En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour Poitou-Charentes
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
30/08
Aigre
Poitiers
167.4 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Christophe Laporte
Cofidis
15u04'36"
2
Tony Gallopin
Ag2r - La Mondiale
op 33"
3
Niki Terpstra
Total Direct Energie
op 41"
4
Miles Scotson
Groupama - FDJ
op 44"
5
Yoann Paillot
St Michel - Auber93
op 54"
6
Alexis Gougeard
Ag2r - La Mondiale
op 56"
7
Brandon McNulty
Rally UCH Cycling
op 59"
8
Matthias Brandle
Israel Cycling Academy
op 1'07"
9
Damien Gaudin
Total Direct Energie
op 1'15"
10
Thibault Guernalec
Team Arkéa- Samsic
op 1'18"
11
Colin Joyce
Rally UCH Cycling
op 1'31"
12
Clément Carisey
Israel Cycling Academy
op 1'35"
13
Boris Vallee
Wanty - Gobert Cycling Team
op 1'40"
14
Maxime Chevalier
Vital Concept - B&B Hotels
op 1'41"
15
Gustavo Cesar Veloso
W52/FC Porto
op 1'42"
16
Connor Swift
Team Arkéa- Samsic
op 1'47"
17
Alexis Guerin
Delko Marseille Provence KTM
op 1'55"
18
Ricardo Mestre
W52/FC Porto
op 2'05"
19
Ryan Anderson
Rally UCH Cycling
op 2'07"
20
Benoît Jarrier
Team Arkéa- Samsic
op 2'13"
21
Evaldas Siskevicius
Delko Marseille Provence KTM
z.t
22
Rudy Molard
Groupama - FDJ
op 2'18"
23
Andrea Pasqualon
Wanty - Gobert Cycling Team
op 2'21"
24
Samuel José Rodrigues Caldeira
W52/FC Porto
op 2'24"
25
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
op 2'25"
26
Sebastian Mora Vedri
Caja Rural - Seguros RGA
op 2'28"
27
Kevyn Ista
Wallonie Bruxelles
op 2'34"
28
Franklin Six
Wallonie Bruxelles
op 2'38"
29
Edgar Miguel Lemos Pinto
W52/FC Porto
op 2'46"
30
Vincenzo Albanese
Bardiani CSF
op 3'00"
31
Thomas Boudat
Total Direct Energie
op 3'03"
32
Kevin Ledanois
Team Arkéa- Samsic
op 3'07"
33
Josip Rumac
Androni Giocattoli - Sidermec
op 3'08"
34
Davide Cimolai
Israel Cycling Academy
op 3'09"
35
Anthony Perez
Cofidis
op 3'14"
36
Samuel Leroux
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 3'19"
37
Tom Dernies
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 3'22"
38
Enrico Barbin
Bardiani CSF
op 3'29"
39
Guy Niv
Israel Cycling Academy
op 3'58"
40
Alexander Cataford
Israel Cycling Academy
op 4'00"
41
Julien Duval
Ag2r - La Mondiale
op 4'07"
42
Morne Van Niekerk
St Michel - Auber93
op 4'09"
43
Flavien Maurelet
St Michel - Auber93
op 4'11"
44
Bram Welten
Team Arkéa- Samsic
op 4'17"
45
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
op 4'25"
46
Brenton Jones
Delko Marseille Provence KTM
op 4'31"
47
Jose Daniel Viejo
Euskadi Basque Country - Murias
op 4'39"
48
Kenny Molly
Wallonie Bruxelles
op 4'42"
49
Julien Antomarchi
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 4'48"
50
Rudy Barbier
Israel Cycling Academy
op 4'50"
51
Alan Riou
Team Arkéa- Samsic
op 4'53"
52
Matteo Malucelli
Caja Rural - Seguros RGA
op 4'58"
53
Giovanni Carboni
Bardiani CSF
op 5'23"
54
Ziga Jerman
Groupama - FDJ
op 5'35"
55
Tony Hurel
St Michel - Auber93
op 5'49"
56
Matteo Busato
Androni Giocattoli - Sidermec
op 6'01"
57
Anthony Roux
Groupama - FDJ
op 6'04"
58
Cyril Lemoine
Cofidis
op 6'15"
59
Marco Minnaard
Wanty - Gobert Cycling Team
op 6'21"
60
Jaakko Hänninen
Ag2r - La Mondiale
op 6'23"
61
Alo Jakin
St Michel - Auber93
op 6'47"
62
Jon Irisarri Ricon
Caja Rural - Seguros RGA
op 6'48"
63
Tom Wirtgen
Wallonie Bruxelles
op 7'22"
64
John Murphy
Rally UCH Cycling
op 7'43"
65
Przemyslaw Kasperkiewicz
Delko Marseille Provence KTM
op 8'03"
66
Lorrenzo Manzin
Vital Concept - B&B Hotels
op 8'30"
67
Marco Benfatto
Androni Giocattoli - Sidermec
op 8'42"
68
Stijn Vandenbergh
Ag2r - La Mondiale
op 9'36"
69
Lorenzo Rota
Bardiani CSF
op 9'38"
70
Alexandre Geniez
Ag2r - La Mondiale
op 9'44"
71
Andrea Guardini
Bardiani CSF
op 9'59"
72
Pierre Idjouadienne
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 10'00"
73
Svein Tuft
Rally UCH Cycling
op 10'12"
74
Laurens Huys
Wallonie Bruxelles
op 10'14"
75
Antoine Duchesne
Groupama - FDJ
op 10'21"
76
Geoffrey Soupe
Cofidis
op 10'31"
77
Alexis Renard
Israel Cycling Academy
op 10'49"
78
Brian Nauleau
Total Direct Energie
op 10'50"
79
Ludovic Robeet
Wallonie Bruxelles
op 11'10"
80
Juan Antonio Lopez-Cozar
Euskadi Basque Country - Murias
op 11'13"
81
Pierre Barbier
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 12'01"
82
Ignatas Konovalovas
Groupama - FDJ
op 12'17"
83
Mattia Viel
Androni Giocattoli - Sidermec
op 12'22"
84
Julien Trarieux
Delko Marseille Provence KTM
op 12'29"
85
Pierre Gouault
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 12'50"
86
Ramunas Navardauskas
Delko Marseille Provence KTM
op 13'12"
87
Fabien Grellier
Total Direct Energie
op 14'13"
88
Daniel Savini
Bardiani CSF
op 14'18"
89
Alan Banaszek
Caja Rural - Seguros RGA
op 14'23"
90
Julen Irizar Laskurain
Euskadi Basque Country - Murias
op 15'00"
91
Joao Rodrigues
W52/FC Porto
op 15'32"
92
Maxime Cam
Vital Concept - B&B Hotels
op 15'36"
93
Jerome Cousin
Total Direct Energie
op 16'35"
94
Théo Delacroix
Wanty - Gobert Cycling Team
op 16'45"
95
Francesco Romano
Bardiani CSF
op 16'51"
96
Axel Domont
Ag2r - La Mondiale
op 17'54"
97
Mauricio Moreira
Caja Rural - Seguros RGA
op 19'47"
98
Matteo Pelucchi
Androni Giocattoli - Sidermec
op 20'57"
99
Florentin Lecamus
Team Arkéa- Samsic
op 21'01"
100
Jonathan Hivert
Total Direct Energie
op 23'05"
101
Matteo Dal-Cin
Rally UCH Cycling
op 23'38"
102
Romain Feillu
St Michel - Auber93
op 24'09"
103
Joel Nicolau Beltran
Caja Rural - Seguros RGA
op 29'35"
104
Yoann Bagot
Vital Concept - B&B Hotels
op 30'30"
105
Thomas Vaubourzeix
Natura4Ever - Roubaix Lille Metropole
op 31'03"
106
Ander Barrenetxea
Euskadi Basque Country - Murias
op 36'58"
107
Ludwig De Winter
Wanty - Gobert Cycling Team
op 37'20"
Loic Chetout
Cofidis
DNF
Adrien Garel
Vital Concept - B&B Hotels
DNF
Jeremy Lecroq
Vital Concept - B&B Hotels
DNF
Pit Leyder
Cofidis
DNF
Anthony Maldonado
St Michel - Auber93
DNF
Marco Mathis
Cofidis
DNF
Alfdan De Decker
Wanty - Gobert Cycling Team
DNF
Kevin Geniets
Groupama - FDJ
DNF
Emils Liepins
Wallonie Bruxelles
DNS
David Gonzalez Lopez
Caja Rural - Seguros RGA
DNS
Gotzon Udondo
Euskadi Basque Country - Murias
DNS
Iuri Filosi
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Antonio Ferreira Carvalho
W52/FC Porto
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares