En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour du Poitou Charentes
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3a
Stage 3b
Stage 4
24/08
Melle
Poitiers
188.8 km
Result
Final Classification
1
Luke Durbridge
Orica-GreenEDGE
16u37'13"
2
Jérémy Roy
FDJ - BigMat
op 6"
3
Laszlo Bodrogi
Team Type 1
op 11"
4
Jean-Christophe Peraud
Ag2r - La Mondiale
op 22"
5
Thomas Voeckler
Team Europcar
op 26"
6
Marc Goos
Rabobank CT
op 35"
7
Rui Alberto Costa Da Faria
Movistar Team
z.t
8
Rein Taaramae
Cofidis
op 37"
9
Dylan van Baarle
Rabobank CT
op 39"
10
Ben Hermans
RadioShack - Nissan
op 44"
11
Evaldas Siskevicius
La Pomme Marseille
op 54"
12
Cyril Lemoine
Saur - Sojasun
op 1'03"
13
Ilnur Zakarin
Katusha Team
op 1'15"
14
Eduard Vorganov
Katusha Team
op 1'28"
15
Loïc Desriac
Roubaix Lille Metropole
op 1'29"
16
Francisco José Ventoso Alberdi
Movistar Team
op 1'34"
17
Jens Keukeleire
Orica-GreenEDGE
z.t
18
David Lelay
Saur - Sojasun
op 1'35"
19
Fabrice Jeandesboz
Saur - Sojasun
op 1'37"
20
Steve Houanard
Ag2r - La Mondiale
op 1'42"
21
Marco Haller
Katusha Team
op 1'43"
22
Yohann Gène
Team Europcar
op 1'47"
23
Gaylord Cumont
Veranda Rideau - Super U
op 1'59"
24
Yaroslav Popovych
RadioShack - Nissan
op 2'15"
25
Pierrick Fédrigo
FDJ - BigMat
op 2'18"
26
Geoffroy Lequatre
Bretagne - Schuller
op 2'25"
27
Sébastien Chavanel
Team Europcar
op 2'34"
28
Lucas Sebastian Haedo
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
op 2'36"
29
Marco Minnaard
Rabobank CT
op 2'45"
30
Renaud Dion
Bretagne - Schuller
op 2'47"
31
Cédric Pineau
FDJ - BigMat
op 2'58"
32
Yannick Talabardon
Saur - Sojasun
op 3'15"
33
Mathieu Delaroziere
La Pomme Marseille
op 3'16"
34
Mickael Delage
FDJ - BigMat
op 3'29"
35
Christian Meier
Orica-GreenEDGE
op 3'33"
36
Giampaolo Caruso
Katusha Team
op 3'35"
37
Romain Matheou
Veranda Rideau - Super U
op 3'39"
38
Yannick Martinez
La Pomme Marseille
op 3'48"
39
Ivar Slik
Rabobank CT
op 3'50"
40
Nicolas Rousseau
Auber '93
op 3'55"
41
Jérôme Coppel
Saur - Sojasun
op 3'57"
42
Sébastien Minard
Ag2r - La Mondiale
op 4'07"
43
Alexandre Pichot
Team Europcar
z.t
44
Enrique Sanz
Movistar Team
op 4'47"
45
Leigh Howard
Orica-GreenEDGE
op 5'06"
46
Morgan Kneisky
Roubaix Lille Metropole
op 5'07"
47
Kevin Peeters
Landbouwkrediet - Euphony
op 5'38"
48
Jussi Veikkanen
FDJ - BigMat
op 6'34"
49
Jimmy Engoulvent
Saur - Sojasun
op 8'30"
50
Vasili Kiryienka
Movistar Team
op 9'12"
51
Rubén Plaza Molina
Movistar Team
op 9'13"
52
Julien Antomarchi
Team Type 1
op 9'18"
53
Haimar Zubeldia Agirre
RadioShack - Nissan
op 9'33"
54
Luke Roberts
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
op 9'43"
55
Joost Posthuma
RadioShack - Nissan
op 9'51"
56
Vladimir Karpets
Movistar Team
op 9'57"
57
Jenning Huizenga
Rabobank CT
op 10'04"
58
Yoann Paillot
La Pomme Marseille
z.t
59
Damien Monier
Cofidis
op 10'15"
60
Franck Vermeulen
Veranda Rideau - Super U
op 10'16"
61
Robert Wagner
RadioShack - Nissan
op 10'20"
62
Dirk Bellemakers
Landbouwkrediet - Euphony
op 10'22"
63
Adrien Petit
Cofidis
op 10'23"
64
Johan Le Bon
Bretagne - Schuller
op 10'25"
65
Jan Ghyselinck
Cofidis
op 10'26"
66
Troels Ronning Vinther
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
op 10'30"
67
Egoi Martinez de Esteban
Euskaltel - Euskadi
op 10'35"
68
Kevin Lalouette
Roubaix Lille Metropole
op 10'36"
69
José Ivan Gutierrez Palacios
Movistar Team
op 10'38"
70
Nicolas Vogondy
Cofidis
op 10'47"
71
Rémi Cusin
Team Type 1
op 10'54"
72
Mikel Nieve Ituralde
Euskaltel - Euskadi
z.t
73
Rudy Kowalski
Roubaix Lille Metropole
z.t
74
Yury Trofimov
Katusha Team
op 10'55"
75
Javier Iriarte
Movistar Team
op 10'56"
76
Tomasz Olejnick
Veranda Rideau - Super U
op 10'59"
77
Joeri Stallaert
Landbouwkrediet - Euphony
z.t
78
Aidis Kruopis
Orica-GreenEDGE
op 11'03"
79
Nicolas Edet
Cofidis
op 11'11"
80
Volodymir Gustov
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
z.t
81
Romain Guillemois
Team Europcar
op 11'14"
82
Kevin Claeys
Landbouwkrediet - Euphony
op 11'15"
83
Emmanuel Keo
Saur - Sojasun
op 11'19"
84
Jonathan Breyne
Landbouwkrediet - Euphony
op 11'27"
85
Pierre Cazaux
Euskaltel - Euskadi
op 11'28"
86
Kasper Klostergaard Larsen
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
op 11'39"
87
Mathieu Teychenne
Ag2r - La Mondiale
op 11'40"
88
Ronan Racault
Auber '93
z.t
89
Lars van der Haar
Rabobank CT
op 11'41"
90
Yohan Cauquil
La Pomme Marseille
op 11'43"
91
Arnaud Labbe
Cofidis
op 11'45"
92
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
z.t
93
Alexander Serebryakov
Team Type 1
z.t
94
Maxime Le Montagner
Veranda Rideau - Super U
op 11'49"
95
Cyril Gautier
Team Europcar
op 11'52"
96
Fumiyuki Beppu
Orica-GreenEDGE
op 11'55"
97
Yauheni Hutarovich
FDJ - BigMat
op 11'56"
98
Petr Ignatenko
Katusha Team
op 11'59"
99
Rony Martias
Saur - Sojasun
op 12'00"
100
Martijn Verschoor
Team Type 1
op 12'03"
101
Takashi Miyazawa
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
op 12'04"
102
Justin Van Hoecke
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
op 12'10"
103
Rick Zabel
Rabobank CT
op 12'11"
104
Fabien Bacquet
Auber '93
op 12'14"
105
Brian Nauleau
Team Europcar
op 12'16"
106
Christian Patron
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
z.t
107
Jimmy Casper
Ag2r - La Mondiale
op 12'18"
108
Jure Kocjan
Team Type 1
op 12'23"
109
Alliaume Leblond
Auber '93
op 12'33"
110
Kévin Denis
Veranda Rideau - Super U
op 12'34"
111
Philippe Legrand
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
op 12'39"
112
Boris Zimine
Roubaix Lille Metropole
op 12'46"
113
Guillaume Blot
Bretagne - Schuller
op 13'01"
114
Sven Vanthourenhout
Landbouwkrediet - Euphony
op 13'58"
115
Victor Cabedo
Euskaltel - Euskadi
op 14'43"
116
Florian Vachon
Bretagne - Schuller
op 15'24"
117
Aldo Ino Ilesic
Team Type 1
op 16'00"
118
Tomas Vaitkus
Orica-GreenEDGE
op 21'57"
119
Ricardo Garcia Ambroa
Euskaltel - Euskadi
op 23'12"
120
Daniele Callegarin
Team Type 1
op 24'13"
Nicolas Bazin
Auber '93
DNF
Manuel Belletti
Ag2r - La Mondiale
DNF
Eric Berthou
Bretagne - Schuller
DNF
Matthieu Boulo
Roubaix Lille Metropole
DNF
Steve Chainel
FDJ - BigMat
DNF
Flavien Dassonville
Auber '93
DNF
Jean-Eudes Demaret
Cofidis
DNF
Boris Dron
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
DNF
Benoit Drujon
Auber '93
DNF
Mathieu Drujon
Auber '93
DNF
Jonathan Dufrasne
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
DNF
Laurent Evrard
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
DNF
Benjamin Giraud
La Pomme Marseille
DNF
Alexis Gougeard
Veranda Rideau - Super U
DNF
Mathieu Halleguen
Bretagne - Schuller
DNF
Benoît Jarrier
Veranda Rideau - Super U
DNF
Christophe Kern
Team Europcar
DNF
Karsten Kroon
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
DNF
Aliaksandr Kuschynski
Katusha Team
DNF
Brett Lancaster
Orica-GreenEDGE
DNF
Luca Paolini
Katusha Team
DNF
Alan Perez Lezaun
Euskaltel - Euskadi
DNF
Laurent Pichon
Bretagne - Schuller
DNF
Anthony Roux
FDJ - BigMat
DNF
Jesse Sergent
RadioShack - Nissan
DNF
Robin Stenuit
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
DNF
Pablo Urtasun Perez
Euskaltel - Euskadi
DNF
Thomas Vaubourzeix
La Pomme Marseille
DNF
Jasper Bovenhuis
Rabobank CT
DNS
Romain Lemarchand
Ag2r - La Mondiale
DNS
Giacomo Nizzolo
RadioShack - Nissan
DNS
Denis Flahaut
Roubaix Lille Metropole
DNQ
Tom Dernies
Wallonie Bruxelles - Crédit Agricole
DNS
Bobbie Traksel
Landbouwkrediet - Euphony
DNF
Pierre-Luc Perichon
La Pomme Marseille
DNF
Ran Margaliot
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares