En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a España
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
14/09
Avilés
Alto de l'Angliru
144.1 km
Result
Standings
Points
Mountain
Combiné
1
Kenny Elissonde
FDJ.fr
3u55'36"
2
Christopher Horner
Radioshack - Leopard
op 26"
3
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
op 54"
4
Vincenzo Nibali
Astana Pro Team
z.t
5
Andre Fernando S. Martins Cardoso
Caja Rural
z.t
6
Dominik Nerz
BMC Racing Team
z.t
7
José Joao Pimenta Costa Mendes
Team Netapp - Endura
op 1'15"
8
Joaquím Rodriguez Oliver
Katusha
op 1'45"
9
Serge Pauwels
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
op 1'52"
10
Thibaut Pinot
FDJ.fr
op 1'59"
11
David Arroyo Duran
Caja Rural
z.t
12
Domenico Pozzovivo
Ag2r - La Mondiale
op 2'20"
13
Daniel Moreno Fernandez
Katusha
op 2'26"
14
Samuel Sánchez Gonzalez
Euskaltel - Euskadi
z.t
15
Jakob Fuglsang
Astana Pro Team
op 2'38"
16
Tanel Kangert
Astana Pro Team
op 3'07"
17
Beñat Intxausti Elorriaga
Movistar Team
op 3'14"
18
Rafal Majka
Team Saxo - Tinkoff
op 3'42"
19
Nicholas Roche
Team Saxo - Tinkoff
z.t
20
Leopold Konig
Team Netapp - Endura
op 3'53"
21
José Herrada Lopez
Movistar Team
op 4'15"
22
Mikel Nieve Ituralde
Euskaltel - Euskadi
op 4'26"
23
Paolo Tiralongo
Astana Pro Team
op 5'01"
24
Robert Kiserlovski
Radioshack - Leopard
op 5'15"
25
Chris Anker Sörensen
Team Saxo - Tinkoff
op 5'49"
26
Yoann Bagot
Cofidis
op 6'09"
27
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
op 6'13"
28
Juan Antonio Flecha Giannoni
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 6'45"
29
Marcos García Fernandez
Caja Rural
z.t
30
Igor Anton Hernandez
Euskaltel - Euskadi
op 7'25"
31
Jérôme Coppel
Cofidis
op 8'17"
32
Juan Manuel Garate Cepa
Belkin Pro Cycling Team
op 8'30"
33
Janez Brajkovic
Astana Pro Team
z.t
34
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
op 8'57"
35
Bartosz Huzarski
Team Netapp - Endura
op 9'24"
36
Amets Txurruka Ansola
Caja Rural
z.t
37
Rafael Valls Ferri
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
38
Maciej Paterski
Cannondale
op 9'35"
39
Michele Scarponi
Lampre - Merida
op 10'11"
40
Mikel Landa Meana
Euskaltel - Euskadi
op 10'30"
41
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
op 10'55"
42
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
z.t
43
Ivan Santaromita
BMC Racing Team
op 11'13"
44
Anthony Roux
FDJ.fr
op 11'15"
45
Imanol Erviti
Movistar Team
op 11'57"
46
Pieter Serry
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
op 12'16"
47
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
op 13'11"
48
Andriy Grivko
Astana Pro Team
op 13'38"
49
Diego Ulissi
Lampre - Merida
op 14'10"
50
Iker Camaño Ortuzar
Team Netapp - Endura
z.t
51
Jan Barta
Team Netapp - Endura
z.t
52
Warren Barguil
Team Argos - Shimano
op 14'16"
53
Alexandre Geniez
FDJ.fr
z.t
54
Francis De Greef
Lotto - Belisol Team
op 14'35"
55
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
56
Dario Cataldo
Sky Procycling
op 14'38"
57
Ben Hermans
Radioshack - Leopard
op 14'54"
58
Matthew Busche
Radioshack - Leopard
z.t
59
Cayetano José Sarmiento Tunarrosa
Cannondale
z.t
60
Egoi Martinez de Esteban
Euskaltel - Euskadi
op 15'10"
61
Johan Vansummeren
Garmin - Sharp
op 15'11"
62
Georg Preidler
Team Argos - Shimano
op 15'14"
63
Manuele Mori
Lampre - Merida
z.t
64
Simon Clarke
Orica-GreenEDGE
op 15'25"
65
Xabier Zandio Echaide
Sky Procycling
op 15'52"
66
Sergio Luis Henao Montoya
Sky Procycling
z.t
67
Paolo Longo Borghini
Cannondale
z.t
68
Oliver Zaugg
Team Saxo - Tinkoff
z.t
69
Thomas Peterson
Team Argos - Shimano
z.t
70
Antonio Piedra Perez
Caja Rural
z.t
71
Martin Kohler
BMC Racing Team
op 16'22"
72
Nicolas Edet
Cofidis
op 16'37"
73
Sylwester Szmyd
Movistar Team
op 17'34"
74
Javier Francisco Aramendia Lorente
Caja Rural
op 17'51"
75
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural
z.t
76
Giampaolo Caruso
Katusha
op 17'56"
77
Adam Hansen
Lotto - Belisol Team
op 18'04"
78
Christian Knees
Sky Procycling
op 18'13"
79
Bauke Mollema
Belkin Pro Cycling Team
op 18'33"
80
Tom Stamsnijder
Team Argos - Shimano
op 18'52"
81
Grega Bole
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
op 19'17"
82
Vasili Kiryienka
Sky Procycling
op 19'47"
83
Alessandro Vanotti
Astana Pro Team
op 20'27"
84
Stéphane Poulhiès
Cofidis
op 22'21"
85
Michael Matthews
Orica-GreenEDGE
z.t
86
José Ivan Gutierrez Palacios
Movistar Team
op 22'26"
87
Winner Andrew Anacona
Lampre - Merida
op 22'39"
88
Tyler Farrar
Garmin - Sharp
op 22'52"
89
Alex Howes
Garmin - Sharp
z.t
90
Cameron Wurf
Cannondale
op 23'09"
91
Andrey Zeits
Astana Pro Team
op 23'26"
92
Dennis Vanendert
Lotto - Belisol Team
op 23'39"
93
Gianni Meersman
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
94
Vladimir Gusev
Katusha
op 23'46"
95
Luca Dodi
Lampre - Merida
op 23'55"
96
Eros Capecchi
Movistar Team
op 24'00"
97
Markel Irizar Aranburu
Radioshack - Leopard
op 24'13"
98
Michael Morkov
Team Saxo - Tinkoff
op 24'14"
99
Klaas Lodewyck
BMC Racing Team
z.t
100
Yannick Eijssen
BMC Racing Team
z.t
101
Arnaud Courteille
FDJ.fr
op 24'20"
102
Tosh Van der Sande
Lotto - Belisol Team
op 24'21"
103
Guillaume Van Keirsbulck
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
104
Reinardt Janse van Rensburg
Team Argos - Shimano
z.t
105
Romain Zingle
Cofidis
op 24'23"
106
Robert Wagner
Belkin Pro Cycling Team
op 24'24"
107
Gorka Verdugo Marcotegui
Euskaltel - Euskadi
op 24'25"
108
Edvald Boasson-Hagen
Sky Procycling
op 24'27"
109
Johannes Fröhlinger
Team Argos - Shimano
op 24'28"
110
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
op 24'29"
111
Javier Moreno Bazan
Movistar Team
op 24'32"
112
Matteo Tosatto
Team Saxo - Tinkoff
op 24'41"
113
Dmitrii Kozonchuk
Katusha
op 24'42"
114
Caleb Fairly
Garmin - Sharp
op 24'43"
115
Paul Voss
Team Netapp - Endura
z.t
116
Rigoberto Urán
Sky Procycling
z.t
117
Christian Meier
Orica-GreenEDGE
z.t
118
Mitchell Docker
Orica-GreenEDGE
z.t
119
Nico Sijmens
Cofidis
op 25'02"
120
Yaroslav Popovych
Radioshack - Leopard
z.t
121
Grégory Rast
Radioshack - Leopard
op 25'04"
122
Jorge Azanza Soto
Euskaltel - Euskadi
z.t
123
Angel Vicioso Arcos
Katusha
op 25'11"
124
Nicki Sörensen
Team Saxo - Tinkoff
op 25'15"
125
Alex Rasmussen
Garmin - Sharp
z.t
126
Zakkari Dempster
Team Netapp - Endura
z.t
127
Matteo Bono
Lampre - Merida
z.t
128
Carlos Alberto Betancur Gomez
Ag2r - La Mondiale
op 25'22"
129
Francesco Lasca
Caja Rural
op 25'30"
130
Daniele Ratto
Cannondale
op 25'33"
131
Leigh Howard
Orica-GreenEDGE
z.t
132
Adrien Petit
Cofidis
z.t
133
Lucas Sebastian Haedo
Cannondale
z.t
134
Tiziano Dall'Antonia
Cannondale
z.t
135
Cédric Pineau
FDJ.fr
z.t
136
Evgeny Petrov
Team Saxo - Tinkoff
z.t
137
David Tanner
Belkin Pro Cycling Team
z.t
138
Pablo Urtasun Perez
Euskaltel - Euskadi
op 25'52"
139
Nikias Arndt
Team Argos - Shimano
op 26'00"
140
Lloyd Mondory
Ag2r - La Mondiale
op 26'03"
141
Luca Paolini
Katusha
op 26'58"
142
Vladimir Isaychev
Katusha
z.t
143
Massimo Graziato
Lampre - Merida
op 27'17"
144
Ariel Maximiliano Richeze
Lampre - Merida
op 27'26"
Thierry Hupond
Team Argos - Shimano
DNF
Salvatore Puccio
Sky Procycling
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares