En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour du Poitou Charentes
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
23/08
Champagné-Saint-Hilaire
Couhe
22.9 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Arnaud Démare
Groupama - FDJ
29'08"
2
Sylvain Chavanel
Direct Energie
op 7"
3
Yoann Paillot
St Michel - Auber 93
op 13"
4
Hugo Houle
Astana Pro Team
op 33"
5
Michael Gogl
Trek - Segafredo
op 44"
6
Jeremy Cabot
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 45"
7
Seid Lizde
Androni Giocattoli - Sidermec
op 1'00"
8
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
op 1'01"
9
Julien Antomarchi
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
10
Maxime Bouet
Team Fortuneo - Samsic
op 1'10"
11
Sergei Chernetski
Astana Pro Team
op 1'11"
12
Damien Gaudin
Direct Energie
op 1'16"
13
Jérémy Roy
Groupama - FDJ
op 1'18"
14
Sergei Shilov
Gazprom - Rusvelo
op 1'19"
15
Julien Bernard
Trek - Segafredo
z.t
16
Tanel Kangert
Astana Pro Team
op 1'20"
17
Samuel Leroux
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 1'25"
18
Stijn Vandenbergh
Ag2r - La Mondiale
op 1'26"
19
Tsgabu Gebremaryam Grmay
Trek - Segafredo
op 1'27"
20
Pierre-Luc Perichon
Team Fortuneo - Samsic
op 1'29"
21
Thomas Boudat
Direct Energie
op 1'31"
22
Steven Lammertink
Vital Concept Cycling Club
z.t
23
Jerome Cousin
Direct Energie
op 1'34"
24
Anthony Delaplace
Team Fortuneo - Samsic
op 1'35"
25
Anthony Turgis
Cofidis
op 1'39"
26
Lilian Calmejane
Direct Energie
op 1'40"
27
Ruben Guerreiro
Trek - Segafredo
op 1'42"
28
Dimitri Claeys
Cofidis
op 1'43"
29
Corentin Ermenault
Vital Concept Cycling Club
op 1'47"
30
Aurelien Paret-Peintre
Ag2r - La Mondiale
op 1'53"
31
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
op 1'54"
32
Nikolay Trusov
Gazprom - Rusvelo
op 1'55"
33
Alo Jakin
St Michel - Auber 93
op 1'58"
34
Ramon Sinkeldam
Groupama - FDJ
op 1'59"
35
Bruno Armirail
Groupama - FDJ
op 2'00"
36
Aitor Gonzalez Prieto
Euskadi Basque Country - Murias
op 2'02"
37
Evaldas Siskevicius
Delko Marseille Provence KTM
z.t
38
Bakhtiyar Kozhatayev
Astana Pro Team
op 2'06"
39
Julen Irizar Laskurain
Euskadi Basque Country - Murias
op 2'10"
40
Giovanni Carboni
Bardiani CSF
op 2'14"
41
Hugo Hofstetter
Cofidis
z.t
42
Ruslan Tleubayev
Astana Pro Team
op 2'19"
43
Luca Wackermann
Bardiani CSF
op 2'27"
44
Alexandre Pichot
Direct Energie
op 2'48"
45
Laurens De Vreese
Astana Pro Team
op 2'49"
46
Simone Velasco
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
47
Arnaud Gérard
Team Fortuneo - Samsic
z.t
48
Franck Bonnamour
Team Fortuneo - Samsic
op 2'51"
49
Luca Raggio
Wilier Triestina - Selle Italia
op 2'52"
50
Quentin Jauregui
Ag2r - La Mondiale
op 2'53"
51
Geoffrey Bouchard
Ag2r - La Mondiale
op 2'54"
52
Aleksey Rybalkin
Gazprom - Rusvelo
op 2'58"
53
Andrea Vendrame
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
54
Manuel Senni
Bardiani CSF
op 2'59"
55
Benat Txoperena Matxikote
Euskadi Basque Country - Murias
op 3'00"
56
Adrien Garel
Vital Concept Cycling Club
op 3'01"
57
Jeremy Lecroq
Vital Concept Cycling Club
op 3'05"
58
Jacopo Guarnieri
Groupama - FDJ
op 3'08"
59
Eugenio Alafaci
Trek - Segafredo
z.t
60
Kevin Le Cunff
St Michel - Auber 93
op 3'10"
61
Alexander Porsev
Gazprom - Rusvelo
z.t
62
Daniel Savini
Bardiani CSF
op 3'14"
63
Delio Fernández Cruz
Delko Marseille Provence KTM
op 3'20"
64
Giuseppe Fonzi
Wilier Triestina - Selle Italia
z.t
65
Guillaume Levarlet
St Michel - Auber 93
op 3'21"
66
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
op 3'22"
67
Flavien Maurelet
St Michel - Auber 93
op 3'23"
68
Romain Combaud
Delko Marseille Provence KTM
op 3'24"
69
Rudy Barbier
Ag2r - La Mondiale
z.t
70
Sébastien Reichenbach
Groupama - FDJ
op 3'25"
71
Jonas Vangenechten
Vital Concept Cycling Club
op 3'29"
72
Bert Van Lerberghe
Cofidis
op 3'30"
73
Umberto Orsini
Bardiani CSF
op 3'33"
74
Enrique Sanz
Euskadi Basque Country - Murias
op 3'36"
75
Roman Maikin
Gazprom - Rusvelo
op 3'37"
76
Filippo Pozzato
Wilier Triestina - Selle Italia
op 3'40"
77
Emiel Vermeulen
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 3'44"
78
Matteo Spreafico
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
79
Romain Feillu
St Michel - Auber 93
op 3'48"
80
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
op 3'49"
81
Lorenzo Rota
Bardiani CSF
op 4'01"
82
Morgan Kneisky
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 4'03"
83
Edoardo Zardini
Wilier Triestina - Selle Italia
op 4'07"
84
Benoît Vaugrenard
Groupama - FDJ
op 4'08"
85
Yohann Gène
Direct Energie
z.t
86
Mikel Aristi Gardoki
Euskadi Basque Country - Murias
op 4'12"
87
Sergio Rodriguez Reche
Euskadi Basque Country - Murias
op 4'13"
88
Matteo Malucelli
Androni Giocattoli - Sidermec
op 4'16"
89
Pierre Barbier
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
90
Alex Turrin
Wilier Triestina - Selle Italia
op 4'17"
91
Ander Barrenetxea
Euskadi Basque Country - Murias
op 4'18"
92
Brenton Jones
Delko Marseille Provence KTM
op 4'19"
93
Alessandro Fedeli
Delko Marseille Provence KTM
op 4'22"
94
Grégory Rast
Trek - Segafredo
z.t
95
Julien El Fares
Delko Marseille Provence KTM
op 4'24"
96
Marco Maronese
Bardiani CSF
op 4'25"
97
Maxence Moncassin
Wilier Triestina - Selle Italia
op 4'28"
98
Michael Van Staeyen
Cofidis
op 4'49"
99
Lander Seynaeve
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
100
Anthony Maldonado
St Michel - Auber 93
op 5'00"
101
Marco Benfatto
Androni Giocattoli - Sidermec
op 5'26"
102
Alexandr Kulikovskiy
Gazprom - Rusvelo
op 6'00"
103
Mattia Viel
Androni Giocattoli - Sidermec
op 6'15"
104
Matteo Moschetti
Trek - Segafredo
op 6'16"
Arnaud Courteille
Vital Concept Cycling Club
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares