En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
BinckBank Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
07/08
Breda
Venray
179.7 km
Result
Standings
Points
1
Peter Sagan
Bora - HansGrohe
3u50'09"
2
Phil Bauhaus
Team Sunweb
z.t
3
Magnus Cort Nielsen
Orica - Scott
z.t
4
Dylan Groenewegen
Team LottoNL - Jumbo
z.t
5
Boy van Poppel
Trek - Segafredo
z.t
6
Rick Zabel
Katusha - Alpecin
z.t
7
Wouter Wippert
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
8
Jonas Rickaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
9
André Greipel
Lotto - Soudal
z.t
10
Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
11
Jasper De Buyst
Lotto - Soudal
z.t
12
Arnaud Démare
FDJ
z.t
13
Tim Merlier
Veranda's Willems - Crelan
z.t
14
Bert Van Lerberghe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
15
Tom Van Asbroeck
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
16
Oliviero Troia
UAE Team Emirates
z.t
17
Yukiya Arashiro
Bahrain - Merida
z.t
18
Jasha Sütterlin
Movistar Team
z.t
19
Dylan van Baarle
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
20
Timothy Dupont
Veranda's Willems - Crelan
z.t
21
Sep Vanmarcke
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
22
Andrea Guardini
UAE Team Emirates
z.t
23
Rudy Barbier
Ag2r - La Mondiale
z.t
24
Lukasz Wisniowski
Team Sky
z.t
25
Danny van Poppel
Team Sky
z.t
26
Ryan Gibbons
Team Dimension Data
z.t
27
Julien Duval
Ag2r - La Mondiale
z.t
28
Ariel Maximiliano Richeze
Quick Step Floors
z.t
29
Mitchell Docker
Orica - Scott
z.t
30
Reinardt Janse van Rensburg
Team Dimension Data
z.t
31
Simone Consonni
UAE Team Emirates
z.t
32
Marc Sarreau
FDJ
z.t
33
Ivan Garcia Cortina
Bahrain - Merida
z.t
34
Marcel Kittel
Quick Step Floors
z.t
35
Jean-Pierre Drucker
BMC Racing Team
z.t
36
Federico Zurlo
UAE Team Emirates
z.t
37
Mickael Delage
FDJ
z.t
38
Ruslan Tleubayev
Astana Pro Team
z.t
39
Matthieu Ladagnous
FDJ
z.t
40
Arman Kamyshev
Astana Pro Team
z.t
41
Elia Viviani
Team Sky
z.t
42
Grega Bole
Bahrain - Merida
z.t
43
Dries Van Gestel
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
44
Pieter Vanspeybrouck
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
45
Preben Van Hecke
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
46
Quentin Jauregui
Ag2r - La Mondiale
z.t
47
Alexander Edmondson
Orica - Scott
z.t
48
Sebastian Langeveld
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
49
Gijs Van Hoecke
Team LottoNL - Jumbo
z.t
50
Laurens De Vreese
Astana Pro Team
z.t
51
Kenny Dehaes
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
52
Chris Hamilton
Team Sunweb
z.t
53
Oscar Gatto
Astana Pro Team
z.t
54
Dion Smith
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
55
Aidis Kruopis
Veranda's Willems - Crelan
z.t
56
Owain Doull
Team Sky
z.t
57
Ryan Mullen
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
58
Philippe Gilbert
Quick Step Floors
z.t
59
Nuno Bico Matos
Movistar Team
z.t
60
Pim Ligthart
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
61
Coen Vermeltfoort
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
62
Rudiger Selig
Bora - HansGrohe
z.t
63
Guillaume Van Keirsbulck
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
64
Michael Goolaerts
Veranda's Willems - Crelan
z.t
65
Stijn Steels
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
66
Viacheslav Kuznetsov
Katusha - Alpecin
z.t
67
Tao Geoghegan Hart
Team Sky
z.t
68
Hugo Houle
Ag2r - La Mondiale
z.t
69
Jasper Stuyven
Trek - Segafredo
z.t
70
Marko Kump
UAE Team Emirates
z.t
71
Jens Keukeleire
Orica - Scott
z.t
72
Jan Bakelants
Ag2r - La Mondiale
z.t
73
Dries Devenyns
Quick Step Floors
z.t
74
Christoph Pfingsten
Bora - HansGrohe
z.t
75
Timo Roosen
Team LottoNL - Jumbo
z.t
76
Frederik Backaert
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
77
Kristian Sbaragli
Team Dimension Data
z.t
78
Petr Vakoc
Quick Step Floors
z.t
79
Kristijan Koren
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
80
Oliver Naesen
Ag2r - La Mondiale
z.t
81
Taco van der Hoorn
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
82
Ben Swift
UAE Team Emirates
z.t
83
Enrico Gasparotto
Bahrain - Merida
z.t
84
Jon Ander Insausti Irastorza
Bahrain - Merida
z.t
85
Xandro Meurisse
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
86
Loic Vliegen
BMC Racing Team
z.t
87
Lukas Pöstlberger
Bora - HansGrohe
z.t
88
Jenthe Biermans
Katusha - Alpecin
z.t
89
Brian van Goethem
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
90
Gorka Izagirre Insausti
Movistar Team
z.t
91
Michael Hepburn
Orica - Scott
z.t
92
Mike Teunissen
Team Sunweb
z.t
93
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
z.t
94
Marco Mathis
Katusha - Alpecin
z.t
95
Niki Terpstra
Quick Step Floors
z.t
96
Alexis Gougeard
Ag2r - La Mondiale
z.t
97
Sam Bewley
Orica - Scott
z.t
98
David Per
Bahrain - Merida
z.t
99
Edward Theuns
Trek - Segafredo
z.t
100
Tony Martin
Katusha - Alpecin
z.t
101
Nils Politt
Katusha - Alpecin
z.t
102
Jan Polanc
UAE Team Emirates
z.t
103
Riccardo Minali
Astana Pro Team
z.t
104
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
z.t
105
Robert Wagner
Team LottoNL - Jumbo
z.t
106
Simon Gerrans
Orica - Scott
z.t
107
Jesper Asselman
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
108
Léo Vincent
FDJ
z.t
109
Ian Stannard
Team Sky
z.t
110
Luka Pibernik
Bahrain - Merida
z.t
111
Kevin Van Melsen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
112
Rory Sutherland
Movistar Team
z.t
113
Yves Lampaert
Quick Step Floors
z.t
114
Jérémy Roy
FDJ
z.t
115
Michael Valgren Andersen
Astana Pro Team
z.t
116
Tom Leezer
Team LottoNL - Jumbo
z.t
117
Ruben Guerreiro
Trek - Segafredo
z.t
118
Tom-Jelte Slagter
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
119
Sebastian Henao Gomez
Team Sky
z.t
120
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
121
Daniil Fominykh
Astana Pro Team
z.t
122
Wout Van Aert
Veranda's Willems - Crelan
z.t
123
Jelle Vanendert
Lotto - Soudal
z.t
124
Elmar Reinders
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
125
Søren Kragh Andersen
Team Sunweb
z.t
126
Lennard Hofstede
Team Sunweb
z.t
127
Mads Würtz Schmidt
Katusha - Alpecin
z.t
128
Mark McNally
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
129
Andreas Schillinger
Bora - HansGrohe
z.t
130
Tiesj Benoot
Lotto - Soudal
z.t
131
Nathan Van Hooydonck
BMC Racing Team
z.t
132
Benjamin Declercq
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
133
Stijn Devolder
Veranda's Willems - Crelan
z.t
134
Huub Duyn
Veranda's Willems - Crelan
z.t
135
Tony Gallopin
Lotto - Soudal
z.t
136
Grégory Rast
Trek - Segafredo
z.t
137
Martijn Tusveld
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
138
Marco Coledan
Trek - Segafredo
z.t
139
Baptiste Planckaert
Katusha - Alpecin
z.t
140
Iljo Keisse
Quick Step Floors
z.t
141
Roy Curvers
Team Sunweb
z.t
142
Filippo Ganna
UAE Team Emirates
z.t
143
Manuel Quinziato
BMC Racing Team
z.t
144
Marcus Burghardt
Bora - HansGrohe
z.t
145
Jay Robert Thomson
Team Dimension Data
z.t
146
Benoît Vaugrenard
FDJ
z.t
147
Johann van Zyl
Team Dimension Data
z.t
148
Tom Stamsnijder
Team Sunweb
z.t
149
Michael Schär
BMC Racing Team
z.t
150
Nikolas Maes
Lotto - Soudal
z.t
151
Jonathan Dibben
Team Sky
z.t
152
Sander Cordeel
Veranda's Willems - Crelan
z.t
153
Scott Thwaites
Team Dimension Data
z.t
154
Valerio Agnoli
Bahrain - Merida
z.t
155
Jacopo Guarnieri
FDJ
z.t
156
Mads Pedersen
Trek - Segafredo
z.t
157
Michal Kolar
Bora - HansGrohe
z.t
158
Bram Tankink
Team LottoNL - Jumbo
z.t
159
Miles Scotson
BMC Racing Team
z.t
160
Winner Andrew Anacona
Movistar Team
z.t
161
Pieter Weening
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
162
Lars Boom
Team LottoNL - Jumbo
z.t
163
Mark Renshaw
Team Dimension Data
z.t
164
Matthias Brandle
Trek - Segafredo
z.t
165
Greg Van Avermaet
BMC Racing Team
z.t
166
Tyler Farrar
Team Dimension Data
z.t
167
Stefan Küng
BMC Racing Team
z.t
168
Jos van Emden
Team LottoNL - Jumbo
z.t
169
Dayer Uberney Quintana Rojas
Movistar Team
z.t
170
Tom Dumoulin
Team Sunweb
z.t
171
Marcel Sieberg
Lotto - Soudal
z.t
172
Roger Kluge
Orica - Scott
z.t
173
Tim Wellens
Lotto - Soudal
z.t
174
Alex Dowsett
Movistar Team
z.t
175
Maciej Bodnar
Bora - HansGrohe
z.t
176
Piet Allegaert
Sport Vlaanderen - Baloise
op 38"
2024
2023
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares