En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a España
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
04/09
Salamanca
Fermoselle. Bermillo de Sayago
177 km
Result
Standings
Points
Mountain
Combiné
1
Elia Viviani
Quick Step Floors
4u08'08"
2
Peter Sagan
Bora - HansGrohe
z.t
3
Giacomo Nizzolo
Trek - Segafredo
z.t
4
Nelson Andres Soto Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
5
Marc Sarreau
Groupama - FDJ
z.t
6
Danny van Poppel
Team LottoNL - Jumbo
z.t
7
Ivan Garcia Cortina
Bahrein - Merida
z.t
8
Jon Aberasturi Izaga
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
9
Simone Consonni
UAE Team Emirates
z.t
10
Matteo Trentin
Mitchelton - Scott
z.t
11
Tom Van Asbroeck
Team EF Education First - Drapac
z.t
12
Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
z.t
13
Nacer Bouhanni
Cofidis
z.t
14
Luis Mas Bonet
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
15
Ryan Gibbons
Team Dimension Data
z.t
16
Max Walscheid
Team Sunweb
z.t
17
Fabio Sabatini
Quick Step Floors
z.t
18
Michael Schwarzmann
Bora - HansGrohe
z.t
19
Eduard Prades Reverte
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
20
Jordi Simon Casulleras
Burgos - BH
z.t
21
Mike Teunissen
Team Sunweb
z.t
22
Jetse Bol
Burgos - BH
z.t
23
Daniele Bennati
Movistar Team
z.t
24
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
z.t
25
Aritz Bagües
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
26
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
27
Kiel Reijnen
Trek - Segafredo
z.t
28
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
z.t
29
Francisco José Ventoso Alberdi
BMC Racing Team
z.t
30
Julien Duval
Ag2r - La Mondiale
z.t
31
Nicholas Schultz
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
32
Michael Morkov
Quick Step Floors
z.t
33
Luka Pibernik
Bahrein - Merida
z.t
34
Jhonatan Restrepo
Team Katusha Alpecin
z.t
35
Nans Peters
Ag2r - La Mondiale
z.t
36
Steven Kruijswijk
Team LottoNL - Jumbo
z.t
37
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
38
Nairo Quintana Rojas
Movistar Team
z.t
39
Richard Carapaz
Movistar Team
z.t
40
Fabio Aru
UAE Team Emirates
z.t
41
Salvatore Puccio
Team Sky
z.t
42
Nikita Stalnov
Astana Pro Team
z.t
43
Ion Izagirre Insausti
Bahrein - Merida
z.t
44
Jay McCarthy
Bora - HansGrohe
z.t
45
Edward Ravasi
UAE Team Emirates
z.t
46
David De La Cruz Melgarejo
Team Sky
z.t
47
Michal Kwiatkowski
Team Sky
z.t
48
Bjorg Lambrecht
Lotto - Soudal
z.t
49
José Gonçalves
Team Katusha Alpecin
z.t
50
Lars Boom
Team LottoNL - Jumbo
z.t
51
Simon Yates
Mitchelton - Scott
z.t
52
Georg Preidler
Groupama - FDJ
z.t
53
Emanuel Buchmann
Bora - HansGrohe
z.t
54
Laurens De Plus
Quick Step Floors
z.t
55
Nicolas Jonathan Castroviejo
Team Sky
z.t
56
Simon Clarke
Team EF Education First - Drapac
z.t
57
George Bennett
Team LottoNL - Jumbo
z.t
58
Rigoberto Urán
Team EF Education First - Drapac
z.t
59
Sergio Luis Henao Montoya
Team Sky
z.t
60
Damien Howson
Mitchelton - Scott
z.t
61
Omar Fraile Matarranza
Astana Pro Team
z.t
62
Nicholas Roche
BMC Racing Team
z.t
63
Lukas Pöstlberger
Bora - HansGrohe
z.t
64
Gorka Izagirre Insausti
Bahrein - Merida
z.t
65
Miguel Angel López Moreno
Astana Pro Team
z.t
66
Antonio Molina
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
67
Louis Meintjes
Team Dimension Data
z.t
68
Jack Haig
Mitchelton - Scott
z.t
69
Fabio Felline
Trek - Segafredo
z.t
70
Tony Gallopin
Ag2r - La Mondiale
z.t
71
Rudy Molard
Groupama - FDJ
z.t
72
Thibaut Pinot
Groupama - FDJ
z.t
73
Reto Hollenstein
Team Katusha Alpecin
z.t
74
Amanuel Gebreigzabhier
Team Dimension Data
z.t
75
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
z.t
76
Mickael Delage
Groupama - FDJ
z.t
77
Sepp Kuss
Team LottoNL - Jumbo
z.t
78
Merhawi Kudus Ghebremedhin
Team Dimension Data
z.t
79
Dario Cataldo
Astana Pro Team
z.t
80
Enric Mas Nicolau
Quick Step Floors
z.t
81
Cristian Rodriguez Martin
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
82
Hector Saez Benito
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
83
Tiesj Benoot
Lotto - Soudal
z.t
84
José Joao Pimenta Costa Mendes
Burgos - BH
z.t
85
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
z.t
86
Andrey Amador Bikkazakova
Movistar Team
z.t
87
Davide Villella
Astana Pro Team
z.t
88
Hermann Pernsteiner
Bahrein - Merida
z.t
89
Benjamin King
Team Dimension Data
z.t
90
Sander Armée
Lotto - Soudal
z.t
91
Igor Anton Hernandez
Team Dimension Data
z.t
92
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
93
Simon Geschke
Team Sunweb
z.t
94
Léo Vincent
Groupama - FDJ
z.t
95
Jorge Cubero Galvez
Burgos - BH
z.t
96
Andrey Zeits
Astana Pro Team
z.t
97
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
z.t
98
Markel Irizar Aranburu
Trek - Segafredo
z.t
99
Martijn Tusveld
Team Sunweb
z.t
100
Pavel Kochetkov
Team Katusha Alpecin
z.t
101
Matthias Brandle
Trek - Segafredo
z.t
102
Vincenzo Nibali
Bahrein - Merida
z.t
103
Davide Formolo
Bora - HansGrohe
z.t
104
Johann van Zyl
Team Dimension Data
z.t
105
José Herrada Lopez
Cofidis
z.t
106
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
107
Ilnur Zakarin
Team Katusha Alpecin
z.t
108
Maxime Monfort
Lotto - Soudal
z.t
109
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
110
Mikel Iturria Segurola
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
111
Johannes Fröhlinger
Team Sunweb
z.t
112
Pablo Torres Muino
Burgos - BH
z.t
113
Thomas De Gendt
Lotto - Soudal
z.t
114
Rafal Majka
Bora - HansGrohe
z.t
115
Mitchell Docker
Team EF Education First - Drapac
z.t
116
Loic Chetout
Cofidis
z.t
117
Tom Leezer
Team LottoNL - Jumbo
z.t
118
Mathias Le Turnier
Cofidis
op 22"
119
Alexis Gougeard
Ag2r - La Mondiale
z.t
120
Tiago José Pinto Machado
Team Katusha Alpecin
z.t
121
Daniel Moreno Fernandez
Team EF Education First - Drapac
z.t
122
Winner Andrew Anacona
Movistar Team
z.t
123
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Astana Pro Team
z.t
124
Nelson Oliveira
Movistar Team
z.t
125
Nicola Conci
Trek - Segafredo
z.t
126
Sergio Pardilla Bellon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
127
Stephane Rossetto
Cofidis
z.t
128
Alexandre Geniez
Ag2r - La Mondiale
z.t
129
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
z.t
130
Joey Rosskopf
BMC Racing Team
z.t
131
Tao Geoghegan Hart
Team Sky
z.t
132
Pavel Sivakov
Team Sky
z.t
133
Michael Woods
Team EF Education First - Drapac
z.t
134
Rohan Dennis
BMC Racing Team
z.t
135
Valerio Conti
UAE Team Emirates
z.t
136
Richie Porte
BMC Racing Team
z.t
137
Floris De Tier
Team LottoNL - Jumbo
z.t
138
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
z.t
139
Mark Padun
Bahrein - Merida
z.t
140
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
z.t
141
Dylan Teuns
BMC Racing Team
z.t
142
Victor Campenaerts
Lotto - Soudal
z.t
143
Jan Hirt
Astana Pro Team
z.t
144
Alessandro De Marchi
BMC Racing Team
z.t
145
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
146
Brent Bookwalter
BMC Racing Team
z.t
147
Alex Aranburu Deba
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
148
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
149
Dylan van Baarle
Team Sky
z.t
150
Bert-Jan Lindeman
Team LottoNL - Jumbo
z.t
151
Stephen Cummings
Team Dimension Data
z.t
152
Luka Mezgec
Mitchelton - Scott
z.t
153
Dries Devenyns
Quick Step Floors
op 32"
154
Oscar Cabedo Carda
Burgos - BH
op 52"
155
Diego Rubio Hernandez
Burgos - BH
z.t
156
Antoine Duchesne
Groupama - FDJ
z.t
157
Sebastian Langeveld
Team EF Education First - Drapac
z.t
158
Pieter Serry
Quick Step Floors
op 55"
159
Benjamin Thomas
Groupama - FDJ
op 1'01"
160
Adam Yates
Mitchelton - Scott
z.t
161
Michael Albasini
Mitchelton - Scott
op 1'10"
162
Ian Boswell
Team Katusha Alpecin
z.t
163
Wilco Kelderman
Team Sunweb
op 0"
164
Sven Erik Bystrøm
UAE Team Emirates
op 1'40"
165
Kasper Asgreen
Quick Step Floors
op 1'42"
166
Franco Pellizotti
Bahrein - Merida
op 1'45"
167
Jai Hindley
Team Sunweb
op 1'51"
168
Pierre Rolland
Team EF Education First - Drapac
op 2'22"
169
Vegard Stake Laengen
UAE Team Emirates
op 2'57"
170
Jelle Wallays
Lotto - Soudal
op 8'47"
171
Alexander Edmondson
Mitchelton - Scott
z.t
172
Marcus Burghardt
Bora - HansGrohe
op 13'18"
173
Michael Storer
Team Sunweb
z.t
Simone Petilli
UAE Team Emirates
DNF
Daniel Martin
UAE Team Emirates
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares