En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
21/02
San Roque
Estepona. Alto Peñas Blancas
164.2 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
4u46'51"
2
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
op 36"
3
Rafal Majka
Tinkoff
op 42"
4
Tejay Van Garderen
BMC Racing Team
op 48"
5
Roman Kreuziger
Tinkoff
op 1'07"
6
Daniel Navarro Garcia
Cofidis
op 1'08"
7
Wilco Kelderman
TEAMLottoNL - Jumbo
op 1'16"
8
Igor Anton Hernandez
Dimension Data
op 1'19"
9
Mikel Nieve Ituralde
Team Sky
op 1'27"
10
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
op 1'30"
11
Wout Poels
Team Sky
op 1'44"
12
Bart De Clercq
Lotto - Soudal
op 1'56"
13
Brent Bookwalter
BMC Racing Team
op 2'10"
14
Fabio Felline
Trek - Segafredo
op 3'00"
15
Omar Fraile Matarranza
Dimension Data
op 3'12"
16
Maxime Monfort
Lotto - Soudal
z.t
17
Thomas Degand
Wanty - Groupe Gobert
z.t
18
John Darwin Atapuma Hurtado
BMC Racing Team
z.t
19
Reto Hollenstein
IAM Cycling
z.t
20
Louis Vervaeke
Lotto - Soudal
op 3'26"
21
Daniel Moreno Fernandez
Movistar Team
op 3'30"
22
Hugh Carthy
Caja Rural - Seguros RGA
op 3'45"
23
Sylwester Szmyd
CCC Sprandi Polkowice
op 4'15"
24
Gianni Moscon
Team Sky
z.t
25
Sylvain Chavanel
Direct Energie
z.t
26
Lukasz Owsian
CCC Sprandi Polkowice
op 5'27"
27
Felix Grossschartner
CCC Sprandi Polkowice
z.t
28
Haimar Zubeldia Agirre
Trek - Segafredo
z.t
29
Huub Duyn
Roompot - Oranje Peloton
z.t
30
Riccardo Zoidl
Trek - Segafredo
z.t
31
Steven Kruijswijk
TEAMLottoNL - Jumbo
op 5'32"
32
Matteo Busato
Wilier Triestina - Southeast
op 6'20"
33
Eliot Lietaer
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
34
Mathias Frank
IAM Cycling
op 6'22"
35
Jérôme Coppel
IAM Cycling
op 6'57"
36
Sam Oomen
Team Giant - Alpecin
op 7'17"
37
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural - Seguros RGA
op 7'41"
38
Ibai Salas
Burgos BH
z.t
39
Marcin Mrozek
CCC Sprandi Polkowice
op 8'30"
40
Jelle Vanendert
Lotto - Soudal
op 8'37"
41
Georg Preidler
Team Giant - Alpecin
op 9'02"
42
Mikel Iturria Segurola
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
43
Martin Elmiger
IAM Cycling
z.t
44
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
45
Vasili Kiryienka
Team Sky
z.t
46
José Vicente Toribio Alcolea
Matrix Powertag
z.t
47
Nicky van der Lijke
Roompot - Oranje Peloton
op 10'05"
48
Javier Moreno Bazan
Movistar Team
op 10'19"
49
Jay McCarthy
Tinkoff
op 10'53"
50
Tobias Ludvigsson
Team Giant - Alpecin
op 11'25"
51
Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
z.t
52
Peter Stetina
Trek - Segafredo
z.t
53
Clément Chevrier
IAM Cycling
z.t
54
Sergey Firsanov
Gazprom - Rusvelo
z.t
55
Jaime Roson Garcia
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
56
Tomasz Marczynski
Lotto - Soudal
z.t
57
Tom Devriendt
Wanty - Groupe Gobert
z.t
58
Rory Sutherland
Movistar Team
z.t
59
Maurits Lammertink
Roompot - Oranje Peloton
z.t
60
Samuel Sánchez Gonzalez
BMC Racing Team
z.t
61
Perrig Quemeneur
Direct Energie
op 12'42"
62
Antonio Piedra Perez
Funvic Soul Cycles - Carrefour
z.t
63
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
op 13'37"
64
Ben Hermans
BMC Racing Team
op 17'12"
65
Maarten Tjallingii
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
66
Kevin Van Melsen
Wanty - Groupe Gobert
z.t
67
Enrico Battaglin
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
68
Sergio Pardilla Bellon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
69
Philippe Gilbert
BMC Racing Team
z.t
70
Ben Swift
Team Sky
z.t
71
Bert-Jan Lindeman
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
72
Damiano Caruso
BMC Racing Team
z.t
73
Nicholas Roche
Team Sky
z.t
74
Tim Wellens
Lotto - Soudal
op 17'24"
75
Manuele Boaro
Tinkoff
z.t
76
Jérôme Baugnies
Wanty - Groupe Gobert
op 18'02"
77
Aritz Bagües
Euskadi Basque Country - Murias
op 19'47"
78
Jan Hirt
CCC Sprandi Polkowice
z.t
79
Leszek Plucinski
CCC Sprandi Polkowice
z.t
80
Simon Geschke
Team Giant - Alpecin
op 21'59"
81
Damien Garcia
Stradalli - Bike Aid
op 24'54"
Murilo Affonso
Funvic Soul Cycles - Carrefour
DNF
Javier Francisco Aramendia Lorente
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Carlos Barbero Cuesta
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Manuel Belletti
Wilier Triestina - Southeast
DNF
Daniele Bennati
Tinkoff
DNF
Daniel Bichlmann
Stradalli - Bike Aid
DNF
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
DNF
Nacer Bouhanni
Cofidis
DNF
Dimitri Claeys
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Jorge Cubero Galvez
Burgos BH
DNF
Roy Curvers
Team Giant - Alpecin
DNF
Kleber Da Silva Ramos
Funvic Soul Cycles - Carrefour
DNF
Yukihiro Doi
Matrix Powertag
DNF
Imanol Estévez Salas
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Maxime Farazijn
Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF
Ruben Fernandez Andujar
Movistar Team
DNF
Airán Fernandez Casasola
Matrix Powertag
DNF
Alexander Foliforov
Gazprom - Rusvelo
DNF
Oscar Gatto
Tinkoff
DNF
Aitor Gonzalez
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Fabien Grellier
Direct Energie
DNF
Sander Helven
Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF
Reinier Honig
Roompot - Oranje Peloton
DNF
Jon Ander Insausti Irastorza
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Markel Irizar Aranburu
Trek - Segafredo
DNF
Martijn Keizer
TEAMLottoNL - Jumbo
DNF
Christian Knees
Team Sky
DNF
Raymond Kreder
Roompot - Oranje Peloton
DNF
Christophe Laporte
Cofidis
DNF
Cyril Lemoine
Cofidis
DNF
Juan José Lobato del Valle
Movistar Team
DNF
Daniel Lopez Parada
Burgos BH
DNF
Fredrik Ludvigsson
Team Giant - Alpecin
DNF
Paul Martens
TEAMLottoNL - Jumbo
DNF
Cameron Meyer
Dimension Data
DNF
Julien Morice
Direct Energie
DNF
Magno Nazaret Prado
Funvic Soul Cycles - Carrefour
DNF
Artem Ovechkin
Gazprom - Rusvelo
DNF
João Marcelo Pereira Gaspar
Funvic Soul Cycles - Carrefour
DNF
Adrien Petit
Direct Energie
DNF
Alexandre Pichot
Direct Energie
DNF
Ruben Pols
Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF
Filippo Pozzato
Wilier Triestina - Southeast
DNF
Kiel Reijnen
Trek - Segafredo
DNF
Cristian Rodriguez Martin
Wilier Triestina - Southeast
DNF
Aleksey Rybalkin
Gazprom - Rusvelo
DNF
Junya Sano
Matrix Powertag
DNF
Enrique Sanz
Wilier Triestina - Southeast
DNF
Kristian Sbaragli
Dimension Data
DNF
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
DNF
Kanstantsin Sivtsov
Dimension Data
DNF
Arnau Soe Vall
Burgos BH
DNF
Andrei Solomennikov
Gazprom - Rusvelo
DNF
Geoffrey Soupe
Cofidis
DNF
David Tanner
IAM Cycling
DNF
Mirko Tedeschi
Wilier Triestina - Southeast
DNF
Jay Robert Thomson
Dimension Data
DNF
Antwan Tolhoek
Roompot - Oranje Peloton
DNF
Pablo Torres Muino
Burgos BH
DNF
Nikolay Trusov
Tinkoff
DNF
Benat Txoperena Matxikote
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Bert Van Lerberghe
Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF
Frederik Veuchelen
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Oliver Zaugg
IAM Cycling
DNF
Eugert Zhupa
Wilier Triestina - Southeast
DNF
Jesus Del Pino Corrochano
Burgos BH
DNF
Dries Van Gestel
Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF
Gijs Van Hoecke
Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares