En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a España
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
Stage 22
27/09
Madrid
Madrid
163 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
Combiné
1
Abraham Olano Manzano
Banesto
93u44'08"
2
Fernando Escartín Coti
Kelme - Costa Blanca
op 1'23"
3
José Maria Jimenez Sastre
Banesto
op 2'12"
4
Lance Armstrong
US Postal Service
op 2'18"
5
Laurent Jalabert
O.N.C.E.
op 2'37"
6
Roberto Heras Hernandez
Kelme - Costa Blanca
op 2'58"
7
Álvaro González de Galdeano
Euskaltel - Euskadi
op 5'51"
8
Alex Zülle
Festina - Lotus
op 6'05"
9
Marco Serpellini
Brescialat - Liquigas
op 8'58"
10
Marcos Antonio Serrano Rodriguez
Kelme - Costa Blanca
op 10'17"
11
Richard Virenque
Festina - Lotus
op 13'33"
12
Jon Odriozola Mugarza
Banesto
op 14'05"
13
Manuel Beltran Martinez
Banesto
op 16'42"
14
Andrei Zintchenko
Vitalicio Seguros
op 19'14"
15
Jose Castelblanco
Avancia - Telecom -Kelme
op 21'28"
16
Oscar Camenzind
Mapei - Bricobi
op 22'25"
17
David Plaza Romero
Cofidis
op 26'00"
18
Fabrice Gougot
Casino
op 30'05"
19
Gilberto Simoni
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
op 30'32"
20
Felix Manuel Garcia Casas
Festina - Lotus
op 31'58"
21
Mirko Gualdi
Team Polti
op 36'01"
22
Aitor Osa Eizaguirre
Banesto
op 36'39"
23
Iñaki Aiarzagüena Urkidi
Euskaltel - Euskadi
op 40'55"
24
Angel Castresana del Val
Euskaltel - Euskadi
op 44'28"
25
Claus-Michael Möller
TVM - Farm Frites
op 45'06"
26
José Luis Rubiera Vigil
Kelme - Costa Blanca
op 47'30"
27
Niki Aebersold
Post Swiss Team
op 47'43"
28
Iñigo Chaurreau Bernardez
Euskaltel - Euskadi
op 50'33"
29
José Ramon Uriarte Zubero
Festina - Lotus
op 54'09"
30
David Etxebarria Alkorta
O.N.C.E.
op 55'25"
31
Arsenio Gonzalez Gutierrez
Kelme - Costa Blanca
op 57'09"
32
Santiago Blanco Gil
Vitalicio Seguros
op 57'42"
33
Laurent Brochard
Festina - Lotus
op 57'56"
34
Ludo Dierckxsens
Lotto - Mobistar
op 1u01'02"
35
Melchor Mauri Prat
O.N.C.E.
op 1u02'41"
36
Mikel Zarrabeitia Uranga
O.N.C.E.
op 1u03'42"
37
Roberto Sgambelluri
Brescialat - Liquigas
op 1u03'53"
38
Javier Pascual Llorente
Avancia - Telecom -Kelme
op 1u08'38"
39
Juan Carlos Vicario Barbera
Estepona En Marcha - Brepac
op 1u09'30"
40
Vitali Kokorine
Saeco Macchine da Caffe' - Cannondale
op 1u11'05"
41
Mario Aerts
Lotto - Mobistar
op 1u11'23"
42
Unai Etxebarria Arana
Euskaltel - Euskadi
op 1u14'28"
43
Frédéric Bessy
Casino
op 1u15'04"
44
Federico Muñoz Fernandez
Avancia - Telecom -Kelme
op 1u16'09"
45
Julio César Aguirre Cabrera
Avancia - Telecom -Kelme
op 1u18'41"
46
Gianluca Valoti
Team Polti
op 1u18'42"
47
Pascal Chanteur
Casino
op 1u19'03"
48
José Vicente Garcia Acosta
Banesto
op 1u27'08"
49
Michael Boogerd
Rabobank
op 1u32'35"
50
Eleuterio Anguita Hinojosa
Estepona En Marcha - Brepac
op 1u33'31"
51
Vincent Cali
Casino
op 1u33'45"
52
Inigo Cuesta Lopez de Castro
O.N.C.E.
op 1u35'38"
53
Salvatore Commesso
Saeco Macchine da Caffe' - Cannondale
op 1u38'27"
54
Jose-Roberto Sierra Aguerro
O.N.C.E.
op 1u42'34"
55
Alberto Leanizbarrutia Abaunza
O.N.C.E.
op 1u42'46"
56
Giuliano Figueras
Mapei - Bricobi
op 1u43'02"
57
Markus Zberg
Post Swiss Team
op 1u43'32"
58
Rolf Huser
Post Swiss Team
op 1u47'13"
59
Rolf Sörensen
Rabobank
op 1u49'48"
60
Pierre Bourquenoud
Post Swiss Team
op 1u59'05"
61
Serguei Smetanine
Vitalicio Seguros
op 2u01'11"
62
Philipp Buschor
Saeco Macchine da Caffe' - Cannondale
op 2u01'43"
63
Fabrizio Guidi
Team Polti
op 2u03'08"
64
José-Luis Rodriguez Garcia
Kelme - Costa Blanca
op 2u05'05"
65
Steve De Wolf
Lotto - Mobistar
op 2u09'02"
66
Franz Hotz
Post Swiss Team
op 2u09'03"
67
Nico Mattan
Mapei - Bricobi
op 2u09'37"
68
Cristiano Frattini
Brescialat - Liquigas
op 2u10'58"
69
Manuel Fernandez Gines
Banesto
op 2u11'50"
70
Michel Lafis
TVM - Farm Frites
op 2u13'10"
71
Georg Totschnig
Team Deutsche Telekom - ARD
op 2u17'53"
72
Herminio Diaz Zabala
O.N.C.E.
op 2u20'53"
73
Chris Peers
Lotto - Mobistar
op 2u21'30"
74
Marc Wauters
Rabobank
op 2u21'43"
75
Luis Maria Diaz de Otazu Galarza
O.N.C.E.
op 2u27'04"
76
Angel Edo Alsina
Kelme - Costa Blanca
op 2u27'43"
77
Mariano Piccoli
Brescialat - Liquigas
op 2u32'49"
78
Maurizio Frizzo
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
op 2u32'51"
79
Bert Dietz
Team Deutsche Telekom - ARD
op 2u36'46"
80
Francisco Cabello Luque
Kelme - Costa Blanca
op 2u38'20"
81
Kai Hundertmarck
Team Deutsche Telekom - ARD
op 2u40'35"
82
Peter Meinert Nielsen
US Postal Service
op 2u41'29"
83
Alessandro Bertolini
Cofidis
op 2u45'09"
84
Gianni Bugno
Mapei - Bricobi
op 2u49'18"
85
Joona Laukka
Lotto - Mobistar
op 2u51'27"
86
Thierry Marichal
Lotto - Mobistar
op 2u52'02"
87
Richard Chassot
Post Swiss Team
op 2u52'44"
88
Daniel Paradis
Post Swiss Team
op 2u53'26"
89
Cristian Salvato
Team Polti
op 2u54'43"
90
Christian Vandevelde
US Postal Service
op 2u56'33"
91
Uwe Peschel
Estepona En Marcha - Brepac
op 2u59'55"
92
Michael Rich
Saeco Macchine da Caffe' - Cannondale
op 3u00'57"
93
Matias Cagigas Amedo
Estepona En Marcha - Brepac
op 3u04'54"
94
Max van Heeswijk
Rabobank
op 3u05'50"
95
Tristan Hoffman
TVM - Farm Frites
op 3u06'06"
96
Giancarlo Raimondi
Brescialat - Liquigas
op 3u09'44"
97
Harald Morscher
Saeco Macchine da Caffe' - Cannondale
op 3u10'13"
98
Francisco Leon Mane
Avancia - Telecom -Kelme
op 3u11'36"
99
Ruslan Ivanov
Brescialat - Liquigas
op 3u12'32"
100
Roger Beuchat
Post Swiss Team
op 3u29'04"
101
Christophe Agnolutto
Casino
op 3u30'43"
102
Davide Bramati
Mapei - Bricobi
op 3u31'07"
103
Marc Lotz
Rabobank
op 3u36'03"
104
Anthony Rokia
Team Polti
op 3u38'59"
105
Guido Trenti
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
op 3u42'27"
106
Marcel Wust
Festina - Lotus
op 3u45'21"
107
Jonathan Vaughters
US Postal Service
op 3u46'13"
108
German Nieto Fernandez
Estepona En Marcha - Brepac
op 4u09'30"
Daniele Contrini
Brescialat - Liquigas
DNF
Massimo Giunti
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
DNF
Pascal Herve
Festina - Lotus
DNF
Koos Moerenhout
Rabobank
DNF
Victor Moratilla Solera
Estepona En Marcha - Brepac
DNF
Jan Schaffrath
Team Deutsche Telekom - ARD
DNF
Andrei Tchmil
Lotto - Mobistar
DNF
Peter Van Petegem
TVM - Farm Frites
DNF
Daniel Clavero Sebastian
Vitalicio Seguros
DNS
Martin Rittsel
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
DNS
Juan Carlos Dominguez
Vitalicio Seguros
DSQ
José Jaime Gonzalez Pico
Kelme - Costa Blanca
DNF
Serhiy Honchar
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
DNF
Martin Hvastija
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
DNF
Sergei Outschakov
TVM - Farm Frites
DNF
Sven Teutenberg
US Postal Service
DNF
Armand De Las Cuevas
Banesto
DNF
Alexandre Moos
Saeco Macchine da Caffe' - Cannondale
DNF
Jean-Cyril Robin
US Postal Service
DNF
Cédric Vasseur
GAN
DNF
Viatcheslav Ekimov
US Postal Service
DNS
Jairo de Jesus Hernandez Montoya
Avancia - Telecom -Kelme
DNF
Luis Ricardo Mesa
Avancia - Telecom -Kelme
DNF
Jeroen Blijlevens
TVM - Farm Frites
DNS
Leon van Bon
Rabobank
DNS
Elio Aggiano
Vitalicio Seguros
DNS
Roberto Laiseka Jaio
Euskaltel - Euskadi
DNS
Francisco Javier Cerezo Perales
Estepona En Marcha - Brepac
DSQ
Daniel Atienza Urendez
Team Polti
DNF
Cyril Bos
GAN
DNF
Bingen Fernandez Bustinza
Euskaltel - Euskadi
DNF
Dario Frigo
Saeco Macchine da Caffe' - Cannondale
DNF
Ramon Gonzalez Arrieta
Euskaltel - Euskadi
DNF
Grzegorz Gwiazdowski
Cofidis
DNF
Servais Knaven
TVM - Farm Frites
DNF
Giovanni Lombardi
Team Deutsche Telekom - ARD
DNF
Paolo Savoldelli
Saeco Macchine da Caffe' - Cannondale
DNF
Mauro Zinetti
Team Polti
DNF
Olivier Perraudeau
GAN
DNS
Lauri Aus
Casino
OTL
Michael Blaudzun
Team Deutsche Telekom - ARD
OTL
Angel Luis Casero Moreno
Vitalicio Seguros
OTL
Aitor Garmendia Arbilla
Banesto
OTL
Laurent Madouas
Lotto - Mobistar
OTL
Victor Hugo Peña Grisales
Avancia - Telecom -Kelme
OTL
Didier Rous
Festina - Lotus
OTL
Henk Vogels
GAN
OTL
Guido Wirz
Post Swiss Team
OTL
Ivan Cerioli
Estepona En Marcha - Brepac
DNF
Giuseppe Di Grande
Mapei - Bricobi
DNF
Laurent Dufaux
Festina - Lotus
DNF
Maurizio Fondriest
Cofidis
DNF
David Garcia Marquina
Vitalicio Seguros
DNF
Igor González de Galdeano
Euskaltel - Euskadi
DNF
Andreas Klöden
Team Deutsche Telekom - ARD
DNF
Juan Llaneras Rosello
US Postal Service
DNF
Rodolfo Massi
Casino
DNF
Dirk Müller
Team Deutsche Telekom - ARD
DNF
Pavel Padrnos
Saeco Macchine da Caffe' - Cannondale
DNF
Bart Voskamp
TVM - Farm Frites
DNF
Steven de Jongh
TVM - Farm Frites
DNF
Chris Boardman
GAN
DNF
Stéphane Goubert
Cofidis
DNF
Marco Milesi
Brescialat - Liquigas
DNF
Carmelo Miranda Gonzalez
Estepona En Marcha - Brepac
DNF
Prudencio Indurain Larraya
Vitalicio Seguros
DNS
Dirk Baldinger
Team Deutsche Telekom - ARD
DNF
Erik Dekker
Rabobank
DNF
Jaan Kirsipuu
Casino
DNF
Cristian Moreni
Brescialat - Liquigas
DNF
Eddy Seigneur
GAN
DNF
Bruno Thibout
Cofidis
DNF
Massimiliano Gentili
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
DNS
Frédéric Moncassin
GAN
OTL
Stéphane Petilleau
GAN
OTL
Philippe Gaumont
Cofidis
DNF
Christophe Capelle
Cofidis
DNF
Giuseppe Guerini
Team Polti
DNF
Arturas Kasputis
Casino
DNF
Robbie McEwen
Rabobank
DNF
Arnaud Pretot
GAN
DNF
Massimo Strazzer
Cantina Tollo - Alexia Alluminio
DNF
Andrei Teteriouk
Lotto - Mobistar
DNF
Anton Villatoro
US Postal Service
DNF
Mirco Crepaldi
Team Polti
DNF
Paolo Lanfranchi
Mapei - Bricobi
DNF
Cyril Saugrain
Cofidis
DNF
Jan Svorada
Mapei - Bricobi
DNF
Carlos Andrès Osorio
Avancia - Telecom -Kelme
DNF
Frank Vandenbroucke
Mapei - Bricobi
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares