En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a España
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
27/08
Lalín/a Estrada
Finisterra. Etapa Fin del Mundo
186.4 km
Result
Standings
Points
Mountain
Combiné
1
Daniel Moreno Fernandez
Katusha
4u37'47"
2
Fabian Cancellara
Radioshack - Leopard
z.t
3
Michael Matthews
Orica-GreenEDGE
z.t
4
Gianni Meersman
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
5
Bauke Mollema
Belkin Pro Cycling Team
z.t
6
Edvald Boasson-Hagen
Sky Procycling
z.t
7
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
z.t
8
Warren Barguil
Team Argos - Shimano
z.t
9
Sergio Luis Henao Montoya
Sky Procycling
z.t
10
Nicholas Roche
Team Saxo - Tinkoff
z.t
11
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
z.t
12
Georg Preidler
Team Argos - Shimano
z.t
13
Grega Bole
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
14
Serge Pauwels
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
15
Joaquím Rodriguez Oliver
Katusha
z.t
16
Vincenzo Nibali
Astana Pro Team
z.t
17
Anthony Roux
FDJ.fr
z.t
18
Ivan Santaromita
BMC Racing Team
z.t
19
Roman Kreuziger
Team Saxo - Tinkoff
z.t
20
Luis Léon Sanchez Gil
Belkin Pro Cycling Team
z.t
21
Bartosz Huzarski
Team Netapp - Endura
z.t
22
Dominik Nerz
BMC Racing Team
op 6"
23
Ivan Basso
Cannondale
z.t
24
Eros Capecchi
Movistar Team
z.t
25
Kenny Elissonde
FDJ.fr
z.t
26
Christopher Horner
Radioshack - Leopard
z.t
27
Diego Ulissi
Lampre - Merida
z.t
28
Robert Kiserlovski
Radioshack - Leopard
z.t
29
Daniel Schorn
Team Netapp - Endura
z.t
30
Leopold Konig
Team Netapp - Endura
z.t
31
Bart De Clercq
Lotto - Belisol Team
z.t
32
Rigoberto Urán
Sky Procycling
z.t
33
Samuel Sánchez Gonzalez
Euskaltel - Euskadi
z.t
34
Haimar Zubeldia Agirre
Radioshack - Leopard
z.t
35
Thibaut Pinot
FDJ.fr
z.t
36
Oliver Zaugg
Team Saxo - Tinkoff
z.t
37
Tomasz Marczynski
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
38
Domenico Pozzovivo
Ag2r - La Mondiale
z.t
39
Reinardt Janse van Rensburg
Team Argos - Shimano
z.t
40
Rafal Majka
Team Saxo - Tinkoff
z.t
41
Andre Fernando S. Martins Cardoso
Caja Rural
z.t
42
Jelle Vanendert
Lotto - Belisol Team
z.t
43
Igor Anton Hernandez
Euskaltel - Euskadi
z.t
44
Daniel Martin
Garmin - Sharp
z.t
45
Tanel Kangert
Astana Pro Team
z.t
46
Laurens ten Dam
Belkin Pro Cycling Team
z.t
47
José Herrada Lopez
Movistar Team
z.t
48
Javier Moreno Bazan
Movistar Team
z.t
49
Cayetano José Sarmiento Tunarrosa
Cannondale
z.t
50
Michele Scarponi
Lampre - Merida
z.t
51
Mikel Nieve Ituralde
Euskaltel - Euskadi
z.t
52
David Arroyo Duran
Caja Rural
z.t
53
Yoann Bagot
Cofidis
z.t
54
Jérôme Coppel
Cofidis
z.t
55
Pieter Serry
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
56
José Joao Pimenta Costa Mendes
Team Netapp - Endura
z.t
57
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
58
Yannick Eijssen
BMC Racing Team
z.t
59
David De La Cruz Melgarejo
Team Netapp - Endura
z.t
60
Alberto Losada Alguacil
Katusha
z.t
61
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
z.t
62
Ivan Velasco Murillo
Caja Rural
z.t
63
Chris Anker Sörensen
Team Saxo - Tinkoff
z.t
64
Maciej Paterski
Cannondale
op 19"
65
Sylwester Szmyd
Movistar Team
op 22"
66
Vladimir Gusev
Katusha
z.t
67
Rafael Valls Ferri
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 24"
68
Romain Zingle
Cofidis
z.t
69
Alex Howes
Garmin - Sharp
z.t
70
Juan Antonio Flecha Giannoni
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 27"
71
Stef Clement
Belkin Pro Cycling Team
op 32"
72
Amets Txurruka Ansola
Caja Rural
z.t
73
Zdenek Stybar
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
op 34"
74
Paolo Tiralongo
Astana Pro Team
op 36"
75
David Tanner
Belkin Pro Cycling Team
op 39"
76
Daniele Ratto
Cannondale
op 46"
77
Adam Hansen
Lotto - Belisol Team
op 55"
78
Christian Knees
Sky Procycling
op 58"
79
Mikel Landa Meana
Euskaltel - Euskadi
z.t
80
Thierry Hupond
Team Argos - Shimano
op 1'28"
81
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
z.t
82
Maxim Iglinsky
Astana Pro Team
z.t
83
Janez Brajkovic
Astana Pro Team
op 1'39"
84
Cameron Wurf
Cannondale
z.t
85
Nicolas Edet
Cofidis
z.t
86
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
z.t
87
Giampaolo Caruso
Katusha
z.t
88
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
z.t
89
Manuele Mori
Lampre - Merida
z.t
90
Egoi Martinez de Esteban
Euskaltel - Euskadi
z.t
91
Marcos García Fernandez
Caja Rural
z.t
92
Jakob Fuglsang
Astana Pro Team
op 2'14"
93
Paul Voss
Team Netapp - Endura
z.t
94
Baden Cooke
Orica-GreenEDGE
op 2'25"
95
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
96
Christian Meier
Orica-GreenEDGE
op 2'28"
97
Francesco Lasca
Caja Rural
z.t
98
Dennis Vanendert
Lotto - Belisol Team
op 2'33"
99
Luca Paolini
Katusha
op 2'50"
100
Kevin De Weert
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
101
Angel Vicioso Arcos
Katusha
z.t
102
Andrey Zeits
Astana Pro Team
z.t
103
Jan Barta
Team Netapp - Endura
z.t
104
Gorka Verdugo Marcotegui
Euskaltel - Euskadi
z.t
105
Tiziano Dall'Antonia
Cannondale
z.t
106
Ben Hermans
Radioshack - Leopard
op 3'04"
107
Yaroslav Popovych
Radioshack - Leopard
op 3'05"
108
Grégory Rast
Radioshack - Leopard
z.t
109
Xabier Zandio Echaide
Sky Procycling
z.t
110
Simon Clarke
Orica-GreenEDGE
op 3'33"
111
Nikias Arndt
Team Argos - Shimano
op 4'27"
112
Matthew Busche
Radioshack - Leopard
op 5'50"
113
Geoffrey Soupe
FDJ.fr
op 7'46"
114
Thomas De Gendt
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 10'49"
115
Martin Kohler
BMC Racing Team
z.t
116
Johan Vansummeren
Garmin - Sharp
op 13'17"
117
Vicente Reynes Mimo
Lotto - Belisol Team
op 14'21"
118
Graeme Brown
Belkin Pro Cycling Team
z.t
119
Marco Pinotti
BMC Racing Team
z.t
120
Tyler Farrar
Garmin - Sharp
z.t
121
Markel Irizar Aranburu
Radioshack - Leopard
z.t
122
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
123
Juan Manuel Garate Cepa
Belkin Pro Cycling Team
z.t
124
Lloyd Mondory
Ag2r - La Mondiale
z.t
125
Guillaume Boivin
Cannondale
z.t
126
José Ivan Gutierrez Palacios
Movistar Team
z.t
127
Nico Sijmens
Cofidis
z.t
128
Pablo Lastras Garcia
Movistar Team
z.t
129
Adrien Petit
Cofidis
z.t
130
Matteo Tosatto
Team Saxo - Tinkoff
z.t
131
Simon Gerrans
Orica-GreenEDGE
z.t
132
Robert Wagner
Belkin Pro Cycling Team
z.t
133
Stéphane Poulhiès
Cofidis
z.t
134
Matteo Bono
Lampre - Merida
z.t
135
Simone Stortoni
Lampre - Merida
z.t
136
Beñat Intxausti Elorriaga
Movistar Team
z.t
137
Steve Chainel
Ag2r - La Mondiale
z.t
138
Tosh Van der Sande
Lotto - Belisol Team
z.t
139
Leigh Howard
Orica-GreenEDGE
z.t
140
Ramon Sinkeldam
Team Argos - Shimano
z.t
141
Caleb Fairly
Garmin - Sharp
z.t
142
Alexandre Geniez
FDJ.fr
z.t
143
Nick Nuyens
Garmin - Sharp
z.t
144
Klaas Lodewyck
BMC Racing Team
z.t
145
Johannes Fröhlinger
Team Argos - Shimano
z.t
146
Sebastian Lander
BMC Racing Team
z.t
147
Sam Bewley
Orica-GreenEDGE
z.t
148
Gregory Henderson
Lotto - Belisol Team
z.t
149
Francis De Greef
Lotto - Belisol Team
z.t
150
Alex Rasmussen
Garmin - Sharp
z.t
151
Iker Camaño Ortuzar
Team Netapp - Endura
z.t
152
Philippe Gilbert
BMC Racing Team
z.t
153
Jurgen Van De Walle
Lotto - Belisol Team
z.t
154
Dario Cataldo
Sky Procycling
z.t
155
Salvatore Puccio
Sky Procycling
z.t
156
Tom Stamsnijder
Team Argos - Shimano
z.t
157
Guillaume Van Keirsbulck
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
158
Vasili Kiryienka
Sky Procycling
z.t
159
Andriy Grivko
Astana Pro Team
z.t
160
Cyril Bessy
Cofidis
z.t
161
Massimo Graziato
Lampre - Merida
z.t
162
Laurent Mangel
FDJ.fr
z.t
163
Tony Martin
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
164
Andrew Fenn
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
165
Ariel Maximiliano Richeze
Lampre - Merida
z.t
166
Johnny Hoogerland
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
167
Lucas Sebastian Haedo
Cannondale
z.t
168
Paolo Longo Borghini
Cannondale
z.t
169
Wout Poels
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
170
Barry Markus
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
171
Luke Rowe
Sky Procycling
z.t
172
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
z.t
173
Cédric Pineau
FDJ.fr
z.t
174
Winner Andrew Anacona
Lampre - Merida
z.t
175
Carlos Alberto Betancur Gomez
Ag2r - La Mondiale
z.t
176
Kristof Vandewalle
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
177
Luca Dodi
Lampre - Merida
z.t
178
Lieuwe Westra
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
179
Jorge Azanza Soto
Euskaltel - Euskadi
z.t
180
Alessandro Vanotti
Astana Pro Team
z.t
181
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural
z.t
182
Dmitrii Kozonchuk
Katusha
z.t
183
Pablo Urtasun Perez
Euskaltel - Euskadi
z.t
184
Arnaud Courteille
FDJ.fr
z.t
185
Zakkari Dempster
Team Netapp - Endura
z.t
186
Mitchell Docker
Orica-GreenEDGE
z.t
187
Jussi Veikkanen
FDJ.fr
z.t
188
Evgeny Petrov
Team Saxo - Tinkoff
z.t
189
Vladimir Isaychev
Katusha
z.t
190
Javier Francisco Aramendia Lorente
Caja Rural
z.t
191
Thomas Peterson
Team Argos - Shimano
z.t
192
Antonio Piedra Perez
Caja Rural
z.t
193
Michel Kreder
Garmin - Sharp
z.t
194
Nicki Sörensen
Team Saxo - Tinkoff
z.t
195
Wesley Sulzberger
Orica-GreenEDGE
z.t
196
Michael Morkov
Team Saxo - Tinkoff
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares