En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a España
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
30/09
Madrid
Madrid
38 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
Combiné
1
Angel Luis Casero Moreno
Festina
70u49'05"
2
Oscar Sevilla Ribera
Kelme - Costa Blanca
op 47"
3
Levi Leipheimer
US Postal Service
op 2'59"
4
Roberto Heras Hernandez
US Postal Service
op 3'56"
5
Juan Miguel Mercado Martin
iBanesto.com
op 5'45"
6
David Plaza Romero
Festina
op 5'53"
7
José Luis Rubiera Vigil
US Postal Service
op 6'57"
8
Claus-Michael Möller
Milaneza - MSS
op 7'13"
9
Aitor Osa Eizaguirre
iBanesto.com
op 8'32"
10
Fernando Escartín Coti
Team Coast
op 10'31"
11
Iban Mayo Diez
Euskaltel - Euskadi
op 12'58"
12
Roberto Laiseka Jaio
Euskaltel - Euskadi
op 13'32"
13
Inigo Cuesta Lopez de Castro
Cofidis
op 14'00"
14
Luis Pérez Rodriguez
Festina
op 20'07"
15
Felix Manuel Garcia Casas
Festina
op 21'01"
16
Tomas Konecny
Domo - Farm Frites
op 23'32"
17
José Maria Jimenez Sastre
iBanesto.com
op 24'23"
18
Santiago Botero Echeverry
Kelme - Costa Blanca
op 25'01"
19
Manuel Beltran Martinez
Mapei - Quick Step
op 27'14"
20
Franco Pellizotti
Alessio
op 27'58"
21
Santiago Blanco Gil
iBanesto.com
op 28'56"
22
Unai Osa Eizaguirre
iBanesto.com
op 33'30"
23
Roberto Conti
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
op 34'03"
24
Richard Virenque
Domo - Farm Frites
op 38'45"
25
Mikel Zarrabeitia Uranga
O.N.C.E. - Eroski
op 39'06"
26
José Javier Gomez Gonzalo
Kelme - Costa Blanca
op 40'30"
27
Rui Lavarinhas
Milaneza - MSS
op 47'18"
28
José Alberto Martinez Trinidad
Euskaltel - Euskadi
op 49'23"
29
Giuliano Figueras
Ceramiche Panaria - Fiordo
op 49'56"
30
José Luis Rebollo Aguado
Festina
op 52'29"
31
Beat Zberg
Rabobank
op 53'37"
32
Eleuterio Anguita Hinojosa
Jazztel - Costa de Almeria
op 55'38"
33
Juan Carlos Vicario Barbera
Festina
op 58'09"
34
Dariusz Baranowski
iBanesto.com
op 1u01'37"
35
Dario David Cioni
Mapei - Quick Step
op 1u01'48"
36
Gilberto Simoni
Lampre - Daikin
op 1u02'00"
37
Juan Manuel Garate Cepa
Lampre - Daikin
op 1u02'19"
38
Joao Paulo Silva
Milaneza - MSS
op 1u04'13"
39
Alberto Elli
Team Deutsche Telekom - ARD
op 1u05'09"
40
Geert Verheyen
Rabobank
op 1u05'37"
41
David Millar
Cofidis
op 1u07'25"
42
Oscar Laguna Garcia
Colchon Relax - Fuenlabrada
op 1u10'45"
43
Haimar Zubeldia Agirre
Euskaltel - Euskadi
op 1u11'01"
44
Massimiliano Lelli
Cofidis
op 1u11'03"
45
David Etxebarria Alkorta
Euskaltel - Euskadi
op 1u14'10"
46
Daniel Clavero Sebastian
Mercatone Uno - Stream TV
op 1u15'44"
47
Victoriano Fernandez
Milaneza - MSS
op 1u16'32"
48
Daniel Atienza Urendez
Cofidis
op 1u20'42"
49
José Antonio Pecharroman Fabian
Jazztel - Costa de Almeria
op 1u20'46"
50
Bingen Fernandez Bustinza
Euskaltel - Euskadi
op 1u22'06"
51
Dave Bruylandts
Domo - Farm Frites
op 1u24'22"
52
Angel Vicioso Arcos
Kelme - Costa Blanca
op 1u25'10"
53
Massimo Codol
Lampre - Daikin
op 1u27'02"
54
Rafael Diaz Justo
O.N.C.E. - Eroski
op 1u27'41"
55
Antonio Tauler Llull
Kelme - Costa Blanca
op 1u27'52"
56
Matthé Pronk
Rabobank
op 1u30'08"
57
Dmitriy Fofonov
Cofidis
op 1u30'14"
58
Peter Farazijn
Cofidis
op 1u31'43"
59
Rolf Aldag
Team Deutsche Telekom - ARD
op 1u32'57"
60
Massimo Giunti
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
op 1u34'28"
61
Filippo Simeoni
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
op 1u36'07"
62
Alexandr Shefer
Alessio
op 1u36'25"
63
Roberto Sgambelluri
Team Deutsche Telekom - ARD
op 1u37'28"
64
Abraham Olano Manzano
O.N.C.E. - Eroski
op 1u41'57"
65
Igor Flores Galarza
Euskaltel - Euskadi
op 1u43'23"
66
Santos Gonzalez Capilla
O.N.C.E. - Eroski
op 1u44'15"
67
Steven Kleynen
Domo - Farm Frites
op 1u45'26"
68
Cristian Moreni
Mercatone Uno - Stream TV
op 1u45'58"
69
José Manuel Vazquez Palomo
Colchon Relax - Fuenlabrada
op 1u47'14"
70
Igor Pugaci
Saeco Macchine per Caffe'
op 1u52'22"
71
Fabian Jeker
Milaneza - MSS
op 1u53'22"
72
Juan Antonio Flecha Giannoni
Colchon Relax - Fuenlabrada
op 1u53'41"
73
Jörg Jaksche
O.N.C.E. - Eroski
op 1u54'10"
74
Guido Trentin
Cofidis
op 1u54'58"
75
Francisco Cabello Luque
Kelme - Costa Blanca
op 1u57'36"
76
Pedro Horrillo Munoz
Mapei - Quick Step
op 1u57'37"
77
Angel Edo Alsina
Milaneza - MSS
op 1u57'55"
78
Thorwald Veneberg
Rabobank
op 1u59'02"
79
Carlos Ramon Golbano Garcia
Jazztel - Costa de Almeria
op 2u01'37"
80
Julio Alberto Perez Cuapio
Ceramiche Panaria - Fiordo
op 2u02'07"
81
Guido Trenti
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
op 2u02'55"
82
Kyrylo Pospyeyev
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
op 2u08'23"
83
Jon Odriozola Mugarza
iBanesto.com
op 2u09'10"
84
Addy Engels
Rabobank
op 2u13'26"
85
Jörg Ludewig
Saeco Macchine per Caffe'
op 2u13'30"
86
Erik Zabel
Team Deutsche Telekom - ARD
op 2u15'25"
87
César Garcia Calvo
Colchon Relax - Fuenlabrada
op 2u16'57"
88
Benoît Joachim
US Postal Service
op 2u17'06"
89
Jaime Javier Hernandez Bertran
Festina
op 2u17'26"
90
Niki Aebersold
Team Coast
op 2u17'29"
91
Victor Hugo Peña Grisales
US Postal Service
op 2u17'51"
92
Stephan Schreck
Team Deutsche Telekom - ARD
op 2u18'09"
93
Danilo Hondo
Team Deutsche Telekom - ARD
z.t
94
Kai Hundertmarck
Team Deutsche Telekom - ARD
op 2u19'46"
95
Félix Rafael Cardenas Ravelo
Kelme - Costa Blanca
op 2u23'17"
96
William Chann Mcrae
US Postal Service
op 2u24'52"
97
Claude Lamour
Cofidis
op 2u25'05"
98
Jan Boven
Rabobank
op 2u27'41"
99
Jorge Capitan Peregrina
Colchon Relax - Fuenlabrada
op 2u29'05"
100
Marc Lotz
Rabobank
op 2u30'03"
101
Gorka Gerrikagoitia Arrien
Euskaltel - Euskadi
op 2u30'57"
102
Mariano Piccoli
Lampre - Daikin
op 2u31'54"
103
Antonio Cruz
US Postal Service
op 2u33'54"
104
Nathan O'Neill
Ceramiche Panaria - Fiordo
op 2u34'04"
105
Vladimir Duma
Ceramiche Panaria - Fiordo
op 2u34'38"
106
Luca Paolini
Mapei - Quick Step
op 2u35'56"
107
Karsten Kroon
Rabobank
op 2u38'00"
108
Rolf Huser
Team Coast
op 2u38'04"
109
Alex Zülle
Team Coast
op 2u38'38"
110
Eddy Ratti
Mapei - Quick Step
op 2u39'19"
111
José Vicente Garcia Acosta
iBanesto.com
op 2u40'15"
112
Juan Carlos Guillamon Ruiz
Jazztel - Costa de Almeria
op 2u42'52"
113
Jan Schaffrath
Team Deutsche Telekom - ARD
op 2u43'02"
114
Serguei Smetanine
Jazztel - Costa de Almeria
op 2u43'37"
115
José Angel Vidal Martinez
Kelme - Costa Blanca
op 2u43'59"
116
Wilfried Cretskens
Domo - Farm Frites
op 2u44'01"
117
Carlos Torrent Tarres
Jazztel - Costa de Almeria
op 2u46'18"
118
Robert Hunter
Lampre - Daikin
op 2u47'18"
119
Andreas Klier
Team Deutsche Telekom - ARD
op 2u48'41"
120
Melchor Mauri Prat
Milaneza - MSS
op 2u49'03"
121
Juan Carlos Dominguez
Linda McCartney - Jaguar
op 2u49'33"
122
Pedro Diaz Lobato
Jazztel - Costa de Almeria
op 2u50'29"
123
Rafael Casero Moreno
Festina
op 2u50'37"
124
David Fernandez Domingo
Colchon Relax - Fuenlabrada
op 2u51'39"
125
Gian Mario Ortenzi
Mercatone Uno - Stream TV
op 2u53'07"
126
Marco Pinotti
Lampre - Daikin
op 2u53'55"
127
Alberto Vinale
Alessio
op 2u54'07"
128
Frank Høj
Team Coast
op 2u54'24"
129
Alberto Lopez de Munain
Euskaltel - Euskadi
op 2u55'34"
130
Carlos Carneiro
Milaneza - MSS
op 2u57'20"
131
Raphael Schweda
Team Coast
op 2u58'41"
132
Simone Bertoletti
Lampre - Daikin
op 2u58'49"
133
Stefano Casagranda
Alessio
op 3u00'24"
134
Sven Teutenberg
Festina
op 3u02'12"
135
Salvatore Commesso
Saeco Macchine per Caffe'
op 3u02'28"
136
Andrea Tonti
Cantina Tollo - Acqua e Sapone
op 3u02'54"
137
Torsten Nitsche
Saeco Macchine per Caffe'
op 3u07'32"
138
German Nieto Fernandez
Colchon Relax - Fuenlabrada
op 3u16'30"
139
Robbie McEwen
Domo - Farm Frites
op 3u19'16"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares