En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour du Poitou Charentes
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3a
Stage 3b
Stage 4
24/08
Melle
Poitiers
188.8 km
Result
Final Classification
1
Francisco José Ventoso Alberdi
Movistar Team
4u05'19"
2
Thomas Voeckler
Team Europcar
z.t
3
Marco Haller
Katusha Team
z.t
4
Luke Durbridge
Orica-GreenEDGE
z.t
5
Rui Alberto Costa Da Faria
Movistar Team
z.t
6
Evaldas Siskevicius
La Pomme Marseille
z.t
7
Yohann Gène
Team Europcar
z.t
8
Eduard Vorganov
Katusha Team
z.t
9
Dylan van Baarle
Rabobank CT
z.t
10
Sébastien Chavanel
Team Europcar
z.t
11
Mathieu Delaroziere
La Pomme Marseille
z.t
12
Alexandre Pichot
Team Europcar
z.t
13
Renaud Dion
Bretagne - Schuller
z.t
14
Steve Houanard
Ag2r - La Mondiale
z.t
15
Romain Matheou
Veranda Rideau - Super U
z.t
16
Laszlo Bodrogi
Team Type 1
z.t
17
Jérémy Roy
FDJ - BigMat
z.t
18
Rein Taaramae
Cofidis
z.t
19
Ben Hermans
RadioShack - Nissan
z.t
20
Lucas Sebastian Haedo
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
21
Pierrick Fédrigo
FDJ - BigMat
z.t
22
Jean-Christophe Peraud
Ag2r - La Mondiale
z.t
23
Jens Keukeleire
Orica-GreenEDGE
z.t
24
Cyril Lemoine
Saur - Sojasun
op 9"
25
Ilnur Zakarin
Katusha Team
op 11"
26
Loïc Desriac
Roubaix Lille Metropole
z.t
27
Sven Vanthourenhout
Landbouwkrediet - Euphony
op 17"
28
David Lelay
Saur - Sojasun
z.t
29
Geoffroy Lequatre
Bretagne - Schuller
op 19"
30
Fabrice Jeandesboz
Saur - Sojasun
z.t
31
Yannick Talabardon
Saur - Sojasun
z.t
32
Giampaolo Caruso
Katusha Team
op 24"
33
Yaroslav Popovych
RadioShack - Nissan
op 34"
34
Yannick Martinez
La Pomme Marseille
op 40"
35
Marco Minnaard
Rabobank CT
op 52"
36
Ivar Slik
Rabobank CT
z.t
37
Gaylord Cumont
Veranda Rideau - Super U
op 53"
38
Cédric Pineau
FDJ - BigMat
op 55"
39
Marc Goos
Rabobank CT
op 0"
40
Florian Vachon
Bretagne - Schuller
op 55"
41
Enrique Sanz
Movistar Team
op 58"
42
Sébastien Minard
Ag2r - La Mondiale
op 1'09"
43
Christian Meier
Orica-GreenEDGE
op 1'24"
44
Mickael Delage
FDJ - BigMat
z.t
45
Nicolas Rousseau
Auber '93
z.t
46
Morgan Kneisky
Roubaix Lille Metropole
op 1'47"
47
Kevin Peeters
Landbouwkrediet - Euphony
z.t
48
Jérôme Coppel
Saur - Sojasun
op 2'44"
49
Leigh Howard
Orica-GreenEDGE
op 3'03"
50
Jussi Veikkanen
FDJ - BigMat
z.t
51
Jimmy Engoulvent
Saur - Sojasun
op 3'34"
52
Jonathan Breyne
Landbouwkrediet - Euphony
op 8'52"
53
Dirk Bellemakers
Landbouwkrediet - Euphony
z.t
54
Jimmy Casper
Ag2r - La Mondiale
z.t
55
Kevin Claeys
Landbouwkrediet - Euphony
z.t
56
Martijn Verschoor
Team Type 1
z.t
57
Javier Iriarte
Movistar Team
z.t
58
José Ivan Gutierrez Palacios
Movistar Team
z.t
59
Rubén Plaza Molina
Movistar Team
z.t
60
Rick Zabel
Rabobank CT
z.t
61
Jenning Huizenga
Rabobank CT
z.t
62
Petr Ignatenko
Katusha Team
z.t
63
Troels Ronning Vinther
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
64
Joeri Stallaert
Landbouwkrediet - Euphony
z.t
65
Luke Roberts
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
66
Aidis Kruopis
Orica-GreenEDGE
z.t
67
Jure Kocjan
Team Type 1
z.t
68
Joost Posthuma
RadioShack - Nissan
z.t
69
Lars van der Haar
Rabobank CT
z.t
70
Robert Wagner
RadioShack - Nissan
z.t
71
Haimar Zubeldia Agirre
RadioShack - Nissan
z.t
72
Rony Martias
Saur - Sojasun
z.t
73
Yoann Paillot
La Pomme Marseille
z.t
74
Mathieu Teychenne
Ag2r - La Mondiale
z.t
75
Egoi Martinez de Esteban
Euskaltel - Euskadi
z.t
76
Ronan Racault
Auber '93
z.t
77
Christian Patron
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
78
Justin Van Hoecke
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
79
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
z.t
80
Aldo Ino Ilesic
Team Type 1
z.t
81
Mikel Nieve Ituralde
Euskaltel - Euskadi
z.t
82
Romain Guillemois
Team Europcar
z.t
83
Cyril Gautier
Team Europcar
z.t
84
Emmanuel Keo
Saur - Sojasun
z.t
85
Yury Trofimov
Katusha Team
z.t
86
Arnaud Labbe
Cofidis
z.t
87
Ricardo Garcia Ambroa
Euskaltel - Euskadi
z.t
88
Rémi Cusin
Team Type 1
z.t
89
Alliaume Leblond
Auber '93
z.t
90
Yohan Cauquil
La Pomme Marseille
z.t
91
Guillaume Blot
Bretagne - Schuller
z.t
92
Franck Vermeulen
Veranda Rideau - Super U
z.t
93
Fumiyuki Beppu
Orica-GreenEDGE
z.t
94
Kasper Klostergaard Larsen
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
95
Kévin Denis
Veranda Rideau - Super U
z.t
96
Takashi Miyazawa
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
97
Victor Cabedo
Euskaltel - Euskadi
z.t
98
Tomasz Olejnick
Veranda Rideau - Super U
z.t
99
Tomas Vaitkus
Orica-GreenEDGE
z.t
100
Nicolas Vogondy
Cofidis
z.t
101
Fabien Bacquet
Auber '93
z.t
102
Yauheni Hutarovich
FDJ - BigMat
z.t
103
Vladimir Karpets
Movistar Team
z.t
104
Adrien Petit
Cofidis
z.t
105
Kevin Lalouette
Roubaix Lille Metropole
z.t
106
Volodymir Gustov
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
107
Johan Le Bon
Bretagne - Schuller
z.t
108
Pierre Cazaux
Euskaltel - Euskadi
z.t
109
Nicolas Edet
Cofidis
z.t
110
Rudy Kowalski
Roubaix Lille Metropole
z.t
111
Philippe Legrand
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
112
Brian Nauleau
Team Europcar
z.t
113
Boris Zimine
Roubaix Lille Metropole
z.t
114
Damien Monier
Cofidis
z.t
115
Maxime Le Montagner
Veranda Rideau - Super U
z.t
116
Jan Ghyselinck
Cofidis
z.t
117
Vasili Kiryienka
Movistar Team
z.t
118
Daniele Callegarin
Team Type 1
z.t
119
Alexander Serebryakov
Team Type 1
z.t
120
Julien Antomarchi
Team Type 1
z.t
Nicolas Bazin
Auber '93
DNF
Manuel Belletti
Ag2r - La Mondiale
DNF
Eric Berthou
Bretagne - Schuller
DNF
Matthieu Boulo
Roubaix Lille Metropole
DNF
Steve Chainel
FDJ - BigMat
DNF
Flavien Dassonville
Auber '93
DNF
Jean-Eudes Demaret
Cofidis
DNF
Boris Dron
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
DNF
Benoit Drujon
Auber '93
DNF
Mathieu Drujon
Auber '93
DNF
Jonathan Dufrasne
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
DNF
Laurent Evrard
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
DNF
Benjamin Giraud
La Pomme Marseille
DNF
Alexis Gougeard
Veranda Rideau - Super U
DNF
Mathieu Halleguen
Bretagne - Schuller
DNF
Benoît Jarrier
Veranda Rideau - Super U
DNF
Christophe Kern
Team Europcar
DNF
Karsten Kroon
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
DNF
Aliaksandr Kuschynski
Katusha Team
DNF
Brett Lancaster
Orica-GreenEDGE
DNF
Luca Paolini
Katusha Team
DNF
Alan Perez Lezaun
Euskaltel - Euskadi
DNF
Laurent Pichon
Bretagne - Schuller
DNF
Anthony Roux
FDJ - BigMat
DNF
Jesse Sergent
RadioShack - Nissan
DNF
Robin Stenuit
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
DNF
Pablo Urtasun Perez
Euskaltel - Euskadi
DNF
Thomas Vaubourzeix
La Pomme Marseille
DNF
Jasper Bovenhuis
Rabobank CT
DNS
Romain Lemarchand
Ag2r - La Mondiale
DNS
Giacomo Nizzolo
RadioShack - Nissan
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares