En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a España
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
29/09
San Martín de Valdeiglesias
Madrid
41.2 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
Combiné
1
Aitor Gonzalez Jimenez
Kelme - Costa Blanca
75u13'52"
2
Roberto Heras Hernandez
US Postal Service
op 2'14"
3
Joseba Beloki Dorronsoro
O.N.C.E. - Eroski
op 3'11"
4
Oscar Sevilla Ribera
Kelme - Costa Blanca
op 3'26"
5
Iban Mayo Diez
Euskaltel - Euskadi
op 5'42"
6
Angel Luis Casero Moreno
Team Coast
op 6'33"
7
Francesco Casagrande
Fassa Bortolo
op 6'38"
8
Felix Manuel Garcia Casas
Big Mat - Auber 93
op 6'46"
9
Manuel Beltran Martinez
Team Coast
op 8'29"
10
Gilberto Simoni
Saeco - Macchine Per Caffe
op 9'22"
11
Haimar Zubeldia Agirre
Euskaltel - Euskadi
op 9'35"
12
Claus-Michael Möller
Milaneza - MSS
op 0u-4'-4"
13
Fabian Jeker
Milaneza - MSS
op 0u-4'-1"
14
David Plaza Romero
Team Coast
z.t
15
Guido Trentin
Cofidis
op 0u-4'-3"
16
Rui Miguel Sousa Barbosa
Milaneza - MSS
op 0u-4'-2"
17
Pablo Lastras Garcia
iBanesto.com
z.t
18
Tadej Valjavec
Fassa Bortolo
op 0u-3'-4"
19
Carlos Garcia Quesada
Kelme - Costa Blanca
op 0u-3'-5"
20
Danilo Di Luca
Saeco - Macchine Per Caffe
op 0u-2'-2"
21
Mikel Zarrabeitia Uranga
O.N.C.E. - Eroski
op 31'57"
22
Luis Pérez Rodriguez
Team Coast
op 39'42"
23
Pietro Caucchioli
Alessio
op 43'54"
24
Vladimir Miholjevic
Alessio
op 50'13"
25
Christian Vandevelde
US Postal Service
op 52'50"
26
Steven Kleynen
Domo - Farm Frites
op 53'12"
27
José Antonio Pecharroman Fabian
Jazztel - Costa de Almeria
op 53'26"
28
Daniel Atienza Urendez
Cofidis
op 53'27"
29
Sylwester Szmyd
Tacconi Sport - Emmegi
op 54'18"
30
Oscar Pereiro Sio
Phonak Hearing Systems
op 57'11"
31
Simone Bertoletti
Lampre - Daikin
op 59'03"
32
Rui Lavarinhas
Milaneza - MSS
op 59'27"
33
Joan Horrach Rippoll
Milaneza - MSS
op 1u00'32"
34
José Bento Carvalho De Azevedo
O.N.C.E. - Eroski
op 1u00'47"
35
Nacor Burgos Rojo
Relax - Fuenlabrada
op 1u01'52"
36
José Antonio Garrido Lima
Jazztel - Costa de Almeria
op 1u03'07"
37
José Enrique Gutierrez Cataluña
Kelme - Costa Blanca
op 1u04'06"
38
Marcos Antonio Serrano Rodriguez
O.N.C.E. - Eroski
op 1u05'22"
39
Antonio Tauler Llull
Kelme - Costa Blanca
op 1u07'04"
40
Rafael Casero Moreno
Jazztel - Costa de Almeria
op 1u07'24"
41
Juan Antonio Flecha Giannoni
iBanesto.com
op 1u12'02"
42
Miguel Angel Martín Perdiguero
Acqua & Sapone
op 1u12'14"
43
Paolo Tiralongo
Fassa Bortolo
op 1u12'19"
44
Gerrit Glomser
Saeco - Macchine Per Caffe
op 1u13'01"
45
Santiago Blanco Gil
iBanesto.com
op 1u18'29"
46
José Luis Rebollo Aguado
Relax - Fuenlabrada
op 1u19'32"
47
Matthias Kessler
Team Telekom
op 1u20'37"
48
Massimo Codol
Lampre - Daikin
op 1u23'40"
49
Jorge Ferrio Luque
Jazztel - Costa de Almeria
op 1u25'53"
50
David Cañada Garcia
Mapei - Quick Step
op 1u28'20"
51
José Luis Rubiera Vigil
US Postal Service
op 1u34'35"
52
Juan José De Los Angeles Segui
Kelme - Costa Blanca
op 1u36'03"
53
Aitor Kintana Zarate
Big Mat - Auber 93
op 1u36'42"
54
Aitor Osa Eizaguirre
iBanesto.com
op 1u40'44"
55
Dario David Cioni
Mapei - Quick Step
op 1u42'11"
56
Dave Bruylandts
Domo - Farm Frites
op 1u43'00"
57
Marco Velo
Fassa Bortolo
op 1u45'18"
58
Joao Paulo Silva
Milaneza - MSS
op 1u47'13"
59
Santos Gonzalez Capilla
Acqua & Sapone
op 1u49'18"
60
Angel Edo Alsina
Milaneza - MSS
op 1u51'34"
61
Alexandre Botcharov
Ag2r Prévoyance
op 1u52'09"
62
Rafael Diaz Justo
O.N.C.E. - Eroski
op 1u52'14"
63
Igor Astarloa Ascasibar
Saeco - Macchine Per Caffe
op 1u55'41"
64
Oscar Laguna Garcia
Relax - Fuenlabrada
op 2u00'51"
65
Alberto Lopez de Munain
Euskaltel - Euskadi
op 2u05'46"
66
Santiago Botero Echeverry
Kelme - Costa Blanca
op 2u06'41"
67
Pavel Tonkov
Lampre - Daikin
op 2u07'39"
68
Daniel Schnider
Phonak Hearing Systems
op 2u08'41"
69
Erik Zabel
Team Telekom
op 2u10'08"
70
Médéric Clain
Cofidis
op 2u11'47"
71
Iker Flores Galarza
Euskaltel - Euskadi
op 2u15'34"
72
Koos Moerenhout
Domo - Farm Frites
op 2u17'17"
73
Carlos Torrent Tarres
Jazztel - Costa de Almeria
op 2u18'32"
74
Gorazd Stangelj
Fassa Bortolo
op 2u19'00"
75
José Vicente Garcia Acosta
iBanesto.com
op 2u19'37"
76
Fabio Sacchi
Saeco - Macchine Per Caffe
op 2u23'12"
77
Mikel Astarloza Chaurreau
Ag2r Prévoyance
op 2u23'47"
78
Dmitriy Fofonov
Cofidis
op 2u26'34"
79
Juan Manuel Fuentes Angullo
Saeco - Macchine Per Caffe
op 2u26'44"
80
Serguei Smetanine
Jazztel - Costa de Almeria
op 2u30'50"
81
Peter Luttenberger
Tacconi Sport - Emmegi
op 2u31'27"
82
Rolf Aldag
Team Telekom
op 2u31'32"
83
Benoît Salmon
Phonak Hearing Systems
op 2u32'59"
84
Nicolas Portal
Ag2r Prévoyance
op 2u33'11"
85
Aitor Garmendia Arbilla
Team Coast
op 2u34'14"
86
Mikel Artetxe Gezuraga
Euskaltel - Euskadi
op 2u34'20"
87
Bingen Fernandez Bustinza
Cofidis
op 2u35'19"
88
Nicola Loda
Fassa Bortolo
op 2u36'21"
89
Jan Schaffrath
Team Telekom
op 2u39'14"
90
Andrej Hauptman
Tacconi Sport - Emmegi
op 2u39'47"
91
Christophe Oriol
Ag2r Prévoyance
op 2u40'54"
92
Reto Bergmann
Phonak Hearing Systems
op 2u41'07"
93
Juan Carlos Dominguez
Phonak Hearing Systems
op 2u42'02"
94
Alessandro Petacchi
Fassa Bortolo
op 2u42'39"
95
Andris Reiss
Index - Alexia
op 2u42'53"
96
Paolo Bossoni
Tacconi Sport - Emmegi
op 2u43'55"
97
Davide Bramati
Mapei - Quick Step
op 2u44'19"
98
Mikel Pradera Rodriguez
O.N.C.E. - Eroski
op 2u51'09"
99
José Manuel Vazquez Palomo
Relax - Fuenlabrada
op 2u52'34"
100
José Ivan Gutierrez Palacios
iBanesto.com
op 2u54'03"
101
Bert Grabsch
Phonak Hearing Systems
op 2u56'35"
102
Mariano Piccoli
Lampre - Daikin
op 2u56'59"
103
Patrick Calcagni
Tacconi Sport - Emmegi
op 2u57'52"
104
Denis Zanette
Fassa Bortolo
op 2u58'18"
105
Robert Bartko
Team Telekom
op 3u01'08"
106
Leonardo Bertagnolli
Saeco - Macchine Per Caffe
op 3u01'11"
107
Gorka Gerrikagoitia Arrien
Euskaltel - Euskadi
op 3u01'40"
108
Jan Svorada
Lampre - Daikin
op 3u03'06"
109
Charles Wegelius
Mapei - Quick Step
op 3u03'43"
110
Sébastien Talabardon
Big Mat - Auber 93
op 3u05'33"
111
Jose Manuel Maestre Rodriguez
Relax - Fuenlabrada
op 3u07'35"
112
José Alberto Martinez Trinidad
Euskaltel - Euskadi
op 3u07'56"
113
Diego Ferrari
Tacconi Sport - Emmegi
op 3u12'11"
114
Cyril Saugrain
Big Mat - Auber 93
op 3u13'21"
115
Dario Gadeo Fernandez
Jazztel - Costa de Almeria
op 3u13'34"
116
Jurgen Van Goolen
Domo - Farm Frites
op 3u14'13"
117
Jaime Javier Hernandez Bertran
Team Coast
op 3u18'23"
118
Antonio Cruz
US Postal Service
op 3u19'07"
119
Pietro Zucconi
Tacconi Sport - Emmegi
op 3u22'03"
120
David Zabriskie
US Postal Service
op 3u22'29"
121
Angelo Furlan
Alessio
op 3u22'51"
122
Alessandro Guerra
Index - Alexia
op 3u24'43"
123
Ruben Lobato Elvira
Acqua & Sapone
op 3u26'58"
124
Daniel Becke
Team Coast
op 3u31'00"
125
Juan Carlos Guillamon Ruiz
Jazztel - Costa de Almeria
op 3u31'40"
126
Alexei Sivakov
Big Mat - Auber 93
op 3u31'50"
127
Robert Sassone
Cofidis
op 3u32'46"
128
Alberto Vinale
Alessio
op 3u33'39"
129
Matthew White
US Postal Service
op 3u36'57"
130
Zbigniew Spruch
Lampre - Daikin
op 3u36'58"
131
German Nieto Fernandez
Relax - Fuenlabrada
op 3u38'00"
132
Sven Teutenberg
Phonak Hearing Systems
op 3u42'37"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares