En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Druivenkoers - Overijse
Result
1
Xandro Meurisse
Team Wanty - Groupe Gobert
4u39'49"
2
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
op 2"
3
Jimmy Janssens
Cibel - Cebon
op 11"
4
Floris Gerts
Roompot - Nederlandse Loterij
op 25"
5
Taco van der Hoorn
Roompot - Nederlandse Loterij
op 34"
6
Justin Jules
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
7
Sjoerd Van Ginneken
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
8
Jeroen Meijers
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
9
Mathias Van Gompel
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
10
Dimitri Peyskens
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
11
Benjamin Declercq
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
12
Oivind Lukkedal
Team Coop
z.t
13
Jasper Ockeloen
Monkey Town Continental Team
z.t
14
Huub Duyn
Veranda's Willems - Crelan
op 40"
15
Olivier Pardini
Team Differdange - Losch
op 42"
16
Jonas Vangenechten
Vital Concept Cycling Club
z.t
17
Lennert Teugels
Cibel - Cebon
z.t
18
Piotr Havik
BEAT Cycling Club
z.t
19
Benjamin Perry
Israel Cycling Academy
z.t
20
Carl Fredrik Hagen
Joker Icopal
op 46"
21
Adam Lewis
T.Palm Pole Continental Wallon
z.t
22
Rob Ruijgh
Tarteletto - Isorex
z.t
23
Kevin Deltombe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
24
Marvin Tasset
AGO - Aqua Service
op 51"
25
Davide Rebellin
Sovac - Natura4Ever
op 56"
26
Jérôme Baugnies
Team Wanty - Groupe Gobert
op 58"
27
Aksel Nommela
BEAT Cycling Club
op 1'04"
28
Robbert de Greef
Roompot - Nederlandse Loterij
op 1'10"
29
Tanguy Turgis
Vital Concept Cycling Club
z.t
30
Thomas Petit
T.Palm Pole Continental Wallon
op 1'21"
31
Joeri Stallaert
Team Vorarlberg - Santic
op 1'23"
32
Tom Vermeer
Team Differdange - Losch
z.t
33
Michiel Dieleman
Cibel - Cebon
op 1'37"
34
Peter Schulting
Monkey Town Continental Team
op 1'47"
35
Kevyn Ista
WB Veranclassic Aquality Protect
op 2'20"
36
Ylber Sefa
Tarteletto - Isorex
op 2'27"
37
Sylvain Moniquet
AGO - Aqua Service
op 2'34"
38
Laurent Evrard
Sovac - Natura4Ever
op 3'25"
39
Olav Hjemsaeter
Team Coop
op 4'54"
40
Alex Mengoulas
BEAT Cycling Club
z.t
41
Justin Timmermans
Delta Cycling Rotterdam
z.t
42
Sjoerd Bax
Delta Cycling Rotterdam
z.t
43
Bert De Backer
Vital Concept Cycling Club
z.t
44
Sean Bero
z.t
45
Eliot Lietaer
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
46
Abram Stockman
Tarteletto - Isorex
z.t
47
Kevin Van Melsen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
48
Tom Dernies
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
49
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
op 5'00"
50
Lionel Taminiaux
WB Veranclassic Aquality Protect
op 5'06"
51
Jaap Kooijman
Vlasman CT
op 5'16"
52
Steven Lammertink
Vital Concept Cycling Club
op 5'25"
Aksel Fischer Aasheim
Joker Icopal
DNF
Kristian Aasvold
Team Coop
DNF
Daniel Abraham Gebru
BEAT Cycling Club
DNF
Dominik Amann
Team Vorarlberg - Santic
DNF
Orluis Alberto Aular Sanabria
Start Team Gusto
DNF
Jose Eduardo Autran Carrillo
DNF
Stephan Bakker
Monkey Town Continental Team
DNF
Oscar Nehuen Bazan Claveles
Start Team Gusto
DNF
Manuel Bosch
Team Vorarlberg - Santic
DNF
Jasper Bovenhuis
Vlasman CT
DNF
Martijn Budding
Roompot - Nederlandse Loterij
DNF
Luuc Bugter
Delta Cycling Rotterdam
DNF
Jordy Buskermolen
Monkey Town Continental Team
DNF
Clément Carisey
Israel Cycling Academy
DNF
Thomas Carter
DNF
Dennis Coenen
Cibel - Cebon
DNF
Erwann Corbel
Vital Concept Cycling Club
DNF
Gabriel Cullaigh
Team Wiggins
DNF
Vincent De Sy
T.Palm Pole Continental Wallon
DNF
Mathias De Witte
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Aimé Degendt
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Sébastien Delfosse
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Nahom Desale
BEAT Cycling Club
DNF
Stijn Devolder
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Felix Dopchie
AGO - Aqua Service
DNF
Beau Duvigneau
Vlasman CT
DNF
Itmar Einhorn
Israel Cycling Academy
DNF
William Elliott
T.Palm Pole Continental Wallon
DNF
Ignacio Alejandro Espinoza Ibarra
DNF
Henrik Evensen
Joker Icopal
DNF
Maxime Farazijn
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Ole Forfang
Joker Icopal
DNF
James Fouche
Team Wiggins
DNF
Toni Franz
Team Differdange - Losch
DNF
Adrien Garel
Vital Concept Cycling Club
DNF
Alexander Geuens
Sovac - Natura4Ever
DNF
Pierre Gouault
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Krister Hagen
Team Coop
DNF
Daan Hoeyberghs
BEAT Cycling Club
DNF
Ludvik Aspelund Holstad
DNF
Gustav Höög
Team Coop
DNF
Vincent Hoppezak
Delta Cycling Rotterdam
DNF
Adriaan Janssen
Delta Cycling Rotterdam
DNF
Morgan Kneisky
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Max Emil Boholm Korner
T.Palm Pole Continental Wallon
DNF
Wesley Kreder
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Jeremy Lecroq
Vital Concept Cycling Club
DNF
Matthias Legley
Sovac - Natura4Ever
DNF
Samuel Leroux
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Arjen Livyns
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Fredrik Ludvigsson
Team Coop
DNF
Gianni Marchand
Cibel - Cebon
DNF
Mark McNally
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Lukas Meiler
Team Vorarlberg - Santic
DNF
Corentin Navarro
Team Wiggins
DNF
Arthur Pagnaer
T.Palm Pole Continental Wallon
DNF
Tom Paquot
AGO - Aqua Service
DNF
Yann Pestiaux
AGO - Aqua Service
DNF
Leonel Quintero Arteaga
Start Team Gusto
DNF
Mihkel Raim
Israel Cycling Academy
DNF
Cedric Raymackers
Cibel - Cebon
DNF
Youcef Reguigui
Sovac - Natura4Ever
DNF
Laurenz Rex
AGO - Aqua Service
DNF
Oliver Robinson
Team Wiggins
DNF
Fridtjof Roeinaas
Joker Icopal
DNF
Brecht Ruyters
Cibel - Cebon
DNF
Ruben Scheire
Tarteletto - Isorex
DNF
Hamish Schreurs
Israel Cycling Academy
DNF
Robert Scott
Team Wiggins
DNF
Lander Seynaeve
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Ivar Slik
Monkey Town Continental Team
DNF
Jannik Steimle
Team Vorarlberg - Santic
DNF
Campbell Stewart
Team Wiggins
DNF
Michiel Stockman
Tarteletto - Isorex
DNF
Josh Teasdale
Team Differdange - Losch
DNF
Roland Thalmann
Team Vorarlberg - Santic
DNF
Tom Thill
Team Differdange - Losch
DNF
Sergio Torres
Tarteletto - Isorex
DNF
Trond Hakon Trondsen
Team Coop
DNF
Steven Tronet
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Polychronis Tzortzakis
Tarteletto - Isorex
DNF
Larry Valvasori
Team Differdange - Losch
DNF
Joost Van der Burg
Vlasman CT
DNF
Pieter Vanspeybrouck
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Maxime Vantomme
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Emiel Vermeulen
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Kevin Verwaest
Team Differdange - Losch
DNF
Eduardo Ignacio Villanueva
Start Team Gusto
DNF
Zico Waeytens
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Edward Walsh
T.Palm Pole Continental Wallon
DNF
Tyler Williams
Israel Cycling Academy
DNF
Tom Wirtgen
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Jelle Wolsink
Vlasman CT
DNF
Jesse Yates
Team Wiggins
DNF
Sean De Bie
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Dries De Bondt
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Maarten de Jonge
Monkey Town Continental Team
DNF
Jason van Dalen
Delta Cycling Rotterdam
DNF
Marijn van den Berg
Delta Cycling Rotterdam
DNF
Kelvin van den Dool
Vlasman CT
DNF
Wesley Van Dyck
BEAT Cycling Club
DNF
Guillaume Van Keirsbulck
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Sven van Luijk
Monkey Town Continental Team
DNF
Kenneth Van Rooy
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Melvin van Zijl
Vlasman CT
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
Info
Parcours
Result
Palmares