En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a España
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
11/09
Medina del Campo
Ávila
185 km
Result
Standings
Points
Mountain
Combiné
1
Alexis Gougeard
Ag2r - La Mondiale
4u19'20"
2
Nelson Oliveira
Lampre - Merida
op 40"
3
Maxime Monfort
Lotto - Soudal
op 44"
4
Andrey Amador Bikkazakova
Movistar Team
z.t
5
Tiago José Pinto Machado
Katusha
z.t
6
Amaël Moinard
BMC Racing Team
z.t
7
Fabio Andres Duarte Arevalo
Colombia
op 53"
8
David Arroyo Duran
Caja Rural - Seguros RGA
op 1'03"
9
Christian Knees
Team Sky
op 1'17"
10
Francisco José Ventoso Alberdi
Movistar Team
z.t
11
Benjamin King
Team Cannondale - Garmin
op 1'30"
12
Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
op 1'45"
13
Natnael Berhane
MTN - Qhubeka
z.t
14
Eduard Vorganov
Katusha
z.t
15
Markel Irizar Aranburu
Trek Factory Racing
z.t
16
Jimmy Engoulvent
Team Europcar
op 1'54"
17
Maxime Bouet
Etixx - Quick Step
op 1'58"
18
Pavel Brutt
Tinkoff - Saxo
op 2'08"
19
Cyril Lemoine
Cofidis
op 2'11"
20
Leonardo Fabio Duque
Colombia
op 2'36"
21
Mickael Delage
FDJ
op 5'34"
22
Juan Pablo Valencia
Colombia
op 5'39"
23
Jérôme Coppel
IAM Cycling
op 5'42"
24
Ricardo Vilela
Caja Rural - Seguros RGA
op 5'56"
25
Tom Dumoulin
Team Giant - Alpecin
op 16'18"
26
Daniel Moreno Fernandez
Katusha
z.t
27
Domenico Pozzovivo
Ag2r - La Mondiale
op 16'21"
28
Fabio Aru
Astana Pro Team
z.t
29
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
op 16'27"
30
Fabrice Jeandesboz
Team Europcar
z.t
31
Louis Meintjes
MTN - Qhubeka
z.t
32
Mikel Nieve Ituralde
Team Sky
z.t
33
Rafal Majka
Tinkoff - Saxo
z.t
34
Nairo Quintana Rojas
Movistar Team
z.t
35
Bart De Clercq
Lotto - Soudal
z.t
36
Joaquím Rodriguez Oliver
Katusha
z.t
37
Jhoan Esteban Chaves Rubio
Orica-GreenEDGE
z.t
38
Andre Fernando S. Martins Cardoso
Team Cannondale - Garmin
op 16'46"
39
Diego Rosa
Astana Pro Team
z.t
40
Dario Cataldo
Astana Pro Team
op 17'10"
41
Luis Léon Sanchez Gil
Astana Pro Team
z.t
42
Giovanni Visconti
Movistar Team
op 17'14"
43
Haimar Zubeldia Agirre
Trek Factory Racing
z.t
44
Daryl Impey
Orica-GreenEDGE
z.t
45
Lawson Craddock
Team Giant - Alpecin
z.t
46
Alberto Losada Alguacil
Katusha
z.t
47
Gianluca Brambilla
Etixx - Quick Step
op 17'33"
48
Pierre Rolland
Team Europcar
z.t
49
Romain Sicard
Team Europcar
z.t
50
Kenny Elissonde
FDJ
z.t
51
Rubén Plaza Molina
Lampre - Merida
z.t
52
John Degenkolb
Team Giant - Alpecin
op 17'45"
53
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
op 17'49"
54
Sylvain Chavanel
IAM Cycling
z.t
55
Ian Boswell
Team Sky
op 17'51"
56
Pawel Poljanski
Tinkoff - Saxo
op 18'03"
57
Rodolfo Andres Torres Agudelo
Colombia
op 18'06"
58
Koen de Kort
Team Giant - Alpecin
z.t
59
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
60
Sergio Luis Henao Montoya
Team Sky
z.t
61
Andrey Zeits
Astana Pro Team
z.t
62
Kristijan Durasek
Lampre - Merida
z.t
63
Fränk Schleck
Trek Factory Racing
z.t
64
Daniel Navarro Garcia
Cofidis
op 18'19"
65
Larry Warbasse
IAM Cycling
z.t
66
Yukiya Arashiro
Team Europcar
op 18'40"
67
Nicholas Roche
Team Sky
op 18'46"
68
Miguel Angel Rubiano Chavez
Colombia
z.t
69
Carlos Verona Quintanilla
Etixx - Quick Step
op 19'36"
70
Riccardo Zoidl
Trek Factory Racing
op 20'02"
71
Jesper Hansen
Tinkoff - Saxo
z.t
72
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
op 20'14"
73
Kristian Sbaragli
MTN - Qhubeka
z.t
74
Davide Villella
Team Cannondale - Garmin
z.t
75
Luka Mezgec
Team Giant - Alpecin
z.t
76
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
z.t
77
Cyril Gautier
Team Europcar
op 20'38"
78
Pavel Kochetkov
Katusha
op 21'30"
79
Jelle Vanendert
Lotto - Soudal
op 22'31"
80
Adam Hansen
Lotto - Soudal
z.t
81
Valerio Conti
Lampre - Merida
z.t
82
Tom Van Asbroeck
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
83
Dennis van Winden
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
84
Ilia Koshevoy
Lampre - Merida
z.t
85
Tsgabu Gebremaryam Grmay
Lampre - Merida
z.t
86
Bert-Jan Lindeman
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
87
Jay McCarthy
Tinkoff - Saxo
z.t
88
Angel Madrazo Ruiz
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
89
Moreno Moser
Team Cannondale - Garmin
z.t
90
Carlos Julian Quintero Norena
Colombia
z.t
91
Rory Sutherland
Movistar Team
z.t
92
Alex Alberto Cano Ardila
Colombia
z.t
93
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
z.t
94
Sébastien Minard
Ag2r - La Mondiale
z.t
95
Simon Gerrans
Orica-GreenEDGE
z.t
96
Joe Dombrowski
Team Cannondale - Garmin
z.t
97
Johann van Zyl
MTN - Qhubeka
z.t
98
Angel Vicioso Arcos
Katusha
z.t
99
Yaroslav Popovych
Trek Factory Racing
op 23'12"
100
Johan Vansummeren
Ag2r - La Mondiale
op 23'34"
101
Jens Keukeleire
Orica-GreenEDGE
z.t
102
Mathew Hayman
Orica-GreenEDGE
op 23'41"
103
Gatis Smukulis
Katusha
op 23'45"
104
John Darwin Atapuma Hurtado
BMC Racing Team
op 24'13"
105
Jasper De Buyst
Lotto - Soudal
op 26'11"
106
Iljo Keisse
Etixx - Quick Step
z.t
107
Timo Roosen
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
108
Jay Robert Thomson
MTN - Qhubeka
z.t
109
Vicente Reynes Mimo
IAM Cycling
z.t
110
Olivier Le Gac
FDJ
z.t
111
Martin Velits
Etixx - Quick Step
z.t
112
Antoine Duchesne
Team Europcar
z.t
113
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
z.t
114
Javier Moreno Bazan
Movistar Team
z.t
115
Danny van Poppel
Trek Factory Racing
z.t
116
Carlos Barbero Cuesta
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
117
Simon Pellaud
IAM Cycling
z.t
118
Omar Fraile Matarranza
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
119
Dominique Rollin
Cofidis
z.t
120
Marcel Aregger
IAM Cycling
z.t
121
Jean-Pierre Drucker
BMC Racing Team
z.t
122
Thierry Hupond
Team Giant - Alpecin
z.t
123
Damien Howson
Orica-GreenEDGE
z.t
124
Walter Fernando Pedraza Morales
Colombia
z.t
125
Ariel Maximiliano Richeze
Lampre - Merida
z.t
126
Nikolas Maes
Etixx - Quick Step
z.t
127
Alex Howes
Team Cannondale - Garmin
z.t
128
Tom Stamsnijder
Team Giant - Alpecin
z.t
129
Joey Rosskopf
BMC Racing Team
z.t
130
Murilo Antonio Fischer
FDJ
z.t
131
Martijn Keizer
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
132
Mike Teunissen
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
133
Julien Simon
Cofidis
z.t
134
Laurent Pichon
FDJ
z.t
135
José Gonçalves
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
136
Pieter Serry
Etixx - Quick Step
z.t
137
Youcef Reguigui
MTN - Qhubeka
z.t
138
Boy van Poppel
Trek Factory Racing
z.t
139
Yoann Bagot
Cofidis
z.t
140
Jacobus Venter
MTN - Qhubeka
z.t
141
Salvatore Puccio
Team Sky
z.t
142
Blel Kadri
Ag2r - La Mondiale
z.t
143
Daniele Bennati
Tinkoff - Saxo
z.t
144
Vasili Kiryienka
Team Sky
z.t
145
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
146
Mikel Landa Meana
Astana Pro Team
z.t
147
Johannes Fröhlinger
Team Giant - Alpecin
z.t
148
Geraint Thomas
Team Sky
z.t
149
Brayan Stiven Ramirez Chacon
Colombia
z.t
150
Maciej Bodnar
Tinkoff - Saxo
z.t
151
Stephen Cummings
MTN - Qhubeka
z.t
152
George Bennett
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
153
Alessandro De Marchi
BMC Racing Team
z.t
154
Kevin Reza
FDJ
z.t
155
Tony Hurel
Team Europcar
z.t
156
Jerome Cousin
Team Europcar
z.t
157
Zico Waeytens
Team Giant - Alpecin
z.t
158
Songezo Jim
MTN - Qhubeka
z.t
159
Alessandro Vanotti
Astana Pro Team
op 28'14"
Arnaud Courteille
FDJ
DNF
Stephane Rossetto
Cofidis
DNF
Maarten Tjallingii
TEAMLottoNL - Jumbo
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares