En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a España
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
05/09
Mombuey
Luintra
207.8 km
Result
Standings
Points
Mountain
Combiné
1
Alessandro De Marchi
BMC Racing Team
4u52'38"
2
Jhonatan Restrepo
Team Katusha Alpecin
op 28"
3
Franco Pellizotti
Bahrein - Merida
op 59"
4
Nans Peters
Ag2r - La Mondiale
op 1'24"
5
Dylan Teuns
BMC Racing Team
op 1'45"
6
Tiesj Benoot
Lotto - Soudal
op 1'46"
7
Rafal Majka
Bora - HansGrohe
z.t
8
Nicholas Roche
BMC Racing Team
op 1'48"
9
Sergio Luis Henao Montoya
Team Sky
op 1'50"
10
Thibaut Pinot
Groupama - FDJ
z.t
11
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskadi Basque Country - Murias
op 1'52"
12
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
op 2'02"
13
Steven Kruijswijk
Team LottoNL - Jumbo
z.t
14
Ion Izagirre Insausti
Bahrein - Merida
z.t
15
Wilco Kelderman
Team Sunweb
z.t
16
Simon Yates
Mitchelton - Scott
z.t
17
Miguel Angel López Moreno
Astana Pro Team
z.t
18
Rigoberto Urán
Team EF Education First - Drapac
z.t
19
Louis Meintjes
Team Dimension Data
z.t
20
George Bennett
Team LottoNL - Jumbo
z.t
21
Jack Haig
Mitchelton - Scott
z.t
22
Nairo Quintana Rojas
Movistar Team
z.t
23
Tony Gallopin
Ag2r - La Mondiale
z.t
24
Enric Mas Nicolau
Quick Step Floors
z.t
25
Richard Carapaz
Movistar Team
z.t
26
Michal Kwiatkowski
Team Sky
z.t
27
David De La Cruz Melgarejo
Team Sky
op 2'09"
28
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
op 2'10"
29
Gorka Izagirre Insausti
Bahrein - Merida
op 2'14"
30
Pierre Rolland
Team EF Education First - Drapac
op 2'23"
31
Eduard Prades Reverte
Euskadi Basque Country - Murias
op 2'40"
32
Hermann Pernsteiner
Bahrein - Merida
z.t
33
Fabio Aru
UAE Team Emirates
op 2'43"
34
Sepp Kuss
Team LottoNL - Jumbo
z.t
35
Benjamin King
Team Dimension Data
z.t
36
Rudy Molard
Groupama - FDJ
z.t
37
Igor Anton Hernandez
Team Dimension Data
z.t
38
Simon Geschke
Team Sunweb
z.t
39
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
z.t
40
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Euskadi Basque Country - Murias
op 3'00"
41
Luis Mas Bonet
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
42
Edward Ravasi
UAE Team Emirates
op 3'16"
43
Andrey Zeits
Astana Pro Team
z.t
44
Michael Woods
Team EF Education First - Drapac
op 3'19"
45
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
op 3'21"
46
Merhawi Kudus Ghebremedhin
Team Dimension Data
z.t
47
Daniel Moreno Fernandez
Team EF Education First - Drapac
z.t
48
Hector Saez Benito
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
49
José Herrada Lopez
Cofidis
z.t
50
Oscar Cabedo Carda
Burgos - BH
z.t
51
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
z.t
52
Floris De Tier
Team LottoNL - Jumbo
op 3'52"
53
Cristian Rodriguez Martin
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
54
Pavel Kochetkov
Team Katusha Alpecin
z.t
55
Joey Rosskopf
BMC Racing Team
z.t
56
Bjorg Lambrecht
Lotto - Soudal
op 4'02"
57
Ilnur Zakarin
Team Katusha Alpecin
op 4'05"
58
José Joao Pimenta Costa Mendes
Burgos - BH
op 4'23"
59
Jetse Bol
Burgos - BH
op 4'24"
60
Stephane Rossetto
Cofidis
op 4'26"
61
Jai Hindley
Team Sunweb
z.t
62
Davide Villella
Astana Pro Team
op 4'51"
63
Tiago José Pinto Machado
Team Katusha Alpecin
op 5'04"
64
Reto Hollenstein
Team Katusha Alpecin
z.t
65
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
66
Tom Van Asbroeck
Team EF Education First - Drapac
op 5'50"
67
Nicholas Schultz
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
68
Simon Clarke
Team EF Education First - Drapac
z.t
69
Fabio Felline
Trek - Segafredo
z.t
70
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
z.t
71
Maxime Monfort
Lotto - Soudal
z.t
72
Richie Porte
BMC Racing Team
z.t
73
Vincenzo Nibali
Bahrein - Merida
z.t
74
Martijn Tusveld
Team Sunweb
op 6'22"
75
Tao Geoghegan Hart
Team Sky
z.t
76
Amanuel Gebreigzabhier
Team Dimension Data
z.t
77
Winner Andrew Anacona
Movistar Team
z.t
78
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Astana Pro Team
z.t
79
Nicolas Jonathan Castroviejo
Team Sky
z.t
80
Salvatore Puccio
Team Sky
z.t
81
Adam Yates
Mitchelton - Scott
z.t
82
Rohan Dennis
BMC Racing Team
z.t
83
Alexandre Geniez
Ag2r - La Mondiale
z.t
84
Damien Howson
Mitchelton - Scott
op 6'28"
85
Laurens De Plus
Quick Step Floors
op 6'52"
86
Jan Hirt
Astana Pro Team
z.t
87
Nelson Oliveira
Movistar Team
op 8'16"
88
Andrey Amador Bikkazakova
Movistar Team
z.t
89
Dario Cataldo
Astana Pro Team
op 8'39"
90
Lukas Pöstlberger
Bora - HansGrohe
z.t
91
Omar Fraile Matarranza
Astana Pro Team
z.t
92
Davide Formolo
Bora - HansGrohe
op 8'43"
93
Ryan Gibbons
Team Dimension Data
op 9'23"
94
Brent Bookwalter
BMC Racing Team
op 9'50"
95
Nicola Conci
Trek - Segafredo
z.t
96
Sergio Pardilla Bellon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
97
Dylan van Baarle
Team Sky
op 10'56"
98
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
op 12'20"
99
Jay McCarthy
Bora - HansGrohe
z.t
100
Léo Vincent
Groupama - FDJ
op 13'25"
101
Thomas De Gendt
Lotto - Soudal
op 14'44"
102
Johann van Zyl
Team Dimension Data
z.t
103
Ivan Garcia Cortina
Bahrein - Merida
op 14'51"
104
Victor Campenaerts
Lotto - Soudal
z.t
105
Aritz Bagües
Euskadi Basque Country - Murias
op 16'57"
106
Sven Erik Bystrøm
UAE Team Emirates
op 17'12"
107
Vegard Stake Laengen
UAE Team Emirates
z.t
108
Jorge Cubero Galvez
Burgos - BH
op 17'29"
109
Marc Sarreau
Groupama - FDJ
op 18'06"
110
Valerio Conti
UAE Team Emirates
z.t
111
Antoine Duchesne
Groupama - FDJ
z.t
112
Loic Chetout
Cofidis
z.t
113
Mark Padun
Bahrein - Merida
z.t
114
Matteo Trentin
Mitchelton - Scott
op 21'03"
115
Peter Sagan
Bora - HansGrohe
z.t
116
Kasper Asgreen
Quick Step Floors
z.t
117
Kiel Reijnen
Trek - Segafredo
z.t
118
Giacomo Nizzolo
Trek - Segafredo
z.t
119
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
z.t
120
Benjamin Thomas
Groupama - FDJ
z.t
121
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
122
Alex Aranburu Deba
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
123
Stephen Cummings
Team Dimension Data
z.t
124
Sebastian Langeveld
Team EF Education First - Drapac
z.t
125
Pieter Serry
Quick Step Floors
z.t
126
Michael Albasini
Mitchelton - Scott
op 22'03"
127
Bert-Jan Lindeman
Team LottoNL - Jumbo
op 25'40"
128
Jelle Wallays
Lotto - Soudal
op 31'40"
129
Fabio Sabatini
Quick Step Floors
z.t
130
Francisco José Ventoso Alberdi
BMC Racing Team
z.t
131
Markel Irizar Aranburu
Trek - Segafredo
z.t
132
Marcus Burghardt
Bora - HansGrohe
z.t
133
Johannes Fröhlinger
Team Sunweb
z.t
134
José Gonçalves
Team Katusha Alpecin
z.t
135
Matthias Brandle
Trek - Segafredo
z.t
136
Nikita Stalnov
Astana Pro Team
z.t
137
Pavel Sivakov
Team Sky
z.t
138
Jordi Simon Casulleras
Burgos - BH
z.t
139
Mitchell Docker
Team EF Education First - Drapac
z.t
140
Sander Armée
Lotto - Soudal
z.t
141
Luka Mezgec
Mitchelton - Scott
z.t
142
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
z.t
143
Antonio Molina
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
144
Max Walscheid
Team Sunweb
z.t
145
Luka Pibernik
Bahrein - Merida
z.t
146
Jon Aberasturi Izaga
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
147
Mickael Delage
Groupama - FDJ
z.t
148
Danny van Poppel
Team LottoNL - Jumbo
z.t
149
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
z.t
150
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
151
Diego Rubio Hernandez
Burgos - BH
z.t
152
Julien Duval
Ag2r - La Mondiale
z.t
153
Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
z.t
154
Pablo Torres Muino
Burgos - BH
z.t
155
Nelson Andres Soto Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
156
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
157
Mathias Le Turnier
Cofidis
z.t
158
Lars Boom
Team LottoNL - Jumbo
z.t
159
Tom Leezer
Team LottoNL - Jumbo
z.t
160
Elia Viviani
Quick Step Floors
z.t
161
Michael Schwarzmann
Bora - HansGrohe
z.t
162
Mikel Iturria Segurola
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
163
Michael Storer
Team Sunweb
z.t
164
Michael Morkov
Quick Step Floors
z.t
165
Alexander Edmondson
Mitchelton - Scott
z.t
166
Ian Boswell
Team Katusha Alpecin
z.t
167
Simone Consonni
UAE Team Emirates
z.t
168
Dries Devenyns
Quick Step Floors
z.t
169
Daniele Bennati
Movistar Team
z.t
170
Mike Teunissen
Team Sunweb
op 31'54"
Nacer Bouhanni
Cofidis
DNF
Alexis Gougeard
Ag2r - La Mondiale
DNF
Georg Preidler
Groupama - FDJ
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares