En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a España
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
23/09
Rivas-Vaciamadrid
Madrid
104.2 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
Combiné
1
Denis Menchov
Rabobank
80u59'07"
2
Carlos Sastre Candil
Team CSC
op 3'31"
3
Samuel Sánchez Gonzalez
Euskaltel - Euskadi
op 3'46"
4
Cadel Evans
Predictor - Lotto
op 3'56"
5
Ezequiel Mosquera Miguez
Karpin Galicia
op 6'34"
6
Vladimir Efimkin
Caisse d'Epargne
op 7'07"
7
Vladimir Karpets
Caisse d'Epargne
op 8'09"
8
Igor Anton Hernandez
Euskaltel - Euskadi
op 8'44"
9
Manuel Beltran Martinez
Liquigas
op 9'38"
10
Carlos Barredo Llamazales
Quick Step - Innergetic
op 10'12"
11
Maxime Monfort
Cofidis
op 10'37"
12
Daniel Moreno Fernandez
Relax - GAM
op 13'07"
13
Stéphane Goubert
Ag2r Prevoyance
op 14'13"
14
David Lopez Garcia
Caisse d'Epargne
op 17'36"
15
Oliver Zaugg
Gerolsteiner
op 19'00"
16
Sylvain Chavanel
Cofidis
op 22'19"
17
Hubert Dupont
Ag2r Prevoyance
op 29'33"
18
Luis Pérez Rodriguez
Andalucia - Cajasur
op 31'41"
19
Chris Anker Sörensen
Team CSC
op 32'24"
20
Ludovic Turpin
Ag2r Prevoyance
op 32'39"
21
Roman Kreuziger
Liquigas
op 33'21"
22
Leonardo Bertagnolli
Liquigas
op 37'16"
23
David Garcia Dapena
Karpin Galicia
op 37'55"
24
Rene Mandri
Ag2r Prevoyance
op 44'11"
25
Sylwester Szmyd
Lampre - Fondital
op 44'25"
26
Wim Vanhuffel
Predictor - Lotto
op 44'56"
27
Alexandre Botcharov
Crédit Agricole
op 46'41"
28
Mario Aerts
Predictor - Lotto
op 47'09"
29
Joan Horrach Rippoll
Caisse d'Epargne
op 48'52"
30
Juan Manuel Garate Cepa
Quick Step - Innergetic
op 49'10"
31
Jurgen Van Goolen
Discovery Channel
op 49'50"
32
Stef Clement
Bouygues Telecom
op 50'03"
33
David Herrero Llorente
Karpin Galicia
op 50'28"
34
Iker Camaño Ortuzar
Saunier Duval
op 50'29"
35
Volodymir Gustov
Team CSC
op 51'51"
36
Christopher Horner
Predictor - Lotto
op 52'53"
37
Franco Pellizotti
Liquigas
op 56'49"
38
Ruben Lobato Elvira
Saunier Duval
op 58'38"
39
Christian Vandevelde
Team CSC
op 58'55"
40
José Angel Gomez Marchanté
Saunier Duval
op 59'45"
41
Inigo Cuesta Lopez de Castro
Team CSC
op 1u00'52"
42
Koos Moerenhout
Rabobank
op 1u01'09"
43
Marcus Ljungqvist
Team CSC
op 1u02'21"
44
Haimar Zubeldia Agirre
Euskaltel - Euskadi
op 1u04'02"
45
Johannes Fröhlinger
Gerolsteiner
op 1u04'50"
46
Geert Verheyen
Quick Step - Innergetic
op 1u05'56"
47
Angel Vallejo Dominguez
Relax - GAM
op 1u07'11"
48
Yuriy Krivtsov
Ag2r Prevoyance
op 1u09'59"
49
Manuel Vazquez Hueso
Andalucia - Cajasur
op 1u10'33"
50
Javier Megias Leal
Saunier Duval
op 1u11'34"
51
Alexander Kolobnev
Team CSC
op 1u12'38"
52
Karsten Kroon
Team CSC
op 1u17'16"
53
Leonardo Fabio Duque
Cofidis
op 1u19'21"
54
Thomas Lövkvist
Française des Jeux
op 1u20'03"
55
Joost Posthuma
Rabobank
op 1u20'47"
56
Jose Ruiz Sanchez
Andalucia - Cajasur
op 1u22'11"
57
Sébastien Minard
Cofidis
op 1u22'47"
58
Stephan Schreck
Team T-Mobile
op 1u23'20"
59
José Luis Arrieta Lujambio
Ag2r Prevoyance
op 1u26'12"
60
Yannick Talabardon
Crédit Agricole
op 1u28'21"
61
José Angel Gomez Gomez
Saunier Duval
op 1u28'39"
62
Imanol Erviti
Caisse d'Epargne
op 1u29'06"
63
Dionisio Galparsoro Martinez
Euskaltel - Euskadi
op 1u30'55"
64
Daniele Bennati
Lampre - Fondital
op 1u31'08"
65
Santiago Perez Fernandez
Relax - GAM
op 1u31'44"
66
Alessandro Vanotti
Liquigas
op 1u31'54"
67
Mauricio Alberto Ardila Cano
Rabobank
op 1u33'27"
68
Bingen Fernandez Bustinza
Cofidis
op 1u34'01"
69
Philippe Gilbert
Française des Jeux
op 1u35'29"
70
Eduard Vorganov
Karpin Galicia
op 1u39'00"
71
Philip Deignan
Ag2r Prevoyance
op 1u39'07"
72
Luis Léon Sanchez Gil
Caisse d'Epargne
op 1u39'16"
73
Erik Zabel
Team Milram
op 1u40'08"
74
Inaki Isasi Flores
Euskaltel - Euskadi
op 1u41'18"
75
Iñigo Landaluze Intxaurraga
Euskaltel - Euskadi
op 1u43'31"
76
Jason McCartney
Discovery Channel
op 1u44'17"
77
Scott Davis
Team T-Mobile
op 1u44'40"
78
Renaud Dion
Ag2r Prevoyance
op 1u47'26"
79
Roy Sentjens
Predictor - Lotto
op 1u47'54"
80
Torsten Hiekmann
Gerolsteiner
op 1u49'07"
81
Aitor Hernandez Gutierrez
Euskaltel - Euskadi
op 1u50'03"
82
Jose Luis Carrasco Gamiz
Andalucia - Cajasur
op 1u50'32"
83
Addy Engels
Quick Step - Innergetic
op 1u50'51"
84
Christophe Kern
Crédit Agricole
op 1u51'01"
85
David Loosli
Lampre - Fondital
op 1u51'46"
86
José Luis Rubiera Vigil
Discovery Channel
op 1u52'16"
87
Marco Marzano
Lampre - Fondital
op 1u52'45"
88
Morris Possoni
Lampre - Fondital
op 1u54'19"
89
Adam Hansen
Team T-Mobile
op 1u55'03"
90
Carlos Da Cruz
Française des Jeux
op 1u56'10"
91
Juan Olmo Menacho
Andalucia - Cajasur
op 1u58'30"
92
Patrick Calcagni
Liquigas
op 2u00'54"
93
Jean Marc Marino
Crédit Agricole
op 2u01'48"
94
Alan Perez Lezaun
Euskaltel - Euskadi
op 2u03'46"
95
Theo Eltink
Rabobank
op 2u07'15"
96
David De La Fuente Rasilla
Saunier Duval
op 2u07'41"
97
Gustavo Dominguez Lemos
Karpin Galicia
op 2u08'15"
98
Geoffroy Lequatre
Cofidis
op 2u09'41"
99
Raul Garcia De Mateo Rubio
Relax - GAM
op 2u12'17"
100
Tim Klinger
Gerolsteiner
op 2u12'57"
101
Mauro Da Dalto
Liquigas
op 2u13'18"
102
Manuel Ortega Ocana
Andalucia - Cajasur
op 2u14'46"
103
Francisco José Terciado Sacedo
Relax - GAM
op 2u15'56"
104
Jérémy Roy
Française des Jeux
op 2u16'45"
105
Santos Gonzalez Capilla
Karpin Galicia
op 2u18'24"
106
Markus Fothen
Gerolsteiner
op 2u19'02"
107
Andrea Moletta
Gerolsteiner
op 2u22'56"
108
Jorge Garcia Marin
Relax - GAM
op 2u23'26"
109
Marc de Maar
Rabobank
op 2u23'41"
110
Enrico Franzoi
Lampre - Fondital
op 2u25'00"
111
Bart Dockx
Predictor - Lotto
op 2u26'25"
112
Sebastian Langeveld
Rabobank
op 2u27'08"
113
Vincent Jérôme
Bouygues Telecom
op 2u28'31"
114
Francisco José Martinez Perez
Andalucia - Cajasur
op 2u30'18"
115
Martin Müller
Team Milram
op 2u30'58"
116
Kevin Hulsmans
Quick Step - Innergetic
op 2u31'55"
117
Marco Velo
Team Milram
op 2u32'15"
118
Claudio Corioni
Lampre - Fondital
op 2u32'57"
119
Alexandre Usov
Ag2r Prevoyance
op 2u33'35"
120
Tom Stamsnijder
Gerolsteiner
op 2u34'02"
121
Gustavo Cesar Veloso
Karpin Galicia
op 2u34'23"
122
Nacor Burgos Rojo
Relax - GAM
op 2u34'30"
123
Julian Sanchez Pimienta
Relax - GAM
op 2u34'59"
124
José Vicente Garcia Acosta
Caisse d'Epargne
op 2u35'10"
125
André Greipel
Team T-Mobile
op 2u37'27"
126
Stéphane Augé
Cofidis
op 2u38'02"
127
Alessandro Petacchi
Team Milram
op 2u38'41"
128
Magnus Backstedt
Liquigas
op 2u38'46"
129
Damien Monier
Cofidis
op 2u39'47"
130
Davide Viganò
Quick Step - Innergetic
z.t
131
Fabio Sabatini
Team Milram
op 2u39'55"
132
Christophe Brandt
Predictor - Lotto
op 2u42'13"
133
Koldo Fernandez De Larrea
Euskaltel - Euskadi
op 2u43'08"
134
Matej Jurco
Team Milram
op 2u43'14"
135
Jussi Veikkanen
Française des Jeux
op 2u44'33"
136
Alberto Ongarato
Team Milram
op 2u48'53"
137
Erki Pütsep
Bouygues Telecom
op 2u48'59"
138
Elia Rigotto
Team Milram
op 2u53'46"
139
Maryan Hary
Cofidis
op 2u55'59"
140
Pedro Horrillo Munoz
Rabobank
op 2u56'31"
141
André Korff
Team T-Mobile
op 2u57'29"
142
Niki Terpstra
Team Milram
op 3u01'30"
143
José Antonio Lopez Gil
Andalucia - Cajasur
op 3u01'58"
144
Mark Renshaw
Crédit Agricole
op 3u02'14"
145
Jesus Rosendo Prado
Andalucia - Cajasur
op 3u02'35"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares