En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Eneco Tour
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
19/08
Aalter
Ardooie
184.3 km
Result
Standings
Points
1
Tyler Farrar
Garmin - Slipstream
4u18'40"
2
Tom Boonen
Quick Step
z.t
3
Edvald Boasson-Hagen
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
4
Graeme Brown
Rabobank
z.t
5
Robert Förster
Team Milram
z.t
6
Yauheni Hutarovich
Française des Jeux
z.t
7
Tom Veelers
Skil - Shimano
z.t
8
Roy Sentjens
Silence - Lotto
z.t
9
Mathew Hayman
Rabobank
z.t
10
Juan José Haedo
Team Saxo Bank
z.t
11
Renaud Dion
Ag2r - La Mondiale
z.t
12
Tomas Vaitkus
Astana
z.t
13
Alexandre Blain
Cofidis
z.t
14
Alexey Markov
Team Katusha
z.t
15
José Joaquin Rojas Gil
Caisse d'Epargne
z.t
16
Jacopo Guarnieri
Liquigas
z.t
17
Ermanno Capelli
Fuji - Servetto
z.t
18
Juan Antonio Flecha Giannoni
Rabobank
z.t
19
Matthew Harley Goss
Team Saxo Bank
z.t
20
Kristof Goddaert
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
21
Vincenzo Nibali
Liquigas
z.t
22
Sylvain Chavanel
Quick Step
z.t
23
Guillaume Le Floch
Bbox Bouygues Telecom
z.t
24
Joost Posthuma
Rabobank
z.t
25
Arnaud Coyot
Caisse d'Epargne
z.t
26
Nikolay Trusov
Team Katusha
z.t
27
Arnaud Labbe
Bbox Bouygues Telecom
z.t
28
Giovanni Bernaudeau
Bbox Bouygues Telecom
z.t
29
José Ivan Gutierrez Palacios
Caisse d'Epargne
z.t
30
Maarten Tjallingii
Rabobank
z.t
31
Wouter Weylandt
Quick Step
z.t
32
Gerben Löwik
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
33
Hans Dekkers
Garmin - Slipstream
z.t
34
Alexandr Pliuschin
Ag2r - La Mondiale
z.t
35
Gregory Henderson
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
36
Aurélien Clerc
Ag2r - La Mondiale
z.t
37
Stijn Vandenbergh
Team Katusha
z.t
38
Simon Spilak
Lampre - NGC
z.t
39
Klaas Lodewyck
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
40
Nick Nuyens
Rabobank
z.t
41
Steven de Jongh
Quick Step
z.t
42
Josep Jufre Pou
Fuji - Servetto
z.t
43
Sébastien Portal
Cofidis
z.t
44
Yuriy Krivtsov
Ag2r - La Mondiale
z.t
45
Michiel Elijzen
Silence - Lotto
z.t
46
Frederik Willems
Liquigas
z.t
47
Andreas Klöden
Astana
z.t
48
Mathieu Drujon
Caisse d'Epargne
z.t
49
Bradley Wiggins
Garmin - Slipstream
z.t
50
Grégory Rast
Astana
z.t
51
Francesco Gavazzi
Lampre - NGC
z.t
52
Servais Knaven
Team Milram
z.t
53
Maxime Vantomme
Team Katusha
z.t
54
Kasper Klostergaard Larsen
Team Saxo Bank
z.t
55
Johan Vansummeren
Silence - Lotto
z.t
56
Pablo Lastras Garcia
Caisse d'Epargne
z.t
57
Olivier Bonnaire
Bbox Bouygues Telecom
z.t
58
Gatis Smukulis
Ag2r - La Mondiale
z.t
59
Jan Bakelants
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
60
Sebastian Langeveld
Rabobank
z.t
61
Marcin Sapa
Lampre - NGC
z.t
62
Nikolas Maes
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
63
Greg Van Avermaet
Silence - Lotto
z.t
64
Mauro Da Dalto
Lampre - NGC
z.t
65
Christopher Sutton
Garmin - Slipstream
z.t
66
Bolat Raimbekov
Astana
z.t
67
Maxime Monfort
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
68
Nikita Eskov
Team Katusha
z.t
69
Roy Curvers
Skil - Shimano
z.t
70
Javier Francisco Aramendia Lorente
Euskaltel - Euskadi
z.t
71
Johan Coenen
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
72
Lars Ytting Bak
Team Saxo Bank
z.t
73
Frank Høj
Team Saxo Bank
z.t
74
Dominic Klemme
Team Saxo Bank
z.t
75
Thomas De Gendt
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
76
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
z.t
77
Alex Rasmussen
Team Saxo Bank
z.t
78
Gert Dockx
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
79
Mark Renshaw
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
80
Angelo Furlan
Lampre - NGC
z.t
81
Aart Vierhouten
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
82
Marco Bandiera
Lampre - NGC
z.t
83
Rick Flens
Rabobank
z.t
84
Michal Golas
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
85
Guennadi Mikhailov
Team Katusha
z.t
86
Robert Wagner
Skil - Shimano
z.t
87
Steve Morabito
Astana
z.t
88
Andrey Amador Bikkazakova
Caisse d'Epargne
z.t
89
Reinier Honig
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
90
David Deroo
Skil - Shimano
z.t
91
Andrey Zeits
Astana
z.t
92
Cameron Wurf
Fuji - Servetto
z.t
93
Sergey Renev
Astana
z.t
94
Wesley Sulzberger
Française des Jeux
z.t
95
Jurgen Van den Broeck
Silence - Lotto
z.t
96
Vitaliy Buts
Lampre - NGC
z.t
97
Brian Bach Vandborg
Liquigas
z.t
98
Staf Scheirlinckx
Silence - Lotto
z.t
99
Florent Brard
Cofidis
z.t
100
Romain Villa
Cofidis
z.t
101
Laszlo Bodrogi
Team Katusha
z.t
102
Jose Alberto Benitez Roman
Fuji - Servetto
z.t
103
Thomas Lövkvist
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
104
José Angel Gomez Gomez
Fuji - Servetto
z.t
105
Niki Terpstra
Team Milram
z.t
106
Jurgen Van Goolen
Team Saxo Bank
z.t
107
Pablo Urtasun Perez
Euskaltel - Euskadi
z.t
108
Fabrice Piemontesi
Fuji - Servetto
z.t
109
Ben Hermans
Topsport Vlaanderen - Mercator
z.t
110
Wim De Vocht
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
111
Kenny Dehaes
Silence - Lotto
z.t
112
Floris Goesinnen
Skil - Shimano
z.t
113
Maryan Hary
Cofidis
z.t
114
Mikael Cherel
Française des Jeux
z.t
115
Tanel Kangert
Ag2r - La Mondiale
z.t
116
Jean-Charles Senac
Ag2r - La Mondiale
z.t
117
Jussi Veikkanen
Française des Jeux
z.t
118
Jérémy Roy
Française des Jeux
z.t
119
Andrea Tonti
Fuji - Servetto
z.t
120
Nico Sijmens
Cofidis
z.t
121
Perrig Quemeneur
Bbox Bouygues Telecom
z.t
122
Blel Kadri
Ag2r - La Mondiale
z.t
123
Anthony Geslin
Française des Jeux
z.t
124
Martin Müller
Team Milram
z.t
125
Markus Eichler
Team Milram
z.t
126
Hilton Clarke
Fuji - Servetto
z.t
127
Ricardo van der Velde
Garmin - Slipstream
z.t
128
Michael Rogers
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
129
Hervé Duclos-Lassalle
Cofidis
z.t
130
Albert Timmer
Skil - Shimano
z.t
131
Tony Martin
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
132
Svein Tuft
Garmin - Slipstream
z.t
133
Angel Madrazo Ruiz
Caisse d'Epargne
z.t
134
Branislau Samoilau
Quick Step
z.t
135
Alexandre Usov
Cofidis
z.t
136
Mirco Lorenzetto
Lampre - NGC
z.t
137
Daniel Oss
Liquigas
z.t
138
Maciej Bodnar
Liquigas
z.t
139
Murilo Antonio Fischer
Liquigas
z.t
140
Huub Duyn
Garmin - Slipstream
z.t
141
Steven Cozza
Garmin - Slipstream
z.t
142
Thomas Fothen
Team Milram
z.t
143
Thierry Hupond
Skil - Shimano
z.t
144
Kevin Hulsmans
Quick Step
op 1'00"
145
Alexander Serov
Team Katusha
op 0"
146
Yukiya Arashiro
Bbox Bouygues Telecom
z.t
147
Francesco Chicchi
Liquigas
z.t
148
Addy Engels
Quick Step
op 1'00"
149
Jurgen Van De Walle
Quick Step
z.t
150
Dmitriy Muravyev
Astana
op 0"
151
Yoann Offredo
Française des Jeux
z.t
152
Sébastien Turgot
Bbox Bouygues Telecom
z.t
153
Damien Gaudin
Bbox Bouygues Telecom
z.t
154
Koldo Fernandez De Larrea
Euskaltel - Euskadi
z.t
155
Aitor Galdos Alonso
Euskaltel - Euskadi
z.t
156
Sergio De Lis De Andrés
Euskaltel - Euskadi
z.t
157
Josu Agirre Aseginolaza
Euskaltel - Euskadi
z.t
158
Koen de Kort
Skil - Shimano
z.t
159
Gorik Gardeyn
Silence - Lotto
z.t
160
Bobbie Traksel
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 1'50"
161
Jens Mouris
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
162
Baden Cooke
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 0"
163
Timothy Gudsell
Française des Jeux
op 1'50"
164
Pieter Vanspeybrouck
Topsport Vlaanderen - Mercator
op 8'22"
Luis Pasamontes Rodriguez
Caisse d'Epargne
DNF
Wim Stroetinga
Team Milram
DNF
2024
2023
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares