En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
16/02
Mancha Real
Herrera
165.1 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Sacha Modolo
Team EF Education First - Drapac
3u48'17"
2
Carlos Barbero Cuesta
Movistar Team
z.t
3
Nelson Andres Soto Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
4
Oscar Gatto
Astana Pro Team
z.t
5
Moreno Hofland
Lotto - Soudal
z.t
6
Jon Aberasturi Izaga
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
7
Eduard-Michael Grosu
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
8
Coen Vermeltfoort
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
9
Andrea Pasqualon
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
10
Colin Joyce
Rally Cycling
z.t
11
Thomas Boudat
Direct Energie
z.t
12
Aidis Kruopis
Veranda's Willems - Crelan
z.t
13
Eduard Prades Reverte
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
14
Michael Goolaerts
Veranda's Willems - Crelan
z.t
15
Wout Poels
Team Sky
z.t
16
Jonas Koch
CCC Sprandi Polkowice
z.t
17
Luis Léon Sanchez Gil
Astana Pro Team
z.t
18
Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
19
Luis Mas Bonet
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
20
Martijn Budding
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
21
Dries Van Gestel
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
22
Simon Clarke
Team EF Education First - Drapac
z.t
23
Roman Maikin
Gazprom - Rusvelo
z.t
24
Marc Soler
Movistar Team
z.t
25
Kristian Sbaragli
Israel Cycling Academy
z.t
26
Enrico Battaglin
Team LottoNL - Jumbo
z.t
27
Tim Wellens
Lotto - Soudal
z.t
28
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
z.t
29
Guillaume Martin
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
30
Jorge Cubero Galvez
Burgos - BH
z.t
31
Koen Bouwman
Team LottoNL - Jumbo
z.t
32
Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
z.t
33
Jakob Fuglsang
Astana Pro Team
z.t
34
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
35
Javier Moreno Bazan
Delko Marseille Provence KTM
z.t
36
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
37
Filippo Zaccanti
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
38
Jordi Simon Casulleras
Burgos - BH
z.t
39
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
z.t
40
Jelle Vanendert
Lotto - Soudal
z.t
41
Jose Manuel Diaz Gallego
Israel Cycling Academy
z.t
42
Gotzon Martin Sanz
Team Euskadi
z.t
43
Przemyslaw Kasperkiewicz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
44
Romain Cardis
Direct Energie
z.t
45
Lars Ytting Bak
Lotto - Soudal
z.t
46
Ibai Azurmendi Sagastibeltza
Team Euskadi
z.t
47
Gatis Smukulis
Delko Marseille Provence KTM
z.t
48
Stef Clement
Team LottoNL - Jumbo
z.t
49
Mikel Landa Meana
Movistar Team
z.t
50
Steven Kruijswijk
Team LottoNL - Jumbo
z.t
51
Floris De Tier
Team LottoNL - Jumbo
z.t
52
Ben Hermans
Israel Cycling Academy
z.t
53
Enrique Sanz
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
54
Nikolay Cherkasov
Gazprom - Rusvelo
z.t
55
David De La Cruz Melgarejo
Team Sky
z.t
56
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
57
Christopher Froome
Team Sky
z.t
58
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
59
Gonzalo Serrano
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
60
Patryk Stosz
CCC Sprandi Polkowice
z.t
61
Jonas Rickaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
62
Pascal Eenkhoorn
Team LottoNL - Jumbo
z.t
63
Matti Breschel
Team EF Education First - Drapac
z.t
64
Daniel Turek
Israel Cycling Academy
z.t
65
José Joao Pimenta Costa Mendes
Burgos - BH
z.t
66
Philip Deignan
Team Sky
z.t
67
Thomas Degand
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
68
Cristian Rodriguez Martin
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
69
Kamil Gradek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
70
Nicky van der Lijke
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
71
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
z.t
72
Pablo Torres Muino
Burgos - BH
z.t
73
Ryan Anderson
Rally Cycling
z.t
74
Nans Peters
Ag2r - La Mondiale
z.t
75
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
z.t
76
Lukasz Owsian
CCC Sprandi Polkowice
z.t
77
Guy Niv
Israel Cycling Academy
z.t
78
Silvan Dillier
Ag2r - La Mondiale
z.t
79
Kevin Van Melsen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
80
Sergio Pardilla Bellon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
81
Antonio Molina
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
82
Maxime Monfort
Lotto - Soudal
z.t
83
Sergey Lagutin
Gazprom - Rusvelo
z.t
84
Andrey Amador Bikkazakova
Movistar Team
z.t
85
Salvatore Puccio
Team Sky
z.t
86
Kyle Murphy
Rally Cycling
z.t
87
Robbert de Greef
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
88
Preben Van Hecke
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
89
Hector Carretero
Movistar Team
z.t
90
Ricardo Garcia Ambroa
Team Euskadi
z.t
91
Juan Antonio Lopez-Cozar
Team Euskadi
z.t
92
Julien Trarieux
Delko Marseille Provence KTM
z.t
93
Sergei Chernetski
Astana Pro Team
z.t
94
Marino Kobayashi
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
95
Alexander Foliforov
Gazprom - Rusvelo
z.t
96
Diego Rubio Hernandez
Burgos - BH
z.t
97
Rubén Plaza Molina
Israel Cycling Academy
z.t
98
James Callum Shaw
Lotto - Soudal
z.t
99
Maarten Wynants
Team LottoNL - Jumbo
z.t
100
Txomin Juaristi Arrieta
Team Euskadi
z.t
101
Rob Britton
Rally Cycling
z.t
102
Jan Tratnik
CCC Sprandi Polkowice
z.t
103
Nigel Ellsay
Rally Cycling
z.t
104
Senne Leysen
Veranda's Willems - Crelan
z.t
105
Delio Fernández Cruz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
106
Stijn Devolder
Veranda's Willems - Crelan
z.t
107
Julien Duval
Ag2r - La Mondiale
z.t
108
Marko Kump
CCC Sprandi Polkowice
z.t
109
Alexis Gougeard
Ag2r - La Mondiale
z.t
110
Sean De Bie
Veranda's Willems - Crelan
z.t
111
Damiano Cima
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
112
Adrien Petit
Direct Energie
z.t
113
Sep Vanmarcke
Team EF Education First - Drapac
z.t
114
Oliver Naesen
Ag2r - La Mondiale
z.t
115
Matteo Dal-Cin
Rally Cycling
z.t
116
Christophe Noppe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
117
Michael Valgren Andersen
Astana Pro Team
op 42"
118
Huub Duyn
Veranda's Willems - Crelan
z.t
119
Christian Knees
Team Sky
op 51"
120
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
op 56"
121
Brenton Jones
Delko Marseille Provence KTM
op 0"
122
Moreno Moser
Astana Pro Team
op 56"
123
Dylan van Baarle
Team Sky
op 1'07"
124
Clement Venturini
Ag2r - La Mondiale
op 0"
125
Dmitrii Kozonchuk
Gazprom - Rusvelo
op 1'27"
126
Damien Gaudin
Direct Energie
op 1'30"
127
Marco Minnaard
Team Wanty - Groupe Gobert
op 1'36"
128
Jerome Cousin
Direct Energie
op 1'51"
129
Romain Sicard
Direct Energie
op 2'43"
130
Jeroen Meijers
Roompot - Nederlandse Loterij
op 2'48"
131
Evgeny Kobernyak
Gazprom - Rusvelo
op 2'58"
132
Sebastian Langeveld
Team EF Education First - Drapac
op 3'08"
133
David Tanner
Veranda's Willems - Crelan
z.t
134
Sho Hatsuyama
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
op 3'47"
135
Nikolay Mihaylov
Delko Marseille Provence KTM
z.t
136
Aleksey Rybalkin
Gazprom - Rusvelo
z.t
137
Hector Saez Benito
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
138
Jon Ander Insausti Irastorza
Team Euskadi
z.t
139
Kohei Uchima
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
140
Aaron Verwilst
Sport Vlaanderen - Baloise
op 5'04"
141
Bakhtiyar Kozhatayev
Astana Pro Team
op 5'05"
142
Sergio Samitier
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
143
Jérôme Baugnies
Team Wanty - Groupe Gobert
op 5'07"
144
Alvaro Cuadros Morata
Caja Rural - Seguros RGA
op 8'23"
145
Joe Dombrowski
Team EF Education First - Drapac
z.t
146
Rein Taaramae
Direct Energie
z.t
147
Oscar Cabedo Carda
Burgos - BH
z.t
148
Egoitz Fernandez Ayarzaguena
Team Euskadi
z.t
149
Joan Bou Company
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
z.t
Manuel Antunes Amaro
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Tom Van Asbroeck
Team EF Education First - Drapac
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares