En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a Espana
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11a
Stage 11b
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
14/05
Amurrio
San Sebastián
84 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
Combiné
1
Bernard Hinault
Renault - Gitane
85u24'14"
2
José Pesarrodona
Kas - Campagnolo
op 3'02"
3
Jean-René Bernaudeau
Renault - Gitane
op 3'47"
4
Eulalio García Pereda
Teka
op 4'23"
5
Jos Schipper
Marc Zeepcentrale- Superia
op 4'28"
6
Ferdi Van den Haute
Marc Zeepcentrale- Superia
op 5'52"
7
José Nazabal Mimendia
Kas - Campagnolo
op 6'12"
8
Enrique Martinez Heredia
Kas - Campagnolo
op 6'53"
9
Gonzalo Aja Barquin
Novostil - Helios
op 10'12"
10
Vicente Lopez Carril
Kas - Campagnolo
op 13'57"
11
Andres Oliva Sanchez
Teka
op 14'39"
12
Sebastian Pozo Fontivero
Kas - Campagnolo
op 16'48"
13
Bernardo Alfonsel Lopez
Teka
op 20'18"
14
Manuel Esparza Sanz
Teka
op 20'43"
15
Gilbert Chaumaz
Renault - Gitane
op 20'57"
16
Andrès Gandarias Albizu
Novostil - Helios
op 21'30"
17
José Enrique Cima Prado
Kas - Campagnolo
op 21'54"
18
José Luis Mayoz Aizpurua
Teka
op 22'55"
19
Alberto Fernandez Blanco
Novostil - Helios
op 24'04"
20
José Freitas Martins
Teka
op 24'41"
21
Vicente Belda Vicedo
Transmallorca - Flavia - Gios
op 27'23"
22
Domingo Perurena
Kas - Campagnolo
op 28'55"
23
Felix Perez Moreno
Teka
op 32'53"
24
Francisco Fernandez Moreno
Teka
op 33'19"
25
Willy Teirlinck
Renault - Gitane
op 33'20"
26
Antonio Gonzalez Rodriguez
Transmallorca - Flavia - Gios
op 37'11"
27
Javier Francisco Elorriaga
Teka
op 39'10"
28
Jean-Philippe Vandenbrande
Safir - Beyers - Ludo
op 41'00"
29
Custodio Mazuela Castillo
Novostil - Helios
op 42'38"
30
Jose Antonio González Linares
Kas - Campagnolo
op 43'50"
31
Franco Conti
Italië
op 44'53"
32
Anastasio Greciano Greciano
Novostil - Helios
op 49'00"
33
Carlos Ocana Crespo
Transmallorca - Flavia - Gios
op 52'30"
34
Annunzio Colombo
Italië
op 53'06"
35
Hendrik Vandenbrande
Safir - Beyers - Ludo
op 54'06"
36
Bernard Becaas
Renault - Gitane
op 54'47"
37
Giuseppe Walter Passuello
Italië
op 55'18"
38
Lucien Didier
Renault - Gitane
op 58'16"
39
Luis Alberto Ordiales Meana
Transmallorca - Flavia - Gios
op 58'42"
40
Daniele Tinchella
Transmallorca - Flavia - Gios
op 59'43"
41
Angel Lopez del Alamo
Novostil - Helios
op 1u00'30"
42
Carlos Melero Garcia
Teka
op 1u03'00"
43
Maurizio Bellet
Old Lords - Splendor - KSB
op 1u03'24"
44
Roland Berland
Renault - Gitane
op 1u04'46"
45
Feliciano Sobradillo Casado
Novostil - Helios
op 1u07'46"
46
Bernard Quilfen
Renault - Gitane
op 1u09'35"
47
André Chalmel
Renault - Gitane
op 1u15'38"
48
Leone Pizzini
Italië
op 1u19'10"
49
Salvatore Maccali
Italië
op 1u22'35"
50
Patrick Cluzaud
Renault - Gitane
op 1u28'20"
51
Benny Schepmans
Safir - Beyers - Ludo
op 1u34'50"
52
Ignazio Paleari
Italië
op 1u36'27"
53
Patrick Lefevere
Marc Zeepcentrale- Superia
op 1u38'42"
54
Fons van Katwijk
Marc Zeepcentrale- Superia
op 1u43'40"
55
Alan McCormack
Old Lords - Splendor - KSB
op 1u44'44"
56
Antonio Abad Collado
Novostil - Helios
op 1u46'55"
57
Marc Dierickx
Marc Zeepcentrale- Superia
op 1u49'00"
58
Willy Sprangers
Safir - Beyers - Ludo
op 1u54'39"
59
André Delcroix
Marc Zeepcentrale- Superia
op 1u55'31"
60
Roberto Sorlini
Italië
op 1u56'48"
61
Tullio Rossi
Italië
op 2u01'15"
62
Roelof Groen
Bode deuren - Shimano
op 2u07'48"
63
Willy Scheers
Old Lords - Splendor - KSB
op 2u39'18"
64
Rene Wuyckens
Safir - Beyers - Ludo
op 2u40'40"
Cees Bal
Bode deuren - Shimano
DNF
Blas-Rodrigo Llido Domingo
Transmallorca - Flavia - Gios
DNF
Isidro Juárez Del Moral
Novostil - Helios
DNS
Jan Breur
Bode deuren - Shimano
OTL
Cesare Cipollini
Italië
OTL
Fridolin Keller
Bode deuren - Shimano
OTL
Jésus Suarez Cueva
Kas - Campagnolo
OTL
Fernando Benejam
Transmallorca - Flavia - Gios
DNF
José Luis Viejo Gomez
Kas - Campagnolo
DNF
Ramon Vila Tamarit
Transmallorca - Flavia - Gios
DNF
José Manuel García Rodríguez
Transmallorca - Flavia - Gios
DNF
Wim Schroyens
Old Lords - Splendor - KSB
DNF
Ad Prinsen
Bode deuren - Shimano
DNF
Co Moritz
Bode deuren - Shimano
DNF
Nidi den Hertog
Bode deuren - Shimano
DNF
Luc Berkenbosch
Safir - Beyers - Ludo
DNF
Peter De Neef
Safir - Beyers - Ludo
DNF
Marc De Smet
Safir - Beyers - Ludo
DNF
Leo Van Thielen
Safir - Beyers - Ludo
OTL
Antonio Bonini
Italië
DNS
Serge Demierre
Bode deuren - Shimano
DNF
Eddy Van den Broeck
Old Lords - Splendor - KSB
DNS
Bernard Draux
Old Lords - Splendor - KSB
DNF
Johnny Vanderveken
Old Lords - Splendor - KSB
DNF
Carlos Cuyle
Marc Zeepcentrale- Superia
DSQ
Walter Dalgal
Old Lords - Splendor - KSB
DSQ
Roque Moya Caballero
Transmallorca - Flavia - Gios
DSQ
Felix Suarez Colomo
Novostil - Helios
DSQ
Ronald Bouckaert
Bode deuren - Shimano
DNF
Luc Leman
Marc Zeepcentrale- Superia
DNF
Geert Malfait
Marc Zeepcentrale- Superia
DNF
Geert Matheussen
Safir - Beyers - Ludo
DNF
Horst Schütz
Bode deuren - Shimano
DNF
Ronan De Meyer
Marc Zeepcentrale- Superia
DNS
Giovanni Jiménez Ocampo
Old Lords - Splendor - KSB
DSQ
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares