En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour du Poitou Charentes
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
25/08
Roumazières-Loubert
Poitiers
157.8 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Mads Pedersen
Trek - Segafredo
15u12'06"
2
Nicolas Jonathan Castroviejo
Movistar Team
op 35"
3
Jean-Pierre Drucker
BMC Racing Team
op 42"
4
Benjamin Thomas
Armee de Terre
op 48"
5
Elia Viviani
Team Sky
op 59"
6
Bruno Armirail
FDJ
z.t
7
Owain Doull
Team Sky
op 1'07"
8
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
op 1'17"
9
Damien Gaudin
Armee de Terre
op 1'22"
10
Lilian Calmejane
Direct Energie
op 1'32"
11
Florian Vachon
Fortuneo-Oscaro
op 1'59"
12
Winner Andrew Anacona
Movistar Team
op 2'11"
13
Kevin Deltombe
Sport Vlaanderen - Baloise
op 2'22"
14
Arnaud Gérard
Fortuneo-Oscaro
op 2'28"
15
Stepan Kuriyanov
Gazprom - Rusvelo
op 2'33"
16
Michal Golas
Team Sky
op 2'40"
17
Damien Touzé
HP BTP - Auber 93
op 2'47"
18
Yoann Offredo
Team Wanty - Groupe Gobert
op 2'49"
19
Marc Sarreau
FDJ
op 2'54"
20
Martin Elmiger
BMC Racing Team
op 2'55"
21
Rudy Barbier
Ag2r - La Mondiale
op 3'01"
22
Jesus Herrada Lopez
Movistar Team
op 3'18"
23
Nathan Van Hooydonck
BMC Racing Team
op 3'28"
24
Maxime Farazijn
Sport Vlaanderen - Baloise
op 3'53"
25
Carlos Barbero Cuesta
Movistar Team
op 3'56"
26
Jordan Levasseur
Armee de Terre
op 4'01"
27
Matteo Busato
Wilier Triestina
op 4'18"
28
Manuel Belletti
Wilier Triestina
op 4'21"
29
Aleksey Tsatevich
Gazprom - Rusvelo
op 4'26"
30
Daniele Bennati
Movistar Team
op 4'30"
31
Ruben Guerreiro
Trek - Segafredo
op 4'36"
32
Léo Vincent
FDJ
op 4'41"
33
Victor De La Parte Gonzalez
Movistar Team
op 4'43"
34
Cyril Lemoine
Cofidis
op 4'48"
35
Romain Seigle
FDJ
op 5'02"
36
Joey Rosskopf
BMC Racing Team
op 5'28"
37
Christophe Noppe
Sport Vlaanderen - Baloise
op 5'42"
38
Jarl Salomein
Sport Vlaanderen - Baloise
op 5'51"
39
Artur Ershov
Gazprom - Rusvelo
op 6'06"
40
Julien Antomarchi
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 6'31"
41
Cyril Gautier
Ag2r - La Mondiale
op 6'35"
42
Thomas Boudat
Direct Energie
op 6'50"
43
Fabio Felline
Trek - Segafredo
op 7'13"
44
Andrei Solomennikov
Gazprom - Rusvelo
op 7'37"
45
Kevin Le Cunff
HP BTP - Auber 93
op 7'49"
46
Stéphane Poulhiès
Armee de Terre
op 7'50"
47
Flavien Dassonville
HP BTP - Auber 93
op 7'53"
48
Eduardo Sepulveda
Fortuneo-Oscaro
op 8'01"
49
Nans Peters
Ag2r - La Mondiale
op 8'08"
50
Dimitri Claeys
Cofidis
op 8'15"
51
Andrea Pasqualon
Team Wanty - Groupe Gobert
op 8'18"
52
Daniel McLay
Fortuneo-Oscaro
op 8'31"
53
Romain Feillu
HP BTP - Auber 93
op 8'32"
54
Kenny Elissonde
Team Sky
op 8'39"
55
Pierre-Luc Perichon
Fortuneo-Oscaro
op 8'49"
56
José Herrada Lopez
Movistar Team
op 8'54"
57
Brent Bookwalter
BMC Racing Team
op 9'14"
58
Alo Jakin
HP BTP - Auber 93
z.t
59
Armindo Fonseca
Fortuneo-Oscaro
op 9'30"
60
Benoît Vaugrenard
FDJ
op 9'48"
61
Brice Feillu
Fortuneo-Oscaro
op 9'59"
62
Jérémy Leveau
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 10'19"
63
Sebastian Henao Gomez
Team Sky
op 10'22"
64
Kiel Reijnen
Trek - Segafredo
op 10'25"
65
Kevin Reza
FDJ
op 10'30"
66
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
op 10'31"
67
Yohann Gène
Direct Energie
op 10'37"
68
Simone Antonini
Team Wanty - Groupe Gobert
op 10'52"
69
Hector Carretero
Movistar Team
op 11'13"
70
Fumiyuki Beppu
Trek - Segafredo
op 11'21"
71
Miles Scotson
BMC Racing Team
op 11'25"
72
Bastien Duculty
Armee de Terre
z.t
73
Nicola Boem
Bardiani CSF
op 11'42"
74
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
op 11'52"
75
Simone Velasco
Bardiani CSF
op 12'01"
76
Dmitrii Kozonchuk
Gazprom - Rusvelo
op 12'02"
77
Filippo Pozzato
Wilier Triestina
op 12'34"
78
Alexandre Pichot
Direct Energie
op 12'44"
79
Philip Deignan
Team Sky
op 12'48"
80
Jakub Mareczko
Wilier Triestina
op 12'49"
81
Alberto Cecchin
Wilier Triestina
op 12'58"
82
Peter Kennaugh
Team Sky
op 12'59"
83
Eugert Zhupa
Wilier Triestina
op 13'15"
84
Lorenzo Rota
Bardiani CSF
op 13'26"
85
Nicolas Baldo
HP BTP - Auber 93
op 13'29"
86
Bryan Alaphilippe
Armee de Terre
op 13'49"
87
Jacopo Mosca
Wilier Triestina
op 14'02"
88
Jérémy Bescond
HP BTP - Auber 93
op 14'06"
89
Quentin Pacher
Delko Marseille Provence KTM
op 14'53"
90
Jérémy Roy
FDJ
op 15'07"
91
Mirco Maestri
Bardiani CSF
op 15'11"
92
Joeri Calleeuw
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 15'13"
93
Bram Welten
BMC Racing Team
op 16'09"
94
Luca Wackermann
Bardiani CSF
op 16'16"
95
Artem Ovechkin
Gazprom - Rusvelo
op 16'29"
96
Laurent Pichon
Fortuneo-Oscaro
op 17'04"
97
Emils Liepins
Delko Marseille Provence KTM
op 17'09"
98
Jeremy Lecroq
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 17'12"
99
Geoffrey Soupe
Cofidis
op 17'16"
100
Thierry Hupond
Delko Marseille Provence KTM
op 17'27"
101
Hugo Hofstetter
Cofidis
op 18'17"
102
Matthias Brandle
Trek - Segafredo
op 18'33"
103
Yannick Martinez
Delko Marseille Provence KTM
op 20'24"
104
Kevin Van Melsen
Team Wanty - Groupe Gobert
op 20'48"
105
Adrien Petit
Direct Energie
op 21'05"
106
Ruben Pols
Sport Vlaanderen - Baloise
op 21'23"
107
Marco Maronese
Bardiani CSF
op 22'23"
108
Vincenzo Albanese
Bardiani CSF
op 23'23"
109
Lander Seynaeve
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
op 23'41"
110
Ayden Toovey
NSW Insitute of Sport
op 23'53"
111
Loic Chetout
Cofidis
op 24'27"
112
Stijn Vandenbergh
Ag2r - La Mondiale
op 27'34"
113
Paolo Simion
Bardiani CSF
op 28'54"
114
Tom Devriendt
Team Wanty - Groupe Gobert
op 29'14"
115
Martin Laas
Delko Marseille Provence KTM
op 30'50"
116
Clement Orceau
Direct Energie
op 37'21"
117
Ian Boswell
Team Sky
op 37'23"
118
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
op 40'19"
Tom Bohli
BMC Racing Team
DNS
Sylvain Chavanel
Direct Energie
DNS
Killian Evenot
HP BTP - Auber 93
DNS
Julen Amezqueta Moreno
Wilier Triestina
OTL
Jeremy Cabot
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Mathias Frank
Ag2r - La Mondiale
DNS
Emiel Vermeulen
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNS
Roman Maikin
Gazprom - Rusvelo
DNF
Gatis Smukulis
Delko Marseille Provence KTM
DNF
Guillaume Levarlet
Team Wanty - Groupe Gobert
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares