En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a España
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
22/08
Logroño
Logroño
172 km
Result
Standings
Points
Mountain
Combiné
1
John Degenkolb
Argos-Shimano
4u10'37"
2
Daniele Bennati
RadioShack - Nissan
z.t
3
Gianni Meersman
Lotto - Belisol Team
z.t
4
Nacer Bouhanni
FDJ - BigMat
z.t
5
Elia Viviani
Liquigas - Cannondale
z.t
6
Raymond Kreder
Garmin - Sharp
z.t
7
Allan Davis
Orica-GreenEDGE
z.t
8
Lloyd Mondory
Ag2r - La Mondiale
z.t
9
Leonardo Fabio Duque
Cofidis
z.t
10
Pim Ligthart
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
11
Manuel Antonio Cardoso Leal
Caja Rural
z.t
12
Dennis van Winden
Rabobank
z.t
13
Koldo Fernandez De Larrea
Garmin - Sharp
z.t
14
Davide Viganò
Lampre - ISD
z.t
15
Klaas Lodewyck
BMC Racing Team
z.t
16
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
z.t
17
Zdenek Stybar
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
18
Davide Cimolai
Lampre - ISD
z.t
19
Jan Bakelants
RadioShack - Nissan
z.t
20
Ruben Perez Moreno
Euskaltel - Euskadi
z.t
21
Ben Swift
Sky Procycling
z.t
22
Niki Terpstra
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
23
Gert Steegmans
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
24
Florent Barle
Cofidis
z.t
25
Koen de Kort
Argos-Shimano
z.t
26
Wouter Mol
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
27
Juan José Cobo Acebo
Movistar Team
z.t
28
Linus Gerdemann
RadioShack - Nissan
z.t
29
Alessandro Ballan
BMC Racing Team
z.t
30
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
z.t
31
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
z.t
32
William Bonnet
FDJ - BigMat
z.t
33
Matteo Tosatto
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
34
Andrey Kashechkin
Astana Pro Team
z.t
35
Christopher Froome
Sky Procycling
z.t
36
Tiziano Dall'Antonia
Liquigas - Cannondale
z.t
37
Alexandre Geniez
Argos-Shimano
z.t
38
Alberto Contador Velasco
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
39
Mauro Santambrogio
BMC Racing Team
z.t
40
Marcos García Fernandez
Caja Rural
z.t
41
Mauro Da Dalto
Liquigas - Cannondale
z.t
42
Mikhail Ignatyev
Katusha Team
z.t
43
Steve Morabito
BMC Racing Team
z.t
44
Eros Capecchi
Liquigas - Cannondale
z.t
45
Maciej Paterski
Liquigas - Cannondale
z.t
46
Bauke Mollema
Rabobank
z.t
47
Ian Stannard
Sky Procycling
z.t
48
Grischa Niermann
Rabobank
z.t
49
Andrew Talansky
Garmin - Sharp
z.t
50
Joaquím Rodriguez Oliver
Katusha Team
z.t
51
Rob Ruijgh
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
52
Robert Gesink
Rabobank
z.t
53
Maxime Monfort
RadioShack - Nissan
z.t
54
Andrey Zeits
Astana Pro Team
z.t
55
Daniel Moreno Fernandez
Katusha Team
z.t
56
Pablo Lastras Garcia
Movistar Team
z.t
57
Rémi Pauriol
FDJ - BigMat
z.t
58
Tomasz Marczynski
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
59
Andre Fernando S. Martins Cardoso
Caja Rural
z.t
60
Gatis Smukulis
Katusha Team
z.t
61
Fredrik Kessiakoff
Astana Pro Team
z.t
62
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
z.t
63
Xabier Zandio Echaide
Sky Procycling
z.t
64
Brent Bookwalter
BMC Racing Team
z.t
65
Damiano Cunego
Lampre - ISD
z.t
66
Laurent Didier
RadioShack - Nissan
z.t
67
Mikel Astarloza Chaurreau
Euskaltel - Euskadi
z.t
68
Dario Cataldo
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
69
Igor Anton Hernandez
Euskaltel - Euskadi
z.t
70
Benjamin Noval Gonzalez
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
71
Gorka Verdugo Marcotegui
Euskaltel - Euskadi
z.t
72
Nicholas Roche
Ag2r - La Mondiale
z.t
73
Tiago José Pinto Machado
RadioShack - Nissan
z.t
74
Kevin Seeldraeyers
Astana Pro Team
z.t
75
Arnaud Courteille
FDJ - BigMat
z.t
76
Przemyslaw Niemiec
Lampre - ISD
z.t
77
Sergey Lagutin
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
78
Amets Txurruka Ansola
Euskaltel - Euskadi
z.t
79
Cristiano Salerno
Liquigas - Cannondale
z.t
80
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
z.t
81
Winner Andrew Anacona
Lampre - ISD
z.t
82
Laurens ten Dam
Rabobank
z.t
83
Mickaël Buffaz
Cofidis
z.t
84
John Gadret
Ag2r - La Mondiale
z.t
85
Johan Vansummeren
Garmin - Sharp
z.t
86
Vicente Reynes Mimo
Lotto - Belisol Team
z.t
87
Serge Pauwels
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
88
Christophe Le Mével
Garmin - Sharp
z.t
89
Hernani Broco
Caja Rural
z.t
90
Mitchell Docker
Orica-GreenEDGE
z.t
91
Denys Kostyuk
Lampre - ISD
z.t
92
David De La Fuente Rasilla
Caja Rural
z.t
93
Romain Sicard
Euskaltel - Euskadi
z.t
94
Tom Dumoulin
Argos-Shimano
z.t
95
Gustavo Cesar Veloso
Andalucia
z.t
96
Bart De Clercq
Lotto - Belisol Team
z.t
97
Grégory Rast
RadioShack - Nissan
z.t
98
Gabriel Rasch
FDJ - BigMat
z.t
99
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
z.t
100
Sergio Luis Henao Montoya
Sky Procycling
z.t
101
Johannes Fröhlinger
Argos-Shimano
z.t
102
Martijn Keizer
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
103
Nicolas Jonathan Castroviejo
Movistar Team
z.t
104
Dominique Rollin
FDJ - BigMat
z.t
105
Pavel Brutt
Katusha Team
z.t
106
Michel Kreder
Garmin - Sharp
z.t
107
Daniel Navarro Garcia
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
108
Cayetano José Sarmiento Tunarrosa
Liquigas - Cannondale
z.t
109
Yoann Bagot
Cofidis
z.t
110
Stef Clement
Rabobank
z.t
111
Rudy Molard
Cofidis
z.t
112
Nicki Sörensen
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
113
Markel Irizar Aranburu
RadioShack - Nissan
z.t
114
Danny Pate
Sky Procycling
z.t
115
Alberto Losada Alguacil
Katusha Team
z.t
116
Thomas Peterson
Garmin - Sharp
z.t
117
Yukihiro Doi
Argos-Shimano
z.t
118
Xavier Florencio Cabre
Katusha Team
z.t
119
Philippe Gilbert
BMC Racing Team
z.t
120
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
z.t
121
Maxime Bouet
Ag2r - La Mondiale
z.t
122
Mikel Landa Meana
Euskaltel - Euskadi
z.t
123
Angel Vicioso Arcos
Katusha Team
z.t
124
Hayden Roulston
RadioShack - Nissan
z.t
125
Egor Silin
Astana Pro Team
z.t
126
Juan Manuel Garate Cepa
Rabobank
z.t
127
Morris Possoni
Lampre - ISD
z.t
128
Yannick Eijssen
BMC Racing Team
z.t
129
Kevin De Weert
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
130
Ivan Velasco Murillo
Euskaltel - Euskadi
z.t
131
Maciej Bodnar
Liquigas - Cannondale
z.t
132
Egoitz Garcia Echeguibel
Cofidis
z.t
133
Rigoberto Urán
Sky Procycling
z.t
134
Thomas De Gendt
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
135
Martijn Maaskant
Garmin - Sharp
z.t
136
Jesus Rosendo Prado
Andalucia
z.t
137
Pablo Lechuga Rodriguez
Andalucia
z.t
138
Beñat Intxausti Elorriaga
Movistar Team
z.t
139
Adam Hansen
Lotto - Belisol Team
z.t
140
Sergio Miguel Moreira Paulinho
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
141
Rafal Majka
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
op 21"
142
Nairo Quintana Rojas
Movistar Team
z.t
143
Jurgen Van den Broeck
Lotto - Belisol Team
op 32"
144
José Vicente Toribio Alcolea
Andalucia
z.t
145
Rafael Valls Ferri
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
146
Tony Martin
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
147
Frantisek Rabon
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
148
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
z.t
149
Kristof Vandewalle
Omega Pharma - Quick Step Cycling Team
z.t
150
Antonio Piedra Perez
Caja Rural
z.t
151
Thierry Hupond
Argos-Shimano
z.t
152
Oleksandr Kvachuk
Lampre - ISD
z.t
153
Thomas Dekker
Garmin - Sharp
z.t
154
Olivier Kaisen
Lotto - Belisol Team
z.t
155
Amaël Moinard
BMC Racing Team
z.t
156
Adrian Palomares Villaplana
Andalucia
z.t
157
Cheng Ji
Argos-Shimano
z.t
158
Nico Sijmens
Cofidis
z.t
159
Lars Boom
Rabobank
z.t
160
Alexsandr Dyachenko
Astana Pro Team
z.t
161
Matti Breschel
Rabobank
z.t
162
Javier Moreno Bazan
Movistar Team
z.t
163
Bert-Jan Lindeman
Vacansoleil - DCM Pro Cycling Team
z.t
164
Juan José Lobato del Valle
Andalucia
z.t
165
Daniel Teklehaimanot Girmazion
Orica-GreenEDGE
z.t
166
Blel Kadri
Ag2r - La Mondiale
z.t
167
Denis Menchov
Katusha Team
z.t
168
Jesus Hernandez Blazquez
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
169
Benoît Vaugrenard
FDJ - BigMat
z.t
170
Javier Ramirez Abeja
Andalucia
z.t
171
Pieter Weening
Orica-GreenEDGE
z.t
172
Simon Clarke
Orica-GreenEDGE
z.t
173
Marco Marzano
Lampre - ISD
z.t
174
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
175
Stephen Cummings
BMC Racing Team
z.t
176
David Moncoutié
Cofidis
z.t
177
Sergio Carrasco Garcia
Andalucia
z.t
178
Paolo Tiralongo
Astana Pro Team
z.t
179
Juan Antonio Flecha Giannoni
Sky Procycling
z.t
180
Richie Porte
Sky Procycling
z.t
181
Arnold Jeannesson
FDJ - BigMat
z.t
182
Assan Bazayev
Astana Pro Team
z.t
183
Danail Petrov Andonov
Caja Rural
op 45"
184
Travis Meyer
Orica-GreenEDGE
op 46"
185
Simon Geschke
Argos-Shimano
op 48"
186
Jens Debusschere
Lotto - Belisol Team
op 1'13"
187
Julian Dean
Orica-GreenEDGE
z.t
188
Frederik Willems
Lotto - Belisol Team
op 1'17"
189
Cameron Meyer
Orica-GreenEDGE
op 2'36"
190
Wesley Sulzberger
Orica-GreenEDGE
op 3'09"
191
Daniele Ratto
Liquigas - Cannondale
op 3'30"
192
Joost van Leijen
Lotto - Belisol Team
op 3'38"
193
Bruno Pires
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
194
Javier Chacon Quesada
Andalucia
op 4'43"
195
Javier Francisco Aramendia Lorente
Caja Rural
z.t
196
Aitor Galdos Alonso
Caja Rural
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares