ituralde
Mitchelton - Scott
op 1'59"
10
Wilco Kelderman
Team Sunweb
z.t
11
Miguel Angel López Moreno
Astana Pro Team
op 2'12"
12
Tao Geoghegan Hart
Team INEOS
op 2'32"
13
Felix Grossschartner
Bora - HansGrohe
op 2'37"
14
Robert Power
Team Sunweb
op 2'42"
15
Carl Fredrik Hagen
Lotto - Soudal
op 2'45"
16
Marc Soler
Movistar Team
op 2'59"
17
Ruben Guerreiro
Team Katusha Alpecin
op 3'32"
18
Jakob Fuglsang
Astana Pro Team
op 4'26"
19
Nicolas Edet
Cofidis
op 4'27"
20
Ion Izagirre Insausti
Astana Pro Team
z.t
21
Damien Howson
Mitchelton - Scott
op 7'13"
22
Pierre-Roger Latour
Ag2r - La Mondiale
op 8'18"
23
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Euskadi Basque Country - Murias
op 10'45"
24
François Bidard
Ag2r - La Mondiale
op 10'47"
25
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskadi Basque Country - Murias
op 10'55"
26
Kilian Frankiny
Groupama - FDJ
op 10'57"
27
Peter Stetina
Trek - Segafredo
op 11'06"
28
Ben O'Connor
Team Dimension Data
op 11'08"
29
John Darwin Atapuma Hurtado
Cofidis
z.t
30
Luis Léon Sanchez Gil
Astana Pro Team
z.t
31
Jhoan Esteban Chaves Rubio
Mitchelton - Scott
z.t
32
Gorka Izagirre Insausti
Astana Pro Team
z.t
33
Sebastian Henao Gomez
Team INEOS
z.t
34
Clément Chevrier
Ag2r - La Mondiale
z.t
35
Nicholas Schultz
Mitchelton - Scott
op 11'13"
36
James Knox
Deceuninck - Quick Step
z.t
37
Jonas Koch
CCC Team
op 11'16"
38
Benjamin King
Team Dimension Data
op 11'28"
39
Martijn Tusveld
Team Sunweb
op 12'07"
40
Antonio Pedrero Lopez
Movistar Team
op 12'34"
41
Silvan Dillier
Ag2r - La Mondiale
op 12'40"
42
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
op 12'51"
43
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
z.t
44
Philippe Gilbert
Deceuninck - Quick Step
z.t
45
Daniel Navarro Garcia
Team Katusha Alpecin
z.t
46
Matteo Fabbro
Team Katusha Alpecin
z.t
47
Steve Morabito
Groupama - FDJ
z.t
48
Daniel Felipe Martinez
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
49
Sergio Samitier
Euskadi Basque Country - Murias
op 13'06"
50
Nelson Oliveira
Movistar Team
op 14'22"
51
George Bennett
Team Jumbo - Visma
z.t
52
Yukiya Arashiro
Bahrein - Merida
op 14'24"
53
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
op 15'29"
54
Pawel Poljanski
Bora - HansGrohe
op 16'46"
55
Tomasz Marczynski
Lotto - Soudal
z.t
56
Thomas De Gendt
Lotto - Soudal
op 18'12"
57
Wout Poels
Team INEOS
op 18'43"
58
Zdenek Stybar
Deceuninck - Quick Step
z.t
59
Robert Gesink
Team Jumbo - Visma
op 19'01"
60
Sepp Kuss
Team Jumbo - Visma
z.t
61
Rémi Cavagna
Deceuninck - Quick Step
z.t
62
Owain Doull
Team INEOS
op 19'05"
63
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
op 26'28"
64
Sergio Luis Henao Montoya
UAE Team Emirates
z.t
65
José Herrada Lopez
Cofidis
op 26'32"
66
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
67
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
z.t
68
Dion Smith
Mitchelton - Scott
z.t
69
Michael Storer
Team Sunweb
z.t
70
Sam Bewley
Mitchelton - Scott
z.t
71
Nikias Arndt
Team Sunweb
op 31'00"
72
Valerio Conti
UAE Team Emirates
op 33'00"
73
Eros Capecchi
Deceuninck - Quick Step
op 34'40"
74
Dario Cataldo
Astana Pro Team
z.t
75
Omar Fraile Matarranza
Astana Pro Team
z.t
76
Francisco José Ventoso Alberdi
CCC Team
z.t
77
Neilson Powless
Team Jumbo - Visma
z.t
78
David De La Cruz Melgarejo
Team INEOS
z.t
79
Steff Cras
Team Katusha Alpecin
z.t
80
Salvatore Puccio
Team INEOS
z.t
81
Logan Owen
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
82
Romain Seigle
Groupama - FDJ
z.t
83
Alex Aranburu Deba
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
84
Cristian Rodriguez Martin
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
85
Quentin Jauregui
Ag2r - La Mondiale
z.t
86
Niklas Eg
Trek - Segafredo
z.t
87
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
z.t
88
Jorge Cubero Galvez
Burgos - BH
z.t
89
Mitchell Docker
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
90
Willem Jakobus Smit
Team Katusha Alpecin
z.t
91
Sander Armée
Lotto - Soudal
z.t
92
Lennard Hofstede
Team Jumbo - Visma
z.t
93
Tsgabu Gebremaryam Grmay
Mitchelton - Scott
z.t
94
William Barta
CCC Team
z.t
95
Nathan Van Hooydonck
CCC Team
z.t
96
Oscar Cabedo Carda
Burgos - BH
z.t
97
Lawson Craddock
EF Education First Pro Cycling Team
op 34'56"
98
Mark Padun
Bahrein - Merida
op 35'05"
99
Louis Meintjes
Team Dimension Data
op 36'01"
100
Fabio Jakobsen
Deceuninck - Quick Step
op 38'44"
101
Fernando Barcelo Aragon
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
102
Geoffrey Bouchard
Ag2r - La Mondiale
z.t
103
Alex Kirsch
Trek - Segafredo
z.t
104
Cyril Barthe
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
105
Edward Theuns
Trek - Segafredo
z.t
106
Aritz Bagües
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
107
Tim Declercq
Deceuninck - Quick Step
z.t
108
Pavel Kochetkov
Team Katusha Alpecin
z.t
109
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
110
Hector Saez Benito
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
111
Ricardo Vilela
Burgos - BH
z.t
112
Kiel Reijnen
Trek - Segafredo
z.t
113
Jetse Bol
Burgos - BH
z.t
114
Sergio Pardilla Bellon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
115
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
z.t
116
Nuno Bico Matos
Burgos - BH
z.t
117
Diego Rubio Hernandez
Burgos - BH
z.t
118
Dorian Godon
Ag2r - La Mondiale
z.t
119
Jacopo Mosca
Trek - Segafredo
z.t
120
Sergei Chernetski
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
121
Nickolas Dlamini
Team Dimension Data
z.t
122
Enrico Battaglin
Team Katusha Alpecin
z.t
123
Ian Stannard
Team INEOS
z.t
124
Casper Pedersen
Team Sunweb
z.t
125
Luka Pibernik
Bahrein - Merida
z.t
126
Bruno Armirail
Groupama - FDJ
z.t
127
Rasmus Tiller
Team Dimension Data
z.t
128
Sam Bennett
Bora - HansGrohe
z.t
129
Pawel Bernas
CCC Team
z.t
130
Stephane Rossetto
Cofidis
z.t
131
Viacheslav Kuznetsov
Team Katusha Alpecin
z.t
132
Edvald Boasson-Hagen
Team Dimension Data
z.t
133
Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
z.t
134
Oliviero Troia
UAE Team Emirates
z.t
135
Harm Vanhoucke
Lotto - Soudal
z.t
136
Heinrich Haussler
Bahrein - Merida
z.t
137
John Degenkolb
Trek - Segafredo
z.t
138
Domen Novak
Bahrein - Merida
z.t
139
Jacobus Venter
Team Dimension Data
z.t
140
Manuele Boaro
Astana Pro Team
z.t
141
Clement Venturini
Ag2r - La Mondiale
z.t
142
Mikel Iturria Segurola
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
143
Damien Touzé
Cofidis
op 38'56"
144
Jelle Wallays
Lotto - Soudal
z.t
145
Marc Sarreau
Groupama - FDJ
z.t
146
Max Walscheid
Team Sunweb
z.t
147
Shane Archbold
Bora - HansGrohe
op 39'31"
148
Fernando Gaviria Rendon
UAE Team Emirates
op 40'08"
149
Jon Aberasturi Izaga
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
150
Gonzalo Serrano
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
151
Sebastian Molano
UAE Team Emirates
op 41'25"
152
Ariel Maximiliano Richeze
Deceuninck - Quick Step
z.t
153
Szymon Wojciech Sajnok
CCC Team
z.t
Jean-Pierre Drucker
Bora - HansGrohe
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares