En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a España
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
16/09
Alcorcón
Madrid
100.9 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
Combiné
1
Elia Viviani
Quick Step Floors
2u21'28"
2
Peter Sagan
Bora - HansGrohe
z.t
3
Giacomo Nizzolo
Trek - Segafredo
z.t
4
Danny van Poppel
Team LottoNL - Jumbo
z.t
5
Marc Sarreau
Groupama - FDJ
z.t
6
Jon Aberasturi Izaga
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
7
Simone Consonni
UAE Team Emirates
z.t
8
Matteo Trentin
Mitchelton - Scott
z.t
9
Tom Van Asbroeck
Team EF Education First - Drapac
z.t
10
Ryan Gibbons
Team Dimension Data
z.t
11
Max Walscheid
Team Sunweb
z.t
12
Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
z.t
13
Aritz Bagües
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
14
Luka Mezgec
Mitchelton - Scott
z.t
15
Omar Fraile Matarranza
Astana Pro Team
z.t
16
Nelson Andres Soto Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
17
Francisco José Ventoso Alberdi
BMC Racing Team
z.t
18
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
z.t
19
Ivan Garcia Cortina
Bahrein - Merida
z.t
20
Luis Mas Bonet
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
21
Eduard Prades Reverte
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
22
Jorge Cubero Galvez
Burgos - BH
z.t
23
Jhonatan Restrepo
Team Katusha Alpecin
z.t
24
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
z.t
25
Wilco Kelderman
Team Sunweb
z.t
26
Fabio Sabatini
Quick Step Floors
z.t
27
Ion Izagirre Insausti
Bahrein - Merida
z.t
28
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
29
Nicholas Roche
BMC Racing Team
z.t
30
Tony Gallopin
Ag2r - La Mondiale
z.t
31
Reto Hollenstein
Team Katusha Alpecin
z.t
32
Simon Yates
Mitchelton - Scott
z.t
33
Gorka Izagirre Insausti
Bahrein - Merida
z.t
34
Pavel Kochetkov
Team Katusha Alpecin
z.t
35
Benjamin King
Team Dimension Data
z.t
36
Victor Campenaerts
Lotto - Soudal
z.t
37
Jay McCarthy
Bora - HansGrohe
z.t
38
Andrey Zeits
Astana Pro Team
z.t
39
Rudy Molard
Groupama - FDJ
z.t
40
Enric Mas Nicolau
Quick Step Floors
z.t
41
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Astana Pro Team
z.t
42
Miguel Angel López Moreno
Astana Pro Team
z.t
43
Michael Albasini
Mitchelton - Scott
z.t
44
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
45
Antonio Molina
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
46
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
z.t
47
Thibaut Pinot
Groupama - FDJ
z.t
48
Mickael Delage
Groupama - FDJ
z.t
49
Markel Irizar Aranburu
Trek - Segafredo
z.t
50
Rigoberto Urán
Team EF Education First - Drapac
z.t
51
Steven Kruijswijk
Team LottoNL - Jumbo
z.t
52
Vegard Stake Laengen
UAE Team Emirates
z.t
53
Floris De Tier
Team LottoNL - Jumbo
z.t
54
Luka Pibernik
Bahrein - Merida
z.t
55
Johannes Fröhlinger
Team Sunweb
z.t
56
Daniel Moreno Fernandez
Team EF Education First - Drapac
z.t
57
Sergio Luis Henao Montoya
Team Sky
z.t
58
Nairo Quintana Rojas
Movistar Team
z.t
59
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
z.t
60
Nans Peters
Ag2r - La Mondiale
z.t
61
Salvatore Puccio
Team Sky
z.t
62
Simon Clarke
Team EF Education First - Drapac
z.t
63
José Joao Pimenta Costa Mendes
Burgos - BH
z.t
64
Fabio Aru
UAE Team Emirates
z.t
65
Michael Schwarzmann
Bora - HansGrohe
z.t
66
Nicholas Schultz
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
67
Cristian Rodriguez Martin
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
68
Richard Carapaz
Movistar Team
z.t
69
Maxime Monfort
Lotto - Soudal
z.t
70
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
71
Nikita Stalnov
Astana Pro Team
z.t
72
Dario Cataldo
Astana Pro Team
z.t
73
Valerio Conti
UAE Team Emirates
z.t
74
Léo Vincent
Groupama - FDJ
z.t
75
Nicolas Jonathan Castroviejo
Team Sky
z.t
76
Tao Geoghegan Hart
Team Sky
z.t
77
Edward Ravasi
UAE Team Emirates
z.t
78
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
79
Merhawi Kudus Ghebremedhin
Team Dimension Data
z.t
80
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
z.t
81
Joey Rosskopf
BMC Racing Team
z.t
82
Winner Andrew Anacona
Movistar Team
z.t
83
Damien Howson
Mitchelton - Scott
z.t
84
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
85
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
z.t
86
Daniele Bennati
Movistar Team
z.t
87
Rafal Majka
Bora - HansGrohe
z.t
88
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
89
Andrey Amador Bikkazakova
Movistar Team
z.t
90
Sander Armée
Lotto - Soudal
z.t
91
Hector Saez Benito
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
92
Amanuel Gebreigzabhier
Team Dimension Data
z.t
93
Jack Haig
Mitchelton - Scott
z.t
94
Alexander Edmondson
Mitchelton - Scott
z.t
95
Stephane Rossetto
Cofidis
z.t
96
Martijn Tusveld
Team Sunweb
op 19"
97
Sergio Pardilla Bellon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
98
José Herrada Lopez
Cofidis
z.t
99
Lars Boom
Team LottoNL - Jumbo
z.t
100
Kiel Reijnen
Trek - Segafredo
z.t
101
Vincenzo Nibali
Bahrein - Merida
z.t
102
Alexandre Geniez
Ag2r - La Mondiale
z.t
103
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
z.t
104
Ilnur Zakarin
Team Katusha Alpecin
z.t
105
David De La Cruz Melgarejo
Team Sky
op 24"
106
Brent Bookwalter
BMC Racing Team
op 28"
107
Michael Storer
Team Sunweb
z.t
108
Jai Hindley
Team Sunweb
z.t
109
Michael Morkov
Quick Step Floors
z.t
110
Dries Devenyns
Quick Step Floors
z.t
111
Tiesj Benoot
Lotto - Soudal
op 30"
112
Sepp Kuss
Team LottoNL - Jumbo
z.t
113
Sven Erik Bystrøm
UAE Team Emirates
z.t
114
Kasper Asgreen
Quick Step Floors
op 36"
115
Tiago José Pinto Machado
Team Katusha Alpecin
op 37"
116
Nelson Oliveira
Movistar Team
z.t
117
Mike Teunissen
Team Sunweb
z.t
118
Franco Pellizotti
Bahrein - Merida
op 40"
119
Alex Aranburu Deba
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
120
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
121
Pablo Torres Muino
Burgos - BH
z.t
122
Jetse Bol
Burgos - BH
z.t
123
Oscar Cabedo Carda
Burgos - BH
z.t
124
Davide Formolo
Bora - HansGrohe
z.t
125
Dylan Teuns
BMC Racing Team
z.t
126
Stephen Cummings
Team Dimension Data
z.t
127
Michael Woods
Team EF Education First - Drapac
z.t
128
Davide Villella
Astana Pro Team
z.t
129
Pierre Rolland
Team EF Education First - Drapac
z.t
130
Jan Hirt
Astana Pro Team
z.t
131
Thomas De Gendt
Lotto - Soudal
z.t
132
Jelle Wallays
Lotto - Soudal
z.t
133
Alessandro De Marchi
BMC Racing Team
z.t
134
Mathias Le Turnier
Cofidis
z.t
135
Ian Boswell
Team Katusha Alpecin
z.t
136
Igor Anton Hernandez
Team Dimension Data
z.t
137
Fabio Felline
Trek - Segafredo
op 49"
138
Richie Porte
BMC Racing Team
op 54"
139
Michal Kwiatkowski
Team Sky
z.t
140
Diego Rubio Hernandez
Burgos - BH
z.t
141
Johann van Zyl
Team Dimension Data
op 58"
142
Sebastian Langeveld
Team EF Education First - Drapac
z.t
143
Tom Leezer
Team LottoNL - Jumbo
op 1'04"
144
Adam Yates
Mitchelton - Scott
z.t
145
Julien Duval
Ag2r - La Mondiale
z.t
146
Pieter Serry
Quick Step Floors
op 1'06"
147
Mikel Iturria Segurola
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
148
Marcus Burghardt
Bora - HansGrohe
op 1'10"
149
Bert-Jan Lindeman
Team LottoNL - Jumbo
op 1'12"
150
George Bennett
Team LottoNL - Jumbo
z.t
151
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
z.t
152
Antoine Duchesne
Groupama - FDJ
op 1'30"
153
Louis Meintjes
Team Dimension Data
op 1'32"
154
Benjamin Thomas
Groupama - FDJ
op 2'06"
155
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
op 0"
156
Matthias Brandle
Trek - Segafredo
op 2'24"
157
Loic Chetout
Cofidis
op 4'08"
158
Mitchell Docker
Team EF Education First - Drapac
op 4'10"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares