En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a Espana
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18a
Stage 18b
Stage 19
06/05
Torrejon
Madrid
139 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
Combiné
1
Eric Caritoux
Skil - Reydel - SEM - Mavic
90u08'03"
2
Alberto Fernandez Blanco
ZOR - Gemeaz Cusin
op 6"
3
Raimund Dietzen
Teka
op 1'33"
4
Pedro Delgado Robledo
Reynolds
op 1'43"
5
Edgar Corredor Alvarez
Teka
op 3'40"
6
Julian Gorospe Artabe
Reynolds
op 4'41"
7
José Patrocinio Jiménez Bautista
Teka
op 7'10"
8
Vicente Belda Vicedo
Kelme
op 7'14"
9
José Recio Ariza
Kelme
op 7'21"
10
Francesco Moser
Gis Gelati - Tuc LU
op 8'41"
11
Jesus Rodriguez Magro
ZOR - Gemeaz Cusin
op 9'13"
12
Antonio Coll Pontanilla
Teka
op 10'56"
13
Michel Pollentier
Safir - Van De Ven
op 11'14"
14
Jean-Claude Bagot
Skil - Reydel - SEM - Mavic
op 13'32"
15
Pello Ruiz Cabestany
Orbea - Danena
op 14'18"
16
Guillermo De La Peña Garrido
Hueso Chocolates
op 14'25"
17
Federico Echave Musatadi
Teka
op 18'43"
18
Juan Pujol Pages
Hueso Chocolates
op 20'02"
19
Jose Luis Laguia Martinez
Reynolds
op 20'26"
20
Felipe Yañez de la Torre
Orbea - Danena
op 20'59"
21
Faustino Rupérez Rincon
ZOR - Gemeaz Cusin
op 21'08"
22
Marco Vitali
Del Tongo - Colnago
op 22'53"
23
Enrique Alberto Aja Cagigas
Reynolds
op 23'17"
24
Angel De Las Heras Diaz
Hueso Chocolates
op 24'34"
25
Guido Van Calster
Del Tongo - Colnago
op 25'01"
26
Juan Carlos Alonso Deteano
Alfa Lum - Olmo
op 26'52"
27
Luis Vicente Otin
Orbea - Danena
op 26'57"
28
Celestino Prieto Rodriguez
Reynolds
op 31'32"
29
Leonardo Natale
Del Tongo - Colnago
op 31'43"
30
Jesus Blanco Villar
Teka
op 32'00"
31
Jose Luis Navarro Martinez
ZOR - Gemeaz Cusin
op 36'56"
32
Gilles Mas
Skil - Reydel - SEM - Mavic
op 39'43"
33
Jon Koldo Urien Gomez
Orbea - Danena
op 40'09"
34
Jaime Vilamajo Ipiens
Reynolds
op 43'03"
35
Palmiro Masciarelli
Gis Gelati - Tuc LU
op 43'11"
36
Angel Arroyo Lanchas
Reynolds
op 46'43"
37
Roberto Ceruti
Del Tongo - Colnago
op 49'40"
38
Ludo Loos
Dormilon
op 49'45"
39
Salvatore Maccali
Alfa Lum - Olmo
op 49'54"
40
Faustino Cueli Arce
Teka
op 51'20"
41
Jesus Rodriguez Rodriguez
Dormilon
op 52'35"
42
Miguel Angel Iglesias Guerrero
Kelme
op 52'47"
43
Jésus Suarez Cueva
Hueso Chocolates
op 52'52"
44
Javier Castellar Devis
Kelme
op 53'53"
45
Carlos Machin Rodriguez
Hueso Chocolates
op 54'21"
46
Jan Wijnants
Tonissteiner - Lotto - Mavic - Pecotex
op 1u00'03"
47
Imanol Murga Saez de Ormijana
Orbea - Danena
op 1u00'44"
48
Juan Maria Eguiarte Soleagui
Hueso Chocolates
op 1u00'58"
49
Jokin Mujika Aramburu
Orbea - Danena
op 1u01'13"
50
Arsenio Gonzalez Gutierrez
Kelme
op 1u03'10"
51
René Martens
Teka
op 1u10'31"
52
Jesus Guzman Delgado
Dormilon
op 1u10'55"
53
Eric Guyot
Skil - Reydel - SEM - Mavic
op 1u17'14"
54
Jaime Salva Lull
Hueso Chocolates
op 1u18'04"
55
Isidro Juárez Del Moral
Hueso Chocolates
op 1u20'19"
56
Sabino Angoitia Gaztelu
Hueso Chocolates
op 1u20'28"
57
Jesus Hernandez Ubeda
Reynolds
op 1u20'33"
58
Philippe Poissonnier
Skil - Reydel - SEM - Mavic
op 1u21'33"
59
Ronny Van Holen
Safir - Van De Ven
op 1u23'10"
60
Sergio Santimaria
Del Tongo - Colnago
op 1u23'32"
61
Alberto Saronni
Del Tongo - Colnago
op 1u24'27"
62
José Del Ramo Nunez
Orbea - Danena
op 1u25'37"
63
Jesus Ignacio Ibanez Loyo
ZOR - Gemeaz Cusin
op 1u29'33"
64
Valentin Dorronsoro Uranga
Orbea - Danena
op 1u31'37"
65
José Luis Lopez Cerron
ZOR - Gemeaz Cusin
op 1u32'33"
66
Benny Van Brabant
Tonissteiner - Lotto - Mavic - Pecotex
op 1u33'13"
67
Giuseppe Martinelli
Alfa Lum - Olmo
op 1u35'22"
68
Alain von Allmen
Skil - Reydel - SEM - Mavic
op 1u35'29"
69
José Antonio Cabrero Martinez
Dormilon
op 1u37'20"
70
Gines Garcia Pallares
Orbea - Danena
op 1u38'13"
71
Walter Dalgal
Gis Gelati - Tuc LU
op 1u47'40"
72
Yvon Bertin
Dormilon
op 1u48'01"
73
Jef Lieckens
Safir - Van De Ven
op 1u48'21"
74
Noël Dejonckheere
Teka
op 1u51'43"
75
Ricardo Zuniga
Reynolds
op 1u54'35"
76
Marc Goossens
Tonissteiner - Lotto - Mavic - Pecotex
op 1u56'56"
77
Juan Caldentey Perello
Hueso Chocolates
op 1u58'23"
78
Patrick Clerc
Skil - Reydel - SEM - Mavic
op 2u01'23"
79
Francisco Lopez Gonzalvo
Kelme
op 2u02'51"
80
Francisco Caro Lozano
Dormilon
op 2u03'56"
81
Eddy Vanhaerens
Safir - Van De Ven
op 2u05'31"
82
Miguel Ugartemendia Sargarzazu
Orbea - Danena
op 2u06'07"
83
Robert d'Hondt
Safir - Van De Ven
op 2u06'59"
84
Eugenio Herranz Bautista
Dormilon
op 2u07'23"
85
Diederik Foubert
Safir - Van De Ven
op 2u09'08"
86
Mariano Bayon Magdaleno
Dormilon
op 2u09'53"
87
Mauro Angelucci
Alfa Lum - Olmo
op 2u10'23"
88
Juan Alberto Reig Esteban
Kelme
op 2u11'53"
89
Antonio Esparza Sanz
Kelme
op 2u25'45"
90
Stefano Giuliani
Gis Gelati - Tuc LU
op 2u30'23"
91
José Rafael Garcia Martinez
Dormilon
op 2u33'54"
92
Patrizio Gambirasio
Gis Gelati - Tuc LU
op 2u35'52"
93
Daniel Rossel
Tonissteiner - Lotto - Mavic - Pecotex
op 2u38'25"
94
Antonio Llopis Ordinana
Kelme
op 2u46'19"
95
Luc De Decker
Safir - Van De Ven
op 2u47'01"
96
José Maria Caroz Ortiz
Dormilon
op 2u52'46"
97
Danny Van Baelen
Tonissteiner - Lotto - Mavic - Pecotex
op 2u53'51"
Luc Colijn
Safir - Van De Ven
DNF
Nico Emonds
Teka
DNF
Marino Amadori
Alfa Lum - Olmo
DNF
Eduardo Chozas Olmos
ZOR - Gemeaz Cusin
DNF
Angel Camarillo Llorens
ZOR - Gemeaz Cusin
DNF
Juan Fernandez Martin
ZOR - Gemeaz Cusin
DNF
Guy Gallopin
Skil - Reydel - SEM - Mavic
DNF
Marino Lejarreta Arrizabalaga
Alfa Lum - Olmo
DNF
Domenico Perani
Alfa Lum - Olmo
DNF
Alvaro Pino Couñago
ZOR - Gemeaz Cusin
DNF
Marc Van Geel
Safir - Van De Ven
DNS
Giuseppe Saronni
Del Tongo - Colnago
DNF
Orlando Maini
Alfa Lum - Olmo
DNS
Stefano Guerrieri
Del Tongo - Colnago
DNF
Stefan Morjean
Tonissteiner - Lotto - Mavic - Pecotex
DNF
Ennio Salvador
Gis Gelati - Tuc LU
DNS
Claudio Bortolotto
Del Tongo - Colnago
DNF
David Akam
Gis Gelati - Tuc LU
DNF
Martin Havik
Gis Gelati - Tuc LU
DNF
Angel Ocana Perez
Kelme
DNF
Giuseppe Petito
Alfa Lum - Olmo
DNF
Rudy Pevenage
Del Tongo - Colnago
DNF
Piero Onesti
Gis Gelati - Tuc LU
DNS
Roger De Vlaeminck
Gis Gelati - Tuc LU
DNS
Werner Devos
Safir - Van De Ven
DNF
Andre Lurquin
Tonissteiner - Lotto - Mavic - Pecotex
DNF
Rudy Patry
Tonissteiner - Lotto - Mavic - Pecotex
DNF
Eric Dall'Armelina
Skil - Reydel - SEM - Mavic
DNF
Jean-Claude Leclercq
Skil - Reydel - SEM - Mavic
DNF
Luc Wallays
Tonissteiner - Lotto - Mavic - Pecotex
DNF
Francis Vermaelen
Tonissteiner - Lotto - Mavic - Pecotex
DNF
Michael Wilson
Alfa Lum - Olmo
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares