En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a España
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
10/09
Ortigueira
La Coruna
190.7 km
Result
Standings
Points
Mountain
Combiné
1
John Degenkolb
Team Giant - Shimano
4u26'07"
2
Michael Matthews
Orica-GreenEDGE
z.t
3
Fabian Cancellara
Trek Factory Racing
z.t
4
Jasper Stuyven
Trek Factory Racing
z.t
5
Roberto Ferrari
Lampre - Merida
z.t
6
Koldo Fernandez De Larrea
Garmin - Sharp
z.t
7
Geoffrey Soupe
FDJ.fr
z.t
8
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
9
Damiano Caruso
Cannondale
z.t
10
Vicente Reynes Mimo
IAM Cycling
z.t
11
Philippe Gilbert
BMC Racing Team
z.t
12
Jacopo Guarnieri
Astana Pro Team
z.t
13
Wilco Kelderman
Belkin Pro Cycling Team
z.t
14
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
z.t
15
Yannick Martinez
Team Europcar
z.t
16
Daniele Bennati
Tinkoff - Saxo
z.t
17
Vincent Jérôme
Team Europcar
z.t
18
Pim Ligthart
Lotto - Belisol Team
z.t
19
Michael Valgren Andersen
Tinkoff - Saxo
z.t
20
Paul Martens
Belkin Pro Cycling Team
z.t
21
Gorka Izagirre Insausti
Movistar Team
z.t
22
Romain Zingle
Cofidis
z.t
23
Ariel Maximiliano Richeze
Lampre - Merida
z.t
24
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
z.t
25
Warren Barguil
Team Giant - Shimano
z.t
26
Robert Gesink
Belkin Pro Cycling Team
z.t
27
Christopher Froome
Sky Procycling
z.t
28
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
z.t
29
Fabio Aru
Astana Pro Team
z.t
30
Dominik Nerz
BMC Racing Team
z.t
31
Mikel Nieve Ituralde
Sky Procycling
z.t
32
Romain Sicard
Team Europcar
z.t
33
Sergio Pardilla Bellon
MTN - Qhubeka
z.t
34
Alberto Contador Velasco
Tinkoff - Saxo
z.t
35
Samuel Sánchez Gonzalez
BMC Racing Team
z.t
36
Filippo Pozzato
Lampre - Merida
z.t
37
David Arroyo Duran
Caja Rural
z.t
38
Daniel Navarro Garcia
Cofidis
z.t
39
Daniel Martin
Garmin - Sharp
z.t
40
Maxime Monfort
Lotto - Belisol Team
z.t
41
Joaquím Rodriguez Oliver
Katusha
z.t
42
Manuel Quinziato
BMC Racing Team
op 7"
43
Alessandro De Marchi
Cannondale
z.t
44
Patrick Gretsch
Ag2r - La Mondiale
op 16"
45
Stef Clement
Belkin Pro Cycling Team
op 22"
46
Jimmy Engoulvent
Team Europcar
z.t
47
Andrey Amador Bikkazakova
Movistar Team
z.t
48
Nicolas Jonathan Castroviejo
Movistar Team
z.t
49
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Caja Rural
z.t
50
Merhawi Kudus Ghebremedhin
MTN - Qhubeka
z.t
51
Alexander Kolobnev
Katusha
z.t
52
Andre Fernando S. Martins Cardoso
Garmin - Sharp
z.t
53
Daniel Moreno Fernandez
Katusha
z.t
54
Christophe Le Mével
Cofidis
z.t
55
Elia Favilli
Lampre - Merida
z.t
56
Cadel Evans
BMC Racing Team
z.t
57
Sébastien Hinault
IAM Cycling
z.t
58
Jacobus Venter
MTN - Qhubeka
z.t
59
Johan Vansummeren
Garmin - Sharp
z.t
60
Giampaolo Caruso
Katusha
z.t
61
Paolo Tiralongo
Astana Pro Team
z.t
62
Tom Boonen
Omega Pharma - Quick Step
z.t
63
Maciej Bodnar
Cannondale
z.t
64
Amets Txurruka Ansola
Caja Rural
z.t
65
Alberto Losada Alguacil
Katusha
z.t
66
Fabio Felline
Trek Factory Racing
z.t
67
Valerio Conti
Lampre - Merida
z.t
68
Przemyslaw Niemiec
Lampre - Merida
z.t
69
Matteo Tosatto
Tinkoff - Saxo
z.t
70
Jhoan Esteban Chaves Rubio
Orica-GreenEDGE
z.t
71
Romain Hardy
Cofidis
z.t
72
Rohan Dennis
BMC Racing Team
z.t
73
Sergei Chernetski
Katusha
z.t
74
Eduard Vorganov
Katusha
z.t
75
Winner Andrew Anacona
Lampre - Merida
z.t
76
Jens Debusschere
Lotto - Belisol Team
z.t
77
Jacques Janse van Rensburg
MTN - Qhubeka
z.t
78
Adam Hansen
Lotto - Belisol Team
z.t
79
Maxime Mederel
Team Europcar
z.t
80
Karol Domagalski
Caja Rural
z.t
81
Adriano Malori
Movistar Team
z.t
82
Dmitrii Kozonchuk
Katusha
z.t
83
Jérôme Coppel
Cofidis
z.t
84
Luis Léon Sanchez Gil
Caja Rural
z.t
85
Simon Clarke
Orica-GreenEDGE
op 33"
86
Bob Jungels
Trek Factory Racing
op 43"
87
Gerald Ciolek
MTN - Qhubeka
op 45"
88
Luke Rowe
Sky Procycling
op 53"
89
Yaroslav Popovych
Trek Factory Racing
op 1'33"
90
Daniel Teklehaimanot Girmazion
MTN - Qhubeka
z.t
91
Chris Anker Sörensen
Tinkoff - Saxo
z.t
92
Martijn Keizer
Belkin Pro Cycling Team
z.t
93
Koen de Kort
Team Giant - Shimano
z.t
94
Andrey Zeits
Astana Pro Team
z.t
95
Matthias Krizek
Cannondale
z.t
96
Sander Armée
Lotto - Belisol Team
z.t
97
Javier Moreno Bazan
Movistar Team
z.t
98
Nathan Brown
Garmin - Sharp
op 2'09"
99
Larry Warbasse
BMC Racing Team
z.t
100
Natnael Berhane
Team Europcar
z.t
101
Nikolas Maes
Omega Pharma - Quick Step
z.t
102
Yauheni Hutarovich
Ag2r - La Mondiale
z.t
103
Vasili Kiryienka
Sky Procycling
z.t
104
Yury Trofimov
Katusha
z.t
105
Dario Cataldo
Sky Procycling
z.t
106
Carlos Alberto Betancur Gomez
Ag2r - La Mondiale
z.t
107
Paolo Longo Borghini
Cannondale
z.t
108
Damien Gaudin
Ag2r - La Mondiale
z.t
109
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
110
Javier Francisco Aramendia Lorente
Caja Rural
z.t
111
Antonio Piedra Perez
Caja Rural
op 2'17"
112
Johan Le Bon
FDJ.fr
op 2'24"
113
Peter Kennaugh
Sky Procycling
z.t
114
Laurent Mangel
FDJ.fr
z.t
115
Kristian Sbaragli
MTN - Qhubeka
z.t
116
Bart De Clercq
Lotto - Belisol Team
z.t
117
Kristof Vandewalle
Trek Factory Racing
z.t
118
Guillaume Levarlet
Cofidis
z.t
119
Jesse Sergent
Trek Factory Racing
z.t
120
Damiano Cunego
Lampre - Merida
z.t
121
Mikel Landa Meana
Astana Pro Team
z.t
122
Daniil Fominykh
Astana Pro Team
z.t
123
Pieter Serry
Omega Pharma - Quick Step
z.t
124
Kanstantsin Sivtsov
Sky Procycling
z.t
125
José Herrada Lopez
Movistar Team
z.t
126
Jose Rodolfo Serpa Perez
Lampre - Merida
z.t
127
Vegard Breen
Lotto - Belisol Team
z.t
128
Yoann Bagot
Cofidis
z.t
129
Cédric Pineau
FDJ.fr
z.t
130
Sergio Miguel Moreira Paulinho
Tinkoff - Saxo
op 2'37"
131
Nikias Arndt
Team Giant - Shimano
z.t
132
Jesus Hernandez Blazquez
Tinkoff - Saxo
z.t
133
Ramon Sinkeldam
Team Giant - Shimano
z.t
134
Sam Bewley
Orica-GreenEDGE
z.t
135
Oliver Zaugg
Tinkoff - Saxo
z.t
136
Marcel Aregger
IAM Cycling
z.t
137
Jonathan Fumeaux
IAM Cycling
z.t
138
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
139
Jerome Cousin
Team Europcar
z.t
140
George Bennett
Cannondale
op 4'16"
141
Andrew Talansky
Garmin - Sharp
z.t
142
Philip Deignan
Sky Procycling
op 4'37"
143
Laurens ten Dam
Belkin Pro Cycling Team
z.t
144
Maarten Tjallingii
Belkin Pro Cycling Team
z.t
145
Robert Wagner
Belkin Pro Cycling Team
z.t
146
Gregory Henderson
Lotto - Belisol Team
op 6'07"
147
Dan Craven
Team Europcar
op 6'13"
148
Pirmin Lang
IAM Cycling
z.t
149
Nathan Haas
Garmin - Sharp
z.t
150
David Millar
Garmin - Sharp
op 6'20"
151
Ryder Hesjedal
Garmin - Sharp
z.t
152
Carlos Verona Quintanilla
Omega Pharma - Quick Step
op 6'24"
153
Johannes Fröhlinger
Team Giant - Shimano
op 6'59"
154
Chad Haga
Team Giant - Shimano
z.t
155
Gert Joeaar
Cofidis
z.t
156
Andrea Guardini
Astana Pro Team
z.t
157
Louis Meintjes
MTN - Qhubeka
z.t
158
Luis Mas Bonet
Caja Rural
z.t
159
Martin Velits
Omega Pharma - Quick Step
z.t
160
Wout Poels
Omega Pharma - Quick Step
z.t
161
Guillaume Boivin
Cannondale
z.t
162
Sébastien Turgot
Ag2r - La Mondiale
z.t
163
Jay Robert Thomson
MTN - Qhubeka
z.t
164
Tobias Ludvigsson
Team Giant - Shimano
op 8'41"
165
Alexey Lutsenko
Astana Pro Team
op 9'00"
166
Adam Yates
Orica-GreenEDGE
op 9'11"
167
Mitchell Docker
Orica-GreenEDGE
z.t
168
Cameron Meyer
Orica-GreenEDGE
z.t
169
Francesco Lasca
Caja Rural
op 9'33"
Tanel Kangert
Astana Pro Team
DNS
Christian Knees
Sky Procycling
DNS
Rigoberto Urán
Omega Pharma - Quick Step
DNS
Haimar Zubeldia Agirre
Trek Factory Racing
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares