En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Eneco Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
15/08
Heerlen
Houffalize
198 km
Result
Standings
Points
1
Tim Wellens
Lotto - Soudal
5u28'46"
2
Greg Van Avermaet
BMC Racing Team
op 49"
3
Simon Geschke
Team Giant - Alpecin
op 51"
4
Jan Bakelants
Ag2r - La Mondiale
op 1'03"
5
Tom-Jelte Slagter
Team Cannondale - Garmin
op 1'07"
6
Philippe Gilbert
BMC Racing Team
op 1'13"
7
Tiesj Benoot
Lotto - Soudal
z.t
8
Fabio Felline
Trek Factory Racing
z.t
9
Andriy Grivko
Astana Pro Team
z.t
10
Wilco Kelderman
TEAMLottoNL - Jumbo
op 1'17"
11
Christopher Juul Jensen
Tinkoff - Saxo
z.t
12
Michael Rogers
Tinkoff - Saxo
z.t
13
Alexey Lutsenko
Astana Pro Team
op 1'21"
14
Julian Alaphilippe
Etixx - Quick Step
z.t
15
Laurens De Vreese
Astana Pro Team
op 4'16"
16
Björn Leukemans
Wanty - Groupe Gobert
z.t
17
Roy Curvers
Team Giant - Alpecin
op 4'19"
18
Jasper Stuyven
Trek Factory Racing
z.t
19
Marco Marcato
Wanty - Groupe Gobert
z.t
20
Nathan Earle
Team Sky
z.t
21
Michael Valgren Andersen
Tinkoff - Saxo
z.t
22
Ruslan Tleubayev
Astana Pro Team
z.t
23
Jens Debusschere
Lotto - Soudal
z.t
24
Oliver Naesen
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
25
Reto Hollenstein
IAM Cycling
z.t
26
Nikias Arndt
Team Giant - Alpecin
z.t
27
Lieuwe Westra
Astana Pro Team
z.t
28
Georg Preidler
Team Giant - Alpecin
z.t
29
Pavel Kochetkov
Katusha
z.t
30
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
z.t
31
Dayer Uberney Quintana Rojas
Movistar Team
z.t
32
Victor Campenaerts
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
33
Johan Le Bon
FDJ
z.t
34
Frederik Veuchelen
Wanty - Groupe Gobert
z.t
35
Evgeny Petrov
Tinkoff - Saxo
op 4'31"
36
Francis Mourey
FDJ
op 4'44"
37
Gijs Van Hoecke
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 9'03"
38
Luka Pibernik
Lampre - Merida
op 9'05"
39
Thomas Sprengers
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
40
Ramunas Navardauskas
Team Cannondale - Garmin
z.t
41
Dylan van Baarle
Team Cannondale - Garmin
z.t
42
Danny Pate
Team Sky
z.t
43
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
44
Simon Spilak
Katusha
z.t
45
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
z.t
46
Andrey Amador Bikkazakova
Movistar Team
z.t
47
Diego Ulissi
Lampre - Merida
z.t
48
Manuel Quinziato
BMC Racing Team
z.t
49
Dries Devenyns
IAM Cycling
z.t
50
Lars Boom
Astana Pro Team
z.t
51
Juan José Lobato del Valle
Movistar Team
op 11'30"
52
Manuele Mori
Lampre - Merida
op 11'48"
53
Jan Polanc
Lampre - Merida
z.t
54
Jos van Emden
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
55
Rick Zabel
BMC Racing Team
z.t
56
Leigh Howard
Orica-GreenEDGE
z.t
57
Jean-Pierre Drucker
BMC Racing Team
z.t
58
Alberto Bettiol
Team Cannondale - Garmin
z.t
59
David Tanner
IAM Cycling
z.t
60
Heinrich Haussler
IAM Cycling
z.t
61
Jérôme Baugnies
Wanty - Groupe Gobert
z.t
62
Jens Keukeleire
Orica-GreenEDGE
op 11'52"
63
Manuele Boaro
Tinkoff - Saxo
op 12'00"
64
Matthias Brandle
IAM Cycling
op 14'50"
65
Niki Terpstra
Etixx - Quick Step
op 15'50"
66
Sacha Modolo
Lampre - Merida
op 17'24"
67
Sébastien Turgot
Ag2r - La Mondiale
op 20'10"
68
Fabio Sabatini
Etixx - Quick Step
op 20'20"
69
Yves Lampaert
Etixx - Quick Step
z.t
70
Nikolas Maes
Etixx - Quick Step
z.t
71
Lars Petter Nordhaug
Team Sky
z.t
72
Andrew Fenn
Team Sky
z.t
73
Pavel Brutt
Tinkoff - Saxo
z.t
74
Boy van Poppel
Trek Factory Racing
z.t
75
Stijn Vandenbergh
Etixx - Quick Step
z.t
76
Johnny Hoogerland
Roompot Oranje Peloton
z.t
77
Maarten Wynants
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
78
Zico Waeytens
Team Giant - Alpecin
z.t
79
Nikolay Trusov
Tinkoff - Saxo
z.t
80
Enrico Gasparotto
Wanty - Groupe Gobert
z.t
81
Dylan Groenewegen
Roompot Oranje Peloton
op 25'28"
82
Arnaud Démare
FDJ
op 28'21"
83
Bernhard Eisel
Team Sky
z.t
84
Viacheslav Kuznetsov
Katusha
z.t
85
Vladimir Isaychev
Katusha
z.t
86
Rudiger Selig
Katusha
z.t
87
Jasha Sütterlin
Movistar Team
z.t
88
André Greipel
Lotto - Soudal
z.t
89
Patrick Gretsch
Ag2r - La Mondiale
z.t
90
Marcel Sieberg
Lotto - Soudal
z.t
91
Alexander Porsev
Katusha
z.t
92
Tom Boonen
Etixx - Quick Step
z.t
93
Berden de Vries
Roompot Oranje Peloton
z.t
94
Marcel Aregger
IAM Cycling
z.t
95
Nico Denz
Ag2r - La Mondiale
z.t
96
Mickael Delage
FDJ
z.t
97
André Looij
Roompot Oranje Peloton
z.t
98
Jonas Vangenechten
IAM Cycling
z.t
99
Maarten Tjallingii
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
100
Jelle Wallays
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
101
Cédric Pineau
FDJ
z.t
102
Maxime Daniel
Ag2r - La Mondiale
z.t
103
Roy Jans
Wanty - Groupe Gobert
z.t
104
Alan Marangoni
Team Cannondale - Garmin
z.t
105
Filippo Pozzato
Lampre - Merida
z.t
106
Stig Broeckx
Lotto - Soudal
z.t
107
Giacomo Nizzolo
Trek Factory Racing
z.t
108
Marco Coledan
Trek Factory Racing
z.t
109
Frederik Backaert
Wanty - Groupe Gobert
z.t
110
Andrea Guardini
Astana Pro Team
z.t
111
Danny van Poppel
Trek Factory Racing
z.t
112
Moreno Hofland
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
113
Ariel Maximiliano Richeze
Lampre - Merida
z.t
114
Tim Kerkhof
Roompot Oranje Peloton
z.t
115
Tobias Ludvigsson
Team Giant - Alpecin
z.t
116
Kristijan Koren
Team Cannondale - Garmin
z.t
117
Roberto Ferrari
Lampre - Merida
z.t
118
Robert Wagner
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
119
Hayden Roulston
Trek Factory Racing
z.t
120
Chad Haga
Team Giant - Alpecin
z.t
121
Martin Velits
Etixx - Quick Step
z.t
122
Lasse Norman Hansen
Team Cannondale - Garmin
z.t
123
Loic Vliegen
BMC Racing Team
z.t
124
Jacopo Guarnieri
Katusha
z.t
125
Jesper Asselman
Roompot Oranje Peloton
z.t
126
Gregory Henderson
Lotto - Soudal
z.t
127
Wesley Kreder
Roompot Oranje Peloton
z.t
128
Michael Hepburn
Orica-GreenEDGE
z.t
129
Elia Viviani
Team Sky
z.t
130
Edward Theuns
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
131
Preben Van Hecke
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
132
Adam Blythe
Orica-GreenEDGE
z.t
133
Hugo Houle
Ag2r - La Mondiale
z.t
134
Enrique Sanz
Movistar Team
z.t
135
Rick Flens
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
136
Adriano Malori
Movistar Team
z.t
137
Tom Leezer
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
138
Huub Duyn
Roompot Oranje Peloton
z.t
139
Magnus Cort Nielsen
Orica-GreenEDGE
z.t
140
Svein Tuft
Orica-GreenEDGE
z.t
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
DNF
Damien Gaudin
Ag2r - La Mondiale
DNF
Jens Mouris
Orica-GreenEDGE
DNF
Jurgen Roelandts
Lotto - Soudal
DNF
Aleksejs Saramotins
IAM Cycling
DNF
Ian Stannard
Team Sky
DNS
Christopher Sutton
Team Sky
DNS
2024
2023
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares