En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
19/02
Setenil de las Bodegas
Coin
151.5 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Tim Wellens
Lotto - Soudal
3u58'31"
2
Simon Clarke
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
3
Victor Campenaerts
Team LottoNL - Jumbo
z.t
4
Maciej Paterski
CCC Sprandi Polkowice
z.t
5
Domen Novak
Bahrain - Merida
z.t
6
Nicky van der Lijke
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
7
Marco Minnaard
Team Wanty - Groupe Gobert
op 1'34"
8
Hector Saez Benito
Caja Rural - Seguros RGA
op 1'45"
9
Ivan Garcia Cortina
Bahrain - Merida
z.t
10
Hugo Hofstetter
Cofidis
z.t
11
Eduard Prades Reverte
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
12
Daniel Hoelgaard
FDJ
z.t
13
Fabio Felline
Trek - Segafredo
z.t
14
Javier Moreno Bazan
Bahrain - Merida
z.t
15
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
z.t
16
Daniel Lopez Parada
Burgos BH
z.t
17
Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
18
Christian Knees
Team Sky
z.t
19
Maxime Farazijn
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
20
Johannes Fröhlinger
Team Sunweb
z.t
21
Wout Poels
Team Sky
z.t
22
Jose Manuel Diaz Gallego
Israel Cycling Academy
z.t
23
Sindre Skjoestad Lunke
Team Sunweb
z.t
24
Stef Clement
Team LottoNL - Jumbo
z.t
25
Alberto Contador Velasco
Trek - Segafredo
z.t
26
Adrián Gonzalez Velasco
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
27
Michal Schlegel
CCC Sprandi Polkowice
z.t
28
Antwan Tolhoek
Team LottoNL - Jumbo
z.t
29
Mikel Landa Meana
Team Sky
z.t
30
Diego Rosa
Team Sky
z.t
31
Gorka Izagirre Insausti
Movistar Team
z.t
32
Felix Grossschartner
CCC Sprandi Polkowice
z.t
33
Haimar Zubeldia Agirre
Trek - Segafredo
z.t
34
Marc Soler
Movistar Team
z.t
35
Floris De Tier
Team LottoNL - Jumbo
z.t
36
Andre Fernando S. Martins Cardoso
Trek - Segafredo
z.t
37
Antonio Molina
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
38
Mikel Nieve Ituralde
Team Sky
z.t
39
Sam Oomen
Team Sunweb
z.t
40
Tobias Ludvigsson
FDJ
z.t
41
Thibaut Pinot
FDJ
z.t
42
Kristijan Koren
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
43
Ondrej Cink
Bahrain - Merida
z.t
44
Rigoberto Urán
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
45
Stijn Devolder
Veranda's Willems - Crelan
z.t
46
Sébastien Reichenbach
FDJ
z.t
47
Andrei Solomennikov
Gazprom - Rusvelo
z.t
48
Guillaume Bonnafond
Cofidis
z.t
49
Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
z.t
50
Sergey Firsanov
Gazprom - Rusvelo
z.t
51
Ibai Salas
Burgos BH
z.t
52
Pieter Weening
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
53
Markel Irizar Aranburu
Trek - Segafredo
z.t
54
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
55
Jasper De Buyst
Lotto - Soudal
z.t
56
Florian Sénéchal
Cofidis
z.t
57
Bart De Clercq
Lotto - Soudal
z.t
58
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
59
Jesus Hernandez Blazquez
Trek - Segafredo
z.t
60
Yukiya Arashiro
Bahrain - Merida
z.t
61
Steve Morabito
FDJ
z.t
62
Lukasz Owsian
CCC Sprandi Polkowice
z.t
63
Alex Aranburu Deba
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
64
Raymond Kreder
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
65
Bram Tankink
Team LottoNL - Jumbo
z.t
66
Moreno Hofland
Lotto - Soudal
z.t
67
Tomasz Marczynski
Lotto - Soudal
z.t
68
Jelle Vanendert
Lotto - Soudal
z.t
69
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
z.t
70
Laurens ten Dam
Team Sunweb
z.t
71
Nathan Brown
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
72
Dmitrii Kozonchuk
Gazprom - Rusvelo
z.t
73
Martijn Budding
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
74
David Belda Garcia
Burgos BH
z.t
75
Hugh Carthy
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
76
Warren Barguil
Team Sunweb
z.t
77
Jan Hirt
CCC Sprandi Polkowice
z.t
78
Angelo Tulik
Direct Energie
z.t
79
Chad Haga
Team Sunweb
z.t
80
Georg Preidler
Team Sunweb
z.t
81
David Lopez Garcia
Team Sky
z.t
82
Victor De La Parte Gonzalez
Movistar Team
z.t
83
Bryan Coquard
Direct Energie
z.t
84
Romain Sicard
Direct Energie
z.t
85
Pim Ligthart
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
86
Jurgen Van den Broeck
Team LottoNL - Jumbo
z.t
87
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
88
Vasili Kiryienka
Team Sky
op 2'35"
89
Rory Sutherland
Movistar Team
op 3'42"
90
Kevin Van Melsen
Team Wanty - Groupe Gobert
op 6'02"
91
Xandro Meurisse
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
92
Peio Olaberria
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
93
Daniel Turek
Israel Cycling Academy
z.t
94
Krists Neilands
Israel Cycling Academy
z.t
95
Martijn Keizer
Team LottoNL - Jumbo
z.t
96
Johan Le Bon
FDJ
z.t
97
Eliot Lietaer
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
98
Berden de Vries
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
99
Huub Duyn
Veranda's Willems - Crelan
z.t
100
Diego Rubio Hernandez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
101
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
z.t
102
Jon Irisarri Ricon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
103
Matthias Brandle
Trek - Segafredo
z.t
104
William Bonnet
FDJ
z.t
105
Igor Merino Cortazar
Burgos BH
z.t
106
Gotzon Udondo
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
107
Julien Morice
Direct Energie
z.t
108
Leszek Plucinski
CCC Sprandi Polkowice
z.t
109
Winner Andrew Anacona
Movistar Team
z.t
110
Antonio Nibali
Bahrain - Merida
z.t
111
Aydar Zakarin
Gazprom - Rusvelo
z.t
112
Thomas Boudat
Direct Energie
z.t
113
Stephane Rossetto
Cofidis
op 6'11"
114
Yohann Gène
Direct Energie
z.t
115
Pierre Rolland
Cannondale Drapac Pro Cycling Team
z.t
116
Roman Maikin
Gazprom - Rusvelo
z.t
117
Guy Sagiv
Israel Cycling Academy
op 10'38"
118
Ruben Pols
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
119
Alvaro Robredo Crespo
Burgos BH
z.t
120
Marcin Bialoblocki
CCC Sprandi Polkowice
z.t
121
Mihkel Raim
Israel Cycling Academy
z.t
122
Aitor Gonzalez
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
123
Mark McNally
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
124
Jens Wallays
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
Jérôme Baugnies
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
Sander Cordeel
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Jerome Cousin
Cofidis
DNF
Jorge Cubero Galvez
Burgos BH
DNF
Kevin Deltombe
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Aidis Kruopis
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Cyril Lemoine
Cofidis
DNF
Lemus Davila Luis Enrique
Israel Cycling Academy
DNF
Adrien Petit
Direct Energie
DNF
Kirill Sveshnikov
Gazprom - Rusvelo
DNF
Otto Vergaerde
Veranda's Willems - Crelan
DNF
Anton Vorobyev
Gazprom - Rusvelo
DNF
Elias Van Breussegem
Veranda's Willems - Crelan
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares