En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a España
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
13/09
Granada
Sierra de la Pandera
157 km
Result
Standings
Points
Mountain
Combiné
1
Damiano Cunego
Lampre - NGC
4u04'23"
2
Jakob Fuglsang
Team Saxo Bank
op 2'23"
3
Samuel Sánchez Gonzalez
Euskaltel - Euskadi
op 3'08"
4
Ezequiel Mosquera Miguez
Xacobeo Galicia
op 3'10"
5
Alejandro Valverde Belmonte
Caisse d'Epargne
op 3'22"
6
Robert Gesink
Rabobank
op 3'26"
7
Cadel Evans
Silence - Lotto
op 3'40"
8
Gonzalo Rabuñal Rios
Xacobeo Galicia
op 3'46"
9
Ivan Basso
Liquigas
op 3'48"
11
Kevin De Weert
Quick Step
op 4'01"
12
Christian Knees
Team Milram
op 4'04"
13
Bram Tankink
Rabobank
op 4'08"
14
Adrian Palomares Villaplana
Contentpolis-Ampo
op 4'10"
15
Paolo Tiralongo
Lampre - NGC
op 4'13"
16
Joaquím Rodriguez Oliver
Caisse d'Epargne
z.t
17
Alan Perez Lezaun
Euskaltel - Euskadi
op 4'46"
18
Philip Deignan
Cervélo Test Team
op 4'52"
19
Beñat Intxausti Elorriaga
Fuji - Servetto
op 4'58"
20
Thomas Danielson
Garmin - Slipstream
z.t
21
Daniel Moreno Fernandez
Caisse d'Epargne
op 5'13"
22
Johnny Hoogerland
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 5'17"
23
Vasili Kiryienka
Caisse d'Epargne
op 5'23"
24
Rémy Di Gregorio
Française des Jeux
op 5'31"
25
Haimar Zubeldia Agirre
Astana
op 5'53"
26
Sylwester Szmyd
Liquigas
op 6'00"
27
Ludovic Turpin
Ag2r - La Mondiale
op 6'40"
28
Jesus Hernandez Blazquez
Astana
op 6'51"
29
Manuel Vazquez Hueso
Contentpolis-Ampo
z.t
30
Rein Taaramae
Cofidis
z.t
31
Daniel Navarro Garcia
Astana
z.t
32
Julian Sanchez Pimienta
Contentpolis-Ampo
op 7'01"
33
Mikael Cherel
Française des Jeux
op 7'17"
34
Francis De Greef
Silence - Lotto
op 7'18"
35
Xavier Florencio Cabre
Cervélo Test Team
z.t
36
Amaël Moinard
Cofidis
op 7'37"
37
Gustavo Cesar Veloso
Xacobeo Galicia
op 7'56"
38
Amets Txurruka Ansola
Euskaltel - Euskadi
op 8'04"
39
Pieter Weening
Rabobank
op 9'11"
40
Julien El Fares
Cofidis
op 9'34"
41
David De La Fuente Rasilla
Fuji - Servetto
op 9'44"
42
Anthony Roux
Française des Jeux
op 10'26"
43
Eduard Vorganov
Xacobeo Galicia
op 10'38"
44
Oliver Zaugg
Liquigas
op 11'11"
45
José Angel Gomez Marchanté
Cervélo Test Team
op 11'48"
46
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
op 11'52"
47
David Garcia Dapena
Xacobeo Galicia
op 11'58"
48
Matteo Carrara
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
49
David Lopez Garcia
Caisse d'Epargne
op 12'54"
50
Matthew Lloyd
Silence - Lotto
z.t
51
Olivier Bonnaire
Bbox Bouygues Telecom
z.t
52
Jose Ruiz Sanchez
Andalucia - Cajasur
op 13'21"
53
Arkaitz Duran Aroca
Fuji - Servetto
op 13'40"
54
Javier Ramirez Abeja
Andalucia - Cajasur
op 14'17"
55
Roman Kreuziger
Liquigas
op 14'31"
56
Egoi Martinez de Esteban
Euskaltel - Euskadi
z.t
58
Matteo Tosatto
Quick Step
op 14'50"
59
Matthieu Sprick
Bbox Bouygues Telecom
z.t
60
Paul Voss
Team Milram
op 15'07"
61
Matthieu Ladagnous
Française des Jeux
op 17'19"
62
Mickael Delage
Silence - Lotto
z.t
63
Serafin Martinez Acevedo
Xacobeo Galicia
z.t
64
Sergey Lagutin
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
65
Vicente Reynes Mimo
Team Columbia - High Road - HTC
op 22'15"
66
Bert Grabsch
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
67
Alessandro Ballan
Lampre - NGC
z.t
68
Marco Velo
Quick Step
z.t
69
Wouter Weylandt
Quick Step
z.t
70
Matti Breschel
Team Saxo Bank
z.t
71
Alexander Kolobnev
Team Saxo Bank
z.t
72
Marcel Sieberg
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
73
André Greipel
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
74
Stijn Devolder
Quick Step
z.t
75
Karsten Kroon
Team Saxo Bank
z.t
76
Sébastien Hinault
Ag2r - La Mondiale
z.t
77
Massimiliano Mori
Lampre - NGC
z.t
78
Kurt-Asle Arvesen
Team Saxo Bank
z.t
79
Kjell Carlström
Liquigas
z.t
80
Dominik Roels
Team Milram
z.t
81
Borut Bozic
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
82
Alexander Efimkin
Ag2r - La Mondiale
z.t
83
Fredrik Kessiakoff
Fuji - Servetto
z.t
84
Sergio Dominguez Munoz
Contentpolis-Ampo
z.t
85
Enrico Gasparotto
Lampre - NGC
z.t
86
Gustavo Dominguez Lemos
Xacobeo Galicia
z.t
87
Manuel Calvente Corbas
Andalucia - Cajasur
z.t
88
David Herrero Llorente
Xacobeo Galicia
z.t
89
Maxim Iglinsky
Astana
z.t
90
Leonardo Fabio Duque
Cofidis
z.t
91
Emanuele Bindi
Lampre - NGC
z.t
92
Olivier Kaisen
Silence - Lotto
z.t
93
Martin Velits
Team Milram
z.t
94
Roger Hammond
Cervélo Test Team
z.t
95
Francisco Jose Pacheco Torres
Contentpolis-Ampo
z.t
96
Lars Boom
Rabobank
z.t
97
Gabriel Rasch
Cervélo Test Team
z.t
98
Bingen Fernandez Bustinza
Cofidis
z.t
99
Aitor Perez Arrieta
Contentpolis-Ampo
z.t
100
José Luis Arrieta Lujambio
Ag2r - La Mondiale
z.t
101
Martijn Maaskant
Garmin - Slipstream
z.t
102
Timothy Gudsell
Française des Jeux
z.t
103
Michael Schär
Astana
z.t
104
Stuart O'Grady
Team Saxo Bank
z.t
105
William Bonnet
Bbox Bouygues Telecom
z.t
106
Björn Leukemans
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
107
Igor Anton Hernandez
Euskaltel - Euskadi
z.t
108
Markel Irizar Aranburu
Euskaltel - Euskadi
z.t
109
Jesus Rosendo Prado
Andalucia - Cajasur
z.t
110
Juan Manuel Garate Cepa
Rabobank
z.t
111
Lieuwe Westra
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
112
Christian Meier
Garmin - Slipstream
z.t
113
Francisco José Martinez Perez
Andalucia - Cajasur
z.t
114
Wesley Sulzberger
Française des Jeux
z.t
115
Xabier Zandio Echaide
Caisse d'Epargne
z.t
116
Gregory Henderson
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
117
Mickaël Buffaz
Cofidis
z.t
118
Ruben Perez Moreno
Euskaltel - Euskadi
z.t
119
David Millar
Garmin - Slipstream
z.t
120
Inaki Isasi Flores
Euskaltel - Euskadi
z.t
121
Antonio Piedra Perez
Andalucia - Cajasur
z.t
122
Jesús Del Nero Montes
Fuji - Servetto
z.t
123
Arnaud Gérard
Française des Jeux
z.t
124
Maarten Wynants
Quick Step
z.t
125
Philippe Gilbert
Silence - Lotto
z.t
126
Koos Moerenhout
Rabobank
z.t
127
Jurgen Roelandts
Silence - Lotto
z.t
128
Javier Benitez Pomares
Contentpolis-Ampo
z.t
129
David Moncoutié
Cofidis
z.t
130
Matthé Pronk
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
131
Daniel Martin
Garmin - Slipstream
z.t
132
Inigo Cuesta Lopez de Castro
Cervélo Test Team
op 22'34"
133
Frantisek Rabon
Team Columbia - High Road - HTC
op 22'37"
134
Adam Hansen
Team Columbia - High Road - HTC
op 22'39"
135
Daniele Bennati
Liquigas
op 22'41"
136
Maciej Bodnar
Liquigas
op 22'42"
137
Jean-Eudes Demaret
Cofidis
op 23'25"
138
Gerald Ciolek
Team Milram
z.t
139
José Vicente Garcia Acosta
Caisse d'Epargne
z.t
140
Imanol Erviti
Caisse d'Epargne
z.t
141
Christophe Brandt
Silence - Lotto
z.t
142
Francisco Perez Sanchez
Caisse d'Epargne
z.t
143
Aitor Hernandez Gutierrez
Euskaltel - Euskadi
z.t
144
Damien Monier
Cofidis
z.t
145
Ryder Hesjedal
Garmin - Slipstream
z.t
146
Manuel Quinziato
Liquigas
z.t
147
Svein Tuft
Garmin - Slipstream
z.t
148
Fabio Sabatini
Liquigas
z.t
149
Jens Mouris
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
150
Damien Gaudin
Bbox Bouygues Telecom
z.t
151
Assan Bazayev
Astana
z.t
152
Julian Dean
Garmin - Slipstream
z.t
153
Matthias Russ
Team Milram
z.t
154
Julien Loubet
Ag2r - La Mondiale
z.t
155
Tom Leezer
Rabobank
z.t
Sandy Casar
Française des Jeux
DNF
Marco Marzano
Lampre - NGC
DNF
Fabian Cancellara
Team Saxo Bank
DNS
Ignatas Konovalovas
Cervélo Test Team
DNS
Xavier Tondo Volpini
Andalucia - Cajasur
DNS
Juan José Cobo Acebo
Fuji - Servetto
DSQ
Tadej Valjavec
Ag2r - La Mondiale
DSQ
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares