En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a España
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
11/09
Las Rozas
Madrid
104.8 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
Combiné
1
Magnus Cort Nielsen
ORICA BikeExchange
2u48'52"
2
Daniele Bennati
Tinkoff
z.t
3
Gianni Meersman
Etixx - Quick Step
z.t
4
Kristian Sbaragli
Dimension Data
z.t
5
Nikias Arndt
Team Giant - Alpecin
z.t
6
Lorrenzo Manzin
FDJ
z.t
7
Romain Hardy
Cofidis
z.t
8
Jhonatan Restrepo
Team Katusha
z.t
9
Rudiger Selig
Bora - Argon 18
z.t
10
Salvatore Puccio
Team Sky
z.t
11
Eduard Prades Reverte
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
12
Yukiya Arashiro
Lampre - Merida
z.t
13
Fumiyuki Beppu
Trek - Segafredo
z.t
14
Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
z.t
15
Sven Erik Bystrøm
Team Katusha
z.t
16
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
z.t
17
Jonas Vangenechten
IAM Cycling
z.t
18
Jan Bakelants
Ag2r - La Mondiale
z.t
19
Ryan Anderson
Direct Energie
z.t
20
Fabio Felline
Trek - Segafredo
z.t
21
Pavel Kochetkov
Team Katusha
z.t
22
Jean-Pierre Drucker
BMC Racing Team
z.t
23
Jhoan Esteban Chaves Rubio
ORICA BikeExchange
z.t
24
Merhawi Kudus Ghebremedhin
Dimension Data
z.t
25
Jean-Christophe Peraud
Ag2r - La Mondiale
z.t
26
Benjamin King
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
z.t
27
Gert Dockx
Lotto - Soudal
z.t
28
Simon Gerrans
ORICA BikeExchange
z.t
29
George Bennett
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
30
Adam Hansen
Lotto - Soudal
z.t
31
Jens Keukeleire
ORICA BikeExchange
z.t
32
Andrey Zeits
Astana Pro Team
z.t
33
Ruben Fernandez Andujar
Movistar Team
z.t
34
Brian Nauleau
Direct Energie
z.t
35
Rudy Molard
Cofidis
z.t
36
Clément Chevrier
IAM Cycling
z.t
37
Christopher Froome
Team Sky
z.t
38
Bram Tankink
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
39
Loic Chetout
Cofidis
z.t
40
Haimar Zubeldia Agirre
Trek - Segafredo
z.t
41
Gregor Muhlberger
Bora - Argon 18
z.t
42
Yves Lampaert
Etixx - Quick Step
z.t
43
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
z.t
44
Nairo Quintana Rojas
Movistar Team
z.t
45
Egor Silin
Team Katusha
z.t
46
John Darwin Atapuma Hurtado
BMC Racing Team
z.t
47
Koen de Kort
Team Giant - Alpecin
z.t
48
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
z.t
49
Simon Yates
ORICA BikeExchange
z.t
50
Christoph Pfingsten
Bora - Argon 18
z.t
51
Jacobus Venter
Dimension Data
z.t
52
Daniel Moreno Fernandez
Movistar Team
z.t
53
Marcel Wyss
IAM Cycling
z.t
54
Davide Formolo
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
z.t
55
Axel Domont
Ag2r - La Mondiale
z.t
56
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
57
Alexandre Geniez
FDJ
z.t
58
Michele Scarponi
Astana Pro Team
z.t
59
Ben Hermans
BMC Racing Team
z.t
60
Maxime Monfort
Lotto - Soudal
z.t
61
Andrew Talansky
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
z.t
62
Robert Gesink
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
63
Simon Pellaud
IAM Cycling
z.t
64
Odd Christian Eiking
FDJ
z.t
65
Alberto Losada Alguacil
Team Katusha
z.t
66
Larry Warbasse
IAM Cycling
z.t
67
Yury Trofimov
Tinkoff
z.t
68
Alberto Contador Velasco
Tinkoff
z.t
69
Dario Cataldo
Astana Pro Team
z.t
70
David De La Cruz Melgarejo
Etixx - Quick Step
z.t
71
François Bidard
Ag2r - La Mondiale
z.t
72
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
z.t
73
Cesare Benedetti
Bora - Argon 18
op 14"
74
Michal Golas
Team Sky
z.t
75
Jelle Wallays
Lotto - Soudal
z.t
76
Perrig Quemeneur
Direct Energie
op 25"
77
Michael Gogl
Tinkoff
z.t
78
Christian Knees
Team Sky
z.t
79
Sergey Lagutin
Team Katusha
z.t
80
Jesus Hernandez Blazquez
Tinkoff
z.t
81
Kenny Elissonde
FDJ
z.t
82
Julien Bernard
Trek - Segafredo
z.t
83
Ian Boswell
Team Sky
z.t
84
Pierre Rolland
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
z.t
85
Kristijan Durasek
Lampre - Merida
z.t
86
Zdenek Stybar
Etixx - Quick Step
z.t
87
Sergio Pardilla Bellon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
88
Matthieu Ladagnous
FDJ
z.t
89
Pierre-Roger Latour
Ag2r - La Mondiale
z.t
90
Dylan Teuns
BMC Racing Team
z.t
91
Silvan Dillier
BMC Racing Team
z.t
92
Sergio Miguel Moreira Paulinho
Tinkoff
z.t
93
Vegard Stake Laengen
IAM Cycling
z.t
94
Tobias Ludvigsson
Team Giant - Alpecin
z.t
95
Tiago José Pinto Machado
Team Katusha
z.t
96
Danilo Wyss
BMC Racing Team
op 38"
97
Matvey Mamykin
Team Katusha
op 43"
98
Stephane Rossetto
Cofidis
z.t
99
Laurent Didier
Trek - Segafredo
op 49"
100
Joe Dombrowski
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
z.t
101
Alessandro Vanotti
Astana Pro Team
z.t
102
Luis Léon Sanchez Gil
Astana Pro Team
z.t
103
David Arroyo Duran
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
104
Martin Velits
Etixx - Quick Step
op 57"
105
Mathias Frank
IAM Cycling
z.t
106
Manuele Boaro
Tinkoff
op 1'00"
107
Tyler Farrar
Dimension Data
op 1'04"
108
Kiel Reijnen
Trek - Segafredo
z.t
109
Johannes Fröhlinger
Team Giant - Alpecin
z.t
110
Moreno Moser
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
op 1'06"
111
Thomas De Gendt
Lotto - Soudal
op 1'11"
112
Gatis Smukulis
Astana Pro Team
z.t
113
Sander Armée
Lotto - Soudal
z.t
114
Bart De Clercq
Lotto - Soudal
op 1'17"
115
Niki Terpstra
Etixx - Quick Step
z.t
116
Omar Fraile Matarranza
Dimension Data
z.t
117
Valerio Conti
Lampre - Merida
z.t
118
Jaime Roson Garcia
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
119
Damien Howson
ORICA BikeExchange
z.t
120
José Herrada Lopez
Movistar Team
z.t
121
Nicolas Jonathan Castroviejo
Movistar Team
z.t
122
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
123
Ivan Rovny
Tinkoff
z.t
124
David Lopez Garcia
Team Sky
z.t
125
Riccardo Zoidl
Trek - Segafredo
z.t
126
Mattia Cattaneo
Lampre - Merida
z.t
127
Tsgabu Gebremaryam Grmay
Lampre - Merida
z.t
128
José Joao Pimenta Costa Mendes
Bora - Argon 18
z.t
129
Martijn Keizer
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
130
Tom Stamsnijder
Team Giant - Alpecin
z.t
131
Julien Morice
Direct Energie
z.t
132
Lilian Calmejane
Direct Energie
z.t
133
Jerome Cousin
Cofidis
z.t
134
Davide Villella
Cannondale-Drapac Pro Cycling Team
z.t
135
Romain Cardis
Direct Energie
z.t
136
Chad Haga
Team Giant - Alpecin
z.t
137
Ilia Koshevoy
Lampre - Merida
z.t
138
Nick Dougall
Dimension Data
z.t
139
Scott Thwaites
Bora - Argon 18
z.t
140
Hugh Carthy
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
141
Maxime Bouet
Etixx - Quick Step
z.t
142
Pieter Serry
Etixx - Quick Step
z.t
143
Peter Kennaugh
Team Sky
z.t
144
Victor Campenaerts
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
145
Leopold Konig
Team Sky
op 1'34"
146
Romain Sicard
Direct Energie
op 1'52"
147
Gianluca Brambilla
Etixx - Quick Step
op 1'54"
148
Sindre Skjoestad Lunke
Team Giant - Alpecin
op 1'57"
149
Rory Sutherland
Movistar Team
z.t
150
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
op 2'04"
151
Svein Tuft
ORICA BikeExchange
op 2'15"
152
Sam Bewley
ORICA BikeExchange
z.t
153
Michael Schwarzmann
Bora - Argon 18
op 2'34"
154
Louis Vervaeke
Lotto - Soudal
op 3'28"
155
Koen Bouwman
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
156
Quentin Jauregui
Ag2r - La Mondiale
z.t
157
Dries Devenyns
IAM Cycling
z.t
158
Louis Meintjes
Lampre - Merida
op 3'32"
159
Jack Haig
ORICA BikeExchange
op 5'22"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares