En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
21/02
Sevilla
Torredonjimeno
216 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Matteo Trentin
Mitchelton - Scott
5u55'28"
2
Danny van Poppel
Team Jumbo - Visma
z.t
3
Ivan Garcia Cortina
Bahrein - Merida
z.t
4
Enrique Sanz
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
5
Manuel Belletti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
6
Andrea Pasqualon
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
7
Jonas Vangenechten
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
8
Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
9
Michael Van Staeyen
Roompot - Charles
z.t
10
Vincenzo Albanese
Bardiani CSF
z.t
11
Carlos Barbero Cuesta
Movistar Team
z.t
12
Colin Joyce
Rally UCH Cycling
z.t
13
Tim Wellens
Lotto - Soudal
z.t
14
Marco Canola
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
15
Matteo Montaguti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
16
Antonio Jesus Soto Guirao
Team Euskadi
z.t
17
Cyril Barthe
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
18
Dries Van Gestel
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
19
Jakob Fuglsang
Astana Pro Team
z.t
20
Steven Kruijswijk
Team Jumbo - Visma
z.t
21
Dylan Teuns
Bahrein - Merida
z.t
22
Jack Haig
Mitchelton - Scott
z.t
23
Sergio Andres Higuita
Team Euskadi
z.t
24
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
25
Jordi Warlop
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
26
Guillaume Martin
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
27
Luis Léon Sanchez Gil
Astana Pro Team
z.t
28
Aleksander Vlasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
29
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
z.t
30
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
31
Pello Bilbao Lopez de Armentia
Astana Pro Team
z.t
32
Mattia Cattaneo
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
33
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
z.t
34
Ricardo Vilela
Burgos - BH
z.t
35
Carlos Verona Quintanilla
Movistar Team
z.t
36
Laurens De Vreese
Astana Pro Team
z.t
37
Giovanni Carboni
Bardiani CSF
z.t
38
Hector Carretero
Movistar Team
z.t
39
Nikolay Cherkasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
40
Matej Mohoric
Bahrein - Merida
z.t
41
Ion Izagirre Insausti
Astana Pro Team
z.t
42
Andrey Zeits
Astana Pro Team
z.t
43
Fausto Masnada
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
44
Rafael Valls Ferri
Movistar Team
z.t
45
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
46
Jhoan Esteban Chaves Rubio
Mitchelton - Scott
z.t
47
Ibai Azurmendi Sagastibeltza
Team Euskadi
z.t
48
Mathias De Witte
Roompot - Charles
z.t
49
Antwan Tolhoek
Team Jumbo - Visma
z.t
50
Cristian Rodriguez Martin
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
51
Jelle Vanendert
Lotto - Soudal
z.t
52
Lorenzo Rota
Bardiani CSF
z.t
53
Jetse Bol
Burgos - BH
z.t
54
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
z.t
55
Eduard Prades Reverte
Movistar Team
z.t
56
Oscar Riesebeek
Roompot - Charles
z.t
57
Txomin Juaristi Arrieta
Team Euskadi
z.t
58
Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
z.t
59
Mikel Iturria Segurola
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
60
Jurgen Roelandts
Movistar Team
z.t
61
Valerio Agnoli
Bahrein - Merida
z.t
62
Aleksey Rybalkin
Gazprom - Rusvelo
z.t
63
Nicola Bagioli
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
op 12"
64
Aaron Verwilst
Sport Vlaanderen - Baloise
op 14"
65
Nelson Andres Soto Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
66
Joan Bou Company
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
z.t
67
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
68
Juan José Lobato del Valle
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
op 19"
69
Dario Cataldo
Astana Pro Team
op 21"
70
Alessandro Tonelli
Bardiani CSF
op 26"
71
Marco Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
72
Adam Yates
Mitchelton - Scott
op 28"
73
Tomasz Marczynski
Lotto - Soudal
op 29"
74
Sho Hatsuyama
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
op 32"
75
Unai Cuadrado Ruiz De Gauna
Team Euskadi
op 35"
76
Luca Covili
Bardiani CSF
z.t
77
David Gonzalez Lopez
Caja Rural - Seguros RGA
op 46"
78
Elmar Reinders
Roompot - Charles
op 48"
79
Lars Boom
Roompot - Charles
z.t
80
Nicky van der Lijke
Roompot - Charles
z.t
81
Pascal Eenkhoorn
Team Jumbo - Visma
op 59"
82
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
op 0"
83
Xavier Canellas Sanchez
Caja Rural - Seguros RGA
op 1'11"
84
Odd Christian Eiking
Wanty - Gobert Cycling Team
op 1'28"
85
Wesley Kreder
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
86
Sepp Kuss
Team Jumbo - Visma
z.t
87
Grega Bole
Bahrein - Merida
z.t
88
Ryan Anderson
Rally UCH Cycling
z.t
89
Lorrenzo Manzin
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
90
Petr Rikunov
Gazprom - Rusvelo
op 1'45"
91
José Fernandes Neves
Burgos - BH
z.t
92
Thimo Willems
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
93
Robin Carpenter
Rally UCH Cycling
op 2'11"
94
Luka Pibernik
Bahrein - Merida
op 2'13"
95
Daniel Lopez Parada
Burgos - BH
z.t
96
Gotzon Martin Sanz
Team Euskadi
z.t
97
Alvaro Cuadros Morata
Caja Rural - Seguros RGA
op 2'19"
98
Sergio Samitier
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
99
Gavin Mannion
Rally UCH Cycling
op 2'24"
100
Marc Fournier
Vital Concept - B&B Hotels
op 2'34"
101
Steven Lammertink
Vital Concept - B&B Hotels
op 2'44"
102
Jorge Cubero Galvez
Burgos - BH
op 0"
103
Corentin Ermenault
Vital Concept - B&B Hotels
op 2'44"
104
Svein Tuft
Rally UCH Cycling
op 2'52"
105
Kyle Murphy
Rally UCH Cycling
z.t
106
Moreno Moser
Nippo - Vini Fantini - Faizane'
op 2'57"
107
Edoardo Affini
Mitchelton - Scott
op 3'00"
108
Pieter Vanspeybrouck
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
109
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
110
Emerson Oronte
Rally UCH Cycling
op 3'37"
111
Juan Antonio Lopez-Cozar
Euskadi Basque Country - Murias
op 4'07"
112
Alan Banaszek
Caja Rural - Seguros RGA
op 4'39"
113
Jeremy Lecroq
Vital Concept - B&B Hotels
op 5'11"
114
Enzo Wouters
Lotto - Soudal
op 5'14"
115
Simon Yates
Mitchelton - Scott
op 5'30"
116
Mikel Nieve Ituralde
Mitchelton - Scott
z.t
117
Kevin Van Melsen
Wanty - Gobert Cycling Team
z.t
118
Daan Olivier
Team Jumbo - Visma
z.t
119
Sean De Bie
Roompot - Charles
z.t
120
Ludwig De Winter
Wanty - Gobert Cycling Team
op 9'54"
121
Alessandro Pessot
Bardiani CSF
op 10'56"
122
Umberto Orsini
Bardiani CSF
z.t
123
Mattia Viel
Androni Giocattoli - Sidermec
op 17'17"
124
Harm Vanhoucke
Lotto - Soudal
z.t
125
Remy Mertz
Lotto - Soudal
z.t
126
Dzmitry Zhyhunou
Team Euskadi
z.t
127
Alexandr Kulikovskiy
Gazprom - Rusvelo
z.t
128
Jonas Vingegaard
Team Jumbo - Visma
z.t
Bert De Backer
Vital Concept - B&B Hotels
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares